i BUITEN LAN D SGHE BERICHTEN 1 1 's Hage overleden. De heer Bruinier heeft ale lid van de tweede kamer en van de provinciale etaten de belangen van de zee vaart trachten te bevorderen en was een warm voorstander van de vrije vaart op bet Noordzeekanaal. (Dbl. v. Ned.) In zake het noodlottig ongeluk, den verificateur der in en uitgaande rechten H. I. te Rotterdam overkomen, wordt trader uit, Londen geseind, dat het vinden van het lijk van dien ambtenaar bij het lossen van het stoomschip Seagull te Huil aanvankelijk groote ontsteltenis baarde. Een terstond ingesteld gerechtelijk onderzoek heeft echter bewezen dat in deze niet aan een moord valt tc denkeu, zooals men eerst vreesde, maar dat de ongelukkige bij den val in het ruim van bedoeld stoomschip den schedel heeft gebroken. Het lijk is naar Rotterdam gezonden. Werkstaking te Rotterdam. De Maasbode weet mede te deelen, dat de werklieden der gasfabrieken gisteren een verhooging van loon zouden vragen, doch dat zij den arbeid niet zouden staken. De schutters zullen eene uitkeering krijgen voor den tijd dien zij dienst deden. Bovendien wordt overwogen hun kapotjassen te ver schatten. Tegen den voortdurende» regen is het zomeruniforui, het eenige dat de schutters bezitten, niet bestand. De menscben komen dikwijls doornat thuis. De procureur-generaal bij het llaagsche gerechtshof heeft met den minister van jus titie een onderhoud gehad naar aanleiding va» de werkstaking. Verscheidene stoombooten van Liverpool ondervinden, naar de Daily News meldt, ernstig oponthoud ten gevolge van de werk staking te Rotterdam. Zoo ligt de Maiemba, een mailboot van de British and African Cornp., reeds sedert Dinsdag ongeladen op de Maas, daar de werklieden, hoewel hun loons- verhooging werd toegestaan, weldra door de werkstakers gedwongen werden met den arbeid op te houden. De boot had Donderdag reeds moeten vertrekken. Andere stoombooten worden evenzoo opgehouden. De werklieden der Great Eastern Railway Comp., hebben iutusschen het werk voortgezet, zoodat de dienst geregeld kan geschieden. De werklieden aan de stoombooten hiel den gisteravond weder eene bijeenkomst in de veilingszaal van hel verkooplokaal aan den Goudschen Singel. Te 7 uur was het er zoo propvol, dat tot zelfs op de gaande rijen geen staanplaats onbezet bleef. Allen zaten of stonden dicht opeengepakt. Er waren naar verschillende raming van 1000 tot 1500 zoogenaamde bootwerkers bijeen, want ook nu weder werden alle anderen geweerd. Er keerschte weldra door het rooken van tabak en sigaren en het gemis aan ventilatie een ondragelijke lucht in de zaal, waaronder vele werklieden zeiven zicht baar leden, hetgeen niet belette dat men tot 10 uur bijeen bleef. Na een langdurig debat werd besloten in geen geval toe te geven, zoolang de gestelde eischen niet zijn ingewilligd. Wie behoefte aan brood heeft", zoo besloot de voorzitter, wende zich tot het comité, maar hervatte den arbeid niet zoolang de gestelde eischen niet zijn inge willigd". -De Engelsche stoomboot Holmrook en de Hollandsche stoomboot Alblasserdam zijn, wegeus de werkstaking, niet naar Rotterdam, maar langs het Voornsche kanaal en Helle- voetsluis naar Dordrecht opgestoomd. Aan het Ned. Rijnspoor zijn de zandwer- kers aangevangen met de ertsbooten te lossen. Tot heden nacht twaalf uur werd daar gewerki, om morgen de wi rkzaamlieden voort te zetten. In de Boompjes werkte de Batavier heden Dacht door om Dinsdag tegen 12 uur te vertrekken. Ook op de Maasstroom werd heden avond gewerkt. De Harwich-boot wordt eerst heden na middernacht hier aan den wal verwacht, en zal te 5 of 6 uur in den ochtend be ginnen met lossen. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester bij de sciiout-bij-nacht te Hellevoelsluis maritieme hulp gevraagd, om voor de orde en veiligheid op de rivier te waken. De commandant van de stalen stoomkanonneer- hoot No 3, jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgu, ontving daarop ta Arnhem telegraphiech bericht, dat bij zich onver wijld naar hier moest begeven. Door sommige bladen ia gemeld, dat Bums de socialist, die bij de werkstaking te Londen de voornaamste handelende per soon was f 3000 zou hebben gezonden voor de werkstakers alhier. Onze correspon dent te Londen meldt ons heden, dat Bums dit gerucht laat tegenspreken. Van onze schutterij zijn sedert Vrijdag middag geen geringe dieusten gevorderd. Nadat Vrijdagochtend de politie verplicht was de hulp der gewapende macht in te loepen, werd als alarmsignaal de klok van den grooten toren geluid. Op dit signaal snelden de schutters naar het beursgebouw, de aangewezen verzamel plaats. Ten 1 j uur reeds marcheerden drie batal jons naar de aangewezen plaatsen, terwijl één bataillon kon inrukken tot 's avonds 7 uren. Het le bataljon patrouilleerde op bet terrein Boompjes, uitgang^put Entrepot; het 2de bataljon bezi tte liet terrein voorde Harwichboot, terwijl het 4e bataljon ter bescherming van het laden en lossen der booten, de terreinen op Feyenoord bezette. Deze drie bataljons konden des avonds te 8 uren, na afloop der werkzaamheden aan de booten, huiswaarts keeren, terwijl het 3o hataljon tot 's avonds 11 uren in dienst bleef. Zaterdagochtend te 5 en 6 uren traden het le en 4e bataljon weder aan en bezetten het terrein Harwichboot en Boompjes- Entrepot; na 's middags om 11 uur te zijn ingerukt, werd de dienst's avonds te 8 uren weder hervat tot 's nachts 2 ure. Zondag deed alleen hel 3e bataljon van 's avonds 8 tot 11 ure dienst. Heden Maandagmorgen ten 6j ure reeds hoorde men overal in den omtrek der Boomp jes het geroffel der trommen, en marcheerden de bataljons naar de voor hen aangevenpunten. Het le bat. bezette het terrein Westerkade. Het 2de bat. entrepot Boompjes. Het 3de bat. geformeerd uit .de 4de compagnie der 3 bataillons, bezette het terrein voor de Harwichboot. Het 4de bat. het terrein Feyenoord. Hedenmiddag tusschen 2 en 3 ureD zag men de verschillende bataljons weder naar de beurs terugkeeren, om morgen Dinsdag te 6 uren weder op de beurs te verzamelen. Het geheele 3de bataljon begon heden middag den dienst. Wanneer men nu weet, dat onze man schappen gemiddeld 16 h 17 uren van de 24 dienst deden, en dat hunne houding in alle opzichten lof verdiende, zoo zelfs dat alle superieuren als om al rijd het gedrag hunner onderhebbenden prijzen, dau zal zeker mot genoegen vernomen worden, dat zooals lieden ochtend werd medegedeeld, de bewezen en nog te verrichten diensten niet zonder belooning zullen blijven. Iutusschen is het ook voor de officieren in liet belang hunner zaken te hopen, dat er spoedig verandering in dezen toestand komen moge. Als een bewijs hoe doordrongen de schut ters waren van hunne plicht, kan strekken dat zij, .na genoodzaakt te zijn met de politie eene charge te doen op de steenen- werpers, die menigeen gekwetst haddeD, niet weuschlen terug te ketsen zonder de politie die met hen had samengewerkt, in bescher ming te nemen tegen een mogelijke» aanval der kwaadwilligen. NR. Ct.) Zaterdag 11. hield de Nederlandsche Cricketbond eene algemeene vergadering te Utrecht. Voorzitter was de heer C. M. Pleyte Fzn., van Haarlem, die in een kort woord de aanwezigen welkom heelte en hun geluk weuschte met het 6jarig bestaan van den Cricketbond. Het door den secretaris, den heer Coster, voorgelezen jaarverslag, wijst op vooruitgang van den Boud. Er zijn thans 241 gewone leden, 5 eereleden en 9 donateurs. Volgens de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer Pie pers, werd uitgegeven eene som van f 454,21 en ontvangen eene soin van f 384,39. In kas is thans nog f 147,61'-. De heeren Abbing, Du ltieu en Faber wer den benoemd tot leden der commissie, be !last met hst nazien der rekening en ver antwoording van deu penningmeester. 1 Een nieuw bestuur, dat met 1 October j a. s. zai optreden, werd als volgt sauien- gesteld C. M. Pleyte Fzn president; Heck- meycr, vice presidentCoster, secretaris; W. J. Paremor, penningmeester en H. S> Is- briicker, adjunct-secretaris, f Tot bestuursleden werden nog gekozen de f heeren Faber en Proost, j Ten slotte werd voorlezing gedaan van oen brief van de heeren j. VV, De üceje I en B. W. Rutgers van der Loctf, uit Lei- i den, waarbij zij eenige ophelderingen vroegen [over een aantal artikelen van het „Regle- i ment voor het Cricketspel" en de wijze f waarop die werden ten uitvoer gelegd in de i praktijk. j Nog werd besloten, op voorstel van den heer Du Kieu, om bij wijze van proef vódr 1 April e. k. eene begrooting voor hel loopende seizoen in te dienen. llierna werd de vergadering gesloten. Eene juffrouw aan de Nieuwstmat te Dordrecht, die Zondag haren onder dienst zijnde» zoon met verlof verwachtte, geraakte bij het zien van den jongeling zoo opge wonden van blijdschap, dat zij door eene beroerte werd getroffen en kort daarna den geest gaf. DCt.) Gistereuochtend is eene gedeeltelijke werkstaking uitgebroken onder het werkvolk bezig aan don spoorweg Cromvoirt 's Bosch. Een 40 tal arbeiders hebben, naar wij vernemen, het werk gestaakt, meer loon en minder werkuren eischende, waaraan de werk gever niet wil tegemoetkomen. Tot handhaving der orde ziju maréchaus sees van hier vertrokken. Ongeregeldheden zijn nog niet voorge vallen, doch worden wel gevreesd, daar, men ons meedeelde, de jeneverflesch den ge- heelen ochtend zeer druk de ronde deed onder de werkstakenden (Pr. N.-Br. Ct.) SS fiü JL in BS. Zondag heeft te Frameries, bij Bergen een socialistisch verbroederingsfeest plaats gehad. Ondanks den stroomenden regen trokken van het spoorwegstation te Bergen uit meer dan 10.090 manifestanten op, afge vaardigden uit Brussel, Gent, Luik en Char leroi; met muziekkorpsen en roode vlaggen, over Cuesmes, Jemappes en Flenu naar Frameries, waar vier vergaderingen gehou den werden. Er is sprake van eene uieuwe nationale manifestatie te Brussel, iitihiauK. Zondagnamiddag ten 2 ure heeft in het Nijverheidspaleis met grooteu luister de i uitdeeling plaats gehad der bekrooningen, op de tentoonstelling behaald. Voor dien tijd was de ontzaggelijke ruimte van het paleis geheel bezet. De president der republiek kwam precies ten 2 ure aldaar aan, terstond begroet door liet spelen der Marseillaise. De president, vergezeld van de ministers, nam plaats op de olficieele estrade, tegenover de groote deur van het paleis. Spoedig daarop ging het tooneelgordijn op en vertoonden zich daar de verschillende delegatiën met hunne banieren, terwijl van alle kanten de toe juichingen losbarstten. Nadat door trompet geschal het teckeu was gegeven, daalde de stoet langzaam af in de zaal en trok daar rood langs de officieele tribune. Hij omvatte de buitenlandsehe coimlés, naar alphabetische orde gerangschikt, terwijl eik comité werd voorafgegaan, rond zijn vaandel geschaard, door de bewakers van hunne sectie of van hun paviljoen; vervolgens een peloton Fransche soldaten de négen comités der Fransche groe pen, voorafgegaan door banieren, en ten slotte de commissarissen van wege Algciië, Tunis, de koloniën en de protectoraats-landen. Het schouwspel van al die banieren en vlaggen was schitterend. Na-, afloop van het défilé, dat door muziek eu zang werd afgewisseld, keerden allen naar het tooueel terug en namen daar weer plaats. Ten kwartier voor drieën stond de presi dent der republiek op tol het houden zijner redevoering. Hij bracht hulde aau de in zenders eu aan de bezoekers der tentoon stelling en uitte zijne hartelijkste gelukwen- schen wegens hunne medewerking, waardoor zooveel is bijgedragen tot den luister zonder wedergade, waardoor zicb dit groote inter nationale feest heeft gekenmerkt. Want niet alleen dat de vreemdelingen de voortbrengselen hunner kunst, nijverheid of landbouw her waarts hebben gezonden, maar Frankrijk heeft ook blijken van achting en sympathie van hen ontvangen, die het niet zal ver geten. De tentoonstelling zal dan ook eene schoone bladzijde in de hedendaagsche ge schiedenis van het menschdoai innemen. Hij bracht vervolgens lof aan de ontwerpers, de uitvoerders van het geheel, aau de in zenders uit alle lande», die voor njets zijn teruggedeinsd, aan de bewerkers van den grond, van de miju en de arbeiders in de werkplaatsen, die het hunne toebrachten orn zooveel rijkdommen op landbouw-eu nijver heids gebied bijeen te brengen. De ten toonstelling is er niet eukei een geweest van zaken, zij was ook eene tantoonstelling van denkbeelden; de internationale congres sen, waarop de voornaamste mannen hunne denkbeelden omlrent wetenschappen, kunsten, letteren, economische en sociale vraagstukken hebben ten beste gegeven, zullen de kost baarste documenten achterlaten. De tentoon stelling van 1889 zal, zoo besloot Lij, ook de groote zaak van den vrede en de menech heid hebben gediend. Na den president der republiek, nam de voorzitter van dan ministerraad het woord. Hij constateerde dat het aantal inzenders ruim 60,000 heeft bedragen, dat de jury 33,139 bekroningen heeft toegekend, waar van 903 eere diploma's, 5153 gouden, 9690 zilveren, 9323 bronzen medailles en 8070 eervolle vermeldingen. Ook de minister be- I j tuigde zijn dank aan al de inzenders en hoopl dat zij ten hunnent de vriendschap Z0U(jj j bekend maken, welke Frankrijk hun beeii f bewezen. Hij betuigde zijne groote erkenlJ l: 1 ijkheid aan de vretiude regeeringen J I volken, wier deelneming den luister van dij ij grooten internationalen wedstrijd heeft ve|i hoogd. Voor onsFranschen, voegde de minisij er bij, die voortaan verzekerd zijn van binnenlandsche vrede, wij weuschen in goeilj harmonie met iedereen te leven, zonder ooil iets op te offeren van de belangen, de ei| eu de waardigheid van Frankrijk. Wij gjj, fier op ons succes en zuilen verstandig vastberaden het werk van 1889 voortzetten ons daarbij herinnerende dat de maatschap pelijke hervormingen, door onze vaderen wensclit, niet verkregen worden door vff rassing of geweld, maar dat zij, om duurzn, te zijn, geduldig en gaandeweg moeten worilu verwezenlijkt. Daarna werden de namen der bekroonden door deu heer Berger afgelezen. Het geheel werd nu en dan afgewisseld door muhel terwijl de plechtigheid eindigde met het» voeren der Marseillaise. - Generaal Eouianger beeft aan de van het 18e airoudissement het volgend muil fest gericht: Kiezers van Montmartre! Ik had een beroep gedaan van bet vom van bet hooggerechtshof op het volk hebt de onrechtvaardigheid van den Sem beantwoord met mij te kiezen tot uwen ïi tegenwoordiger. Het aigemeen slemreti heeft nogmaals het beperkt stemrecht oordeeld; maar ziende dat de kunstgrepi van pressie en vveggoochaliiig van stemn zonder uitwerking bleven, heeft de regeerii de stoutmoedigheid zoover gedreven, dat u de stembiljetten uit de hand rukt. „Ik ben uw afgevaardigde. De „couimi sion de recensement" heeft een ander mijne plaats gesteld. „Nooit had men, sedert de invoering vu het algemeen stemrecht, eene dergelijke d« van rooverij tegen het recht der kiezeis pleegd. „Het onderzoek van de volmachten afgevaardigden is uitsluitend toegestaan de kamer, wier priseleges tegelijk met uwen aldus unit voeten getreden worden, Gij gaat voort met het betalen van 1 lastigen om veitegeuwoordigd te worden gij zult bet niet zijn. Men laat al de lasten op u drukken t ontneemt u al uwe rechten. De brave republikeinen van Moutmaitf zullen zich deze terug laten geven, ik bti er overtuigd van. In afwachting van den dag der eerbu republiek en der eerlijke regeering, beu li er trotsch op te ziju en te blijven uw tos gewijde afgevaaidigde. Leve Fraukrijk 1 Leve de Republiek 1 (get.) Generaal Roulanger.' Een aanplakker van verkieziugs-pri lamatieu, Rigaud genaamd, die eene col eierge, omdat deze hem in zijn bedrijf keer ging, ziju pot met stijfsel naai hoold bad geworpen, is deswege tot dagen gevangenisstraf veroordeeld. In strijd met de bewering aer op sitiebladen verzekert de Courtier du dat de regeering niet aan eene leen» denkt. Faidherbe zal op koslen van densltf worden begraven in de Invalides; de k» dinaal aartsbisschop zal daar bij tegenwounl( zijn. Het lijk zal later op verzoek derili Rijssel, zijn geboortestad, daarheen word» overgebracht. Caruot zond onmiddellijk het ontvangen van de doodstijding den gf neraal Brugère, om mevr. Faidherbe I' coudoleeren. Nauwelijks is de geueraal dood, of 1' „Progrès au Nord" opent een inschrijving, om te Rijssel een standbeeld voor hem te richten. Faidherbe had den ouderdom van 72 jsi bereikt. Hij werd iD 1854 gouverneur n Senegal, na zich in den veldtocht tegen Kabylen te hebben onderscheiden. Napi leon 111 benoemde hem tot luitenant-kok nel, daarna tot commandeur van het Legioti van Eer en later tot brigade-generaal herinnert zich, dat Faidherbe in den oorlog van 1870 door Gambeita belast werd nu' het commando over het Noorder-leger. N> dien tijd raakte hij in de politiek verzeil' en zijn gezondheid liet veel te wenschoi over, zoodat hij zich ten slotte wegens vei lamming naar den senaat moest laten dB' gen. liij gaf den geest na een langdurig en smartelijk lijden. De Marokkaansche gezanten, die t' Parijs vertoeven en van daar bun opwal'' ting bij de koningin-regentes te MaM moeten maken, ten einde de bijlegging het geschil over het geplunderde schip'' bezegelen, hebben besloten ondanks de koude waai van zij veel laBt hebben, nog een

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2