Maandag 7 October 1889 S\ 235, ttt-.ie, Con ra ik verschijnt d sisreiijks» behalve op Zo is- en Feestdagen. A c D g H E 88 E E T Vooi Leidenper 3 maanden S.25. Franco door het gelieele rijk. er maanden I.HO. Prijs per Soswmer to t ??t. A 3 V 8 TE SB TIES: Van 10 regels0.90. Elke regel meer s 0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per regel O.tO. BureelSeheepmakersstecg 6, tftj» Jaarpnit, D'itgöversGebroeders BEuré. LKI!>ËN, 5 October. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 4 dezer, is voor het tijdvak van 10 October 1889 tot en met 31 Juli 1890, benoemd tot adsist'nt bij 's rijks EthnOgraphisch Museum alhier, de heer l). P. Jentink, laatstelijk adsislent- resident der Doesoulanden, residentie Zuider en Oosterafdeeliui van Borneo, thans met veriuf in Nederland. L)e le luitenant der artillerie C. L. G. Schrassert. Bert is overgeplaatst van bet 3e regiment vesting- naar het 2e regiment veld artillerie en ingedeeld alhier. De juiste datum van de herdenking van de 35jarige ambtsvervulling van den heer II. VV, F. Bakker bij de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid is ons nu bekend. Het zal zijn de 24ste Janu ari e. k. Do lijsten der voor de eerste maal bij den rector magnificus ingeschreven stu denten wijzen thans een getal van 125 aan. Daaronder zijn 97 adspirant corpsleden en van hen 49 voor de rechten, 33 voor de medicijnen, 6 voor de theologie, 5 voor de letteren en 4 voor de philosophic bestemd. Van de 28 niet-adspiranl-corpsleden zullen 2 studeeren in de rechten, 16 in de uiedi cijnen, 4 in de theologie, 3 in de philoso phie en 3 in de letteren. In een achttiental rijtuigen werd Donderdagmiddag door de novitiï van het Leidsche Studentencorps te Amsterdam een rijpartij gehouden. De stoet had natuurlijk overal, waar zij langs trok veel bekijks; de meeste rijtuigen waven van vlaggetjes voorzien. in den loop der maand December zullen in de gevangenis te Leeuwarden wor- deii overgebracht de gevangenen uit de mi litaire strafgevangenis bij Leiden, ten getale van pl. m. 150. De in de rijkswerkinrich ting voor vrouwen te Veenhuizen opgeno- menen, komen dan in genoemde gevan genis. Door de gedeputeerde staten van Zuid-Holland is goedgekeurd het raadsbe sluit der gemeente Soetrrwoude van 26 September 1889, waarbij bepaald werd dat de kermis in die gemeente voortaan zal be ginnen den eersten Woensdag in September ora te eindigen den daarop volgenden Vrijdag. Bij de werken van den Nieuwen Maas mond, onder Heusdep, zijn een meter onder den grond gevonden (wee boven elkander geplaatste kuipen, gevoruid uit uitgeholde boomstammen, vermu-delijk gediend hebbende tot het bewaren van urnen, daar iu de na bijheid verscheidene gebroken urnen gevon den zijn. Verder werden nog gevonden: een bronzen jachtmes met beenen handvat, yrij goed geconserveerd en vooizien van attributen, betrekking hebbende op jacht en visscherij, benevens eenige geldstukken uit de 16e eeuw. Een en ander is naar het Rijksmuseum van Oudheden alhier opge zonden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 29 Sept. 42 volw. en 9 k., totaal 51. M- 30 65 20 85. 0. 1 Oct. 72 20 92. 2 20 97. 3 65 17 82. 69 65 tf tl n 1 v rn u UN IV ËUS1T KIT. Ut 17 19 19 Chaufepié, geb. te Amsterdam, na verde diging van zijn academisch proefschrift, ge titeld „De titulo I. R. N. 4312 ad Juve nalem pot tam perperam relato". Aan de rijks-universiteit alhier zijn gisteren de volgende examens afgelegd door de hes ren F. J. Soesman cn J. M. Neeb, 13te natuurkunding examen; J. G. Vogele zang en E. Lechner 2de natuurkundig examen, en M. Mendels en G. J. Heyligers candidaals examen in de rechten. FF 5£ S EKijK £jg K2S B£3 TK N Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat de majoor der infanterie N. 11. A. Camp, thans op non-activiteit, door den minister van oorlog in activiteit worde hersteld bij het 8ste regiment infanterie. 88. 84. Heden werd bevorderd tot doctor in de klassieke letteren aan de rijks-universiteit alhierde heer H. J. De Dompierre de MSNENLANUSOHE BERK-Hl &N Aan de leden van de eerste kamer der staten generaal is rondgedeeld de tekst van het schoolwetsontwerp, in drie kolommen ver deeld a. vhii de wet van 1878 en de daarin later tot 1884 gebrachte wijzigingen; b. het gewijzLd ontwerp van wet zooals het luidde bij den aanvang der beraadslagingen in de tweede kamer (in deze koloui zijn de door de regeering in de wet van 1878 voorge stelde, in de stukken van de tweede kam r met rooden ii.kt aangebrachte verai deringen cursief gediukt); c. het ontwerp zooais het luidt, na de daarin door de tweede kamer gebrachte verandcringeu met speciale aanwijzing door letters van de wijzigingen, door Je rpgeering aangebracht, van de veranderingen cour amendement en van de door de regeering overgenomen araen dementen (in deze kolom zijn de veranderin gen, tijdens de beraadslaging in het wets ontwerp aangebracht, met vette letters ge drukt.) Door vier afdeeiingen der tweede kamer zijn reeds rapporteurs beuoemd over de wets voorstellen van de heeren Borgesius en Bahl- mann, en wel over het voorstel Borgesius c. 8. betreffende ceue inkomstenbelasting enz. de heeren Harte, De Meijier, Van Delden en Mees; en over het voorstel van den heer Bahlinann tot heffing van een recht op granen enz. de heeren Dorret, Van der Borch, Gleichman en A. van Dedem. De heer M. G. A. Wennips, eigenaar van het hotel du Soleil te Zutfen, heeft zich tot zijne inede-hotelhouders gewend meteen voorstel, om zich gezamenlijk tot de tweede kamer te wenden ter zake van belastingen op het personeel en op het patent, ten einde hunne grieven bloot te leggen en verminde ring van den druk dier belastingen te ver zoeken. Mit dit doel wenscht hij eene bijeenkomst van hotelliers te doen houden op 25 Decem ber, in een der hotels te Utrecht. De 16de lijst van de 11de jaarcol leefce voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal met de nagiften f 68714.556 zijnde de p^ave van 400 locale coonté's, waaronder Bodegrave met de Meye f 180,09, Boskoop f 180. Dr. S. G. Jorissen, tweede strafrechter in het hooggerechtshof der Transvaaleche Re publiek, is den 3n September, in den ouder dom van 32 jaar, overleden. De begrafenis is bijzonder plechtig ge weest. President Kiüger en de ministers waren daarbij tegenwoordig. In de jongste zitting van den ge meenteraad te Noordwijk heeft de burgerij eindelijk iets kunnen vernemen omtrent onze „gasquaeslie". De heer Symons uit Rotter dam heeft niets meer van zich doen hooren en nu moet de oude concessionaris maar weer aan den gang met zijn petroleomgas (voor 5 jaar, als hij wil, van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1895). De begreoting voor 1890 werd ook aan geboden en gaat nu bij de leden rond. Bij vonnis der arrondissements-recht- bar.k te 's üage is liet contract tusschen de huurder van het nieuwe Casinogebouw in de Wagenstraat, aldaar, wegens wanpraes- tatie van deze, ontbonden. Bij den openbaren verkoop, bij in schrijving, van gebruikte frankeer post cn telegram zegels, afkomstig van de administratie der posterijen, gehoudeu op den 26st, n Sep tember 11. in een der lokalen van het de partement van Waterstaat, llandel en Nijver heid, op het Binnenhof te 's Gravenhage, zijn de zes verschillende kavels, te samen onge veer 75000 binnen en buitealandache zegels, aan zes verschillende firma's toegewezen. De totale opbrengst bedroeg, behalve de 10 pet. veilingskosteu, f 1944,57. Zonder eenige praal i9 gisterenochtend te 's Gravenhage het stoffelijk overschot van «nr. L. G. Greeve grafwaarts geleid. Op uitdrukkelijk verlangen dekte geen krans het lijkkleed en werd aan de groeve niet gesproken. Maar de sympathie voor den overledene als inensch, rechter en kamerlid uitte zich desniettemin in eene talrijke op komst op de algemeene begraafplaat van leden der magistratuur en balie, kamerleden van verschillende partijen, notarissen en zoovelen met wie Greeve tijdeus zijn leven omgang had gehad. De ministers van jus titie, van waterstaat, handel en nijverheid en van marine, de voorzitter der tweede kamer, met het bureau der kamer, de plaats vervangende kantonrechters en de ambte naren van het kantongerecht, alsook de ilaagsche mede-afgevaardigden graaf Schim- melpenninck eu de heer Van Kempen ston den mede iu den breeden kring van arnbt- geuooten en vrienden om het graf. Toen in diepe stilte de lijkkist was neer gedaald, sprak de schoonzoon des overlede ne», de heer G. Emants, een kort woord van dankbetuiging voor de groote deel neming iu het verlies, door de familie ge leden. Gisteren is op SJ-jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden de oud notaris de heer rar. J. F. A, Leesberg, die jaren lang werkzaam deel nam aan vele belangrijke Katholieke stichtingen en inrichtingen. hij vroeger president van de van den 11. Vincentius van overledene wer s geboren te O a. was vereeniging Paulo. De Stomp wijk. Omtrent het zoetwaterkroos welke het geheete strand te Scheveningen, vau het Kurhaus tot het ververschingskanaal bedekte, deelt men aan het Vad. hvt volgende mede „Dat dit kroos afkomstig zou zijn uit de Katwijksche sluizen, waaruit eergisteren ge spuid werd, doch aangenomen, dat er ook kroos uit ons ververschingskanaal op het strand wordt geworpen, wat zeer mogelijk is, dan blijven wij in gebreke het gewicht hiervan te vatten. Kroos is zaak van zeer gering gewicht, dat drijvende blijft, en komt in gee® enkel opzicht overeen met organische stoffen, die opgelost worden. Bovendien spuit men thans ten allen tijde bij eb en vloed en hij alle stroomrichtingen, zoodat uit hetgeen thans geschiedt geen gevolgtrekkingen kunnen gemaakt worden voor het spuien gedurende het badseizoen, dat alleen bij ebstroom zal geschieden." De heer V rol ik zal na zijn aftreden als directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zich in Zwitserland vestigen. Dblv. Ned.) Naar men verneemt werd tegen ver schillende werkstakers te Rotterdam proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van werklieden die aan den arbeid bleven. Mr. F. J. A. Fles, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam is gisterenochtend overleden. Vijf Portugeesche ingenieurs zijn gis teren te Amsterdam aangekomen, om eenige groote werken te bezichtigen. Iu het Volkspark te Amsterdam ver gaderden gisteravond een paar honderd mannen scheeps-, boot-, dokwerkers en sjouwerlieden om te beraadslagen of er daar, evenals te Londen en te Rotterdam, grieven waren die eene werkstaking zouden rechtvaardigen. Vele grieven werden uiteen gezet. Er werd herhaaldelijk op gewezen, dat men niet tot werkstaking moest overgaan, dan na overtuigd te zrjn van de rechtmatigheid dezer grieven. Alléén van een kalm en vastberaden optreden kon keil verwacht wor den. Eerst moest men tot overeenstemming trachten te geraken met de patroons eu werd dan de uit den weg ruiming der grieven geweigerd, dan was het als uiterste tijd om tot eene werkstaking over te gaan. Het doel van de bijeenkomst was eigen lijk om eene vereeniging te stichten, eene organisatie, die de hoofdgrieven zou verza melen en, daarmee gewapend, handelend zou optreden. Tot die op te richten ver eeniging traden ongeveer honderd personen toe. In eene later te houden huishoudelijke vergadering zal een bestuur benoemd wor den, dat verder de leiding der beweging op zich zal nemen. Naar de Amsterdammer uit zeer goede bron verneemt, zijn in den loop van dit jaar, namens een consortium van buiten- landsche kapitalisten, aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid voorstellen gedaan tot het verleenen van eene concessie tot drooglegging van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, met buitenlating van de monden van den IJssel. De afsluitdijk zal ongeveer zes kilometer beneden Eukhuizen een aanvang nemen, eerst in zuidoostelijke en daarna in oostelijke richting loopen. De uitgestrektheid gronds, die alsdan droog zal worden gelegd, zal ongeveer 170,000 hectaren bedragen. Het plan zelf moet de goedkeuring van den minister en van be kwame technici hebben weggedragen en de onderhandelingen alleen nog loopen over de voorwaarden, welke door de gemachtig den van genoemde kapitalisten namens deze worden gesteld. Zij hebben betrekking op de financieele hulp, welke de regeering in deze zou kunnen verleenen. De heer Mutters, de bekende komiek, is gisterennacht te Amsterdam plotseling overleden. Als een bewijs welke hooge prijzen tegenwoordig voor zeevis.ch worden besteed, kan dienen, dat onlangs aan den afslag te IJmuiden voor 40 tongen f 51 werd betaald. Gisterennacht zijn door den bliksem getroffen en geheel afgebrand de watermolens in den polder F. te Zijpe en te Groet, gein. Schoorl. Bij Smal-Weesp is gisteren een- locomotief met zandwagens, van een partie culier werk, van de rails gevallen. De stoker verloor bij dit onheil de beide beenen, en de machinist werd gekwetst. De Ned. Industrieel wijdt een geheel blad aan een der grootste iridustrieelen van onzen tijd, den heer W. A. Scholten te

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1