il lo"i;e,v.;ï3 m«EB «as natuurlijk een bezoek nan liet Instituut tot bespreking der conditiën. Op de Zeigelbaan aangekomen, stelde het heerschap voor in een café binnen te gaan, om vast een en ander omtrent de wasch enz. op te schrijven en weldra zat men dan ook aan een tafeltje in teil koffiehuis op de Oude Varkensmarkt, waar zich toevallig nog twee andere heeren bevonden, de een in een zwarte, de andere in een grijs ge ruite jas gekleed zij zaten aan een naburig tafeltje kaart te spelen en hun spel, dat slechts met drie kaarten werd gespeeld, trok zeer de aandacht van den heer die met den waschboer zat. zoozeer zelfs, dat hij zich achter het tafeltje def spelers plaatste en een uitroep, „dat gaat heel aanlig" uiet kon onderdrukken. Ook ons hoertje vond het aardig, maar weigerde toch het aanbod der beeren om een spelletje mcê te doen omdat hij geen geld op zak had. Ook vilde hij van den raad, dien men hein gaf, om ergens in de buurt nel geld te gaan leeneu aan vankelijk niets weten, totdat eindelijk een der heeren hem in zijn zwak had getast, door er 25 gulden onder te durven ver wedden, dat ons boertje binnen een half uur geen f l'JO in de stad zou kunnen te leen krijgen. „Dat zou hij dau eens zien" en ziedaar v. 13. op weg naar den tapper v. D. in de Hertogstaat, die hem op zijn verzoek een bankbiljet van f (10 en een dito van f 40 ter hand stelde. Met beide bankbiljetten in de band was hij nu spoedig iii het koffiehuis aan de Oude Varkensmarkt teruggekeerd, waar de heeren nog steeds aan liet kaarten waren. Weldra had onze waschboer nu ook aan de speeltafel plaats genomen en het duurde niet lang of de beide bankbiljetjes kwamen in liet bezit der vroolijk keuvelde heeren, die plotseling haast kregen om te vertrekken en dit zelfs zéé haastig deden, dat zij van den gulden, dien zij voor de vertering op de toonbank hadden neergelegd, niet eens geld terug nameD, noch den overbluften waschboer de f 25, die hij met de wedden schap toch eerlijk had gewonnen, ter hand stelden. Alles was zoo vlug in zijn werk gegaan, dat de waschboer er geheel en al door was overbluft en hij eerst na ecnigeu tijd tot het besef kwam, dat er in de Spoorstraat in liet geheel geen Instituut met 40 jonge heeren was en dat hij in handen was ge vallen van drie sluwe oplichters, die hem een „duur dagje" hadden bezorgd. Hoeveel onnoozelen zullen na hem nu nng op dezelfde wijze er in loopen (Nijm. Ct.) Zondagnamiddag had er onder Worth Bede, gemeente Rede, op den rijksstraatweg van Arnhem naar Zutfen, het volgend onge val plaats. Een van de te Vtlp ingekwar tierde cavaleristen moest te paard gezeten ecnigo jonge paarden, die nog aï daitol waren, vervoeren. Een dezer dieren stoud weldra op zijne achterste pooten en wierp bij het neerkomen met de voorpooten een inwoner uit het naburige Rozendaal tegen den grond waarbij het paard hem op de borst trapte, zoodal hij zwaar gewond werd opgenomen en naar huis gebracht, waar de ongelukkige des avonds onder de hevigste pijn is overleden. Nopetis een vrijdag te Exloo plaats ge had hebbend ongeval, waarbij 21 schapen door den bliksem gedood werden, meldt men aan de Au. Ct. nog het volgeude: Tengevolge van den neervallenden hagel waren de schapen dicht opeengedrongen en bewogen zich in de richting naar het dorp. Daar de herder het noodig oordeelde, bij de aangrenzende esch ze vandaar te weren, liep hij, gevolgd door een jongeling, naar de voorhoede der kudde. Op eens wordt hij als door een hamerslag op het hoofd ge troffen. Ook de jongeling ondervindt het zelfde en roept: „O mijn hoofdterwijl hij neervalt. Nu achterom ziende, ontdekte de scheper, dat er meer dan 60 schapen ver spreid op den grond lagen, waarvan sommige zonderlinge sprongen maakten. Nadat de herder zijn medehelper had geholpen, beguf ilij zich naar de schapen, waarvan voor en na eenige opsprongen en wegliepen. Zoodra hij den jongen medeherder, die inmiddels van den schrik bekomen was, naar het dorp had gestuurd, dreef hij da kudde schapen voort. Nog zeven schapen volgde i hem, zoodat in het geheel 21 achterbleven, waarvan acht van den heer B. Zegering, de overige van verschillende eigenaars. Van slechts één van de doodehjk getroffen schapen was de huid afgescheurd; al de andere waren on beschadigd. Van de behouden schapen, die getroffen zijn, hebben sommige last geleden, hetgeen uit het hinken of door eenig lijden aan andere lichaamsdeeleu blijkt. Zondag 22 dezer is te Oirschot over leden de heer J. Schellekens, die den 27en der vorige roaand den hoogen leeftijd van 101 jaar bereikt had. BELGIË. De heer Corvilain, de eigenaar der te Antwerpen in de lucht gevlogen fabriek, is met zijn ingenieur van Antwerpen naar Brussel overgebracht en zal voorloopig in de gevangenis van St. Gilles in hechtenis blijven. Omtrent den Mexikaanscheu consul te Antwerpen, die zich doodschoot-, verneem! men nader, dat hij zijn vermogen hij had 50.000 frs. rente in weinige jaren met spelen had verloren. Toen hij stierf, had Ilij niet genoeg over, oui zijn bedienden hun loon te betalen, maar hij liet voor elk een getuigschrift achter, om hun het vin den eener andere betrekking gemakkelijk te maken. E ST OKLttfO. De Londensclie politie heeft Zaterdag jl. weder een inval ge laan in een speelhol, de zg. Cranbowineeiub, waar zij de hand legde op een 40 tal winkeliers, kantoorbe dienden, handwerkslieden en huisknechts, die daar hasard speelden. Zaterdag i9 uitspraak gedaan in ver schillende gevallen van vreesaanjaging en mishandeling in verband met de groote werk staking der dokarbeidevs. Eén der beklaagden werd deswege verooi deeld tot drie maanden dwangarbeid en een tweede tot twee maanden. De inschrijvingen op de aandeelen der Perzische keizerlijke bank werd gisteren ochtend te Londen geopend en des middags gesloten. Er ia tot een bedrag ingeschreven, dat aanzienlijk het gevraagde kapitaal overschrijdt. ff' ct AliK R S-i K, De ministerpresident, de heer Tirard, eindigde aldus zijne rede, uitgesproken bij de gisteren gehouden inwijding der koopmans beurs te Parijs. „De vrede is verzekerd, en niets doet vreezee dat hij zal verstoord worden, noch in het binnen noch in liet buitenland. Laat ons vertrouwen stellen in de toekomst. Onze eenige zorg besta hierin, dat wij door verstandig overleg en arbeidzaamheid den voorspoed van Frankrijk verzekeren." Als een merkwaardigheid wordt ge meld, dat de eerste verkiezing, waarvan den Franscheu minister Constans de uitslag werd meêgedeeld, «as die te Saigon in Cochin- china. Terwijl men te Parijs nog druk stemde, wist de minister reeds, dat te Sai gon een republikein was gekozen, natuurlijk tengevolge van liet tijdverschil tusschen beide plaataeu. ilcne zekere opgewondenheid heeft Zondag te Marseille tot middernacht ge- heerscht. Vooral cp Je place de la Cométlie tegenover het Grand-Thé&tre hadden mani festaties plaats. Eene dichte menigte verdrong zich hier voor het baicon van het nationaal comité van het departement in afwachting van den uitslag van elke verkiezing, die door middel van transparenten bekend gemaakt werd. Elke bekendmaking van dien aard werd ontvangen met de kreten „leve Bonlaiiger I" waarop anderen weer met gefluit antwoordden. Te een ure was alles wederom tot de rust teruggekeerd. Infanterie, gendarmerie en politie hadden den geheelen avond de volksmenigte in be dwang gehouden. Een tiental personen werden ingerekend wegens verzet tegen de politie. sri vj Zondagochtend vroeg is in een schil derhuis aan de deur van het gebouw des minister-presidents te Madrid ecne bom ge sprongen, zonder echter schade aan te richten. Volgens te Madrid ontvangen berichten heersclit te 'langer volkomen rust. De minister van buitenlandache zaken heeft gisteren aan deri Spaanschen gezant te Tauger instructiëu gezonden met betrekking tot het nieuwe iucident, dat aan de Spaan sche kanonneerboot Krokodil is overkomen. Hij iiet-ft in last, van de Marokkaansche regi ering onmiddellijke voldoening te eischeu, zoomede de Bestraffing der lieden, die de kanonneerboot met geweerschot', n ontvingen, ofschoon zij de parlementaire vlag voerde. Ill zijue iustruc'iën komt verder voor, dat de gezant eerst zijne geloofsbrieven moet overhandigen, wanneer voldoening is ge geven. Volgens de officieele lezing zond de genoemde kanonneerboot verleden Vrijdag een sloep met de parlementaire vlag naar de kusl, waar men Mooren gewaar werd. Dezen losten geweerschoten en noodzaakten de bemanning der sloep, zich onder be scherming te stellen van de kanonneerboot, welke daarop "uur gaf. m OBSL aw ~~m - Van Tanger wordt getelegrafeerd dat de Sultan van Marokko Maandag te 8 uren met groote praal, 20U0Ü soldaten, zijn in tocht in die stad gt-liouden heeft. Bij deze gelegenheid viel het op dat het Spaansch eskader orst des namiddags aan gekomen is. Het begroette de vesting met 21 kanon schoten. De Sultan bood den Spaanscheu consul een prachtig paard aan als een bewijs van zijne ingenomenheid. Aan den anderen kant heeft de grootvizier aan den tolk der Spaan sche legalie verzekerd dat de Sultan de grootste vriendschap voor Spanje koestert en dat de nog hangende quaesties geregeld zouden worden op eene wijze, welke van de rechtvaardigheid en van de vriendschap des Sultans voor Spanje tegelijkertijd zon doen blijken. (fff AL, ESS, Volgens il Piccolo van Napels, zou Caiporali, die een aanslag op den minister president Crispi gepleegd heeft, niet voor de ccirrectioneele rechtbank, maar voor het hof van assisen terecht staan, daar de procureur des kouings van meerling is, dat zijne daad het karakter heeft van eene poging tot moord met voorbedachten rade en geleider lage, zich daarbij grondende op de volgende feiten Caporali is gezien, sluipende om het huis van den heer Crispieen brief van Caporali ten huize zijner moeder in beslag genomen, spreekt van een grooteu slag dien hij gaat doen met een natuurlijk w apen, en eindelijk, Caporali heeft zijnen steen zoo bewerkt, dat hij een snijdend wapen was, 't welk wonden moest veroorzaken. De Italiaansehe officieren te Asmora laten zich buizen bouwen door de inlanders, die door den hongersnood uit Tigré ver dreven zijn. De ongelukkigen bieden zich aan voor de bebouwing van den grond, op voor waarde dat de regeering hen voor plundering bescherme. De geheele familie van Bas Uald-Mikael, het bekende legerhoofd van Theodarus, is thans bij de Italianen in krijgsgevangen schap. Degiac Haffel, zijn schoonbroeder, die te Assab gevangen zit, vraagt om in vrijheid stelling, getrouwheid belovende. sa oa ts c sa lavs. Keizerin Frederik is Zondag met hare dochters van haar bezoek aan het Deensche hof te Berlijn teruggekomen en ontving daar spoedig een bezoek van den keizer en de keizerin. Het gerucht houdt stand, dat de reis van keizerin Frederik naar Denemarken in ver band gebracht moet worden met verlovings- plannen tossclien den oudsten zoon van den Deenschen kroonprins en de jongste zuster vau den keizer. Prins Christiaan van Denemarken (zijne moeder, eene Zweedsche prinses, is eeue kleindochter van prins Frederik der Neder landen) wordt den 26eu dezer 19 jaren oud de jongste dochter van keizerin Frederik, prinses Margaretha, is 22 April jl. 17 jaren oud geworden. De prinses heette onlangs, naar men zich herinneren zal, uitgehuwelijkt te zijn aan den erfprins van Nassau. Prins Von Bismarck herdacht Maan dag den dag, waarop hij voor 37 jaren als minister president in Pruisen optrad. De kanselier, die meer dan duizend telegram men ontving, bracht den dag te Friedrichs- ruhe iu den familiekring door. De dorps bewoners maakten echter van de gelegen heid gebruikom een feest aan te richten en verlichtten 's avonds hun woningeD. De N orddeulsche Allgemeine Zeilung beschouwt den uitslag der verkiezingen in Frankrijk als een overwinning voor de con servatieve republikeinen, die onder leiding van een man, als Léon Saji, voor de toe komst van groote beteekenis kunnen worden. Of echter de nu verkregen meerderheid de kern bevat voor een regeeriDg, welke vaster belooft te zijn, kan eerst blijken, zoodra de kamer, haar parlementairen arbeid heeft hervat. Zeer belangrijk, niet alleen voor den aigemeeneu Europeeschen toestand, maar ook voor de aanstaande Duitsche rijksdag-ver kiezingen is eene onthulling, die de llali- aauscbe algevaardigde Cuchi aan het licht heeft gebracht. Deze schrijft in een heden openbaar gemaakten brief, dat in 1870, toen de partij der linkerzijde de Italiaansehe re geering dwingen wilde Rome bionen te trekken, op aandringen van Crispi, Cairoli en andere leden van het democratische comité eene gedachtenwisseling met Bismarck gevoerd is. Deze wenschte zooveel te drin gender dat Italië Rome in bezit zou nemen, dewijl het Franschgezinde uiiuisterie Lanza voor een beslissenden stap terugdeinsde. Dientengevolge sloot Cuchi in Augustus 1870 met den toeumaligen graaf Bismarck de volgende overeenkomst, Duitschland zou het feit der volbrachte bezetting van Rome door Italië terstond erkennen; het zou eene mogelijke tusschenkomst van Oostenrijk ten behoeve van den paus beletten en de er kenning van Rome als Itaiie's hoofdstad ook door andere regeeriugen bevorderen, Duitschland heeft, schrijft Cuchi verder, de gesloten overeenkomst stipt nagekomen. Na dn bestorming der Porta Pia op den 20sten September 1870, begaf de Pruisische gezant graaf' Arnim zich terstond cp officieele wijze naar liet hoofdkwartier van den Italiaanschen opperbevelhebber, generaal Cadorna, en er kende het fait accompli in den meest welwillenden vorm. Cuchi verklaart verder, dat hij deze mededeelingen doet met het bepaalde doel, de boosaardige leugens der radicalen en clericalen over de onbetrouw baarheid van Vou Bis i arck's politiek tegenover Italië te logenstraffen. (N. R. Ct.) Nu weer wordt gezegd, dat de Czaai .eerst iu het begin van October te Berlijn zal komen, nadat de Duitsche keizer met zijn gemalin een bezoek heeft gebracht aan den groothertog van Mecklenburg. (Hbl.) De politie te Hamburg heeft weet een geheime bijeenkomst van sociaal-demo craten ontdekt, juist op het oogenblik dat de aanwezigen uiteengingen. Twee en vijftig personen werden in hechtenis genomen, maat terstond weer vrijgelaten, toen zij hun naam en woonplaats hadden opgegeven. Dezer dagen begaven zich onder leiding van luitenant Rodig verscheidene voor de Duitsche Nieuw Uuineacompagiiie aange worven tahakplanters naar Oost Azie, met bestemming naar Sumatra, waar zij onge veer een jaar vertoeven willeu, om, na ziek aldaar grondig op de hoogte van de tabaks teelt gesteld te hebben, die op Nieuw Guinei te gaan invoeren. HOKeARIJE. Berichten uit Buda-Pesth melden dat maandag bij het aankomen van keizer Frans Jozef tot bijwoning der manoeuvres van de Houved (Landweer) iets zeer bijzonders ge beurd is, waar ieder in Hongarije ove: spreekt. Donderdagnacht werd namelijk li Monor de zwart-gele Oostenrijksche vlag, welke eenige dolzinnige chauvinisten ondei de Honveds niet erkennen willen, door on bekende handen voor de woniDg van den kommandeerendeu Honved-overste Jaukj weggenomen, en des ochtends op de markt, gescheurd en met modder bevuild, terugge vonden. Dit geval beeft in de hoogste kringen groote ontst-mmiug teweeggebracht, Toen nu de opperrechter Lsndauyi maandag den keizer bij diens aankomst te Monoi aan het hoofd der bevolking plechtig kwam begroeten en hem de verzekering gaf vai de gehechtheid en de trouw der inwonen, antwoordde do keizer, dat hij hoopte den gevoelens niet alleen met woorden, rnait ook door daden aan den dag gelegd te zieij zoodat zulke schandelijke dingen als in dt jougsten nacht aren voorgevallen, zich nii meer zouden voordoen en de daders gen en volgens recht en wet bestraft zoudt worden. De bevolking van Monor was dl deze keizerlijke berisping geheel verslage De ontsteltenis der aanwezigen was afj zooveel te grooter, omdat juist bij zijn aankomst te Monor den keizer bijna en groot ongeluk was overkomen, want o[ hetzelfde oogenblik toen hij sprak, brak en balk van de tribune, waarop de keizer stond, uiet luid gekraak iu stukken. In het eenli oogenblik dacht men aan een moord-; De planken, die over de balken lagen, hielden echter, zoodat de Keizer, zonder op de al- gemeene ontsteltenis te letten, op zij" plaats bleef staan en zijnen afgebrokei volzin herhaalde. Tegen de manuen die de tribune opgericht hebben, wordt een onder- zoek ingesteld. RUSLAND. Uit Odessa zijn twee groote met gram beladen schepen naar Montenegro vertrok ken. De inhoud is een geschenk vanczaai Alexander ter leniging van den hongersnood, die wegens den slechten oogst iu een van het vorstendom heerscht. SER VIE. Het is nu zeker, dat de koningin van Servië Zondag a. s. te grado zal aaukomeu. De regenten zijn nit van plau Nathalie officieel te begroete», doch de gezanten van Rusland en Rum»®" hebben hun voornemen te kennen gege,tS de koningin aan het statiou te gaan W welkomen. De °'<rmania deelt den inhoud coedJ van 7 „en ouaV hnd van een barer me»'"

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2