st*. ass m «C5 BÖF as ssra «O see-. jSS. ten voorileele van de slachtoffers van do Antwerpsche ramp. !ïij de corpsen is daarvan nog geen aan selirijving ontvangen doch voor het geval dat dit gebeuren mocht heeft de heer J. O. H. Mann, directeur vati de kapel van het 4de regiment infanterie alhier, zich gereed gehouden. Elij stelt zich voor in dat geval den 29sten October in den schouwburg alhier, eene vocale en instrumentale soiiée te geven, waarop behalve zijn orkest een aantal dilet tanten zullen medewerken, (we vernemen dat het orkest 55 personen sterk zal zijn). Het programma is nog niet geheel samen gesteld, doch zeker zullen gemaakt worden de Syuiphonie van Nicolaï en de Ouverture Hernarii van Daniël De Lange. Beide com ponisten hebben zich bereid verklaard hunne composities zelf te dirigeeren. Nog met een derden componist van naam is men in die richting in onderhandeling. Wat de solisten betreft kunnen we reeds met zeker heid den naam noemen van Mej. Wia Di- kema, de gevierde leerares van de Leidsche muziekschool van de Maatschappij voor Toon kunst. Het concert zal in casu zeker een zeer belangrijk zijn. De heer J. v. d. Vegt, ouderwijzer aan de Cbr. Nat. school te Euumatil, is be noemd tot onderwijzer aan een Chr. 6chool alhier en heeft die benoeming aangenomen. Hedeunamiddag werd aan het poli tiebureau navraag gedaan naar een vijfjarig kind dat vermist schijnt te worden. UNIVERSITEIT. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren C. J. Prins, le natuurkundig examen; II. Knottenbelt, voorbereidend examen godgeleerdheid N. De Jager Meezenbroek, caud. examen godgeleerdheid, le ged. F. Hage, doctoraal examen genees kunde. «FFICIEEEE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van marine worden met 24 October a. s. op nonacliviteit gesteld: de luit. ter zee le kl. C. F. A. Gregorij; de luils. ter zee 2e kl. G. L. Goedhart, A. Gelderman, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk en P. II, Vau Voortiiuyeendc adelborsten le k!. E. L. F. Bolomey; en H. J. Boldingh; de oir van gez. le kl. J. R. Bcrghuys; de off. van adtn. le kl. J. Vasseur, de adj.- adin. J. H. Van Trooijen, allen van het rauaschip Buffel; de luit. ter zee le kl. L. C. Koster en id. 2e kl. L. J. GiDgoolen, van het wachtschip te Willemsoord; id. le kl. J. H. Meyer en J. H. Slrootman, id. 2e kl. L. E. A. Ter [laar en H. J Knott- nerus, allen van het wachtschip te Amster dam; id. le kl. R. C. A. L. Jansen van Aderden en id. 2e kl. C. J. R. Kroesen, beiden van het wachtschip te Willemsoord; id. le kl. B. J. G. Volck van het wacht schip te Helievoetsluis. Overgeplaatst van het wachtschip te Hel ievoetsluis op het stoomriviervaartuig Merva als commandant de luit.-ter-zee le kl. jhr. I. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgh, en de id. 2e kl. I. Oorver. Ingetrokken de detacheering aan boord der Rheuus van den luit. ter zee 2e kl. N. J. Van den Worm. De luitenant ter zee Isle kl. W. A. Bui tendijk, gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord en belast met de waarneming der betrekking van officier van politie, wordt met 1 November a. s. op non-activiteit ge steld en vervangen door den luitenant ter zee 1ste kl. C. F. A. Gregory. Bij kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 October 1889 tot en met 30 Sep tember 1890 tot adsistent aan 's rijks vee artsenijschool te Utrecht benoemd de vee artsen J. K. F. De Does te Utrecht, en P. D. Beunders, te Heusdeu. De heer J. B. Screm, benoemd tot con sul der Nederlanden te Ibraïla, is in die hoedanigheid door de Rumeensche regeering erkend. BÏNKENLANDSCHE BERICHTEN. Naar men verneemt zal door het rijk ook Sassenheim met Lisse telephonisch verbonden worden. De 13e lijst van de 11e jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedroeg eén totaal van f 54056.46 zijnde de opgave van 325 locale comite's waaronder Noordwijk binnen f 156.85 de uuiegift van den kerke- raad der Ned. Herv. gem. te Valkenburg f 5. De algemeene vergadering en de pro testantendag van den Nederlandschen Prote stantenbond zullen dit jaar gehouden worden le Deventer den 22n en 23n October e. k. Reeds iu November mag men Sigric) j Arnoldson iu ons land verwachten. Wij lezen in het Dagblad van Z. j en Gravenhage „Tot ons diep leedwezen vernemen wij, dat zich in den gezondheidstoestand van onzen hooggeschatlen hoofdredacteur, inr. F. baron Van llogendorp, onrustwekkende verschijnselen hebben voorgedaan." Het Vaderland verneemt daarentegen dat dat de ruim 46 jarige hoofdredacteur reeds overleden zou zijn. De hear Westerwoudt, voorzitter van den raad van administratie der Ilollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, is door de Fransche regiering benoemd tot officier van het Legioen vau Eer. NR. Ct.) j Op de voordracht voor hoofd der school te Oude-Wetering, komt als eerste candidaat voor de heer P. A. De Lange, te Dordrecht. De sterke Noordnoordwesten wind en dc krachtige sliooin zweepten lo Sclieveningen het zeewater gisterennamiddag, lang voordat j de tijd van hoogwater was gekomen, op tot hooge golven, en bracht ze zoo nabij den duinvoet, als men slechts bij uitzondering in den winter met stormweder, iu de maand September bij menschenheugenis nooit beeft waargenomen. Aan bet strand, voor het Kurhaus te Scheveuingen, werd alles in groote haast j door eenige rappe handen geborgen; bad koetsen, badstoelen, teuten enz. moesten, wilde men ze niet door de zee zien mede gevoerd, op den straatweg gebracht worden. De kramen van de kooplieden, voor bet ineerendeel verlaten, omdat er toch geen ne ring wa3, werden bijna alle zwaar bescha digd. Voor de Kerkwerf bij iict dorp waren een vijftiental schuiten vlot en door de hooge zee dicht bij de duinen gezet. De schuiten van de Maatschappij Holland, die niet opgetuigd en onbeheerd aan bet strand stonden, raakten voor het meerendeel ook vlot en dreigden de andere vaartuigen stuk te slaan. Het is te hopen, dat, vódr de nacht aanbreekt, maatregelen genomen worden, ou die schuiten onschadelijk te maken. Te half vijf aren, ruim anderhalf nur na boog water, was bet water nog geen voet gevallen. liet behoeft nauwelijks gezegd te wordeu, dat de zee een indrukwekkend schouwspel aaubood. Te twee uur was de directie van het zee bad Scht veuingeu verplicht de baden te Blui- teuer waren toen negen baden genomen. Vad Op verschillende plaatseu te Rotterdam was gisteren een manifest aangeplakt, ge richt tot de werklieden, die bij het laden en lossen van schepen en etoombooten werk zaam zijn. Iu dit stuk wordt aangetoond, dat de graauwerkers f 3.60 eu de ertsbewerkers f 4 a f 5 per dag verdienen. Verder wordt er op gewezen, dat indien deze weekloonen altijd thuis werden ge bracht, er volstrekt geen reden tot klagen zou zijn. Maar, zoo wordt verder gevraagd, moet de ordentlijke goedgezinde zich leeueii om die enkele nooit tevreden te stellen personen te helpen en daarvoor zich in de waagschaal stellen van te verliezen wat meu na heeft De handel, de scheepvaart heeft uw krach ten noodig, maar hebt gij omgekeerd ook niet noodig dat handel en scheepvaart bestaat en bloeit? „Het stellen van hooger loon zal den toevloed van werklieden van buiten af niet keeren maar doen toenemen en zal daarmede dan de toestand beter woideu? Wacht u voor opruiing van een kant, die meent het alleen gelukaanbrengeud soci alistisch geloof te bezitten. Dinsdag heeft er eeuc bijeenkomst plaats gehad van de hoofden der voornaamste ban delsSrma's om te beraadslagen over de houding weike tegenover de eischen van het volk zal worden aangenomen, indien het tot een werkstaking komt. Gisteravond heeft er eeue vergadering van werklieden plaats gehad in het socialisten gebouw op de Binnenrotte. Gistermorgen kwam in de Leuvehaven te Rotterdam een schip, dat eigen werkvolk I medebracht. Een aantal sjouwerlieden, die zicb aldaar bevonden, bemerkten, dat dit schip door bet medegebrachte werkvolk zou gelost worden. Zij waren wellicht tot hand tastelijkheden overgegaan, indien niet een paar poiiiieagenten de sjouwerlieden hadden uitrengedreven. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om localen in te richten ter uitbe taling van het werkvolk, teneinde die niet rueir ie doen plaats hebben in herbergen, gelijk tot dusverre geschiedde. Door den hoogen vloed zijn gisteren middag al de buitenpolders te Oud-Beier land ouder water gezel, zoodat al liet vee verwijderd moest wordeu. Het vele daarin staande gras is thans geheel bedolven. Door directeuren, van de „vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerde grondslag" zijn aan de vrije universiteit tot buitengewoon hoogleeraar in de theologische faculteit benoemd dr. YvVan deu Bergii en dr. VV. Geesinx, predikanten bij de Neder- iaudschc gereformeerde (doleerende) kerken te Voorthuizen en te Rotterdam. Dinsdag had een bezoeker van den Aursti tdamschen dierentuin de laaghartigheid deu olifant eeue brandende sigaar in de rond zoekende sluit te stoppen. Toen het anders zoo goedmoedige beest dit voelde ging hij erg te keer, en het had heel wat in om hem tot bedaren te brengen. De dader was echter nog zoo onbeschaamd, onhebbelijk tegen een der oppassers te wor den, toen deze zich op bestraffende wijze over de daad uitliet. De woordenwisseling ging iu handtastelijkheden over, eu een gevecht ontstond, waarbij door eenige beihamels met jeneverkruiken op de oppassers werd losge slagen. De politie, aan den uitgang opge steld, nam daarop eenigen van het gezel schap in hechtenis. A Een gevangene, die naar Hoorn ge transporteerd moest worden, trachtte aan het Ceutrual-Station to Amsterdam uit de wachtkamer 3e kl. te ontvluchten. Zijne poging mislukte echter. Op het perron werd hij door deu portier gegrepen. Als aanstaande leden van het Utrecht- sohe studentenkorps zijn gisterenmiddag 78 novitii ingeschreven, over de velschillende faculteiten verdeeld ais volgt: rechtsgeleerd heid 35, geneeskunde 15, wis- en natuur kunde 12, godgeleerdheid 11, letteren 5. Toen Zaterdagavond de hoogbejaarde generaal Von YYrangel auf Lindenberg door het plantsoen bij de Willemsbrug te Utrecht ging, werd hij zonder -eenige bekende aan leiding aangevallen door een paar onver laten, die hem mishandelden, deu hoed van 't hoofd sloegen, enz. Een hem vergezel lende dame riep, na van den eersten schrik bekomen te zijn, om hulp, welke kwam op dagen, echter niet voordat de schuldigen in de duisternis door een der vele stegen aidaar hadden kunnen ontvluchten. De mishandelde grijsaard moest blootshoofds naar zijne wo ning, waar hij nog onder geneeskundige behandeling is. Het voorval wekt natuur lijk groote verontwaardiging. Te Arnhem is de vrouw van M. den voortvluchtigen klerk van den rijksbetaal meester, die eeue groote som gelds heeft verduisterd of ontvreemd, gistereu gearres teerd, en tegelijk met haar zekere YV. en diens vrouw.De beide laatstgenoemden schijnen met M. eu zijne vrouw goedeu sier te hebben gemaakt van het gestolen geld. Volgens de Arnh. Ct. bestaat net ver moeden, dat de „voortvluchtige" klerk van den rijksbetaalmeester te Arnhem eigenlijk nog in die stad zou vertoeven. De politie moet dan ook in dieu zin maatregelen hebben genomen. Volgens zeggen zou hij vermomd ziju iu de kleeding van een Brabantscheu boer, met pet, blauwe kiel en klompen, terwijl hij zijn baard zou hebben afgeschoren. Iemand, die zich uitgaf voor opzichter op NederlaudBch Mettray, vroeg de hand van een jong meisje te Arnhem. De vader stelde alle vertrouwen in zijn aanstaanden schoonzoon en leende hem bij herhaling geld, dat deze onder allerlei voorweudsels van hem vroeg. Toen hem ten slotte eeue niet onaanzienlijke som was ter hand gesteld, kwam de gewaande opzichter niet meer terug. De vader kwam tot de ontdekking, dat hij was opgelicht, en gaf de zaak in handen der politie, die hem iu een Friesch dorpje op het spoor kwam, van «aar hij gevankelijk herwaarts is gebracht en in het huis van arrest opgenomen. [A. C.) Gisterenmiddag omstreeks 8J uur had te Rozenburg eeue doorbraak plaats op het werk van de heeren Terwindt Co. te Paunerden, iu een nieuw aangelegden dijk langs de rivier het Scheur, waardoor het poldertje genaamd de Goudmeiu geheel werd overstroomd. De menschen uit de rieten keten konden hun goed op eeue vei liger plaats brengen en de huurder van den pelder zijn vee verwijderen. Door Spanjaarden en Italianen zijn dezer dagen belangrijke iukocueu vau paarden in den omtrek van Zwolle gedaan. Zij kochten o. a. van een Zwollenaar voor f 1600 een span zwarte merriën. Te Heerenveen is eeue vrouw, die te veel terpentijnolie innam om pijn in de zijde te verdrijven, overleden. De geueesheeren gaven haar tegengift in, doch helaas! het was te laat. Bij eene jonggehuwde vrouw, eveu buiten het dorp Akkrutu woonach'tig, vroeg Maandagochtend, toen zij alleen thuis was iemand om een dronk water. Hij drong alstoen de woning binnen, waarop hij de vrouw aanviel en poogde te worgen. Hij trachtte haar den mond dicht le stoppen op zoo wreedaardige wijze, dat dit bloed, braking door de vrouw tengevolge had. Op haar moordgeroep kwam gelukkig spoedig hulp en toog de dader ijlings op de vlucht. Men meent de laaghartige op het spoor te zijn. Waarom hij deze daad heeft verricht, weet men nog niet. De toestand der vrouw, die reeds sedert geruimen tijd ongesteld is, moet thans zeer zorgwekkend zijn. PEE TELEGEAAF. LONDEN, 26 Sept. Volgens de Standard komt de gewezen koningin vau Servië Zon dag te Belgrado. De Russische gezant ver zekert zeer beslist, ondanks de tegenspraak, dat koning Milan zich Vrijdag naar Belgrado zal begeven, teneinde den jongen koning Alexander mede te nemen naar Nisch en daar met hem te blijven, totdat Nathalie ii vertrokken. De Daily News gelooft niet, dat de koning dit zal doen, omdat het dan zekei tot bloedvergieten zou komen. De Timet bevat heden een heftig artikel tegen Servië, waar de oorlog zal uitbreken, zoodra een rustverstoorder dien wil uitlokken. Koningin Nathalie heeft alie sympathie vet. loreu, sedert zij als vrouw een politieke rol ging spelen. De Times wijst ook op Milans komst te Belgrado, waardoor ongeregeldheden kunnen ontstaan, die Oostenrijk tot tusscheukomil dwingen en laat zich ten slotte zeer heftig tegen het Servische ministerie uit. TANGER, 26 Sept. Tusscheu Spanje en Marokko is een bevredigende schikking ge troffen. De sultan heeft alle eischen dei Spaanscbe regeering ingewilligd. PETERSBURG, 26 Sept. Het Jouritd de Si. Détersbourg noemt de mededeeling der Correspondance de Est betreffende inhechtenisnemingen en huiszoekingen tt Kieuw, Cbarkof eu Odessa volkomen on gegrond, evenals de gemelde ontdekking van een groote samenzwering tegen d: Russische regeeriog. Er is niets van din aard voorgevallen. ZANZIBAR, 26 Sept. Bij een verkenning, die werd ondernomen, ten einde deu kara vanen weg te beveiligen, verwoestte de rijks commissaris YY'jssmann op vier dagtnarscheu van Bagamoyo twee legerplaatsen van weer spannige Arabieren en zette daarna den toch naar Mpwapma voort. EESBEN 26 September. De schoolwet is heden iu de tweede| kamer aangenomen met 71 tegen 27 stem men. Tegen hebben gestemd de heeret: Visser, Tak, Kerdijk-, Borgesius, Van Feltz, Bool, Hartogh, De Beaufort, Lie tiuck, Vau der Kaay, Schepel, E. Crenai Van Delden, Goekoop, Smidt, Veegei Heldt, Vau Houten, Domela Nieuwenhi.' Rutgers, Levyssohn Norman, Land, ZijH De Meyier, Smeeuge, Zaayer en Virtt Vooraf iiad de commissie van voorbereidiij eenstemmig de aanneming in *8 lands belang aangeraden. Afwezig waren de heeren hl Kerkwijk en De Geer. Na een zeer uitvoerig debat, over de maak van twee Dieuwe schepen type Cent Flores, voor de Indische marine, welke typt door de heeren Laud, Seyffardt en Van Vlijmen ongeschikt werd geacht voor h algemeene oorlogsdiensten, werd de motie Schimmeipenninck, om de zank aan te ho den, tot de Indische begrooting, aangeuos® met 52 tegen 39 stemmen. Als eerste candidaat op de aanbelt- lingslijst van drie candidateu voor de pW van raadsheer iu den hoogen raad is d»11 de tweede kamer met 52 stemmen gekozei de heer Hanlo, raadsheer in het Hof Den Haag, de heer Van Meeuwen, rechte' te 's-Hertogenbosch had 42 st. In de begrooting voor binnenlands^ zaken voor 1890 is uitgetrokken een s°e van f 1000 voor de aanstelling van derden adsistent bij de natuurkunde aan Leidsche hoogesehoolvoorts eene verbot ging met f 500 van de jaarwedde van conservator bij de bibliotheek voor de bat' schriften en verhoogingeu der jaarwedde- van den custos bij de botanie en van conservator bij het Ethnographisch Museo' Voor materieel der Leidsche hoogescl®4 wordt f 192650 aangevraagd, f 500 is f' getrokken als het eerste 1/3 van f 15O0'w' de beschrijving der kaartenverzameling deu heer Bodel Nijenhuis aan de bibliotbeo vermaakt; f5000 als eerste termijnvaan'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2