RL* se® «s 3 «9» «•3 iT3» 1 degewerkt, Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid te betuigen." Deze vereerende beschikking is oflieiee! ter mijn -r kennis gebrachthet is mij hoogst aangenaam die mede de deelen aan mijn ou- derhebbend regiment, dat getoond heeft aan zijne roeping en plicht te beantwoorden. Gistermiddag werd te Rotterdam, on der het houden eener parade, aan het batal jon mariniers door den bataljons-comman dant, luitenant-kolonel De Gelder, de mede- deeling gedaan, dat het Z. \1. den koning behaagd had, zijne lioogc goedkeuring en tevredenheid te kennen te geven aan allen die hadden medegewerkt tot handhaving van het gezag en de orde bij gelegenheid van de jongste ongeregeldheden aldaar. De commandant sprak de overtuiging uit, dat eene dergelijke onderscheiding door allen op den hoogsten prijs zou worden ge steld, en verklaarde, dat hij, waar het noo- dig zou zijn om het gezag hoog ie houden, met volle vertrouwen op zijn onderhebbend bataljon durfde rekenen. Met een herhaald „Leve de Koning!" werd deze toespraak besloten. (N. K. Ct Naar I)e Maasbode verneemt, willen de ertswerkers te Rotterdam niet langer dan tot 1 Januari voor het tegenwoordige loon werken; wordt alsdan hun eisch niet inge willigd tot verhooging vau het loon van vijf op zes cents per last, dau zal op dien datum de werkstaking opnieuw uitbreken. Teu einde zich voor 's rijks rekening onder behandeling te stellen van Pasteur, is gisterochtend van Haarlem naar Parijs ver trokken een meisje van een en twintig jaren, door een dolle hond gebeten. Met gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in zake de medaille diefstal bij de firma Krelage te Haarlem het vonnis der rechtbank aldaar tegen Verwaayen (8 jaar gevangenisstraf) bevestigd. Bekl.'s verdedi ger vroeg vrijspraak. De opening van het centraalstation te Amsterdam, is thans voorgoed bepaald op Dinsdag 15 October. Vau Tessel wordt gemeld, dat hel vuren met zwaar geschut van bet koepelfort de Harsser.s groote schade heeft veroorzaakt aan de eigenaars van eendenkooien. Het watc-iwild is door het zware schieten grooten- deels verjaagd. Ben der kooien werd zelfs geheel ontvolkt. Ook de kooi- of lokeenden zijn gevlucht, en zullen, naar de eigenaar vreest, niet terugkeeren. üe kooiker zal zich dan ook tot den minister van oorlog wanden, met het verzoek om schadever goeding. Uit Terschelling wordt van 7 Oct. gemeldOnze visschersvloot is heden door den storm overvallen. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren, maar de schade aan vaartuigen, zeilen en wand is voor velen zeer belangrijk. De rechtbank te Utrecht heeft eene strafzaak behandeld tegen jbr. J. J. A. Van O., Ie luit. der cavalerie van het O.-I. leger, te Loosdrecht, die was beklaagd vau mishandeling, doordien hij een 14-jarigen knaap, op den openbaren weg te Loosdrecht een paar klappen met een stok op den rug had toegebracht, wat zijne oorzaak hierin had, dal bekl. drift was opgewekt door eene ongepaste handeling van dien knaap tegen over den bekl., die zijne schuld aan het te last gelegde bekende. Het O. M. vorderde tegen den bekl. eene geldboete van f 15, te vervangen bij uietbetaling door eene hechtenis van 3 dagen, en veroordeeling in de kosten. Maandag a. s. uitspraak. Een colporteur van Bechl voor Allen en andere bladen van dat gehalte heeft zich 0. a. den spoorweg van Zwolle naar Almeloo gekozen als arbeidsveld. Hij begeeft zich daartoe liefst Zondags iu den trein en werpt dan aan de verschillende wachthuisjes zijn lectuur aan de spoorweg beambten toe. Te Wageningen hebben ruim 70 personen bet plan opgevat naar Argentinië te verhuizen. De agent, beiast met de verhuizing, kan echter niet bepaald mede- deeling doen in welke streek of plaats de landverhuizers zullen worden nedergezet, waardoor velen min of meer huiverig zijn, hun plan ten uitvoer te brengen. De 19 jarige D. B. liardlooper en paraplnie,maker te Heerenveen werd de vorige week vrijgesproken van poging tot doodslag, gepleegd op da wed. Kramer te Hommerts, en alleen veroordeeld ter zake van twee mishandelingen, met iaat tot in vrijheidstelling. Hij heeft van die lastgeving weinig genot gehad, dewijl hij direct voor een ander feit opnieuw iu hechtenis werd gesteld. De arroudissements rechtbank te Alkmaar toch had tegen hem rechtsingang verleend met bevel tot inhechtenisneming wegens diefstal van een horloge, eu daarvoor werd hij onmiddellijk aangehouden. Te Wijngaarden (Opstcriand) is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar aanlei ding van den dood van een zesjarig doch tertje van een schipper. Men vermoedde dat het kind door de stiefmoeder is doodgeslagen. Aan het hoofdje vond men ec.nige ernstige hoofdwonden. Gisteren is de gerechtelijke schouwing geschied. Wat daarvau de uit komst is, is niet bekend. In de gemeente Hoofdplaat ireersckt, naar De Maasb. mededeelt, sedert lange maanden eene werkstaking. De geheide ge meenteraad aldaar heeft ii.l. sedert Decem ber 1888 geweigerd met den burgemeester, den heer P. K. P. J. Vau Sloten, over de zaken der gemeente te handelen, en daarvan is tegen Kerstmis 11. aan deu commissaris des koning- m den minister van binnen- landsche zaken kennis gegeven. De werk staking is algemeen; geen raadslid, geen wethouder, niemaud wil iets van den burge meester meer weten. Dat de burgerij de houding vau deu raad goedkeurt, is bij de jongste verkiezingen gebleken: al de aftredende le.deu werden herkozen, zonder dat door iemand eeuig protest tegen hen wegens hunne werkstaking werd uitgebracht. Bl-lïEXLAjS DSCMË BEillCHTEïi K ft in fi£ SLz A ft e De geruchten, dat de hertog en hertogin Van. Edinburg wegens het huwelijk van de dochter van den prins van Wales, het Engelsche hof zouden verlaten, om in het buitenland te gaan wonen, houden aan. Rusland wordt thans als de toekomstige woonplaats van den Eugelschen koningszoon - genoemd; zooals men weet is de hertogin een Russische prinses en daardoor verplicht jaarlijks een gedeelte van het jaar in dat land door te brengen. Rouwig over dit vertrek schijnt meD in Engeland niet te zijn. De heer Seymour Keasy, van de Gladstone partij, is tr.t lid van het parlement gekozen in het graafschap Elgin en Nairn mc-t 2571 stemmen, in de plaats van wijlen deu heer C. A. Anderson, die insgelijks tot de partij van Gladstone behoorde. Iu de fabriek van electrisch licht te Harrison in New Jersey hebben volgens de Pall Mall Gazette 200 arbeiders het werk gestaakt, omdat hun loon met 20 pCt. was verminderd. De stokers der gasfabriek te Bristol hebben het werk gestaakt en de andere aan die fabriek werkzame personen zijn voon.rmeus onmiddellijk dit voorbeeld te volgen. De stad wordt met duisternis bedreigd. Generaal Boulanger is, gelijk men weet, uit Londen vertrokken eu te Jersey aangekomen. De generaal is geheel ia het geheim vertrokken, en zelfs war n de dienst boden in zijn huis op Portland-Square niet van zijn vertrek verwittigd. De generaal werd vergezeld door zijn dochler en het bekende zwarte paard, dat den dag te voren reeds was ingescheept. De heeren Rochefort en Dillon blijven te Londen. Naar men zegt, is de verhouding tusschen deze beide en Boulanger zoo gespan nen, dat zij hem zelfs geen uitgeleide gaven. Eenige Frauschen, die op Jersey vertoefden, wachtleu Boulanger op en begroetten hem. De generaal scheen zeer terneergeslagen en zijn dochter had een verband om het hoofd, daar zij wegens het onstuimige weer aan boord was gevallen en zich aan het hoofd had bezeerd. Boulanger heeft zijn intrek genomen in het hotel de la Pomine d'Or waar hij voorloopig zal blijven. In den Dinsdag gehouden minis terraad werd definitief besloten, dat het kabinet za! aanblijven. President Gamot v! i| de ministers slechts ontslaan, zoo eene nederlaag, van het kabinet in de kamer hen daartoe noodzaakt. De bijeenroepi. g der nieuwe kamer is ook besproken en het voornemen is deze deu 5 of i2 November te doen bijeenkomen. De meest waarschijnlijke datum is 12 November. In het mijudistrict Decazeville heerseht seder: eenige dagen wederom groote opge wondenheid, daar de monarchale mijndirec- t-.ur bij de verkiezingen door den opportu- 1 nistiscben candidaat werd geslagen en nu zijn ouderhoorigen op straffe van onmid dellijk ontslag, verbood om iets ie koopan bij lien, die,-voor de opportunisten gestemd hadden. Dit heelt ten gc.olge gehad, dat verscheiden bakkers en slagers verplicht waren hun winkels te sluiten. Daar meD vreest, dat het tot ongeregeldheden van ernstigen aard zal komen, is de zaak in den ministerraad ter sprake gekomen en zijn reeds voorzorgsmaatregelen genomen. Het ethnographisch congres te Parijs heeft dezer dagen zijn eindzittiug gehouden. Tol de meest belangwekkende lezingen, die gehouden zijn, belmoren die over godsdien stige gebruiken in verband met begrafenissen, over de invloed van den prijs van levens middelen op verschillende volken, de ken merken van beschaving uit een ethnograp hisch oogpunt en de toestand van vreemde lingen bij de verschillende volken van onzen tijd. Belangwekkend waren ook de mededeelin- gen omtrent de ontvolking van Frankrijk, de oorzaken en de middelen tot verbetering. Een Engelsch geleerde toonde een aantal lichtdrukken van beeldwerken, die hij in Dardiston ontdekt had. Op uitnoodigiug van den afgevaardigde van Rumenië zal het eerstvolgende congres (in 1890) te Bucharest plaats hebben. g S» A UT -I E Na een afwezigheid van drie maanden is koningin Ciuistnia met den jongen koning Alfouso te Madrid teruggekeerd. De mi nister-president Sagasta vergezelde de ko- uingin, die met groote geestdrift door de bewoners der hoofdstad werd begroet. Naar men verzekert is te Ossuua, in Andalusië, waar den 30sten Sept. iemand ter dood is gebracht, een telegram van de koningin waarbij den veroordeelde gratie werd verleend, te laat gekomen. De zaak baart, schijnt het, veel opzien als een bewijs van de slechte inrichting der telegraphie in Spanje. tïA LSK. De Grand Prix de Rome voor 1890 zal aldaar geloopen worden op de nieuwe renbaan Tor di Quinto. Het is een ren voor hengsten en merriën van alle landen, iu 1887 geboren; prijs 80,000 francs den eerste, 12,000 francs deu tweede, 5000 den derde, 3000 francs den vierde. Iuleg- geld 600 francs, forfeit 200 francs, en slechts 100 fraucs, indien vijf dagen vóór de cour se gedeclareerd. Gewicht: hengsten 56 KG., merriën 54 KG. Paarden, in bet buiten land geen prijs van 5000 francs gewonnen hebbende, ontvangen 2 KG. décharge; die welke nooit iets gewonnen hebben 4 KG" Afstand 2600 meter. (N. Sporl.) ïWITSË ïi ij A 28 55. Reeds sedert eenigtti tijd houden de Zwitsersche bladen zich bezig met een voorval, dat van wege de Duitsche regeering tot diplomatieke verlooge» op grond eener belec- diging van keizer Wilhelm, op Zwitsersch grondgebied, aanleiding heeft gegeven. Het Beroer Tageblatt meldt hieromtrent thans het volgende. „De Duitsche gezant Vou Bülow heeft den Zwitserschen bondsraad eene verbaaluota overhandigd, ter zake dat een geboren Zwitser, Jageli genaamd, goochelaar van zijn beroep, bij eene voorstelling welke Lij in tegenwoordigheid van Duitsche badgasten in bet Kurhaus AxeDsteiu gegeven heeft, zich door eene verachtelijke uitdrukking aan de misdaad van gekwetste majesteit tegenover keizer Wilhelm II schuldig heeft gemaakt, „Deze Jageli, hierover door de kantonale overheid in verhoor genomen, heeft ouder het storten vau tranen gesmeekt geen verder gevolg aan de zaak te geven. „De bemoeiing van den Duitschen gezant met dit geval wekt in Zwitserland eenige verbazing." B»UI TS JE LAVi». Keizer Wilhelm is gisterenavond naar Berlijn teruggekeerd. De rijkskanselier is gisterenavond met zijne gemalin te Berlijn aangekomen. Hij werd aan het station outvangen door zijn zoon graaf Herbert, en door eene talrijke menigte hartelijk begroet. Prins Bismarck beeft thans ook kenuis gemaakt met de phonograaf. Maandag jl. kwam Edisons vertegenwoordiger hem op zijn landgoed FrieJricSsrub het instrument vertooneu, dat in de laatste weken de be wondering gewekt heeft van zoovele Vorsten en geleerden, aan wie Edisou zijue vinding uitlegde. Prins Bismarck herkende onmiddel lijk de stemmen der keizerlijke prinsen, welke onlangs door dj phonograaf werden opge nomen eu hijzelf liet eenige woorden en regelen uit zijn mond door het instrument opnemen. Meer dan anderhalf uur vau zijn kostbaren tijd wijdde de rijks-kanselier aan deze zaak, die ook hem hoogst belaugrijk voorkwam. Keizer Alexander zal te Kiel door den generaal Werder worden begroet. De overige militairen, waartoe ook kolonel Villaume behoort, zullen zich te Witten- berge aan het Lehrter-station bevinden en met eene compagnie van het eerste regiment der garde de eerewacht vormen. Voor het hotel van het Russische gezantschap, waar de czaar zijn iutrek neemt, zal eene com pagnie van het Alexander regiment post vatten. Langs den weg derwaarts zullen troepen in rij geschaard staan. Hel rijtuig, waarin de czaar zich bevindt, zal van het station af begeleid worden door een escadron der kurassiers en door een escadron van dc ulanen der garde "óór en achter het rijtuig. O O 8 T K Ï8 RI J Ei. Deu lsten October 1889 heeft te Weenen de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging van de op 12 De cember 1888 aldaar, door de wederzijd.-che gevolmachtigden van Nederland en Oosten rijk Hongarije onderteekende overeenkomst tot aanvulling van het tractaat van handel en scheepvaart van 26 Maart 1867. E£ lï S 6. A X1». De grondslagen eener overeenkomst tusschen Rusland en het V'alicaan zijn gisteien geteekend door Iswolsky en kardi naal Rampolla. Waarschijnlijk zullen vijf bisschoppen benoemd worden. §EK¥IË. Te Belgrado is een buitengewone mi nisterraad gehouden, die volgens de Standard zeer onstuimig verliep. De regenten ver weten der regeering gemis aan beleid en de heer Ristics dreigde zelfs den gewezeu koning Milan te zullen terugroepen. Velen gelooven, dat daartoe inderdaad reeds onderhandelin gen tusschen de regenten en Milan gevoerd zijn. Volgens een gerucht is de Servische re geering voornemens 80,000 nieuwe geweren te bestellen eu heeft daarom hare opdracht aan een Belgischen fabrikant, die hetzelfde aantal oude geweren zou veranderen, inge trokken. B U L IS X RIJ E. Prins Ferdinand is gisteren naar Ebenthal vertrokken, om een bezoek te brengen aan zijue moeder, prinses Clemen tine. Gedurende zijne afwezigheid heeft de prins den heer Stambouloff tot zijn plaats vervanger benoemd. TIIIH IJ E. De correspondent van de Times te Konstantinopel houdt vol, dat zijn bericht omtrent de vermindering vau het Turksche leger jnist was, maar de minister van oorlog en de militaire commissie verzetten zich daartegen eu wierpen het plan omver. Zij betoogden dat de vermindering der krijgs macht ontijdig was, met het oog op den staat van zakeD in den Balkan. Het besluit van den sultan blijft mitsdien vooreerst onuitgevoerd. Middelerwijl zal eene buiten gewone militaire commissie de middelen opsporen om de vermindering en andere bezuinigings-maatregelen bij het leger ten spoedigste door te zetten. De Daily News bevat weder een lan gen brief vol verschrikkelijke verhalen vaD de wreedheden, die de Turken op Creta be gingen sedert de komst van Chakir pacha op het eiland. M ARO KU«. De te Tanger wonende Israëlieten zijnj door den sultan ontvangen. Zoodra zij verschenen waren aan de pooi van den Alcazaba, waar een peloton di keizerlijke janitsaren op wacht stond, we den zij begroet door deu gouverneur vai Tanger, die tot hen zeide; „Onze meests nadert". Kort daarop verscheen de sultan te paard, gevolgd door eenige waardigheidsbekleder! van zijn hof. Aan deu wensch des sultans gehoorza mende naderden de Israëlieten, voorafgegaan door deD opperrabbijn. De ontvangst, welkt de sultan hun bereidde, was zeer har telijk. Muley Hasaan luisterde met groot genoe gen naar de toespraak van den opperrabbijn en daarna zicb wendende tot den inleider der gezanten, beval hij den grootvizier b roepen, tot wien hij zeide: „Luistert aan dachtig naar de zegeningen der Israëlieten, mijne getrouwe onderdanen, en bewaat hunne boodschap, opdat het geheele hof dit leze. Ik verlang dat het de taal der Israë lieten waardeere." Ten slotte stelde de opperrabbijn den n zier de lijst der geschenken ter band, welkt zij den sultan aanboden. De Israëlieten keerden zeer voldaan huis waarts. Aan boord van net Spaansehe pantser- schip Pelayo is een bal gegeven, dat dooi de voornaamste leden der Europeescbe kolo nie en van het gevoig des sultans bijge woond werd. De kustbattorijen van Tanger hebbel voldoening gegeven voor de beleediging, die de Rif-Arabieren onlangs het Spaansch oorlogsschip Cocadrilo aandeden. Toen cel' paotserschip van Spanje's marine delf dagen langs Tauger voer, groetten Marokkanen met Spaausche vlag. 21 kanonschoten

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2