A I)VERTr NTIERLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bareel: Scheepasakerssteeg 6 Woensdag 2 October 1839. - N°. 232. Uitgevers: Gebroeders Muré. ongeluk van Taute Ursula. 13 51 53 .24 .44 .34 .01 .14 1.43 1.44 NIKLJWS- SS e k e CoHï'iiisi verschijnt dadelijks* behalve op Zon- eis Feest dag-ess, A 8 0 ill KI Tl E iü T v'ooi Leidenper 3 maanden franco door liet geheele rijk, er 3 maamier Prijs fier Huaimer 10 4>»n.. I Vla. J.fiO. ADVERTEITIEI: Van 16 regels f 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. i 203b Jfargang. Stads-Berich te Aani Leidei 6.40 7.10 8.10 8.50 10.85 11.53 1.12 2.30 4.02 5.20 6.3? 7.55 9.14. 110.30 ■ijdsg Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Vrijdag 4 October 1889, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: I'. Voorstel tol tijdelijke aanstelling van een leeraar aan het Gymnasium. 195*) 2'. Voorstel lot het verlecnen van subsidie aan de Vereeniging tot opleiding van bewaarscboolbouderessen (139. 193,196') 3'. Verzoek van J. il. Fraikin, om een sloep te leggen voor bet perceel Stationsweg n°. 3. (199*) i'. Idem van J. II. Van den Broek, om terug betaling van schoolgeld, lager onderwijs. (200*) qüeze stukken zijn nog niet opgenomen on'ler de Ingek Stukken. LI'ilUEM 1 October Zooals we reeds gister hebben gemeld tomen, door de onbruikbaarheid van het Schuttersveld, eenige wijzigingen in hel programma van de 3 October-feestviering roor. Omtrent een en ander geeft achter- itaande advertentie de noodige inlichtingen. Bij de Leidsehe Spaarbank werd in de maand September ingelegd f 45135,71|, terug- 8.0 betaald f 37773,91, terwijl zijn afgegeven 152 nieuwe- en geheel afgelost 76 boekjes. Op 30 September bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8771 inleggers f 1,770,215,57^. Gedurende de maand Augustus werden door de Rijnlandse/ie stoomtramweg vervoerd 38317 reizigers. De opbrengst was: reizi gersver voer f 6757.89, goederen en diversen I569.4 16 totaal f 7327.306. Van af 1 kuari tot uit. Augustus werden vervoerd 111658 reizigers. De opbrengst was: rei- igersvervoer f34649.756, goederen en diver ss f3242.106, totaal f37891.86. Per dag- lilometer f 17.826. UIVIVEKgIT ail'S1. Aan de rijks universiteit alhier zijn de rolgende examens afgelegd door de heeren A. H. De Chaufepié, eerste natuurkundig examen, 11. B. Semmeünk en H. A. Bicker Caarteu, voorbereidend examen geneeskunde, A. M. Cunijn, cand. examen geneeskunde, W. A. Van iltersuai en H. G. Nederburgh, doctoraal examen rechten. 7.85 8.42 0.- 0.50 1.45 2.55 1.47 3.10 4.05 5.- 6.40 8.15 0.30 Vrijde H i.io's»! SVoec^l De heer W. Bezemer, gister alhier tot doctor in de rechten bevorderd, heeft dien titei cum laude verworven. OFFICIEELS BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan niej. J. A. A. Pott, geb. te Freren, en M. F. Farrell, geb. te Liverpool, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoen, vergunning verleend tot het geven van middelbaar en lager onderwijs hier te lande; is de tijd van duur der detacheering bij het leger in Ned.-Indie van den sedert tot le-luit. bevorderden 2e luit. W. II. B. Stouf, van het wapen der inf. Lier te lande, aan vankelijk bij besluit va 1 10 Sept. 1884 n°. 26, vastgesteld op vijf jaren, verlengd met zes maanden en alzoo nader bepaald op vijf jaren en zes maanden; is in zijnen rang overgeplaatst bij bet wapen der cavalerie van het leger in Ned.- lndië de 2e-lait. G. A. G. A. Frieswijk, van het 2e reg. huzaren, met bepaling dat de anciënniteit vau dien officier, als 2e luit. der cavalerie bij genoemd leger, zal rekenen van de dagteekening van dit besluit. is bij het wapen der art., bij het 4e reg. vesting art., benoemd tot. kapt., de le-luit, jhr. J. Ortt, van het korps rijdende art. de kapt. P. J. Margrij, van het 2e reg. vesting-art., op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. W. T, Van Vloten, uit O. Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. BINK ÊNLANDSCHE MKICHTBN De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Sept. bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 21,472,S24,256 en bij de betaalmeesters. 1,674,382,336 Te zameu. f23,146,706,59 De Staatscourant bevat een verslag van de onderzoekingen verricht aan de Ne derlandsche Tafel van het Zoölogisch Station van dr. A. Dohm te Napels, van 15 April tot 1 September 1889, door dr. J. AI. Janse. Men leest in de Nord. tDe tweede kamer der Nederlandsche staten generaal heeft het beginsel van ver plicht onderwijs, dat de linkerzijde in de nieuwe onderwijswet wilde opnemen, ver worpen. Men hi eft de quaestie niet rijp geacht. Trouwens, men maakt er zich in Nederland niet warm over, omdat de vrijheid daar vruchtbaar is. In weinig landen is het onderwijs zoo ontwikkeld en zoo alge meen. Ouder het volk zijn de ongeletterden zeldzaam en de burgerij hecht bijzondere wanrde aan het hooger onderwijs, welke de grootheid eener natie uitmaakt. En nu bekleeden de Nederlandsche universiteiten nog altijd den allereersteu rang in de ge leerde wereld. Door alle krachten in te spannen om haar daarop to houden zal men voor den waren vooruitgang meer uitwerken dan met eenige tegen het alphabet weer spannige kabeljauwvisschers te dwingen om zich onder de plak des schoolmeesters te krommen. Zou het verplicht onderwijs, waartegen wij voor bet overige geene onuit roeibare vooruordeelen koesteren, de werksta kingen hebben verhinderd, welke te Rotter dam zijn uitgebroken? Het is niet zeer waarschijnlijk daar het beginsel van het ge brek aan wijsheid des werkmaus bijna altijd samengaat met het vermogen om naar wel gevallen zekere voor zijn persoonlijk gebruik geschreven bladen te lezen. Deze werksta kingen, de tegenhangers van de werksta kingen in de Londensche dokken, ontvangen uit Engeland aanmoediging, onderstand en technische leiding. Het is opmerkelijk, dat zij aldus van den aanvang af een interna tionaal karakter hebben uangenomen, Naar wij vernemen, is mr. L. G. Greeve, kantonrechter te 's Gravenhage en lid der tweede kamer, zeer bedenkelijk ziek, als gevolg van een hevigen aam al zijner kwaal. v. Z. H. en 's6r.) Op één schuit na, de Eben Haezer, zijn alle schuiten te Nuordwijk vuor de 2de reis aan of binnen geweest. Er werd betaald voor steurharing per kantje f 8.50 tot f 8.75, doch hierin is het vaatwerk niet begrepen, en f 12 tot f 15.50 per 1000 stuks. Van de te Katwijk aan Zee aange komen schuiten werd de haring verkocht lot de volgende prijzen: pekelharing f 10£ tot f 10J- per ton; steurharing f 12 ad f 12J-, voor volle en f 7 voor ijle per 1000 stuks. Een der oudste vrienden van den ontslapen hoofdredacteur van het D. v. Z.-H. en 's Gr. schrijft uit Neuwied dd. 28n September aan dat blad „Gisteren (Vrijdag) was ik tegenwoordig bij de begrafenis van mijnen ouden vriend, mr. F. barou Van Hogendorp. Ik was zeer dankbaar dat ik, door mijn verblijf alhier, in de gelegenheid gesteld werd hem de laatste eer te bewijzen. Behalve de familieleden waren er nog enkele belangstel lenden tegenwoordig. In de kapel vau 't kerkhof stond de lijk kist, bedekt met kransen en palmtakken. Een der predikanten van Bonn, ds. Vieregge, hield eene treffende toespraak en richtte daarbij woorden van troost tot de nagelalene betrekkingen. Daarna werd mij vergund eenige dicht regelen voor te lezen. Ik zend ze u hierbij wellicht acht gij ze niet geheel onwaardig in uwe kolommeu te worden opgenomen; ze zijn uit het hart gevloeid. Het stoffelijk overschot werd vervolgens uit de kapel naar deu grafkelder gebracht, waar het geplaatst is naast dat van eene Gravinne Van Limburg Stirum, tante van den overledene, eene dochter van den Van Stirum van 1813. Daar deed de predikant een gebed en met het uitspreken van den zegen eindigde de plechtigheid." Nu baron Van Hogendorp overleden is, rijst, natuurlijk, de vraag, wie in zijn plaats tot hoofdredacteur van het conserva tieve 1). v. Z.H. 's Gr. zal wurden aan gesteld. De haagsche correspondent van het Utr. Dbl. meent, dat men zich daarover niet in gissingen behoeft te verdiepen, daar de eerste redacteur van het blad, de heer J. Visser, die onlangs in stilte zijn 25-jarig jubiié herdacht, reeds gedurende ettelijke maanden, wegens de ernstige ongesteldheid van den hoofdredacteur, met de leiding der redactie was belast en daarmede, naar alle waarschijnlijkheid, belast zal blijven. De heer A. Bruinier, lid van de firma Oolgaardt en Bruinier, cargadoors, is te FEUILLETON. Naar Georges Ohnet, door LOUISE. 12.) Daar hebbeu wij het al. De ijselijk- kedeu beginnen weêr". Worden deze meuscbeu het dan nooit moede zicb onderling te vermoorden. Ik 'set, wat er de gevolgen van zijn Sltoomen blóeds en stroomen tranen, dat ik Zij begon te snikken. Toen wischte zij plotseling haar trauen af, ging bet salon Ml en begaf zicb naar haar kamer, waar dj bleef bidden en nadenken in de een- wamheid. Mijnheer Bernard verborg alle couranten. De lijdingen, die zonder onderscheid uood- loltig waren, verzweeg men voor haar. Doch het gelaat van haar schoonbroeder Zeide het haar, dat het ongelukkig met hasr gesteld was. ijk nam tante Ursula, ten prooi aan een hevige onrust Aliue ter zijde en vroeg haar plotseling: „Zeg mij, wat er ge beurd is. Verberg mij niets. Zijn zij overwonnen „Helaas, tante! De keizer is gevangen genomen. liet leger is verslagen.... Alles is verloren, en men zegt, dat Parijs belegerd zal worden I" Parijs belegerd worden! Eu wij zullen overal soldaten zienIn elk vlek en in elk dorp! Soldaten in de huizen, soldaten er bu ten I „Het gedonder van kanonnen in de ooren Dat uithouden, nooit!" Mijnheer Bernard kwam toesnellen, toen hij zijn zuster zoo luid hoorde spreken. „O, die Duitschere, die barbaren 1" zuchtte de taute, „zij gelijken den Russen, die mijn armen Louis vermoord hebben I Laat ons vertrekken. Ik wil hier niet blijven. Pak de koffers. Laten wij ons uit de voeten maken! Het komt er niet op aan in welk land of onder welke hemelstreek, als men er slechts het helsche leven van de wapenen niet hoort!" Maar daar vond zij een onverwachten tegenstand: Mijnheer Bernard weigerde te vertrekken en verklaarde, dat hij zijn plicht moest doen. „En boe? Wel, ik moet vechten, als alle Franschen." „Gij? Op uw leeftijd? Eu waarbij". «Bij de Nationale Garde". „En uw vrouw, mijnheer, uw dochter en ik? Wat zal er vau ons worden?' „Zoek een schuilplaats, mijn lieve, dat zal een groote verlichting voor mij zijn". Iets later had er nog een ander hart verscheurend tooueel plaats. Mevrouw Bernard hield vul, dat zij haar man niet verlaten zou. Wat hom (rof, wilde zij ook dragen. Zij wilde met hem lijden en als bet tnoest ook aan zijn zijde sterven. „Dus wiit ge mij verlaten?" zeide Ursula bitter. „Zou ik bier aarzelen te biezen! Is mijn man mij niet dierbaarder dan gij Laat ons aaa ons ongelukkig lot over. Neem Aline eu baar bonne met u, dan zult gijlieden ons ten minste overleven!" De uitmuuieude vrouw bleef in haar tranen steken, door haar eigen redeneering verteederd. „Om het even' uw lot deelen". „O, gij draagt ons toe!" riep haar zuster. zeide Ursula, „ik zal een groote liefde „Zij heeft een edel hart 1" verbeterd mijnbeer Bernard diep geroerd. Zij wierpen zich in elkanders armen. Maar al stemde tante er in toe om te blijven, - het beleg zien, met oogen aan schouwen, wilde zij niet. Zij deed den volgenden morgen de vensters met matrassen bedekken, zoodat niet het minste geluid haar oor kon bereiken. Zij verschanste zich als in een kaseinat. Noch het rumoer van den strijd, noch de kreten van de menigte konden haar hier bereiken. Zij verduurde het ontberen zonder ver wijt, zonder vragen en zonder klacht, maar in baar blik las men den haat, dien zij den Duitschers toedroeg. Al was de aanblik van het uitgehongerde en bloedende Parijs door haar vermeden, zij vermoedde wat er voorviel. Den dag van de overgave, toen de aan gezichten van hen .die haar omringden nog treuriger stouden dan gewoonlijk, zeide zij: Dat is het einde, is het niet Toen men het hoofd boog zonder haar te antwoorden, knielde zij voor het portret en men hoorde, dat zij voor Frankrijk bad. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1