3S5E! r>» «so mm. <3 het 'verdient. Doch de hoeren Van Lier, die zich met de regeling der voorstellingen hebben belast, veten zeer goed, dat bij eene dei gelijke reeks vuorstellingen als deze week door den heer Holden wordt gegeven, de eerste voorstelling niet de drukste is; het publiek wil eens afwachten, wil den aap eens uit den boom zien. Nu we hebben gisteravond de voor stelling, van acht tot elf uur ongeveer, bij gewoond met ontzettend veel genoegen. De beer Holden duide ons de uitdrukking niet ten kwade: Zóóveel hadden we er ons niet van durven voorstellen. Heeft dus de uit komst de verwachting ooit verre overtroffen, dan was 't zeker hier. Wanneer de voor stelling ecnigen tijd heeft voortgeduurd is men aan de kleine figuren en hunne verras- send-natuurlijke bewegingen zóó zeer gewoon geworden dat men er geen figuren meer in ziet, maar werkelijke personenhet oog ge went zich weldra aan bet sierlijke en kost bare kleine tooneel van handeling en de aandacht blijft verder zoozeer gespannen dat men zijne onmiddellijke omgeving geheel vergeet. Al wat op een groot tooneel, op een or kest, in uene straat pleegt voorgesteld te worden ziet men hier op het tooneel van Holdeu's theater door marionetten voorge steld. De kleeding, de houding en ue be wegingen dier figuren zijn liter waarlijk verrassend juist weêrgegeveu en onophoude lijk wordt onze aandacht bezig gehoudeu op eene zóó boeiende wijze dat men hier de enkele minuten pauze die de heer Holden zich zeiven en het publiek slechts gunt eerst naar waarde als welkome rustpunten leert schatten. Allereerst zagen we Mons. en Mad. UIon din, de specialiteiten eenig in hun soort, de helden van den Niagara, op het ge spannen koord. Hierna de onnavolgbare equilibrist Signor Savalio. Deze drie mario- netten-artisten verbazen u door hunne uiterst- handige bewegingen, en voor uwe toejui chingen toouen ze zich lang niet ondankbaar. De incroyables waren werkelijk onbetaalbaar en wekten aanhoudend den lachlust op. Na eeu paar minuten pauze die op de eerste afdeeling waarin we nog en vooral het magnetische geraamte, den sultan van Turkije en den Chineeschen dans moeten noemen volgt, komt aan de beurt het groote en verrassende concert der wereldbe xoemde negerzangers. Ge waant u bij dit nummer ten slotte in een werkelijk neger- concert verplaatst. Vooral veel werk is gemaakt van de derde afdeeling, „het schoone meisje en de beer" eene schitterende voorstelling van eene reeks van wederwaardigheden van een rei zend heer en zijn lijftrawant. Dit nummer is als 't ware de hoofdschotel en als zoo danig dan ook het meest boeiende van de geheele voorstelling. Een zeer waardig slot is de apotheose, voorstellende den waterval van den Niagara, met echt stroomend water, het rozenpaleis, gouden regenenz.alles met de meest schitterende lichteffecten. Dat de voorstelling zeer voldeed getuigden het herhaald applaus en vooral de toejui chingen bij het einde. De heer Holden zal dan ook zeker gedurende deze week bizonder veel bezoek krijgen, zoowel io de groote avond- als in de kinder voorstellingen in den middag. Het zou zeer zeker aanbe veling verdienen wanneer gedurende de voorstelling de deuren op de verschillende rangen gesloten blevengisteravond stonden letterlijk alle deuren open in baignoires, loges en daarboven en kon 't er bij wijlen vreeselijk tochten. Ons wacht een genotvolle avoDd, en die avond is zelfs zeer nabij. Morgen (Don derdag) valt een concert te genieten van het „Schwedische Sanger-Quartett", een ge zelschap heeren die hier eigenlijk reeds hunne sporen hebben verdiend, toen ze een vorig jaar hier optradeu. Wij voor ons kunnen van toen de meest gunstige getuigenis gevenzooals dat ouk trouwens de bladen elders reeds vóór ons hebben gedaan. Eene aantrekkelijkheid te meer zal hel optreden zijn van den kamer- virtuoos dr. Rcnaud, zoodat waarlijk r.eer veel te genieten zai zijn in de zaal van Zoroerzorg waar het concert zal wor den gegeven. Naar we vernemen zal in de maand November a. s. iu het pand Hoogewoerd N°. 12 de heer Aug. Hülster zijn panorama len toon steiien. Gedurende een jaar werd hetzelfde panorama bewonderd in Den Haag a&e den Boschkant, later aan de Nassaulaan aldaar, waarna onderscheidene groole plaatsen werden bezocht. Overal werJ de knnstbe schouwing aanhoudend door een net publiek bezocht; elke week wordt met een nieuw programma gewerkt. Hedenochtend weid van een schip, liggende in de Heerengracht nabij de Haven een jong kind vermist. Men was reeds aan 't dreggen gegaan, doch gelukkig zonder gevolg. Gelukkig want het kind werd in den middag in de stad loopende gevonden, waar 't verdwaald was, na van boord ge- loopeu te zijn. Men stelle zich de blijdschap van de ouders voor. UNIVERSITEIT. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de hee- renG. Brink, caud. ex. godgeleerdheid, le gedeelte; J. Brink, cand. godg., le gedeelte; D. Sijpkeus, caud. godg., 2e gedeelte; J. Van Breda de Haan, doet. examen plant en dierkunde. 49FF 1CIKEE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer Jacques Van Weerden, koopman, wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Cam bodja, hem door Z. M. den koning van Cambodja geschonken; is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Alphen J. C. Spruyt, notaris te Alphen is benoemd tot substituut-griffier bij het gerechtshof te 's Hertogeubosch, mr VV. H. J. Janssen, thans griffier bij het kantonge recht te Maastricht. is benoemd tot notaris te Staphorst, D. H. Snoek, candidaat-notaris te Schoon hoven. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. Ms. fregat Evertsen, met den 16den November a. s.uit dienst gesteld en de kapitein-luitenant ter zee L. M. L. De Haan eervol van het bevel over dien bodem out- heven. De luitenant ter zee 2de klasse T. E. W. Van Dompseler, uit Oost-Iudie in Ne derland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. rs BS_ MM. jlat- ,-w at - kastanjes naar zijn vaartuig wierpen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De dienstbode van den heer v. E. te Lobit werd Maandagavond, om euue boodschap te verrichten, gezonden naar den broeder van haren meester. Onderweg is zij aangevallen en op eene ontzettende wijze met een mes verwond. Door den koetsier van den heer v. E.die tot onderzoek we geus haar uitblijven was uitgezonden, werd zij geheel buiten kennis aan den weg ge vonden. BLTITENLAND8CHE BERICHTEN BIMENLANDSOHE BERICHTEN. In de Staatscourant van 16 dezer is opgsiip»'-^ het verslag van het examen tot toe1^§||v'als cadet aan de Koninklijke Mili- tdtjfè Academie in het jaar 1889, opgemaakt ter voldoening aan art. 7 der wet van 80 Mei 1877 Staatsblad u°. 141). Aangemeld hadden zich 286 adspiranten8 zagen van het examen af of trokken zich na het schriftelijk examen terug en 14 werden bij het geneeskundig onderzoek ongeschikt be vonden, zoodat door 264 adspiranten aan beide gedeelten van het examen werd deel genomen. Van dezen hebben 86 aan de vereischten voldaan, 2 van hen hadden met goed gevolg het examen afgelegd voor adel borst bij de Koninklijke Nederlandsche Marine, en 1 voor adspirant-admiuistrateur. Door den minister van koloniën is benoemd tot predikant der Ned. Herv. ge meente te Paramaribo, ds. H. K. S. Ph. Begemaun, predikant te Witmarsum. De minister van koloniën brengt ter kennis van gegadigden, dat voor een onge huwd, gediplomeerd Nederlandsch apotheker, niet ouder dan vijf en dertig jaar, de ge legenheid bestaat om zich tijdelijk voor vijf jaar te verbinden als militair apo theker der 2e klasse (ie-luit.) bij de land macht in West-Indie, voorloopig met be stemming naar Curapao, tegen genot van vrijen overtocht naar de kolonie heen en terug, en van eeu gratificatie voor uitrus tmg ad f 2000. Gegadigden behooren zich, bij gezegeld request, te weudeu tot den mi nister voornoemd onder overlegging van a. het apolhekers-dipiouia; b. een bewijs van voldoening aan de nationale militie; e. een extract geboorteregister; d. eeu bewijs of bewijzen van goed gedrag, afgegeven door het hoofd der gemeente, of door de hoofden der gemeenten, alwaar de adressant gedu rende het laatste jaar gevestigd is geweest; e. eene verklaring van het hoofd der ge meente zijner vestiging, dat hij aldaur be kend staat als te zijn ongehuwd. De heer mr. VV. H. K. Mouthaan is opgetreden als voorzitter van het hoofd- besiour der Maatschappij tot uut van 't al gemeen. Door het rijk is uitbesteed het maken van eeue paienrij en het ophangen van een j draad, ten behoeve van lie telephoon-gelei- ding van Sasseubeim naar Lisse. De aan- nemer heeft met de uitvoering reeds een begin gemaakt. Volgens ten bij de politie te Delft gisterenavond ontvangen telegraphiscb be richt heeft er te Wateringen een belangrijke diefstal van gouden en zilveren voorwerpen plaats gehad. Een schipper van een op den Eijn bij Eist zeilend schip, heeft drie knapen met een schot hagel getroffen. De man maakte zich driftig, omdat de jongens met BELGlü. De raadkamer van de rechtbank te Antwerpen heeft Corvilaiti en Delaunay (de ingenieur) naar de correctioneele terechtzit ting verwezen, ter zake van manslag door onvoorzichtigheid. Het proces \angt den 2Jen dezer aan en zal vermoedelijk vier of vijf dagen duren. De matrozen en stokers van alle Ame- rikaansche stoomvaartlijnen te Antwerpen hebben het werk gestaakt en vragen loons- verhooging. ENGE I. V IS De voorzitter van het Engelsche par lement, de heer Peel, is voornemens voor zijn ambt te bedanken, lu dat geval ont vangt hij als naar gewoonte, behalve het pairschap, een pensioen van 4000 p. sterl. De heer Joseph Chamberlain, de be kende Engelsche staatsman, zal eene lang durige reis naar Egypte maken. Hij is voornemens den Nijl op te gaan tot den eersten waterval. Eerst in bet begin van het volgende jaar zal de liberale leider naar Engeland terugkeereu. Sir Henry Isaacs, die tot lord-mayor is gekozen, had als orthodox Israëliet be sloten, ten einde den sabbath niet te schen den, op Zaterdag 9 November a, s. (den dag zijner installatie), den geheelen weg in den stoet te voet af te leggen. Over deze zaak werd heden in den raad der aldermen beraadslaagd. Het voornemen van den lord-mayor werd bestreden en ten slotte een vergelijk getroffen, volgens hetwelk sir Henry Isaacs slechts te voet zal gaan in de joodsche wijken welke aan den weg ziju gelegen dien de stoet gaat; het overige van den tocht zal hij in een rijtuig plaats nemeo. FilAIKItlJ H. Verleden Zondag zijn 63 verkiezingen gehouden voor de arrondissemenlsraden. De uitslag is nog slechts in 88 bekend; 80 daarvan zijn ter gunste der republikeinen, 7 ten voordeele der oppositie. Jean Perrin, die den 5den Mei 11. op president Camot een schot loste, heeft zijne zesmaandsche straf ondergaan en, op vrije voeten gesteld, onmiddellijk een brief aan mevrouw Carnot geschreven, verklarende, haar ten spoedigste het geld te zullen terug zenden dat zijne vrouw verkeerdelijk van haar had aangenomen. „Heb ik ongelijk", schrijft hij, „dan ben ik geene hulp waardig; heb ik gelijk, dan is eene aalmoes onvoldoende en ware rechtsherstel noodzakelijk. De aalmoes geef ik u terug. Het rechtsherstel zal ik mij weten te verschaffen. „Niettemin zeg ik u dank, mevrouw, voor uwe goedhartigheid en uwe edelmoedige bedoelingenmaar als slachtoffer der laagste onderdrukking van de verfoeielijkste aller regeeringen vraag ik recht en geene aal moes. Moge Frankrijk niet eenmaal met bloedige traneu de wandaden der tegen woordige regeering en harer woestaardige handlangers betreuren Voor de rechtbank der Seine is dezer dagen het geschil iu behandeliug genomen, dat tusschen verschillende kopermijnmaat schappijen en de in ontbinding verkeerende Société des Mótaux is gerezen. Eenige dier maatschappijen eischeu, dat de Socióté de koperbestelhngen, die zij vóór de ontbinding deed, aanneemt. Kan zij dit niet, dan eischeu de maatschappijen schadeloosstelling voor loopig van 25,000,000 frs. De betrokken maatschappij heeft elke verdere onderhandeling met de werkstakers j te Leus geweigerd, zoodat deze laatsten be- aioten hebben de staking voort te zetten en den arbeid der goedgeziuden te verhinderen. Generaal Boulauger heeft van Jersey aan den heer Arthur Meyer het volgend telegram gezonden: „Ik heb uw artikel van den 11 den dezer in le Gaulois gelezen, Ik heb u altijd in slaat geacht tot het doen van alle mogelijke domheden. Ik acht n thans in staat tot elk verraad. Ik zend u de verzekering van mijne diepe verachting". Men weet dut de heer Arthur Meyer de Boulangistische zaak verlaten heeft en dit iu zijn blad le Gaulois verklaard heeft. SPA1SJ E De rechterlijke macht in Spanje is met behulp der politie een waren veldtocht be gonnen tegen het dobbelen in vereenigingeu koffiehuizen en andere plaatsen van vermaak. Te Madrid deed de politie een inval in een aantal clubs, waar zij kaarten en geld in beslag en de hazardspelers gevangen nam. Een rechter waagde het zelfs het Casino binnen te gaan, esu der meest aristocratische vereenigingeu van Madrid. Hij deed het hazardspel ophouden, maar nam enkel 4 be dienden gevangen. In de zaal bevonden zicii namelijk een groot aantal senaatsleden, afge. vaardigden, generaals, staatslieden, mannen van zaken en zelfs velen zijner mederechters, die sterk opkwamen tegen het gestrenge op treden der overheid. Dit wekt dau ook nogal bevreemding, daar o. a. in de badplaatsen het spelen op groote schaal sinds langen lijd geduld wordt. Het gezantschap uit Marokko is te Madrid aangekomen en in het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. Heden worden de gezanten bij de koningin-regentes ten gehoore verwacht. PORTUGAL. Het officieel regeeringsblad meldt, dat de toestand des konings heden ze zorgwekkend is. Volgens een later bericht ligt de koniu,, op het uiterste en heeft hij de sacramenten der stervenden ontvangen. ITALIË. Bij het feestmaal te Palermo zeide ds minister Crispi alsnog Ten einde opnieuw blijk te geven van onze gezindheid, zullen wij de differentieels rechten tusschen Frankrijk en Italië op heffen, zoodra de kamer ons daartoe zal machtigen. Handel, krediet eu spoorweg- politiek alles hing af van Frankrijk, Na de afkondiging der republiek in 1870 trachtte meu zich te onttrekken aan den politieken en economischen invloed, die ons werd opgelegd door tractaten en gewoonten welke op zullen houden, zoodra wij onze economische zelfstandigheid herwonnen heb ben. Onze markt moet een wereldmarkt worden. Crispi toonde met cijfers aan, dat iu des laatsten tijd de toestand reeds veel is ver beterd, en zeide: „wij zullen zegepralen ii| een oorlog, die ons krediet wordt aauge daan door baatzucht, verbonden met politiel grieven." Over de buitenlandsche staatkunde spre kende, zeide Crispi, dat, hetgeen voor Italië1! internationale positie is gedaan, noodig was voor zijn grootheid en zijn onafhankelijkheid Het is onmogelijk, dat een groote staat iil afzondering kan leven. De groote quaestiesi waarvan de toekomst der wereld afhangt, zouden dan zonder ons worden opgelost etl de nationale werkzaamheid zou opgesloten zijn binnen de natuurlijke grenzen van desf staat. Men zegt, dat de Italianen ovei iu slechten toestand verkeeren. Dit is n« waar. Italië wordt sterker en gaat voorail De Italiaansche staatkunde eerbiedigt iu geheele beschaafde wereld het internatioi recht. Wij hebben getracht en zijn er geslaagd een vredelievend karakter te ge' aan de expeditie, welke wij iu Afrika he ben ondernomen. Aethiopie is tot rust p bracht en biedt ons de hand door een koniaj die begeerig is zijn land te beschaven. Wij hebben veiliger grenzen gekregi gezonder stations voor de troepen eu ee: uitgestrekt koninkrijk zal zijn handel vod de Italianen openstellen. Ten slotte vroeg Crispi, of men eeu staat kunde slaafsch eu uitdagend kan noemt: welke Italië io koloniale aaDgelege: als een gelijke doet optreden met de eerslt zeemogendheden der wereld? Deze staat kunde bracht keizer Wilhelm II te Roni als een vriend en zal hem binnen weiuigf dagen doen terugkeeren? Dit is zeker te: vreemde slaafschheid, welke ons gelijk maall aan onze bondgeuooten. Men beschuldigt ons, dat wij gebruil tin maken van ons verbond, ten einde aanval lend op te treden, en toch geeft Italië na# evenredigheid slechts 18 francs uit voorM dltot krijgswezen, terwijl Frankrijk 33 francs not- |tot dig heeft. Niemand valt ons op het oog» q° u o Ba -lite 0,1 lier d.o 0,1 it O dito -liio iitu Ji:o dito UbO tol sterk' Blaten tot bondgeuooten hebben. Allen zouden ons misschien morgen aanvalle' indien wij niet sterk meer waren. Crispi eindigde met te drinken op k< weizijn van Italië en zjjn koning, die steed bereid is het te geleiden op het nad roem iu vrede en op het slagveld. UUITSCHLANU. Het hotel van de Russische ambassal' waar de keizer gedurende zijn verblijf Berlijn zijn intrek heeft gehad, was vootf durend en op alle plaatsen door Russia® politiemannen gesurveilleerd. Niemand mot' 0'filij Buit Biaii Ropr Obii,; ditO dito dito keen V 1877 dito 1851 d jj

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2