SFJ?: He reünie ter gelegenheid van het 50jarig bestaan van het L i ische studentencorps werd herdacht en wederom werd mèt de verschillende corp-belangen ook de groen tijd besproken, waar lij door spreker de wensch werd geuit dat. de tijdgeest zóó zeer zou mogen veranderen dat ook de ongeveer 200 stu lenten die buiten het cotps staan, daarin eene plaats zouden vinden. Onder hen bestaat ook reeds een philosophisch en een litterarisch dispuut. Wat betreft de klacht over het opvoeren der eisch n bij ue examens wees spreker op de macht in deze bij de professoren berustende, die hun oor deel niet alleen kunnen doen afhangen va:i hel examen, maar ook van de gebleken mate vin kennis op de colleges en bij de oefe ningen gedurende den studietijd. Nog werd er op gewezen hoe medische studenten (artsen) m er en meer in het buitenland don doc torstitel gaan verwerven, die hun hier den tegenwoordige» stand van zaken niet kan worden geschonken, wanneer ze het daartoe vereischtc voorbereidend onderwijs niet hebben genoten. Onderscheidene malen werd de rede warm toegejuicht en met eene opwekking tot alien voor het nieuw begonnen studiejaar droeg spreker het rectoraat over op den hoog ieeraar dr. A. P. N. Franchiinont, die als secretaris van den akadeinischen senaat zal worden vervangen door den hoogleeraar C. K. Hoffmann. Moge het nieuwe jaar voorspoedig zijn besloot de heer Van Bemmelen zijne rede en van de verliezen bevrijd blijven, die ons in dit jaar zoo smartelijk getroffen hebben. Moge de arbeid aan de Leidsche Universiteit op velerlei—gebied rijke vruchten dragen. babe Rectore Mfgnifice; iterumque salve! j De heer L. G. Sanders te Rotterdam is benoemd lot onderwijzer aan eene bij- i| zondere school voor u. 1. o. alhier. Het afscheidsconceit gisterenavond l voor dit seizoen op Musis Sacrum gegeven was nog druk bezocht gerekend naar 't vrij koele weêr. Trouwens een concert van 't I vierde met een programma als dat van j gisterenavond trekt als van zelve, al is 't dan ook wat laat in den zomer. De tuin was wederom met de bekende ballons verlicht en won daardoor zeer aan gezelligheid, Voor een groo' deel hoorden we de nummers van 't programma in den laatsten rijd al meer, en werden ze dan ook door ons besproke i. Toch kunnen we niet nalaten nog met een enkel woord aan te stippen hoe heerlijk veie dier nummers wer den uitgevoerd. Vooral kunnen we dat zeggen van de Ouverture yPhèdre" van Massenet, van het Vorspiel zu //Parsifal" en van de groote Fantaisie van Mann over z/Roinéo et Juliette" van Gounod.. Wc hebben dus wederom genoten en nemen wat deze concerten betreft daardoor des te hartelijker voor een half jaar afscheid van Musis Sacrum, de gezellige plaats van bijeenkomst van een zeer groot deel van Leiden's burgerij. SIFFICSBlSRI&gaTKW. Bij kon. besluit is aan den heer Willem Albert Van Maenen, reeder te Antwerpen, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den skah van Perzië geschonken. Bij kon. besluit zijn benoemd tot surnu merair bij het bestuur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen: F. W. J, Ligfcenberg, H. H. Mulder, C. M. Cremer, J. Kruyff, P. Van der Meuien, J. H. Meer- dink, J. H. Van Bariievc-ld, P. J. Der We duwen, K. R. Winkler, M. Van der Linde, C. H. Stassen, K. A. J. M. baron Van Lama- weerde, U. Van Eerde, G. D. L. Rink, B. J. J. M. Timmerman. De heer A. Holtkott, benoemd tot con sul der Nederlanden te Ruhrort, is in die hoedanigheid door de Duitsche regeering erkend. Bij den plaatselijkeu en provincialen staf worden belangrijke mutatiën in het personeel der hoofdofficieren verwacht, daar eeu aantal hunner aanschrijving heeft ont vangen, met het oog op leefiijd of vol brachten diensttijd pensioen aan te vragen. De 10de lijst van de 11de jaarcoliecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal van f41.639.935 zijnde de opbrengst van 250 locale comitó's, waaronder Warmond (Herv. kerk) f 54.10, Aarlandtrveen f 105.40, Oude en Nieuwe Wetering met Roclofs- arendsveen f 229. Aanstaande Vrijdag zal de Uollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij haar 50 jarig bestaan herdenken. Naar wij vernemen be staat bij de directie bet plan, aan alle ambtenaren en beambten te dier gelegenheid eene feestgave toe te kennen, waarbij o. a. zullen bekooren een gedenkpenning en een populair geschreven overzicht van de ge schiedenis der Maatschappij. (D. v. Z.Ü. 'sGr.) De arruiidisaements-rechtbank te 's Gra- venhage veroord elde gisteren de Noord- wijkeche (lief en inbreker tot 1 jaar gevan genisstraf. Een heer liet gisterenmorgen in het postkantoor te s' Gravenhage een poitemon- naie met f400 liggen. Het vermiste is niet terecht gekomen de politie zoekt den vinder. (Fad) Zondagavond is te Oudewater het zoontje van den heer B. van een schommel gevallen. Zonder een oogenblik bij zijn be wustzijn te zijn geweest, is het na eenige uren overleden. Zondagavond is bij het binnenkomen van den laatsten goedeieutrein van Zwolle op het stationsemplacement te Leeuwarden een wisselwachter overreden. In het diaco- nessenhuis zijn hem beide betnen afgezet. De Vtr. Ct. ontving van veel zijden bewijzen van sympathie met de door haar voorgenomen uitgave: Holland-Antwerpen. In de eerste plaats maakt zij dankbaar melding van een bijdrage van baron A. d'Antthan, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, die in een vereerend schrijven zijn voile ingenomenheid met het werk betuigt. Voorts ontving zij toezegging van illus- traliën van schilders als: David Bles, Bil - ders, Van Bosse, Mélis, Mesdag, W. C. Nakken, Eerelman, Ch. Rochussen, Schip perus, Schmidt Crans, Jan Vrolijk, Verveer Louis Apol en anderen; van letterkundige bijdragen van: B. El. Van Breemen, Berc- kenhoff, Gosler, Laurillard, mi. Levy. Lou- werse, Lurasco, W. Otto, Ls. Van Rennes, dr. Schotel, dr. Star Nutnan, A. C. VVert- heim. De werkstaking te Nieuw-Dordrecht is geëindigd. Elet geschil tusschen de arbei- ij ders en hun chef is inderminne geschikt, zoodat allen de arbeid hebben hervat. De 28 dezer komt Z. K. H. de prins van Wales, met het koninklijk jacht ^Osborne" te Vlisringen aan, om dienzelf den dag via BoxtelWezelHamburg Altuna en Fredrichsruh naar Kopenhagen te reizen. Het werkhuis bij het armhuis te Drachten is gisteren afgebrand, en wel tengevolge van vlasbroei. De Midd. Ct. nieisit dat de dag van vertrek van H, M. de koningin van Ruinenië, djsseaient gericht, de prinses en den prins Von Wied uit Dom- j ^Kiezers! Het 2 jaar gel-Men voor tm opzichte van een lerpentijnbewaürplaats, waarvan de oprichting, niettegenstaande den afwijzenden raad van het gemeentebestuur, door de deputatie werd goedgekeurd. De keizerin-weduwe Augusta van Huitschland zond 1000 frs. voor de nood- lijden.len te Antwerpen. Zaterdagavond te 11 uur heeft te Antwerpen in den kelder van eene kunst ververij een ontploffing plaats gehadde eigenaar werd zwaar, zijne vrouw licht gewond. Men kan zich denken dat dit voorval op nieuw een grooten schrik te weeg bracht. Pourbaix, de Belgische regceri.jgs- spion, die, zooals men zich herinnert, bij het sociaüstenproces te Bergen werd ver oordeeld, wegens ophitsing tot oproer bij de werkstakingen van 1887, zal nu ook voor gelijksoortige misdrijven, waaraan hij zich tijdens de ongeregeldheden in 1886 schuldig maakte, terecht staan. Volgens een telegram uit Aden zijn er berichten van Stanley ontvangen. Hij zou voor bet einde van het jaar de Oostkust van Afrika bezoeken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. IS X tó Li A 31 J& Bijzondere vijandigheid werd te Londen aan den dag gelegd werkstakers, die de arbeid hervatten, tegen de werklieden, die niet aan de werkstaking hadden deelgenomen en door de dokbesturen in dienst waren gehouden. Verscheidene vechtpartijen hebben plaats gehad. De voor malige werkstakers verklaarden, zich niet ge bonden te achter, door de bepaling in de verle den Zaterdag gesloten overeenkomst, dat zij naast de met-w erkstakers zouden werken. De hoofdintendant der dokken merkte op, dat zij gebonden waren door de teekening hunner vertegenwoordigers, doch een groot aantal mannen staakte daarop den arbeid en verliet de dokken, ouder verklaring, dat zij hedenavond hieromtrent Burns en Tillett zouden raadplegen. Twee directeuren der dokken begaven zich naar den lord mayor, om zich er over te beklagen, dat de werklieden de gesloten overeenkomst niet nakwamen, door te wei geren met de niet-werkstakers te arbeiden. De lord-mayor beloofde zijne lusschenkomst. Vervolgens had een vertegenwoordiger der gisteren door de I Schmidt Crans, Jan Vrolijk, Verveer, jj c'okbesturen eene conferentie op Mansion House met Burns, met het doel de gerezen moeilijkheid uit de weg te ruimen. Zes van de grootste spinnerijen te Blackburn zullen volgens de krisis in de katoen-industrie een tijd lang worden ge sloten. Dientengevolge zullen 3000 werklieden buiten verdienste geraken. F A A 3 K U M» Aan het ministerie van buitenland- sche zaken wordt de toestand druk bespro ken, welke door het overlijden van den vorst van Monaco in het leven geroepen is voor de Europeesche mogendheden, die den prins bijzondere rechten hadden toegestaan voor de exploitatie van het Casino. Waarschijn lijk zal de bewuste overeenkomst niet ver nieuwd worden op dezelfde grondslagen. De Boulangistische bladen bevatten Zaterdag eene proclamatie, door generaal Boulanger aan de kiezers van het 18e arron- Zij luidt als voigt: lang verbeide uur zal burg bepaald is op Woensdag 18 Sept. weïdra slaan. Binnen weinige dagen zal Zondag speelden twee knapen te Frankrijk uitspraak doen tusschen de eer Breda met een paar gevonden losse patronen, j lijke politiek der nationaal republikejnsche Terwijl de ten ze vasthield, sloeg de ander partij en de gluiperige en listige staatkunde, BIMENLAS DSürïE BEElÜii IEK De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f20,21 7,724,43s eu bij de betaalmeesters 1,976,504,57® Te zamen. f22,194,229,01 De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 22 Oct. e. k. weder pupillen op de pupillen school te Nieuwersiuis zu'len worden ge plaatst. De ouders of voogden beboeren de aanvrage bij een op zegel geschreven request te richten aan genoemden minister Verzoeken, na 5 October a. s. bij het de partement. ontvangen, komen niet in aan merking. Men zie verder de Staatscourant van 17 dezer. met een spijker er op, waardoor de patroon ontplofte en den eerste deerlijk aan beide handen verwondde; een duim werd bijna verbrijzeld, terwijl de vingers van de andere hand verminkt werden. Door den ingenieur van het stoom wezen is proces-verbaal opgemaakt tegen den houder van een stuom-draaimolen, die 2 op de kermis te Maastricht in werking was, zonder dat de stoomketel in Nederland onderzocht is geworden. De draaimolen is op last der politie gesloten en de eigenaar jj bovendien bekeurd wegens weigering van l visitatie. j BUITELLAEBSCiiiü BEBiOJIIBE m L, M. Na een langdurig verhoor zij» de hter 1 Corviiain eu zijn ingenieur te Antwerpen in hechtenis genomen en naar de cellulaire gevangenis vervoerd. Meer dan 3UO,UOO fr. is thans ten voor- dtele van de slachtoffers der ramp bijeenge bracht De vergunning door de bestendige depu tatie ondanks de tegenkanting van het gemeen tebestuur indertijd aan dsn heer Corviiaiu ver leend, staat niet alleen, tietzelfde gtval kwam van welke het parlementarisme de treurige ij uitdrukking is. In werkelijkheid staan slechts j twee partijen op den voorgrond; de Ferry- I lische partij en de onze, daar de radikale j partij voor goed hare macht nedergelegd heeft aan de voeten van den senaat. Wij willen de republiek en onze tegen standers verwerpen haar. Voor ons te stem men is te stemmen voor het berkrijgen uwer vrijheden, verbeurd verklaard door avonturiers zonder vaderlandsliefde en zou- der eer. „Het is ook stemmen tegen het geld verkwisten eu de koloniale buitensporigheden, die in eenige jaren tijds meer dan 1500 millioen frs. gekost hebben aan de schat kist eu meer dau 40.000 man aan het land. „De opportunistische partijgangers en de radicalen hebben aan dei» rand van den afgrond gevoerd de republiek, waarop zij zich beroepen. „Wij zijn het, die beletten zullen dat zij er in stort. „Maar deze mannen zouden haar liever laten vallen in den maalstroom dan aan de plaats afstaan, waar zij door omkooping en vreesaanjaging hun invloed eu hun ver mogen verkregen hebben. „Kiezers vau het 18e arrondissement, gij moet in duidelijke bewoordingen uitspraak doen, zonder te deuken aan iets anders dan aan het doel dat bereikt moet worden. „De mannen zijn niets in den veldslag, die beslissen zal over het lot van het Vader land en der republiek en als ik uwe stemmen vraag, doe ik dit omdat ik vertegenwoordig niet eene persoonlijkheid, welke de vervol- gingen en lasteringen op den voorgrond geplaatst hebben, maar het nationaal gevoel, dat verlangt af te schudden den drukkenden last der toenemende» schulden, der ondra gelijke onbillijkheden en der vernederingen van het Vaderland. „Leve Frankrijk! Leve de republiek „Londen, 12 September. geleekendBoulanger." Het laatste nummer van de Bombe is in beslag genomen wegens een spotprent, voor stellende de republiek, leunende op generaal Boulanger en den heer Ferry het hoofd ver pletterende. Aan den anderen kant reikt Rusland den generaal de hand. De bladen behelzen berichten van ettelijke tweegevechten, o a. twee met den degen, een tusschen de heeren Counivet van de Paris en Lalou van de France, en een van eenen luitenant Janin met den heer Piétri van de Revision, beiden naar aan leiding van dagbladartikelen. De heer Lalou werd aan de hand, Piétri aan den -arm gekwetst. De heer Cernuschi, een der leden van het muntcongres te Parijs, heeft een prijs van 10,000 frs, uitgeloofd voor het beate geschrift over internationaal bimetallisme, en sir H. Meysey Thompson len tweeden prijs van 2500 fr. waarvoor de inzendingen véór 1 Mei 1890 moeten geschieden. Br is be sloten, den heer Goscheu, Britsch minister van financien, te verzoeken, zich met de beoordeeling te belasten. Te Marseille zijn berichten ontvangen uit Tonkin, volgens welke eeu groot aantal Chine'esche zeeschuimers de rivier tusschen Phola en Lorkay onveilig maken. Duizenden Cnineesche ruovers bevinden zich in de om streken van Chaudieu, waar reeds hevige gevechten werden geleverd. Men heeft krachtige maatregelen genomen om daaraan een einde te maken. Het dorp Tonghae is den 22sten Juli geplunderd. Tremoulet, de resident van bet tweede district der provincie Bac-ninh, die uaat Sontay is overgeplaatst, heeft geweigerd zich daarheen te begeven. Tremoulet is toeu geschorst. Een onderzoek is in gesteld. ITALIË. De wond aan de kin van den heer (Irispi ia vijf centimeters lang en is tot het been doorgedrongen. Zij heeft eene lichte hersenschudding te weeg gebracht. Een weinig bloed is uit bet linker oor gedrup peld. De koniug heeft uit Mouza per tele gram deu heer Crispi onmiddellijk inlich tingen gevraagd. Over deu dader, zekerea Caporali, een 21 jarig jongman, afkomstig, uit Apulie, zijn twee lezingen in omloop. Volgens de eene zou Caporali verklaard] hebben den heer Crispi nooit gekend lij hebben. Hij was student, maar zoudi middelen van bestaan had hij de stud; moeten opgeven en eene betrekking zoekei De dood zijns vaders had ziju toestaud n<( verergerd. Hij had der regeering om ouder steuuiug verzocht, welke hem geweij was. Verbitterd had hij den aanslag ge pleegd om in de gevangenis te komen Volgens de andere lezing zou hij als kuecht in dienst geweest zijn van den heer Crispi en zich hebben willen wreken over onrecht hem, naar hij voorgeeft, aangedaan. Ofschoon Caporali beweert dat hij geene medeplichtigen heeft, zijn in hechtenis ge nomen zes werklieden vrieuden van hem, die een verhoor hebben ondergaan. L' Opinione zegt dat Caporali niet meer volhoudt dat hij honger leed. Voor la Riforma geldt het hier noch een op zich zelf staand feit, noch de daad van een krankzinnige. DU1T»(1 lll-lta. Van onderrichte zijde wordt gt' meld, dat de Rijkskanselier tegenwoordig zal zijn bij het bezoek van den Czaar Berlijn. De staatkundige beteekenis van eet mogelijk onderhoud van prins Bismarck met den Czaar valt niet te miskenneu, al be hoeft men het gewicht daarvan niet M overdrijven. De keizerin van Rusland zal een afleggen bij het Mecklenburgsche hof en daar waarschijnlijk door de Duitsche keizerin bezocht worden. Op deze wijze zullen zvke" etiquette-bezwaren, aan het bezoek te lijn verbonden, vermeden worden. Uit ilauover wordt gemeld, dat de Bni sische grootvorst-troonopvolger, na 8""#' der manoeuvres, zich niet naar Parijs, m"' naar Fredenborg zal begeven.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2