BINNENLANÖöCHE BERICHTEN BllIENLAEUiSOliE BËiUUiiTEN JHB3 m fa m «rn sis -«r: ar» «a -•*> r»» den toenmaligen hoofdredacteur, den heer Van den Biesen, twain geen artikel van zijne hand meer in het Handelsblad voor. Wit nu te beginnen p Onder de velen die zijne vriendschap zochten of hadden gezocht was ook de bekende heer mr. D. Portielje. Met dezen schreef Vissering een echt wetenschap pelijk werk nl. eene geschiedenis van de tariefsverhoudingen in Engeland. Vervolgens wijdde spr. eenige woorden aan den arbeid van Vissering als redacteur van de Gids in welk tijdschrift hij een 40lal jaren eene reeks van artikeleu plaatste, welke allen zeer werden geroemd. Ook het korte hoofdredac teurschap aan de officieele Amsterdamschs Courant werd niet vergeten en de strijd ge- schelst dien de talentvolle journalist met het gemeentebestuur had te strijden, tot hij, na twee jaar reeds, zijn ontslag nam, daar de verhoudiug te gespannen, de toestand te on aangenaam werd. Vissering werd hierna opnieuw advocaat en schreef toen o. ni. zijn door vakmannen zoo hooggeroemd werk over bet Duitsche wisselrecht. Eindelijk in 1850 werd Vissering naar waarde erkend en beloond; ofschoon de tweede op de voordracht van hoogleeraar, werd hij door zijner Majesteits regeering aangewezen als de opvolger van Thorbecke, die toen zijn eerste Kabinet had gevormd. Van dat oogenblik af brak voor Vissering een gelukkige tijd aan van werken en do- ceeren. Hij was het, die het studenten-au ditorium met geestdrift bezielde door zijne klemmende betoogen. Van dat oogenblik af leefde hij voor de wetenschap en zijn vader land. Jaren en jaren arbeidde bij zonder poozen; toch, bet scheen of zijn ijver af gestompt werd in 1879 verwisselde hij zijne professorale loopbaan met eene minis- terieele portefeuille. Van dien tijd af was voor hem de gelukkige tijd voorbijspoedig bleek, dat hij de kracht miste als regeerings- persoon op te treden, zoodat hij reeds in Juli van '81 zijne portefeuille afgemat en ziek neerlegde. Al zijne vrienden geloofden zeiven, dat Visserings dagen waren geteld, doch weer opnieuw kwam hij bij, toen de zware regeeringstaak niet meer zijne schouders drukte, en opnieuw kon hij zich aan de Universiteit, nu als curator, wijden. Den 22sten Augustus 1888 overleed hij en was Nederland een groot man minder rijk. Een luid applaus beloonde den bekwamen spreker voor zijn kernachtig referaat; diep aange daan dankten de beide zoons des overledenen den heer Buys. Hierna werd door de heeren Kern en J. A. C. Oudemans verslag uitgebracht over de verhandeling der heeren Schlegel en dr. Kichnert over de zonsverduisteringen in den Schol-King. De vergadering werd hierna ge sloten. (Ii. Ct.) OITFICJKSSLE BEKICJIITKSI. Bij kon. besluit is de heer C. G. Rom- menhöller erkend en toegelaten als consul- generaal der republiek Honduras te Rot terdam is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de dirigeeren.i- militaire apotheker, met rang van luitenant- kolonel, G. C. W. Bolmensieg, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de 2e luite nants I. W. Storm de Grave en W. L. P. C. ridder Van Rappard, beiden vau het 8ste regiment infanterie. Ingevolge machtiging des koning is de kapitein ter zee W. J. A. Nolthemus, met den 16deu November a. s., eervol ont heven van het bevel over het korps torpe disien der marine en dat bevel opgedra gen aan den kapitein ter zee jhr. T. E. De Brauw. De minister van marine zal op 18 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt he kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Aederlandsche bank.f 10,012,967,97® en bij de betaalmeesters. 1,518,257,95® Te zamen. 117,531,225,93 De bij het wapen der cavalerie tot ritmeester bevorderde le luit. J. G. baion Van Sytzsma blijft verbonden aau het militaire huis des konings. Omtrent de bestemming der divisie, bestaande uit Zr. Ms. schroefstoom^chepen Tromp, Atjeh en Van Galen, kan het vol gende worden medegedeeld De divisie vertrok van Nieuwediep recht streeks naar Rio de Janeiro. Heerscht déér de eene of andere gevaarlijke ziekte, dan wordt onmiddellijk de steven gewend en koers gezet naar Kaapstad. Op eene dezer kustplaatsen zal de divisie ontbonden worden. De Tromp verstrekt- dan naar West-Indie, de Atjeb en Van Galen naar Batavia. De. divisie zal öf te Rio de Janeiro of te Kaap stad 10 dagen vertoeven. De tijd van aan komst te Rio de Janeiro zal zijn over pi. m. 45 dagen, dus vermoedelijk tegen den 25 November. Wordt te Rio de Janeiro hot anker niet uitgeworpen, dan heeft men nog 25 dagen reis, eer Kaapstad is bereikt. In een Woensdagavond gehouden vergadering van commissarissen van bel D. v. Z.-ll. en 's Gr. moet, na zeer lang durige besprekingen, besloten zijn deu heer J. Visser Jr., thans waarnemende hoofdre dactenr, als definitief leider van dat blar aan de aandeelhouders voor te dragen. Eerlang zal eene buitengewone aigemeene vergadering een beslissing hebben te nemen. (N. Gr. Ct.) De Scheveniiigsche Zeehaven houdt de gedachten van vele Hagenaars bezig. Naar men meldt moet nu aan den directeur- generaal van hel „Zeebad" het voorstel zijn gedaan, om jaarlijks f 15 it 20.000.— in de gemeentekas te storten voor het onder houd van een zeehaven, door de gemeente ter hoogte van het ververschingskanaal aan te leggen en met dat kanaal verbonden. Irau waren de Scheveningers aari een haven geholpen en konden de Hagenaars s zomers in het genot van gereinigde grachten zijn, zonder dat uien van de Scheveningsche dui nen op een bezoedeld strand behoefde neêr te zien. Voeg daarbij dat de gemeente dan ook goedkoop aau een haven komt, dan zijn er vier vliegen in één klap gevangen. Naar uien meldt moeten de verschillende belanghebbenden 't tamelijk over de zaak eens zijn en kan eerstdaags een voorstel in dezen geest bij den raad worden verwacht. Eergisteren arriveerde te Vlaardingen het loggerschip VL 57 met verlies van 3 man zijner equipage. Twee er van waren in Duitschlsnd woonachtig, de derde uit Schiedam afkomstig. Terwijl zij bezig waren met het haring kaken, werden zij door een stortzee over boord geslagen. Onmiddellijk in bet werk gestelde pogingen tot redding moebten helaas niet baten. Naar de N. B. Cl. verneemt, is door de werklieden aan de stoombooten te Rotter dam een tar ef van loon vastgesteld en in druk aau de werkgevers rondgedeeld. Overeen komstig de besluiten, op de jongste verga deringen genomen, wordt daarin vermeld, dat in erts niet des nacbts zal worden gewerkt. Opmerkelijk is de voorwaarde van de graan werkt rs. Hun was verhooging van loon toegestaan èu 50 pCt. verhoogiug van dat loon voor arbeid op Zondag. Thans eiscben zij, boven en behalve die verboo gingen, nogmaals f4.50 per man voor ar beid op Zondag, iets wat geacht wordt vrij wel gedjk te staan met weigering om op Zondag te werken. De weigering om in eits, waarmede thans ijzer schijnt te moeten worden gelijkgesteld, des nachts te werken, gelijk meu zich uit de verslagen van het verhandelde ter werklieden- vergaderiugeu herinneren zal, vindt zijn oor sprong in de begeette, om niet in alle op zichten te buigen voor de verklaring des werkgevers, dat bij vooralsnog geen hooger loon kan betalen. Kon het tot eenige loous- verhooging komen, dan was men ook bereid evenals tot dusverre, deu arbeid ook des nachts te hervatten. Die schikking is even wel tot nu toe niet tot stand gebracht, en bet gevolg daarvan is, dat het afdelingsbe stuur van de Labourers Union, al dau niet op last van bet Londensche hoofdkwartier de arbeiders die 's nacbts aau ijzer en erts booten werken, daarvan tracht terug te hou den. De Rhijnspocr werkt onbekommerd met eigen volk dag en nacht door, en dat zrl ook wil het geval zijn en blijven met de booten in meer rechtstreeksche vaste vaart, die met eigen personeel werken. De boot op Middlcsbro', die des nachts ijzer ver werkte, kreeg echter, zooals De Maasb. reeds vermeldde, een bezoek van een troep Uni onisten, dis .-taking van het uachtwerk vor derde! e:i alhoewel de politie later de ar beidenden kwain beschermen, zijn sommigen hunner toch voor de intimidatie bezweken. Slechts één pioeg dier bo.t bleef aan het werk Volgens l.'e Tijd besiaat onder het werkvolk te Rotterdam een partij, die van de Labourers Union niets weten wil en daartegen een min of meer vijandige houding gaat aannemen. Deze wordt gevoruid door een vier- of vijftal personen, die lid geweest zijn van het comité der werkstakers en thans niet gekozen zijn tut bestuursleden der bnion. Indien geruchten, welke omtrent deze perso nen in omloop zijn, juist zijn, dan kan van hen verwacht worden de oprichting van een nieuwe vereenigiug van bootwerkers. Deze vereeniging zal zich als-Jan niet aansluiten aau de Trade Union. Als een zeldzaamheid wordt gesneld dat Zaterdag van Amsterdam vertrokken do prinses Amalia mar Nederhnidsch-Indië, de prins Frederik Hendrik naar West I diö, en de Edam naar Amerika. Verleden jaar werd te Doesburg uit het kantoor der firma v. H. L de brand kast gestolen, zonder dat hel tot nu loe aan de politic mocht gelukken de daders of de khSt op te sporen. Thans schijnt er in d> ze zr.ik wat in-er liclll te zullen ko men. Zateidag en Zondag toch wilden er verschillende personen in verhoor genomen, met hrt gevolg dat. twee van hen, zekere S. cu R.dooi de politie gevankelijk naar d gevangenis tc Arnhem zijn overgebracht. (N. B. Ct.) Te Vein is overleden de heer M. T. Eloul, gep. majoor der artillerie, ridder van de Militaire Willemsorde en van de Orde van de Eikenkroon. - Te Groningen heeft een jongen van 10 jaar een van 11 jaar bij het uitgaan der school met een mes eene belangrijke wond toegebracht iu den ruj, omdat de broeder van laatstbedoelds» jongen, die ouderwijzer aan die school is, den ander st ral werk had opgegeven. Procesverbaal werd opgemaakt, terwijl burg. en weth. art. 34 der verordening op de openbare scholen hebben toegepast, zoodat de dader van de school verwij derd is. Zondagavond is te Helmond een moord gepleegd. Een fabrieksarbeider aldaar, heeft een bejaard timmerman, bij cenen twist doodgeslagen. Misbruik vau sterken drank is ook nier weder oorzaak van het ongeval. BELCIE. Het Brusselscbe weekblad Le Nord zegt van liet bezoek van den czaar te Ber lijn, dat de openbare meeuing, bij de aan kondiging van andere ontmoetingen van souvereiuen gemakkelijk in beroering ge bracht, steeds kalm en zonder wantrouwen de ontmoeting tusschen de keizers van Rus- laud eu Duitschlaud verneemt, „wetende, dat daaruit uiets kan voortkomen betgeen niet eene vreedzame beteekenis beeft eu den vrede ten bate komt". Deze verzekering, vervolgt de Nord, is bijzonder veel waard onder de tegenwoordige omstandigheden, welke, zonder dreigende voorteekenen van eene botsing, genoeg oorzaken -van ondergeschikten aard ter beroering bevatten om het pubdiek in Europa in spanning te houden. EsreELAS si. Het graf van lord Howe, die viel in den slag van Ticouderoga iu 1758 aan het hoofd der Engelsche legermacht, is kort ge leden op eene wonderlijke wijze ontdekt. In een van de voornaamste straten van T'iconderoga was men Donderdag bezig eene uitgraving te maken voor een riool, toen men op een grafsteen stootte, waaronder een doodkist met beenderen werd gevomlen. Toen de steen schoongemaakt was, bleek zij een opschrift te bevatten en de dagteekeniDg van lord llowe's dood. De overblijfselen zullen nu op het dorps kerkhof worden ter aarde besteld. Lord Howe was in zijn dagen zeer geacht onder de kolonisten, zoo zelfs dat de liooge raad van Massachusetts ua zijn vroegtijdigen dood een som beschikbaar stelde om in de abdij van Westminster een gedeukteeken voor hem op te richten. Toeu hij te Ticouderoga viel in bet front van bet Frausche leger, jong, schitterend en algemeen geliefd, was alle hoop op het winnen van de plaats voor goed verloren. Dat hij, na zoo diep betreurd te zijn, zulk een vergeten graf heeft gekregen, dat men er zonder het te bemerken een dorpsstraat over heen lag, schijnt vreemd en kan alleen verklaard worden door er aan te herinneren, dat zijn graf gedolven werd in wat toeu eene wildernis was en dat hij de held was van een verslagen leger. -— De scheepsbouw in Engeland blijft dit jaar gunstige cijfers toonen. Behalve oorlogs schepen, waren op 30 Sept. jl. 521 vaartui gen in aanbouw, metende 882,749 ton, tegen 4000 schepen metende 698,995 ton een jaar geleden. Van de 521 werden 421 van staal gebouwd en 64 van ijzer; de meeste, nl. 441, met stoom vermogen. Op 30 Juni was echter het getal onderhanden genomen schepen nog 15 grooler; en de bestellingen, waaraan nog moest worden begonnen, zijn in die 3 maanden van 165 tot 125 gedaald. Te zamen genomen, is echter de vermeerdering van dit jaar nog aanzienlijk. Wat andere landen betreft, worden de volgende cijfers opgegeven voor de tonnen- maat van schepen in aanbouw: Duitschland 81,397, Vereenigde Staten vau N. A. 44,495, Italië 24,730, Nederland 20,985, Frankrijk 16,715, Noorwegen 14,082. FAASlfililJK. Bij gelegenheid van de feesten ter eere van Gambetta is door den gemeente raad te Clermont een feestmaal aangeboden aan den minister van buitenlandsche zaken Spuller. De minister hield toen een toe spraak en roemde de fiiokheid der regeering, die niet te snel vooruitgaat, ten einde later niet gedwongen te worden weer terug te gaan, maar die toch geen der hervormingen, welke voor uitvoering vatbaar zijn, nalaat. Koning Milan bezocht Zondag de Parijsche tentoonstelling. In de Servische afdeeling was den gewezen koning een schit terende ontvangst bereid. Verleden Zaterdag, omstreeks 5 uren in deu ochtend vonden eenige politieagenten in de „Halles" te Parijs drie kinderen van tien tot twaalf jaar op een hoop kippen- en eendeuveeren rustig slapen. Zij bleken in de maand Mei met 22 „sous" op zak naar Parijs gewandeld te zijn om er de tentoon stelling en vooral Eiffel's tor-.i te zien. Zij hadden den ganschen weg langs gebedeld en sliepen 's nacbts in stallen of hooibergen. Den 15den September kwamen zij te Parijs aan, hoe, wisten zij zelf niet. Zij hadden steeds uit vrees voor de politie alle steden ontweken. Te Parijs hadden zij zoo lang gebedeld tot zij genoeg hadden om toegangs kaarten te koopen. Men heeft de ouders bij telegram gewaarschuwd. Er is hoop dat tusschen de (3500) werkstakers van Lens en hunne patroons een schikking tot stand zal komen, waardoor een aigemeene werkstaking in het steen koolbekken van het Nanw van Calais, waar 30,000 mijuwerkers een bestaan vinden, zal worden vermeden. ITALIË. Overeenkomstig de aigemeene be palingen, vastgesteld door de Berlijnsche Congo-conferentie heeft de Italiaausche regeering ter kennis gebracht van de mogend heden, welke de acte onderteekenden, dat bij art. 7 van het onlangs tusschen Italië en koning Menelek gesloten tractaat de Negus er in toestemt geen zaak te behandelen met andere staten, dan door bemiddeling van de Italiaausche regeering. Het Journal des Débats verneemt uit Rome, dat de heer Crispi, die te Palermo een politieke redevoering zal honden, dan zal betoogen, dat zijn staatkunde geen ander doel beeft als de handhaving van den vrede en reeds veel heeft bijgedragen, dat de vrede tot dusver niet is gestoord. Voorts zal de minister aanloonen, dat de berichten over de economische en financieele crisis in Italië zeer overdreven zijn en dat deze in geen geval te wijten is aau het af breken der handelsbetrekkingen met Frank rijk, want juist het afbreken dezer betrek kingen heeft Italië eer voordeel dan verlies bezorgd. Verder zal Crispi betoogen, dat Ita- lië's krediet op hechte grondslagen berust. De pogiugen, welke meu Leeft beproefd om dit te schokken, zijn vruchteloos ge bleven. Volgens Fanfulla zijn de geruchten voorbarig door de Fransche pers verspreid, dat Prins Lodewijk Napoleon, kapitein der cavalerie in het Italiaansche leger, zijn ont slag zou nemen als officier om in het Rus sisch leger te tredeu, 't geen reeds door den keizer aangenomeu zou zijn. De prins, die zien bij zijn vader in Zwit serland bevindt, wordt tegen bet einde dezer maand te Monza verwacht met zijne moeder, prinses Clotilde van SavoieNapoleon. W III TH C H LAVD. De hofjacht te Ludwiglust is wegens aanhoudenden regen niet doorgegaan. De Czaar bracht den geheelen dag door in den familiekring van den groothertog, met wien hij zeer vertrouwelijk omgaat. Het vertrek vau den czaar is nog niet bepaald. Vermoedelijk zal de czaar over land terugreizen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung deelt mede, dat czaar Alexander aan prins Bismarck en graaf Herbert Von Bismarck door zijn adjudant graaf Woronzoff zijn por tret liet overhandigen, hetwelk was aange bracht op een smaakvol bewerkte doos. Keizer Wilhelm benoemde graaf Woron zoff tot ridder van de Zwarte Adelaar. Ter eere van prinses Sophia werd gisteren le Berlijn een galadiner gehouden, waaraan alle leden der koninklijke familie, de ministers, de staatssecretarissen, de Qriek- sehe gezant Vlaohos en verschillende gene raals deelnamen. In het geheel waren 134 personen aanwezig. De prinses zat tusschen keizerin Augusta en keizerin Frederiktegen over haar had keizer Wilhelm plaats ge-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2