nieuws- en advertentieblad voor leiden en omstreken. A 8 O 1 i E GR E U T ADVERTENTIES: Vrijdag 27 September 1889. N\ 228. Uitgevers: Gebroeders Muré. Oproeping iu werkelijke» dienst. E)eie olira t verscli ij si t dagelijks, behalve op l11- en Feestdagei Au" ld.' 11.' li Voo! Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, er 3 maanden Prijs per Nummer 5a ('ent. 1.25, 5.60. Van 6 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. RsireeS: Scheepuiakerssteeg 6, 203 Jaargang. Stads- Steriels ten. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commis saris des konings in de provincie Zuidholland, van den 31slen Augustus 11., A. N°. 2358 (2e afd.), Provinciaal blad N°. 53; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal de lolelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen enovereenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van bet Koninklijk be sluit van den 8slen Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving, tot nadere opioeping met verlof zijn gezonden, op DINSDAG den len OCTOBER aanstaande in werkelijke» dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dal zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lolelingen bij dezo onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen dat zij op gemelden dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Lcidsclie Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden 19 September 18S9. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 26 September 1S89, des namid dags te 2 uren, ten raadhuize der gemeente. De voorzitter, de heer L. M. Da Laat de Kanter, opent de vergadering. Aanwezig zijn de heeren Le Poole, Van M&sijk Huyser van Reenen, Fockema An- dreae, Scbneither, Jnta, Zaaijer, Du Rieu, Zillesen, Knappert, Van Buttiugha Wicbers, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Hasselbach, Zaalberg, Koetser, Tieleroan, Alma, Van Hoeken, De Sturler, Verster van Wulverhorst, Van Hamel en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock en Bool. De beer Van Bnttingha Wichers leest, bij uitstedigheid van den secretaris, de notulen van de vorige vergadering, die door de vergadering worden goedgekeurd. De voorzitter geeft daarop kennis van de volgende Ingekomen stukken. t°. Missive van E. J. Veldhuysen, houdende mededeeling van het overlijden van zijne moeder de wed. Veldhuysen. gel). Van Wijk, eervol ontslagen Stadsvrocdvrouw. 2°. Missive van den heer II. J. Bool, aan biedende een vervolg op de Statistiek van Leiden voor het jaar 1889. 3°. Begrooting voor den dienst van 1890 van de Sled. Bank van Leening. 4°. Verzoek van llenri Van de VciJe, om vergunning tot het leggen van een trottoir vóór het perceel Stationsweg n°. 9. 5". Idem van A. H. Romer, tot het leggen van een vaste brug voor zijn huis aan den Zoeterwoudschen Singel. 6'. Idem van mevr. Van Hasselt, geb. Gelpke, om restitutie van betaald schoolgeld voor twee kinderen, leerlingen der Jongens school le klasse. 7°. dat aan den eervol ontslagen agent van politie der 3e klasse, Johannes Kuiper, krachtens art. 2 punt III der verordening betreffende het verleenen van pensioenen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en be dienden, een pensioen is toegekend van 410 'sjaars, berekend naar eene jaarwedde van f 615 en zulks met ingang van 1 Oc tober 1889. 8®. Eene missive van den burgemeester, voorzitter van den gemeenteraad, waarbij ''ij ontslag neemt als lid van dien raad. De heer De Laat de Kanter wil zijn be sluit toelichten. De vraag of 't de voorkeur verdient dat de burgemeester ook lid is van den ge meenteraad wordt verschillend beantwoord en voor beide antwoorden is iets te zeggen. Waarom spreker niet meer in aanmerking wenscht te komen vindt zijn oorzaak in den afloop van de laatste verkiezing waarbij men elementen heeft te baat genomen die bij eene verkiezing niet in aanmerking moesten ko men. Spreker meent dat 't beneden de waar digheid van een lid van den gemeenteraad is zich aan dergelijke onzuivere stemmingen bloot te stellen, eene stemming waardoor we bij de laatste verkiezing een man als Van der Hoeven hebben verloren. Aan een der gelijke stemming meent spreker zich niette mogen blootstellen. Aan de orde is nu 1°. de benoeming van eene tweede onder wijzeres aan de openbare meisjesschool le klasse. Benoemd wordt mej. Pieterneila Cornelia Verpoorten, onderwijzeres te Nij megen met 13 stemmen; 11 stemmen waren uitgebracht op mej. Cathariua Apolonia Fi scher, thans derde onderwijzeres aan de school 3e klasse u°. 3. 2°. de benoeming van een derden onder wijzer aan de openbare school 3e klasse u°. 3. Benoemd wordt met algemeene (24) stem men de heer Dirk Cornelia Scbuyt, onder wijzer te Sassenheim. Zonder discussie of hoofdelijke stemming worden nu goedgekeurd 3°. hel verzoek van P. 11. Smittenaar, tot overwulving van een gedeelte der Zoe- terwoudsche singelsloot, en 4°. het verzoek van den pachter van het buffet in de Stadszaal, ouj terugbetaling van pacht over de maanden Augustus en Sep tember. Aan de orde is nu 5°. het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de ver- eenigiug tot opleiding van bewaarschool- houderessen. De beer Was meent dat, hoeveel sym pathie hij ook vo.r de inrichting heeft, hij zijne stem niet moet geven aan het voorstel. Waar eene inrichting van z66 algemeen belang aan de zorg van het rijk door de regeering wordt onttrokken, mag eene gemeente die taak Diet geheel of voor een deel op zich nemen. Spreker erkent ten volle de groote diensten door de inrichting aan de gemeente bewezen; hij wil zelfs doen opmerken dat in dezen tak van onderwijs van Leiden de victorie begint. Ondank baar is de heer Was in deze dus niet. De gemeente betaalt nu reeds f 1200 jaarlijks en geniet daarvoor de hulp op hare bewaarscholen van de kweekelingen aldaar gevormd. Is naar de meening van den raad die toelage te gering en daarover kan do commissie voor de bewaar scholen oordeelen dan zou hij eene ver- hoogiug daarvan voorgesteld willen zien. Hij zou echter daaraan het bedoeld onderzoek gaarne zien voorafgaan en maakt van een voorstel tot uitstel voor zoolang eene motie, die door de vergadering wordt ondersteund. De voorzitter meent dat waar 45 onder wijzeressen en kweekelingen worden opgeleid eene toelage van f 22Ü0 zeker niet te veel zou zijn. De heer De Goeje meent evenzeer dal de kosten die de gemeente voor onderwijs krachten en lokaalhuur zou moeten dragen veel hooger zouden zijn, indien we de krachten die we van deze school trekken zouden moeten missen. De heer Was herhaalt dat hij voor eene verhooging van het subsidie zeer te vinden zou zijn, doch hij acht een onderzoek naar de wenscheüjkheid zeer gewenscht. Een subsidie van f 1000 te geven zonder onderzoek acht hij een greep in de lucht. Is de zaak volkomen onderzocht dan kan de raad zich tegenover de geheele burgerij verantwoor den. Haast is er zijns inziens bij de zaak ook niet. De voorzitter maakt de opmerking dat er wel degelijk haast bij de zaak is, aan gezien ook aan de provinciale staten subsidie zal worden gevraagd en eene toestemming daar min of meer kan afhangen van wat hier is geschied. Daar niemand meer het woord over dit punt verlangt wordt de discussie gesloten en de motie van den heer Was in stemming gebracht en aangenomen met 15 tegen 9 stemmen. Tegen de motie stemden de heeren Van Hamel, Le Poole, Schueither, Du Rieu, Zillesen, Knappert, Van Buttingha Wichers, De Goeje en de voorzitter. Het zesde pont voorstel tot het doen van herstellingen aan den Lagen Rijndijk onder Leiderdorp en aan het schoolgebouw in de Brandewijnsteeg moet in twee gedeelten worden behandeld. De twee voor stellen worden nu echter zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. 7e. is aan de orde het voorstel tot tijde lijke uitbreiding van het bedrijfkapitaal van de stedelijke gasfabriek en tot aankoop van terrein achter die fabriek. De heer Fockema Audreae vraagt liet woord. Hij acht zich door het rapport van de commissie voor de gasfabriek volstrekt niet overtuigd en is nog lang niet overtuigd van de noodzakelijkheid tut opslaan van grooter voorraad steenkolen. Wat betreft den aankoop van het terrein de eigenaar wil het verkoopen en niet de gemeente heeft hem om vetkoop verzocht. Bij openbaren verkoop zou zeer zeker veel minder vau het terrein worden gemaakt en waarom moet nu de gemeente uit zich zelve meer willen geven. De heer Zillesen deelt de meening van den heer Fockema Andreae, die tevens uit naam van de commissie van financiën spreekt, niet. Hij meent dat de commissie voor de gasfabriek volkomen recht heeft zich tijdig van steenkoleuvoorraad voor den winter te voorzien. Hij zelf is industrieel, zij 't ook op bescheiden voet; doch ook hij is in de gelegenheid geweest te ervaren dat het voorzien blijven van steenkolen- voorraad gedurende den aanstaanden winter met zeer veel moeilijkheden zou kunnen gepaard gaan. Dat voor het terrein meer wordt gevraagd dan 't waard is, acht spre ker in dit geval een |gi woon verschijnsel. Men heeft hier eenvoudig te doen met een gelegenheidsprijs. Doch daartegenover staat dal spreker niet kan begrijpen dat, wanneer aan de overzijde van de singelgracut de steenkolen geborgen wordt, het vervoer naar de stokerij zóóveel geld ka i kosten. Men maakt natuurlijk van de voorbereidende maatregelen en de hulpmiddelen langer dan één winter gebruik en dient dus het renteverlies van de noo- dige som en niet de som zelve te bere kenen. De heer De Sturler hecht zeer veel waaide aan de berging die de steenkolen viudt in de loodsen op het terrein van welks aan koop hier sprake is en hij wijst er op hoe bezwaarlijk iiet zal zijn loodsen op te lich ten aan de overzijde van de singelgracht in de nabijheid van den gashouder die van dal nabijzijn wellicht te lijden zal hebben. De heer Van Reenen heeft bij de Am- sterdamsche gasfabriek de steenkolen zien liggen onder eenvoudige overkappingen; die zouden immers hier ook te maken zijn en zouden zooveel geld niet kosten. En wat betreft het vervoer der steenkolen naar de stokerij daaraan kannen dan in den winter werklieden uit onze gemeente nog iets verdienen. De heer Van Hoeken blijft den prijs door den heer Barneveld gevraagd voor het ter rein veel te hoog vinden, vooral wanneer hij in aanmerking neemt waarvoor het ter rein slechts geschikt is op zich zelve. Hij kan ook niet begrijpen dat het vervoer bovenbedoeld naar de stokerij zoo duur zou kunnen zijn. De voorzitter antwoordt de verschillende sprekers in verdedigenden zin van het voor stel. De grond zal niet alleen voor steen- kolenbergplaats doch ook voor eene spoedig noodzakelijke uitbreiding van gebouwen, o. a. van het zuiverhuis noodig zijn. Heeft men dat terrein niet dan zou men later een ge heel nieuw zuiverhuis en andere gebouwen aan de overzijde moeten boawen en men zou het dabbele moeten uitgeven van wat nu wordt voorgesteld. Spreker meent dat werkelijk gevaar bestaat dat we bij niet aan nemen van het voorstel dezen winter iu het donker zullen zitten. Hij weet zeker dat we een nipt aannemen zeker later zouden betreuren en wijst er op hoe we reeds een maal in November onderscheidene malen de straatverlichting hebben moeten missen. De heer Fockema Andreae ziet het be zwaar nog niet zoo in; immers zal er ook nog steenkolenvoorraad bij de leveranciers zijn bestemd voor niet contractanten en dezen zouden dan als van zelve moeten achterstaan bij contractanten als onze ge meente. Spreker blijft volhoudeu dat niet meer moet worden gegeven dan de werke lijke waarde en waarschuwt tegen overvloed van terrein, waarop later zoo gemakkelijk wordt gebouwd. De heer Du Rieu acht den prijs ook wel hoog, doch hij vreest dat de zuinigheid de wijsheid zou bedriegen indien van dit aan bod geen gebruik zou worden gemaakt. De voorzitter waarschuwt nogmaals tegen het dreigend gevaar dat de gemeenteraad later een verwijt zal moeten hooren een verwijt dat dan verdiend zal zijn dat hij niet bijtijds gezorgd heeft voor voldoenden steenkolenvoorraad voor de gasfabricatie. Het voorstel tot tijdelijke uitbreiding van het bedrijfkapitaal van de stedelijke gasfa briek met f 18000 wordt nu aangenomen met 23 tegen 1 stem (die van den heer Van Hoeken). Het voorstel tot aankoop van het terrein achter die fabriek voor f 20,000 wordt aangenomen met 19 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Hoeken, VerBter van Wulverhorst, Van Reenen, Fockema Andreae en Was. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd: 8°. Rekening over 1888 van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis 9°. Idem als voren van het R. K. Arm bestuur. 10°. Idem als voren van het Ned. Israëlic- lisch Armbestuur. 11°. Idem als voren van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. 12°. Suppletoire staat van begrooling, dienst 1889, van het Gerei'. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Daar niets meer aaD de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LEIBM, 26 September. Zooals reeds werd gemeld is door Z. M. den koning bevolen dat alle militaire muziekcorpsen een concert zullen moeten geven waarvan de opbrengst zal strekken

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1