BINSMLAKJJSÜHË BERICHTEN. deze gelegenheid versierd met de bloenipjes van den Cleyera Japonica Longifoli'a. Eene commissie had zich gevormd om den jubilaris dezen dag onvergetelijk te maken eene commissie bestaande uit de heeren directeur en conservatoren, de oudste hoog leeraren van elke faculteit, den voorzitter van Letterkunde en den interpre» der Oos- tersche handschriften. Behalve die commisie waren hedenochtend te elf uren nog onder scheidene hoogleeraren, andere geleerden en belangstellenden tegenwoordig en toen de jubilaris met zijn gezin het lokaal binnentrad vond hij daar een breedeu kring van mannen van wier warme genegenheid hij zich ver zekerd kan achten. Namens die allen, en namens nog zeer velen meer die hier niet aanwezig konden zijn doch op andere wijze van hunne genegen heid dedeü blijken, nam do heer Dr. VV. N. Du Rieu het woerd om den jubilaris geluk te wenschen. Met een warmen hand druk en een opgewekteu welkomstgroet zoo ving spreker, hem de hand drukkende, aan wil ik u heden voor uwe gewone plaats begroeten namens de commissie die zich heeft gevormd om u dezen dag de wel verdiende hulde te brengen. Aan die hulde hebben niet minder dan 250 heeren pro fessoren en andere geleerden, zoo van hier als elders, zelfs uit lndië, medegewerkt. In hartelijke bewoordingen beschreef de directeur in 'fc kort de levensgeschiedenis van den jubilaris voor zoover 't zijne werk zaamheid aan de inrichting betrof; hoe hij opklom en in elke betrekking, op iedere trede van de ladder dezelfde toewijding aan den dag legde, en hoe hij alles even con- sciensieus verrichtte, gering en belangrijk, en steeds het publiek hielp met al den ijver en al de voorkomendheid die in hem was; eene plichtvervulling die hem steeds den lof zijner chefs heeft doen verwerven. Namens de medewerkers aan de hulde den jubilaris dezen dag gebracht, bood spreker deD heer De Sauvage een prachtigen leunstoel aan, vergezeld van eene schrijfportefeuille met een kostbaren inhoud. Bij dat alles was ge voegd een fraai album door den jongen Loeber prachtig bewerkt naar een der schoonste oude banden en bevattende de namen der mede werkers aan de hulde en eene fraaie op dracht. Het album zooals gezegd door den too* J_ jL- Loeber Jr. alhier vervaardigd is in zeer fraai marokkobaud met zilveren ornamenten en zwart leder opgelegd; de tilel en de opdracht zijn penteekeningen van den heer 1'. H. Van der Craght, terwijl de namen in twee kleuren sierlijk geschreven zijn door den heer P. J. Oostveen Jr., jongere medebeambten van den jubilaris. Bij het geschenk voegde de heer Dn Rieu nog den wensch dat de heer De Sauvage nog lang voor de inrichting zal mogen ge spaard blijven en dat zijne kenrige adminis tratie en zijne bekende bereidvaardigheid nog lang zullen medewerken zooals ze tot nog toe deden - aan de vermaardheid in en buiten Leiden van de bibliotheek, tot hulp van alle geleerden en tot genoegen van hem zelve. Nadat een gepast applaus den jubilaris en zijne famielje bewezen had di.t de aan wezigen van harte instemden met het ge sprokene, nam de jubilaris het woord om in goed gekozen woorden zijne erkentelijkheid te betuigen. Hij had wel gedacht dat deze dag niet onopgemerkt zou zijn voorbijgegaan, doch dat daaraan zooveel beteekenis zou worden gehecht en dat zich zelfs eene com missie van hoogleeraren zou hebben gevormd had hij niet verwacht. De groote belang stelling van allen en de treffende woorden van den directeur aan wien spreker immers zijn vorming verschuldigd is hadden ge maakt dat hij slechts in zwakke woorden kon zeggen wat hem op 't hart lag. Aan den directeur dan in de eerste plaats dank, maar ook aan de conservatoren en bestuurders van het legaat Warner, voorde bereidwilligheid waarmee ze hem steeds iu zijn werkkring waren tegemoet gekomen. Ook zijne collega's en oud collega's sprak hij hartelijk toe, met wie hij immers werkte voor hetzelfde doel, den bloei der Leid-che universiteitsbibliotheek. Innigen dank bracht de heer De Sauvage aan de heeren die zich tot de aanbieding van het huldeblijk ver- eenigd hebben; ze hebben dat doe! volkomen bereikt. Innig dank zoo besloot spreker voor het aanzienlijk en treffend huldeblijk hem in deze geschonken; het zou hem sleeds eene welaangename herinnering blijven aan dezen stond. Deze dag zou voor hem een onvergetelijke blijven en hij hoopte van harte nog lange jaren gespaard te mogen blijven om zijne beste krachten te wijden aan deze schooue inrichting, onder zóó voor treffelijke leiding en met zulk een voortreffelijk personeel. Alle aanwezigen wenschten ten slotte den Tin>_ re- ""J jubilaris hartelijk geluk en velen drukten hem en zijn gezin inc-t warmte de hand. Dat zullen na die allen zeer zeker in den loep van den dag nog talloos velen hebben gedaan. Ook wij wenschen den .heer De Sauvage nog buig voor de inrichting en zijn gezin gespaard te mogen zien. Naar de Ned. Ilerv. gemeente alhier is hedenmiddag beroepen ds. L. J. Van Apel doorn, te Tzum. In eene Woensdagavongehouden vergadering van het Leidsche Studenten- korps is besloten een adres van dankbetuiging te richten tot de Association des étudiants de Paris, voor de heosche ontvangst der Leidsche studenten bij de Sorbonnefeesten bereid. Tevens is besloten een feestgebouw te zetten voor de lustrumfeesten in 1.890, en dit Ie doen plaa'scn op de groote en kleine ruïne, met overw ulving van het Rapen burg, zoodat het Van der Weifpark als feesttuin kan dienst doen. Een verzoek in dezen zm zal tot deu gemeenteraad worden gericht. Tot architect voor het feestgebouw is benoemd de hier D. E. C. Knuttel, stads architect. Bij acclamatie werd besloten, op 12 Oct. a. s. aan prof. Land, ter eere van zijn 25 jarig auibisfeest, eene serenade aan te bieden. De studenten gymnastiek en scherm- vereeniging Arena" houdt hedenavond in haar oefeniiigslokaal op de Pieterskerkgracht een groeneuconcours. Na afluop zal een fakkeltocht door de stad worden gehouden. De plechtige inauguratie der nieuwe leden van het Leidsche studentenkorps zal plaats hebben op Zaterdag 12 Oct. a. s. De plechtigheid, die vroeger steeds in de nu af gebrande gehoorzaal werd gehouden, zal dit jaar in deri schouwburg plaats vinden. Na afloop wordt de gebruikelijke fakkeltocht ge houden. Het groentheater heeft Vrijdagavond 11 October, in de comediezaal van Café Vondel hoven plaats. Van de ongelukken te water gister tijdens liet 3-Octoberfeest voorgevallen ver dienen vermelding: le liet in 't water val len van een mau in de Oranjegracht die er geen heil iu zag naar deu wal te komen. Hij moest er worden uitgehaald en naar huis gebracht waar hij binnen werd gehou den. 2e een man die iu de Waardgracht iu een schuit met gecostumeerdeu wiide slappen, doch er naast stapte en onder de schuit doorschoot om met moeite, ouder 't noodige gegil van vrouwen, te worden ge red. 3e. een kind dat in de Oude Vest geraakte en een kind dat bij 't afsteken van het vuurwerk in 't Galgewater geraakte, die eveneens beiden werden gered. De voorstelling die hedenavond in den schouwburg zou worden gegeven, met Frie- drich Mitterwurzer in den titelrol, kou we gens de geringe deelneming niet doorgaan. U X I V Si £t KI '5'. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren: J. D. Dardenne Ankrings, voorber. examen godgeleerdheid, E. J. W. Holleman, voorber. examen geneeskunde; J. G. Mulder Jr. en J. J. De La Vieter, le naluurk. examen; B. Formijne en F. Wolfson, cand. examen rechten; A. W. Cramer, 2e natuurk. examen. Aan lift litterarisch mathematisch examen aan de universiteit alhier namen Woensdag 7 eaudidaten deel. Een heeft zich teruggetrokken. Afgewezen vijf. Toege laten de heer A. Bosman te Rotterdam. Aan de universiteit alhier i3 met goed gevolg afgelegd: het theoretisch geneeskundig examen door de heeren H. VV. C. E. Hof stede, S. P. Druif en P. VVijga; het pro- paedeutiscli examen in de geneeskunde door den heer G. P. Van der Meer, en het candidaats examen in de rechtsgeleerdheid door den heer J. A. Jolles. «Bffi'JCtlEEliSS aBRieaTSSM. De liter H. Spakler, benoemd tot consul der Nederlanden te Djeddah, is iu die hoedanigheid door de Turksche regeering erkend. De heer Q. Pott, benoemd tot consol der Nedeilanden te Lorenpo Marques, is in die hoedanigheid door de Portugeesche re- geering erkend. I)e minister van binnenlandsche zakeD brengt ter algemeens kennis dat iu de maand December e. k. gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van de practiscbe examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878. Vier schuiten te Katwijk a/z. aange komen, brachten gczamelijk aan 1100 kant ■<3?riS?ï MJ- 'J jes pekelharing. Eene schuit K. W. 22 sch. Hessel Gornolis, had een verlies van 20 netten. Er werd besteed voor de pekelharing f6.90 h 7 per ton ijle, en t 10.90 ik 11 per ton volle. liet aiuleis zoo stille Rijnsburg was in den lat n avond van 6 Juli jl. het too- neel van een in de annalen der dorpsge schiedenis ongekend opstootjezelfs de bur gemeester, aldus luidde eene verklaring had nog nooit zoo'n oproer gezien. Een Rijusburgei' was beschonken en zou door den veldwachter en den nachtwacht in arrest worden genomen, doch zeven Rijns burgers eu één bewoner van Oegstgeest sprongen deu dronken kameraad bij en ont rukten hem am de handen van de rustbe waarders. Daarvoor stonden acut personen gisteren voor de arromJissements rechtbank te 's ilage terecht; één was niet verschenen. Hoe de president geloof kon hechten aan de verklaringen van zoo'n nachtwacht en deu veldwachter, dat konden beklaagden zich niet begrijpen. Geen hunner had eene hand uitgestokensommigen verklaarden daarvoor zelfs de hand te durven opsteken, terwijl een opmerkte dat hij zoo gek niet zou zijn oui zijn beeuen onder een loopeuilen wagen te steken. Heel stellig nu waren de getuigenverkla ringen van de dienaren der wet ook niet. De beklaagden hadden allemaal verzet gedaan een paar door te trekken en een paar door op te dringen. De subst.-officier van justitie vorderde ter zake van verzet voor acht van de negen beklaagden eene maand gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. Naar men verneemt, heeft dr. Mees, teil gevolge van aanhoudende ongesteldheid der gezichtsorganen, besloten, niet langer als badarts te Scbeveningen te pr&ktiseeren. Uit Scbeveningen wordt aan de Avond post gemeld, dat de wandelaars aan den zeekant er heden getuige van waren, dat het geheele strand, van het Kurhaus tot hit ververschiiigskaiiaal, over een tamelijke breed te bedekt was niet zoetwaterkroos, hetwelk men met de handen kon opscheppen. Het kroos was afkomstig uit het ververschings- kanaal, dat slechts ééne groene massa geleek. In verband beschouwd met het rapport van dr. Koppescbaar, die zijne proeven nam in het voorjaar, toen zich riog geen kroos gevormd kon hebben, mag het verschijnsel zeker van groot gewicht heeten. Werkstaking te Rotterdam. In de N. Bott. Ct. wordt aile hulde gebracht aan d n goeden geest, die gedu rende de werkstaking ouder de officieren en manschappen der schutterij heerschte, wier goede diensten de burgerij toonde ten zeerste te waardeeren. Waar manschappen dienst te verrichten hadden, beijverde men zich hen van warme koffie, broodjes en sigaren te voorzien. Dinsdagmiddag werden nog uit naam van iemand, die onbekend wenschte te blijven, 200 stuks sigaren voor de wacbt- doende schutters bezorgd. Een socialist-schutter, die weerspannig begon te worden, werd terstond ontwapend en achter slot en grendel gebracht. De luitenant kolonel van het korps mari niers, garnizoens-commandant, de heer De Gelder, sprak Dinsdagavond vóór het inruk ken het teruggekeerde bataljon schutterij op recht militaire wijze toe. Hij had zeide hij geen woorden genoeg, om de verdien sten der Rotterdamsche schutterij naar waarde te roemen. Zijn vertrouwen in het regiment stond zoo vast, dat hij zich, waar bet ook zijn mocht, op deze schutters durfde ver laten als op beproefde soldaten. Met een daverend „leve de koning!" ging het bataljon uiteen. Thans zijn de werkzaamheden te Rot terdam overal in vollen gang, zoowel op de kaden als op de rivier. Ook op de meeste ertshooteu en aan bet Rijnspoor is gisteren- ochtend de arbeid door de werkstakers her vat. Aan de zandwerkers, die tijdelijk het werk aan het Rijnspoor hadden overgenomen, werd gelast daarmede te eindigen, zoodat zij naar hunne woonplaatsen terugkeerden. Tengevolge der hervatting drr werkzaam heden heeft het stoomschip Echo, dat op weg naar Dordrecht was, om daar te lossen, reeds tegenorder gekregen. Het keert bui tenom via den Nieuwen Waterweg naar Rotterdam terug. Te 11 uur gisterenochtend kwam order om de posten der schutterij te doen iurukken. Op de beurs aangekomen, waren de kolonel- commandant van bet regiment, de luit- kolonei De Gelder, garnizoens-commandant, de luit.-kol. Wiikens, alsmede de hoofdcom missaris van politie aanwezig, om de batal jons te ontvangen. Nadat het le bataljon in gesloten divisie colonne was opgerukt, nam de garnizoens- commandant het woord eu richtte tot dat bataljon ongeveer de volgende woorden „Officieren, onderofficieren en manschap, pen! Sinds Vrijdag 11. ga ik met u om- ik was steeds getuige van de wijze, waarop gij 's morgens vóór dag en dauw uw dage- lijkschen dienst aanvaardet; ik was ook hier, nadat gij soms na 18 uren in regen en weer dieu dienst met tact en ijver te liebbeu volbracht, wederkeerdét. Nu is die moeilijke taak voorbijhet is mij een waar genoegen u allen, ook uil naam van onzen burge meester, zonder onderscheid, mijn hartelijken dauk te betuigen voor uwe bewezen dien- sten, maar bovenal voor de wijze waarop gij mij in de goede verwachting, die ik steeds van u koesterde, hebt gesterkt. Die verwachting, mannen, hebt gij zelfs overtroffen, zóó had ik mij geen schutterij voorgesteld; Rotterdam niet alleen, tnaar Nederland mag trotsch zijn op het bezit van zulk een regiment schutterij; gij waart geen schutters, maar gij waart soldaten. Kolonel, ik wensck u geluk met de eet, aan het hoofd van zulk een regiment mogen staan." He kolonel bedankte den overste voor zijne uitstekende diensten, in deze bewezen. Nooit zou hij vergeten, dat juist het groote vet- trouwen, dat hij, garnizoens-commandant, inl zijn regiment gesteld had, de oorzaak wasl geweest, dat wij, zonder vreemde hulp ij te roepen, onze taak zoo eervol hadden voleindigd. De garnizoens-commandant wai het reeds geweest, die den burgemeester ooi in dat vertrouwen gesterkt had. En m was het voor hem, kolonel, de grootste eet en voldoening, dal zijn regiment zijnen plicht op zoo'n waardige wijze had volbracht en den overste De Gelder in zijne verwachting niet had beschaauid. Met een woord van dank ook aan het hateljon, dat hij later pei order aan het geheele regiment hoopte over te brengen, besloot hij zijne rede. De majoor H. De Jongh bedankte mede op recht kernachtige wijze zijn bataljon, IS iet alleen Rotterdam maar het geheele vaderland had het oog op de schutters ge- vestigd gehouden; de vreemde bladen zelfs hadden hun lof niet weerhouden, die hel optreden van ous regiment en van de politie iu deze zaak had verdiend. Aan allen zon der onderscheid betuigde hij zijn hartelijken dank. Hij eindigde met tot deu kolouelti zeggen „Kolonel, ik heb geen enkele klacht tot n over te brengen." Met een driewerf: „leve de koning! leve het vaderlandleve de burgerij 1" ging dn trcep uiteen. Ook het 4e bat. werd door den majoot J. Van Alpher), met een warm woord va» waardeering voor officieren en manschappen bedankt. Hiermede was voor de schutterij, die zoo ten volle de haar gebrachte hulde heefl verdiend, de dienst als af'gcloopen te be-l schouwen. De burgemeester heeft gisteren bij pro clamatie der schutterij zijnen dank betuigd voor de trouwe plichtsbetrachting, waarmeèl zij de zware diensten, die van haar gedij rende de laatste dagen zijn gevorderd, heJ vervuld en voor deu krachtigen steun, dii hij ter handhaving der openbare orde vt haar heeft ondervonden. Er heeft zich eene commissie gevormd on gelden te verzamelen voor een bewijs van erkentelijkheid aan politie en schutterij. Bij het onderzoek van de oorzakei san de werkstaking door heeren Cargadoon te Rotterdam, is gebleken dat onderschei dene ploegbazen het door hun voor d' werklieden ontvangen geld Diet geheel uil betaalden, doch een deel er van zich zelve» toeeigenden. Eenige bazen zijn tengevolgi van die ontdekking dan ook reeds ont slagen. Naar men met zekerheid verneem! zal er heden avond te 8 uren in het Volks park te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van scheepswerkers en sjouwer lieden, ten einde te beraadslagen over het al of niet staken van het werk in navolging van Rotterdam. Circulaires dienaangaande werden rondge zonden. Men meldt aan de N. B. Ct. uit Harlingen Hier is een telegram ontvangen, meldende dat de invoer van schapen uit TonniDgen (Sleeswijk) in Engeland is verboden, üaal anders met 1 October te beginnen gewoon lijk 5 h 6000 schapen uit Tonningeu we kelijks worden uitgevoerd, kan dit verbon uog al van invloed zijn op den handel iu wolvee. Omzichtigheid aan onze oostelijk' grenzen is nu zaak, opdat misschien ui'1 van het verboden vee worde ingevoerd- Daar men een verbod kon verwachten, had den de handelaars in schapen in het begiu dezer week al geen kooplust, en dit

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2