I BUITENLANDSOHE BERICHTEN. Bi.-,A ENLANDSCHE BERICHTEN. m sïü» tsss «-3 .«r; Wij wenschen u, eerwaarde pater, geluk met het heerlijk feest duor u heden gevierd, maar ook ons zei ven. Dat gij nog vele jaren voor ons gespaard blijve en het u gegeven moge worden een maal met den gouden priesterkroon, dat sieraad voor het 50 jarig priesterschap, ver sierd aan het hoofd uwer coagregranisteu te staan. Dat geve Godl We zullen de verschillende nummers van bet rijke programma niet afzonderlijk behan delen; ze waren uitmuntend gekozen en zeer verdienstelijk uitgevoerd. Maar we kunnen niet nalaten het trio voor tenor, baryton en bas te noemen als eene uitmuntend geslaag de compositie van den heer C. M. Groenen dijk, die overigens aan de uitvoering van het programma mede een zeer werkzaam aandeel nam. Langzamerhand werden de nummers van hel programma van meer kcmischen aard en vooral de twee komische terzetten werden naar verdienste toegejuicht. Ook de vrije voordrachten van den lieer Luppes bovenge noemd vielen terecht bizonder in den smaak. Namens het comité voor de feestviering dat zich intusschen hier gezegd met ver bazend veel slag van zijn bedrijvige taak ge kweten heeft nam ook den heer L. J.J. Ilageraats het woord. In kernachtige be woordingen, zooals we dat van den Hage- veldschen professor gewoon zijn, zette spreker op bet woord van Paulus: „Hij is de man die genomen wordt om voor de menschen gesteld te wordenin hunne aangelegenheden voor God" eene korte toespraak op die door alle aanwezigen met warmte werd toegejuicht. Spreker wees er op hoezeer hier pater Bru nott de populaire man is, de man die op deze wijze mede den strijd aangebonden heeft tegen ontevredenheid en socialisme, zooab dat 's priesters plicht is. Maar er is verschil in de karakters waarin de priesters in deze optreden; de een Btaat h. v. eenvoudig aan het hoofd van eene congregatie te Leiden, de ander heeft zich tot plicht gesteld te wijzen op de beste ver houdingen tusschen de verschillende staoden, de ander weer heeft de zorg voor de mili tairen op zich genomen en drukt dezen op 't'hart dat ze eerst goede krijgsknechten kannen zijn wanneer ze goede milites Christi zijni' Wanneer we nu vervolgde spreker zoovele autoriteiten uw stoel zien omgeven, wanneer we. n te midden van zoovelen zien die.uw fèest opgewekt vieren, wat moeten we u dan toewenschen? Wat anders dan dat ge nog vele jaren in staat zult blijven de menschen, die aan uwe zorg zijn toever trouwd, te blijven richten naar het eind doel van hun bestaan. Maak eene keur bende van de uwen, trouw aan de overheden trouw aan.de kerk en trouw aan God; laat zij de trouw toouen voor hun vader land gedachtig aan de woorden Wat pf de driestheid aan moog' randen, De grenzen vau uw rijksgebied Hienvindt ge harten, hier vindt ge handen, Wier trouw voor onze Nederlanden Geen vijands overmacht ontziet, (bovenstaande dichtregels zijn van onzen landgenoot Alberdingh Thijm) Ook de jubilaris betrad het spreekge stoelte en wel tot tweemalen, 't Was slechts een woordje van hart tot hart zei spreker met zijne gewone gemoedelijkheid; en bovendien was 't hem bij zooveel blij ken van belangstelling niet wel mogelijk de jniste woorden te vinden voor eene vol slagen redevoering* Spreker getuigde van de groote eer hem aangedaan door al wat hier voor hem was gedaan, door de zoo gewaardeerde tegenwoordigheid van zoovele hoofdofficieren en hunne dames. De mede werking van het leger was spreker een be wijs -hoezeer zijn pogen werd op prijs gesteld. Men belioeft waarlijk in dienst, niel slecht te zijn, vervolgde spreker, meer tot de aan wezige soldaten gericht. En wil men dat ook niet dan zal men in de officieren steeds medewerking vinden. 15 jaren' was de heer Brutiött directeur der vereeuiging en van de opvolgende hoofde fficieren mocht hij steeds den imeesten steun en persoonlijk zeer vtel vriendschap genieten. Die autoriteiten w, n- scheu wel degelijk dat de deugd bij hunne manschappen wordt gehuldigd. Ziet sprak hij tot de jongere ziet hier'voor u hoezeer de vereeniging de liefde geniet van de hoofdofficieren. Toont u de militairen-vereeniging waardig en zorgt dat ze nog meer tot bloei kome. Later sprak de heer Brunott in hoofdzaak tol hen i ij voor hem dit kostelijk feest hadden here d, tot hen die in de zaal de versieringen hadd-n aangebracht en die op liet orkest zoo vo! ijver hebben medegewerkt tot opluistering van het feest. En wanneer spreker zich te hinnenbraeht hoe dit alles geschiedde in de zaal van de St. Jozef.-gezellenvereeuiging, dan kun hij niet eindigen voor hij die nuttige vereniging in de belangstelling had aanbevolen van allen die hart hebben voor de bevordering van de orde en de welvaart in onze gemeente, in ons vaderland. Hartelijk werden sprekers woorden toege juicht en toen de beminde directeur daarna weer tusschen zijne soldaatjes kwam werd hij door heu opgetild en in triomf rondge dragen onder luide toejuichingen. Voor we eindigen nog een woord van waardeering voor de lieereu C. M. Groenen dijk en tl. J. L. Van Dommelen, voor het uitmuntend pianoaccompagnement hij onder scheidene nummers en voor den heer Z. Feitkamp als koordirigent. Er is in waarheid gisteravond een feest gevierd dat hen die het bijwoonden niet spoedig uit het geheugen zal gaan zeker niet rieu jubilaris en waaraan het feest comité ongetwijfeld steeds inet voldoening zal kunnen terugdenken. Moge de heer Bru nott nog lang voor de militairen-vereeniging en alhn die hem als een bizonder humaan man hebben lief gekregen, gespaard blijven. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een paar personen die in den naciit van 12 op 13 uezer, op bet sluitingsuur, tegen den wil van den bewoner diens bierbuis aan de Langebrug zijn bin nengedrongen waarbij zij werden geholpen J door een aantal bezoekers van een daarbij j gelegen koffiehuis. Een dier helpers zette door het inslaan van een paar glasruiten kracht bij aan zijn minder loffelijke daad, maar deze is dan ook door getuigen uit de menigte herkend, evenals een paar der bin nendringers en wel zijdie zooveel als aan voerders golden. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen lieden, die, zooals veelvuldig in den laatsten tijd plaats vond, er behagen in scheppen om in 't lokaal van bet Leger des Heils wanorde te brengen. Jl. Zondagavond weder op die wijze bezig zijnde, werden zij door een ter plaatse komend inspecteur van politie up verzoek der leidster (kapitein) gewaar schuwd om ich rustig te houden, en toen daaraan geen gevulg gegeven werd, de rust verstoorders te verwijderen; waarbij, toen hieraan uitvoering motst wurden gegeven, zich verzet tegen dien inspecteur en een agent openbaarde, en de eerste zelfs ge krabbeld werd, terwijl de laatste de helm van 't hoofd is geslagen. Zooals reeds gemeld zal a. s. Donder dagavond in den Schouwburg alhier Miss Annie Eve Fay optreden, de dame met haai I verwonderlijk talent waarover door groote en kleine bladen als om strijd geschreven I wordt. Overal trekt deze dame stampvolle zalenill Arnhem moesten onlangs een paar honderd personen worden buitengesloten aan gezien zelfs geen staanplaats meer te ver krijgen was. De verwachting werd daar verre over troffen. De Ainhemscbe Courant is dan ook vol lof over de voorstellingen van Miss Fay en zegt in een uitvoerig verslag van een der voorstellingen o. a. het volgende Met onverscholen verbazing waren hon derden van dit alles getuigen eri ieder vroeg zich af: hoe zijn deze dingen mogelijkP Niemand gelooft aan tooveren, en zoo er onder bet publiek al eenigen waren, die ons omringd wanen door geesten, de groote me nigte deelt, evenmin als wij, die meeniug. Maar wat is dan de oplossing van deze raadselachtige verschijnselen? Wat is het geheim Wij zullen niet in de verste verte eene poging wagen om daarop een antwoord te geven. Dit alleen verklaren we, dat wij groote achting gevoelen voor heil, die zich zooveel studie, inspanning en zeker ouk velerlei opoffering getroosten om uit te munten in het vak, dat zij zich kozen, liet publiek ziet slechts de resultaten; de ver- tooner alleen weet wat het hem of haar gekost heeft om het zéé ver te brengen. Wie mét zekere minachting op deze ver tooningeu neerziet, moge wel eens bedenken hoeveel hij zelf te kort is gekomen om zich eveneens voor te bereiden voor 'zijtl maat schappelijk bedrijf. Hoe Dm een enkel voorbeeld te noemen, zal miss Fay zich heb ben moeten Oefenen om de daincsringen, welke cp haar schoot worden gelegd, in enkele secouden, terwijl handen en voeten j gebonden zijn, in den rand van haar oor te j verbergen Tot de evangeliebediening in de cur. 1 ger. kerk is toegelaten de heer F. C, 1 an j Dorp, catid. alhier, die beroepen is te Laar. Tot hoofdredacteur van het algemeen Nederlandsch studenten weekblad Minerva is gisteren gesuzen de heer A. it. Zimmer man, alhier* Op bet Levendaal kwam gister een man vermoeid thuis en ging, in afwachting dat zijne vrouw zou thuis komen, voorover thuis kwam en haar man wilde wakker schudden, bleek de ongelukkige ovcilcden Ic zijn. In een der hofjes in de Kaiscrstraat moet eene oude vrouw duor eene zooge naamde sinapheroerte getroffen cu nog niet ontwaakt zijn. Hedenmiddag te half vier is up een schip in den Ouden Rijn liggende eene 23 jarige schippersvrouw door een neerkomeu- deu mast doodgeslagen. Hedenmiddag is up de Vischbrug bij 't afrijden een man onder een handwagen met turf geraakt. Toen eene groute hoeveel heid menschen naar liet ongeval stonden te zien, werd plotseling hunne aandacht naar elders getrokken. In dezelfde buurt ul. viel een voor een wagen gispinnen paard tot tweemaal toe tegen den grond, terwijl ten slotte liet lemoeu brak en 'i voertuig moest worden op zijde gezet. in de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen z. M. D. W. I). v. 'L 13 14 15 16 17 13 19 Oct. u u 41 volw. en 65 76 75 74 72 64 10 14 16 16 19 19 15 k., totaal 5 1 79. 36. ,v 91- v 93. 91. 79. u ai i v e k s i 'i' k s a\ Aan de rijks-universiteit alhier is het caiididaats-exauien iu de godgeleerdheid, eer ste gedeelte, afgelegd door deu lieer R. Schaalt'. Bij kon. besluit is aan tnej. A. M. L. Brockmöller, geb. te Hopsten (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergun ning verleend tot het geven van lager ou derwijs; is de kapitein jhr. E. A. D. E. Van Frauckenberg en Proschlitz, plaatselijke- adjudant te Rotterdam, op aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van bet peoBioen bepaald op f 1495 'sjaars; zijn benoemd: bij 'den plaatselijken staf, tot plaatselijk-adjudant te Amsterdam, de Kapitein C. L. Beck, van tiet 2de regiment infanterie, die in verband daarmede hij ge noemden staf wordt overgeplaatst; bij het wapen der iufauterie, lot kapitein de le-luit. J. F. Wrede, van het wapen, thans op non-activiteit; bij bet regiment grenadiers en jagers, tot kapitein de le-luit.-adjudant J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, vau bet korps: bij bet 2de regiment, tot kapitein, de le luit. 11. C. Brandt, van het regiment grenadiers en jagers bij het 5de regiment, tot le-luit., de 2de luit. W. A. Versteegh, van het korps; bij het 7de regiment, tot kapitein, de le-luit.-adjudant J. S. Van Agtbuven, van het korps; is 's kouings kamerheer in buitengewoner! dienst, de luitenant kolonel A. C. baron Bentinck, van den grootcn staf, thans op non-activiteit, op aanvrage, op pensioen ge steld en bet bedrag van het pensioen bepaald op 1800 'sjaars; is hij het personeel der militaire admini stratie benoemd tot generaal majoor, hoofd intendant, de kolonel-hoofdinteiidaut P. L. G. Doorman, van dat personeel. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken is, met ingang van 1 November e. k., voor den tijd van één jaar benoemd tot apothekersbediende in 's rijks krankzinnigengesticht- te Medemblik, W. De Liefde, aldaar. bewoond door S. R. Niets kon worden gered. Twee paarden en eene koe kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Eene treurige gebeurtenis bad jl. Woens dagmorgen ongeveer 5 uren plaats aan boord der vischschuit 11.D. 9, schipper A. De Boer. Van de visscherij naar Nieuwediep terugkee- rende, was de 23jarige zoon van den schip per bezig iets aan de fok te verrichten. Op hetzelfde oogenblik deed een zee de schuit een ongedachte duikeling maken, waardoor de ongelukkige zoon overboord geraakte en onmiddellijk in de diepte verdween. Alle pog ngen, die men aanwendde, om hem te redden, bleven vruchteloos. Men begnjpe, in welken gemoedstoestand de bejaarde vader hij zijn aankomst aldaar verkeerde, die op zoo noodlottige wijze zijn zoon Albert zag omkomen en die eenigen tijd geleden op bijna gelijke wijze een ouderen zoon moest verliezen. Ten opzichte van het vijfjarig dochtertje vau den arbeider S. te Wijngaarden, dat gestorven zou zijn tengevolge van mishande lingen door hare stiefmoeder, heeft de lijk schouwing aan het licht gebracht, dat de rechterarm iu den elleboog geheel gebroken is en de linkerarm een aantal blauwe vlekken vertoont; verder is aan het achterhoofd eene schedelbreuk geconstateerd. Deskundigen aarzelen dan ook niet den dood aan mis handeling toe te schrijven. Twee huurlieden, eene naaister verklaren dan ook, dat ze er meer dan eens getuigen van waren, dat de stiefmoeder het kind mishandelde, terwijl het oudste dochtertje aan de justitie mededeelde, dat haar zusje, kort voor haren dood ge klaagd had, dat moeder haar zoo op het hoofd bad geslagen. De beschuldigde echter, zoowel als haar uian, houden hare onschuld vol. De eerste verklaart zelfs, dat ze het kind nimmer een klap gegeven heeft. l °i' tafel leunende, slapen. Toen de vrouw Wij vernemen dat bij bet oprichten van de 3e diyisie niarecbaussée daarbij zul len worden overgeplaatst le-luits. Van Exter en Micbelkotf, beiden van het wapen der cavalerie. (N. R. Cl.) De R. K. kiesvereeuigiug te 's Graven- hage heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de heer Mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave. Gisterenochteud te 8.22 kwam te Dordrecht aan de minister van marine, de heer 11. Dyserinck, vergizeld van zijnen adjudant, den luit. t./z. le kl. J. L. Hordijk. Na een bezoek te hebben gebracht aan de in aanbouw zijnde steenkolen- en projectielen- magazijnen der marine aan deu 's Gravendeel- schen dijk, ging Z.Exc. per stoomboot naar Tien Gemeten, van waar hij weder naar Dor drecht en verder le 4.25 u. naar de residen tie vertrok. De heer J. A. Kwast Jr., directeur der Arnhemsche Orkest-vereeniging, heeft voor eene benoeming tot directeut van het Rotterdamsch Harmonie-orkest bedankt. Gisterennacht is in de gemeense Vlaar- dinger-Ambacht de boerenwoning afgebrand, KM CIS BAN 3». Een correspondent der Daily New» meldt, onder bevestiging van het bericht dat het bezoek van vorst Ferdinand van Bulgarije geen staatkundig oogmerk heeft, dat ook het sluiten eeuer leeniug daaraan niet teil doel ligt. rAASIKKlJ K. Meer dan 7000 personen waren iu het bijeen op het bal, dat president Carnot den bekroonden inzenders, juryleden en afdeelingschefs der Parijsche tentoonstel, ling aanbood. De zalen waren schitterend versierd en verlicht en het bal werd door koorgezang van jl00 operazangers opgeluis terd. Het aantal mijnwerkers in het district van Lens is thans tot 9000 gestegen. Ds directeuren boden 7 pCt. loonsverhooging, afschaffing van gedwongen overwerk en ver mindering der boeten tot de helft. Te Dourgea en Bailly, waar nog gewerkt wordt, hebben de mijnbestureu ongevraagd loonsverhooging verleend. ITALIË. De ftaliaansche regeering heeft 50,000,000 patronen met rookvrij kruit besteld. Te Napels zijn een aantal valscbe munters iu hunne werkplaats betrapt. DIIlTICfl LiAAItf Gisteren was het de verjaardag van wijlen keizer Frederikhet paleis van zijne weduwe is met eene roawversiering getooid en draagt, evenals het paleis van keizer Wil helm I, de vlag halfstok. Voorts wordt deze dag in de scholen en vele vereenigin- gen herdacht en de meeste bladen, voorsl die van de vrijzinnige partij, wijden daaraan artikelen. De hoftheaters zijn gesloten. De Poit komt op tegen de valscha voorstellingen van buitenlandsclie bladen, als zou het jongste bezoek van den czaar aan keizer Wilhelm door bijzondere koelie gekenmerkt zijn. Het blad verklaart, dat beide vorsten elkander niet verlaten hebben zonder eerst een afspraak over eene nieuwe bijeenkomst te hebben gemaakt. De czaar noodigde keizer Wilhelm uit tot bijwoning van de groote manoeuvres in Rusland in den aanstaanden zomer, en laatstgenoemde heeft de uitnoodiging bereidwillig aange nomen. De heer Von Schorleiner-Alst heeft zijn mandaat als lid van het Pruisische huis vau afgevaardigden nedergelegd. De liberale bladen beschouwen dat als een gevolg van verdeeldheid tusschen hem en dr. Wiudhoia' ten aanzien vau de leiding der centruins- partij. (li. Cl.) IIOKGAHIJË. Iu den eergisteren gehouden minister* raad is de buiteulandsche politiek uiet be handeld. Besloten werd aan het leger de» titel van „keizerlijk en koninklijk" te vei-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2