I %m kS NiKUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 9 October 1889. N°. 237. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het ongeluk van Tante Ursula. I 1'"' jSI Dg jW Coiirant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A 8 0 13 U E H T V'ooi Leiden per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, er i maanden 1.110. Prijs per Summer SO Oat. 203e Jaargang. ADVERTEMTIEM: Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Buree!: Seiieepmakerssteeg 6, LEIDEN, 8 October. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 November 1889, benoemd tot directeur van het postkantoor te Heemstede, de heer H. J. Qreven, thans commies der posterijen van de tweede klasse. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 106 kinde ren, als: 48 zoons en 58 dochters, waar onder zijn begrepen 2 tweelinggeboorten, Overleden: 51 personen, van welke 6 elders woonachtig, als: 9 mannen, 11 vrouwen, 18 zoons en 13 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd: 18 paren Zooals we reeds gemeld hebben zal weldra het wereldberoemde Holden's Mario netten Tbéater van Londen onze stad be zoeken, onder directie van de ondernemende heeren Gebr. A. Van Lier, van het Grand Thé&tre te Amsterdam. Dinsdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17, Vrijdag 18, Zaterdag 19 en Zondag 20 October zullen in den Schouwburg buiten gewone voorstellingen worden gegeven die ongetwijfeld zeer druk bezocht zullen worden. Wanneer we nogmaals zeggen dat de heeren Van Lier de zaak in handen hebben dan is al zeer weinig aanbeveling noodig. Maar we zouden er nog kunnen bijzeggen dat door den lieer Hilden, onder dezelfde directie, op Zaterdag 81 Augustus jl. eene voorstelling gegeven werd ten paleize op het Loo eu toen de hooge ingenomenheid van 11. M. de koningin verwierf. Woensdag en Zaterdag, 16 en 19 October zullen ook matinées worden gegeven van 2—4 uur, voor kinderen, liet belangrijke programma zal nader worden bekend gemaakt. UNIVERSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren: P. J. Fret, eerste natuurkundig examen; E. F. E. Dezentje, id.; J. J. A. L. Van Luik, theor. geneesk. examen; L. J. Sie- burgb, id.; W. N. J. Wilschut, id.; Tb. Tiiomas, cand. examen rechteD. OEFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit zijn goedgekeurd tarieven van de naamlooze vennootschap: Roomsch- Katbolieke Levensverzekeringmaatschappij Pittas", gevestigd te Utrecht, voor: dadelijk ingaande lijfrente op één leven; dadelijk ingaande lijfrente op twee levens (na overlijden van den eerst stervende wordt de helft der lijfrente uitgekeerd); uitgestelde lijfrenten, weduwenpensioenen, studiebeurzen. Bij Zr. Ms. besluit is aan den luit ter zee 1ste kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgh vergunning verleend tot bet aannemen en dragen der versierse len van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Ita'.ië geschonken. Bij kon. besluit is de kapitein jhr. J. E. P. H. Van Panhuys, van het 1ste regiment vesting artillerie, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen be paald op f745 's jaars; is benoemd bij het wapen der artillerie bij het 4de regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de 1ste luitenant D. H. Van der Poel, van bet lste regiment veid-artillerie; is de commies der posterijen K. Schravcr, die bij kon. besluit van 5 Juni 1888 n°. 16 tot de vierde klasse werd teruggebracht, opnieuw benoemd tot commies der posterij en van de derde klasse. BINNENLANDSUHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij deNederlandschebank.f 17,613,145,38* en bij de betaalmeesters. 1,364,810,01® Te zameu. f 18,977,955,40 Het hoofdbestuur van Volksonder wijs" heeft aan de eerste kamer een adres gericht, waarin verzocht wordt het wetsont werp tot wijziging der schoolwet te ver werpen. Met ingaug van 10 October aanstaande wordt te Lisse een rijkstelegraafkantoor in gericht met telephoondienst, voor het alge meen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 8 uren voor- tot 12} uur namiddags en van 3 tot 4} en 7 tot 9 uren namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uren voormiddags en van 1 tot 2 aren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met de overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme binnenlandsche tarief van toe passing. Zaterdag werd van de werf van den heer A. Pannevis te Alfen a. d. Rijn, met goed gevolg te water gelaten de ijzeren lichter, genaamd Doesburg, groot pl. m. 40 last, gebouwd voor rekening van mejuffrouw de weduwe H. Vermeulen te Rotterdam, en bestemd voor den dienst Nijmegen-Arnhem- Doesburg. Gisteren hebben wij reeds medegedeeld, dat de subst.-off. van justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. baron De Vos van Steenwijk, een gevangenisstraf van 20 jaar geëischt heeft tegen Frederik Puele, beschuldigd van moord den 8sten Augustas op Abr. De Kleer ge pleegd. Uit het getuigenverhoor bleek o. a. het volgende: In den avond van den 8 Aug. liep een man op 't Zieken, gevolgd door een vrouw, beiden hard loopende en beiden roepen de: houd bem 1 Een agent vau politie hield met een collega den man niettegenstaande zijn verzet aan. Hij verklaarde toen dat hij aan Abraham De Kleer, een 64-jarig winkelier, een klap had gegeven. Spoedig bleek den agenten de droeve waar heid. Zij voudeu Abraham De Kleer dood in zijn woning. Het onderzoek ter terechtzitting leerde, dat de bekl. dienzelfden ochtend aan het politie bureau was geweest, te kennen gevende dat zijn vroegere huishaas zijn gereedschap bad en dat bij dat terug hebben wilde, waarop men hem zeide dat hij verplicht was eerst de schuld, die hij aan den kostbaas had, te voldoen. De weduwe van den verslagene verklaarde dat zij en baar man den bekl. die geen te huis had, als 't ware van de slraat hadden Opgenomen. Bekl. echter misdroeg zicb zeer, zoodat zij hem op den 8 Augustus in den ochtend mededeelden dat hij 't huis diende te verlaten. Een woordenwisseling volgde. Na een bedreiging geuit te hebben ging bekl. weg. Des avonds kwam bij vragen of De Kleer even bij hem buiten wilde komen; deze vroeg hem binnen te komen, doch na een weige ring ging De Kleer tot aan de post van de voordeur. Een kort gesprek volgde, beklaagde vroeg: „Krijg ik niet nog wat van je?" Of op die vraag een antwoord volgde, is onbekend, doch een oogenblik later klonk in 't woonhuis de kreet: *0 Godhij heeft me gestoken I" De Kleer zakte, in zijn buik gestoken, levenloos ineen. De pleegdochter van den verslagene ver klaarde ter terechtzitting dat bekl. onder het zeggen van: „Nou, daar dan!" de met 't mes gewapende rechterhand nit den broek zak haalde en den verslagene in den buik stak. De beklaagde, die bij zijn verboor zeer kalm was, verklaarde niet te weten wat hij na den middag gedaan heeft. Van namiddag of avond weet hij niets. Hij had nooit ongenoegen met De Kleer gehad en nimmer iets met den man voor gehad. Hij ontkent ten eenenmale bet zakje gereedschap heimelijk te hebben uit huis medegenomen. Hij weel ook niet meer waarom hij dien avond te halfacht bij een kennis het zakje gereedschap is komen halen, dat hij daar des ochtends bad te bewaren gegeven. Bekl. zegt nietB van 't zakje noodig te hebben gehad, maar de getuigen verklaarden te hebben gezien en gehoord dat hij aan 't zakje „mor relde," blijkbaar om er iets uit te halen. Bekl. had blijkens de verklaring van een herbergier in den avond van 8 Aug. in ongeveer een half uur tijd, vijf of zes glaasjes sterken drank gebruikt iets wat, verklaarde de herbergier, niet in zijn ge woonte was. Toch was hij dien avond niet beschonken. Bekl. bleef ontkennen iets te weten van hetgeen dien ganschen avond met hem is gebeurd. De subst.-off. meende dat uit de verschillen de feiten ten duidelijkste bet opzet om De Kleer te dooden vaststond en eischte, ook met het oog op het ongunstig verieden van bekl. zijn veroordeeling wegens moord tot twintig jaar gevangenisstraf. De verdediger, den bekl. toegevoegd, mr. Mazel, betoogde, dat noch het opzet noch de voorbedachte raad vaststond. Z. i. heeft de FEUILLETON. Naar Georges Ohnet, door LOUISE. 15.) Het nauwe straatje naast den tuin was bet middel om die plaats te naderen. Nooit had Aline zich zoo veelvuldig en too lang in den kiosk opgesloten, als na de Itormachtige verklaring barer tante, die al baar plannen voor de toekomst in duigen bad geworpen. Roger, door het ongeluk voorzichtig ge worden, ging niet meer te paard langs den oour van den tuin. De slimme kapitein kwam te voet eu gebruikte zelfs de voorzorg zich in politiek te kleeden. Waarlijk, de civiele kleeding stond hem zeer goed. Hij verloor er niets bij. Hij had op den muur onder het raam "o den kiosk een gemakkelijk steunpunt gevonden, bijna een el van den grond af. Hij kon er op staan met zijn beide voeten en bevond zich dan in het bereik van Aline's hand. Zoo stonden zij dan te praten, elkander hun zorgen en hun hoop toevertrouwende, terwijl niemand er ge tuige van was, dan tante Ursula's doeshond. In het straatje was het altoos stil, niemand stoorde hen in hun gesprekken. Eens ectiter, op den vierden dag, toen Roger weder op de steile verhevenheid ge klommen was, hoorden zij een zwaren stap langs den muur van den tuin. „O", fluisterde Aline, „daar gaat iemand voorbij". „Wacht!" zeide Roger en zich op zijn handen opheffende, was hij met één sprong over den muur en iu de kiosk. Het jonge meisje week verschrikt achteruit. Er heerschte ecu oogenblik van diepe stilte. „Het is niet goed, Roger, dat gij dit doet", zeide Aline. „Het is om u, dat ik wensch te voor komen, dat men mij bemerke". Zij dreigde met den vinger en wees glimlachend naar een stoel. „Daar gij er nu toch zijt...." Zij gingen beiden zitten en vervolgden hnn gesprek. Hun dreigde gevaar, maar zij wisten het niet. Tante Ursula had verwacht, dat er na het laatste onderhoud, dat zij met haar nichtje gehad had, nog vele dagen van eindeloos pruilen en langdurige smeekbeden zouden volgen. Met verwondering zag zij haar dus dagelijks opgeruimd en tevreden. Zij had terneêrgesbgen moeten zijn en ziet zij was bijkans vroolijk. Dat kwam der oude vrijster verdacht voor. Zij begon aan verraad te denken. Zij zeide: „Daar schuilt iets achter. Deze kleine ziet er in 't geheel niet uit als een meisje, dat van haar minnaar geseheiden is. Zou zij in het geheim dien sabeldrager toch ont moeten? Maar zij is sedert het begin van de week niet uit. geweest. Zouden zij aan elkander schrijven?" Zij wachtte den brievenbesteller eiken dag op en dee l lieua haar al de brieven afgeven. Zij vond niets verdachts; niets, dat er uitzag of het uil de kazerne kwam, zooals zij zeide. „Misschien werpt hij briefjes over den muur". Onder voorwendsel de boschjes te laten opharken, droeg zij den tuinman op een nauwlettend oog op den muur te honden. Dit bracht evenmin iets aan den dag. De bres, waardoor Roger de vesting veroverde, ontsnapte aan de waakzaamheid van tante Ursula. Uren lang stond zij door een reet der zonneblinden glurend den tuin te bewaken. Maar de kapitein, die achter den maar sloop, bleef voor haar gezicht verborgen en evenzoo het geheim der jonge liedeu. Intusschen gebeurde het wel eens dat Aline, als zij na een ontmoeting met Roger, uit den kiosk kwam, hij zich zelve neuriede. Haar oogen straalden dan somtijds van geluk en haar wangen zagen rood. Dit bleef door haar tante niet onopge merkt. Zij begon den kiosk te bewaken. Op zekeren namiddag, toen zij Aline weder naar haar geliefkoosde zitplaats had zien gaan, sloop zij achter het meisje aan. Tegen den houten wand van het zomer huisje bleef zij staan. Zij hoorde ten zacht gefluister door de gesloten deur. Met wien was Aline opgesloten? Was het met hair vader 1 Neen, mijnheer Bernard deed zijn middagwandeling en mevrouw Bernard zat te breien. Dus was het Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1