ft nieuws- ex ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Hj» I i k n o b s e es e b t Zaterdag 28 September 1889, NL 229, UitgeversGebroeders Jluré. Het ongeluk van Tante Ursnla. 1 M m U m m 83 M «3 li @3 Jb tij*/ u m e&e «'«mi ra ui verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, oot Leidenper S maanden I 1.25, kfW<V O/ Franco door hel geheele rijk, er 3 maanden s 1.00. Prijs per Saiwiaer «o P?at» wmWéf 203' Jütrgaiig, ASVEÜÏEBTIF.B: Van 16 regels0.90. Elke regel meer s 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepusaberssteeg 6, LEIDEN, 37 September. In een uitvoerig programma heeft de commissie der 8 October-vereeniging thans de ifgeling van het a. s. feest neergelegd. Het feest zal op de volgende wijze worden gevierd: 's Morgens te 8^ uur koraalmuziek door het korps der schutterij in het Park te 10 uur bespeling van het carrillon en springen der fontein; te 9 uur uildceliug van brood eu haring t.an 3100 vrouwen in het waaggebouw, en van tabak eu bons voor bier aan 2600 mannen in het gebouw van Nut en Genoegen. Te tien uur vliegertentoonstelling in het gymnasliek-lokaal Pielerskerkgracht, gevolgd door optochten naar het schuttersveld en te 12 uur vliegerwedstrijd aldaar, waarvoor 15 prijzen van 1 tot 3 gulden zijn uitgeloofd. Te 2 uur wedstrijden op de Hooigracht van ge kostumeerde varkens voor hondenkarren, vau paarden, van ezels en van Leidsche jongens, gekostumeerd; tevens waterfeest op Galge water en Ouden Singel, nl. wedstrijden en roeiaken, dekschuiten, visschermaiisbakjes en versierde schuitjes. Df s avonds te half acht groot avondfeest op het schuttersveld met drievoudig concert van de kerpsen der Leidsche schutterij op het Schuttersveld, van het 4e regiment infanterie op Zomerzorg en van de jagers op Zomerlust; verder kermis en bal champétre; terwijl het feest met een luisterrijk vuurwerk, vervaardigd door den heer A. Gall te Botterdam, zal worden besloten. Voor het beroep van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is het volgende drietal opgemaakt: ds. L. J. Van Apeldoorn, predikant te Tzuin, ds. J. Bol- kestein, predikant te Lauger- en Korter Aar en ds. Y. J. Bootsma, predikant te Zoe- termeer. De onlangs alhier gevormde commissie bestaat uit de heeren prof. mr. J. T. Buys en dr. S. S. fiosensteiu eu de predi kanten E. César Segers en S. Kutsch Lojenga, om de belangen van de oprichting en instand houding van een droukaardsasyi in Nederland te behartigen. De uitkomst was, dat er voor het eerste doel is geleekend f213.25 en voor het laatste f 88.50. Zoodra meer bepaalde plannen tot verwezenlijking van deze zaak openbaar zullen worden, mag men hopen, dat nog meerderen hunne bijdragen voor deze belangrijke volkszaak zuilen willen offeren. Op de Parijsche tentoonstelling zijn bekroond Groep II. Onderwijs en vrije kunsten: Klasse 6. Opvoeding van het kind. De vereeniging tot opleiding van Bewaarschool- houderessen aihier, gouden medaille. Klasse 6-7-8. Technisch onderwijs. De Practi- sche Ambachtsschool alhier zilveren medaille. Klasse 9. Boekdrukkunst en boekhandel: de heer A. W. Sijthoff alhier, zilveren me daille. Klasse 17. Kaarten en aardrijks kunde de heer A, W. Sijthoff, eervolle ver melding. Groep VII. Voedingsmiddelen: Klasse 69, Vet voor voeding, melk en eieren de heer J. Van der Breggeu Az. te Waddingsveen, machinale kaas, bronzen medaille. Klasse 72. Specerijen, suiker enz. de heeren Stokhuyze» en Van Gulden te Allen a/d Rijn, vruchtenjams, eervolle vermelding. Groep IX. Tutubouwde heeren Ottolander, Van Nes, Koster, Claes- seu, Haarlem. Nursery Association en Rut ten, allen boomkweekers te Boskoop, bron zen medaille. Nederlandsche leden der internationale jury zijn geweest de heerenklasse 1, C A. D. Artz, Willy Martens, W. Roelofs; kl. 9, dr. D. De Loos; kl. 10, L. G. Obreen; kl. 20, M. tlijmans van Wade- uoyen; kl. 37, J. J. Boas; kl. 41, I. Frei- wald; kl. 44, C. Prins; kl. 45, dr. E. H. M. Thijssen; kl. 63, E. J. Niermans, G. E. V. L. Van Zuyltn; kl. 67, Einil Koech- lin; kl. 72, J. VV. F. Scheffer Jr., Ed. Wunderley en kl. 73, C. N. J. Moltzer J.Eztr, John. M. Schmitz. Plaatsvervangende leden de heerenklas se 9, mr. J. Kalff Jr., kl. 10, L. Van Braam en kl. 63, mr. H. Zillesen. Benoemd waren in de internationale jury de heeren: mr. W. Van der Vliet, lid van de jury superieur; groep 1, D. A. C. Artz, onder-voorzitter; groep IX, J. Frei- wald, onder voorzitter, lid van de jury supérieur; klasse 20, M. Hijmaus van Wa- denoyeu, secretaris; klasse 37, J. J. Boas, onder-voorzitter; klasse 72, Ed. Wunderley, onder-voorzitterklasse 73, C. N. J. Molt zer J.Ezn., expert. Op de 1ste lijst van candidaatleden van het Leidseh studentencorps worden ge teld 13 studenten in de rechten, 14 in de medicijnen, 3 in de philosophic, 1 in de theologie en 1 in de letteren, te zamen 32. De Leidsche studenten-weêrbaarheid- vereeniging „Pro Patria" zou heden een schietwedstrijd houden in Katwijk's duinen, voor heeren novitiï; het collegium houdt Maandag a, s. des avonds te 8 uren receptie voor alle heeTeu novitiï op de bovenzaal der sociëteit Minerva, terwijl de studenten-roei- vereeniging Njord" een groeuen-race zal houden op het Galgewater op Maandag 7 October des namiddags ten 1 ure. De plechtige inauguratie zal plaats hebben op 10 October a. s. Onder het genot van een stortregeutje kwamen de deelnemers aan den wedstrijd van „Pro Patria" hedenmiddag te ruim vier uren van hunnen tocht terug, onder bege leiding van een voorafgaand muziekcorps. Aan de sociëteit Minerva werd halt ge houden. Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's Hage overgebracht eeu niet aihier te huis behoorende man, die verdacht wordt zich aan diefstal vau eeu pak kousen te hebben schuldig gemaakt. Proces-verhaal is door haar opgemaakt tegen 2 meiden die, zonder bekomen opdracht, op naam eener juffrouw bij een winkelier pantoffels hadden gehaald. Op 8 October zal aihier worden aan besteedhet doen van voorzieningen aan militaire gebouwen te Leiden, ouder het beheer der genie te 's Gravenhage (raming f 2300.) Hedenmorgen is door een rukwind eeu deel vau het dak naar beneden gekomen van het perceel Nieuwen Rijn n°. 63, op deu hoek van de Hooigracht. Een klein meisje was juist gepasseerd en kwam dus met deu schrik vrij. J. v. F. van tlillegom, beklaagd we gens het gebruik maken van eene valsche quitantie is, in de zitting van gisteren van de arrondissements-rechtbank te Haarlem, vrijgesproken. Gisteravond is eeu bergloods op den tuingrond van H, J. Van L. alhier, bij de gevangenislaan onder Oegstgeest afgebrand. Op zichzelf zou dit ongeval bijna niet der vermelding waart zijn, doch de gloed, die zich door de aanwezigheid van matten en manden in het loodsje verspreidde, heeft zeker velen onzer stadgenooten aan veel grooter onheil doen denken. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken van 26 Sept. is aan den heer C. L. Rümke, met ingang van 1 Oct., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent in het ziekenhuis aan de rijks-uni versiteit alhier. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegddoor de heereu R. B. Damsté en G. M. Van der Wal, beiden le natuurkundig examen, J. Waller Zeper en W. J. H. Leuring, bei den 2e natuurkundig examen, M. Both, theoretisch geneeskundig examen. S RUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De Nederlandsche journalistiek heeft dezer dagen ougetwijfeld een zeer gevoelig verlies geleden door het overlijden van Mr. Frederik baron Van Hogendorp, sedert 1887 hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid- Holland en Gravenhage, guustig bekend en geliefd tevens bij zeer velen als Damas, de vaardige en onderhoudende causeur, de schrijver van de „Haagscbe Omtrekken". Mr. P. Van Hogendorp was ontegenzegge lijk een sieraad van de Nederlandsche jour nalistiek, een man met een warm hart voor de letterkunde en meer nog voor den va- derlandschen grond eu 't daaraan door lief en leed verbonden Vorstenhuis, eene eigen schap waardoor hij zijne afkomst uit de Van Hogendorpen en Vau Stirums eerbiedigde. De ontslapene heeft een veelbewogen leven doorleefd en in dat leven veel eerbied afge dwongen voor zijne kostelijke talenten eu voor zijne eigenschappen van het gemoed die een hart van goud verrieden. Hij werd geboren den 13den September 1848. Op 't gymnasium eu aan de hoogeschool gaf hij reeds blijken vau meer dan alledaagschen aanleg. Niet alleen dat bij zijn heengaan zijne medestudenten een warm vriend zagen vertrekken, doch ook de akademie erkende FEUILLETON. Naar Geokges Ohnet, door LOUISE. 9.) Als zij uitging en een soldaat ont moette, stak zij de straat over om hem te ontwijken. Te Saint Mandé, waar zij den zomer doorbracht, werd zij gevreesd en ontzieu door de dienstboden en door haar zuster, die zestien jaar jonger was dan zij, aan gebeden. Met gro:te liefde had zij dit meisje opgevoed. Zij had de teederiieid eener moeder voor haar. Toen haar zuster volwassen was, had zij 'er van haar van het huwelijk te doen afzieu ten einde haar bij zich te houden, ®et wijze behoedzaamheid een echtgenoot 'oor haar gezocht. Het was een man, van wien het nimmer 'e vreezen kon zijn dat hij krijgsmans diensten te verrichten zou hebben, daar hij slechts één oog had. Hij heette Emile Bernard, en was eigenaar van een knoopen fabriek. Het was een man van wien men bij den eersten oogopslag zeggen kon, dat hij „gten vlieg kwaad zou doen". Zijn korte, gevulde gestalte scheen er voor gemaakt om zonder afwijking, zonder schokken, zacht en gelijkmatig door het leven te gaan. Eenmaal gehuwd, deelde hij de ver eering, die zijn vrouw voor tante Ursula gevoelde en bewees hij, even als zij, eerbied aan „haar ongeluk". Hij zou hebben kunueu aanvoereu, dat niet alle vrouwen of meisjes, wier bemin den in den oorlog sterven, daarom voor hun leven rouw aannemen of een blijvenden haat tegen het leger koesteren. Hij had een nichtje, dat eerst inet een majoor en later weder met een kolonel was gehuwd. Doch zwijgend en met gesloten oogen hoorde hij de legende van den verheven martelaar Louis Silvain aan. Op iederen gedenkdag van haar ODgeluk boog hij met medegevoel het hoofd, als tante Ursula als naar gewoonte dien dag in diepe smart en weenend door bracht. Toen hun huwelijk met de geboorte van een dochter gezegend werd, was Ursula verrukt. Zij had gevreesd, dat het een jongen zijn zou, een jongen, die geroepen zon kunnen worden de uniform te dragen. De achting, die zij haar schoonbroeder toedroeg, vermeerderde bij de geboorte van het meisje. Dikwijls herhaalde zij//Fijn gevoelige menschen zijn zeldzaam, men moet hen hoogschatten". Ursula zou de peettante van het wichtje zijn en toonde haar goeden smaak door niet te wenschen, dat het Ursula heeten zou. Zij werd Aiine gedoopt, een naam, waaraan zich, zoover 'tante Ursula wist, geen enkele treurige herinnering vastknoopte en die met niets in verband stond, dat aan het leger deed denken. Het kleine blonde meisje met roode lipjes was een engel van gratie en lief talligheid. Tante Uisuia knielde in ver rukking voor het kleine schepseltje. Het was gebeurd, dat meu in haar tegenwoor digheid van het leger gesproken had, zonder dat zij was opgesprongen en had geroepen /v f let leger! Troepen, die ter slachtbank geleid worden zijn het! Struikroovers, anders niet I" Uit deu weinigen samenhang van deze verklaring bleek niet of zij de aanvallers of wel de aangevallenen bedoelde, vervuld als zij was van medelijden evenzeer als van haat. De goede heer Bernard, blijde zijn schoonzuster zooveel kalmer te zieD, zeide tot zijn vrouw: „Hoe verheugt het mij tante Ursula zoo bevredigd te zien en hoe gelukkig, dat haar verdriet wat vermiudert." Mevrouw Bernard antwoordde: „Neen, de herinnering aan het „ougeluk" heeft haar niet verlatenhet is slechts de kort stondige afleiding en vreugde over Aline's geboorte. Haar haat is niet uitgebluscht. ilij smeult en bij gelegenheid zal hij weder uitbarsten." En zij had juist geoordeeld. De oude vrijster had Aline en haar bonne op een wandeling door het park vergezeld. Met groote ontevredenheid had zij de met vlaggen versierde huizen en fraai gekleede lieden opgemerkt, die zich overal op hun weg vertoonden, eu knorrig had zij ten laatste uitgeroepen„Wat heeft dat te beduiden?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1