Kt., as «- ML» a*» i ane «ff S 2 «UT» M 1 «3S1. .-<». Kosten der kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen f 13,600, Kosten van de Inrichting voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenaren f 11,200. Kosten voor de burgeravondschool f 6900. Terugbetaling van schoolgelden (hooger, middelbaar en lager onderwijs) f 200. Totaal van dit Hoofdstuk f 301.965. Wordt vervolgd.) De kapt. P. L. H. Mansvelt, van het 4e bat. 4e regt. inf., is benoemd tot kapt. voor speciale diensten, en wordt in verband daarmede gedetacheerd bij liet 3e bat. te Haarlem. De kapt. J. Uilkens, van het 3e reg. inf. is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e reg. inf., en wordt aldaar belast met het bevel over de lo couip. 4e bat. alhier. Gisterenavond was op nieuw tijdens de oefening van het heilleger op straat voor het locaal en in de omgeving daarvan eene joelende volksmenigte verzameld, die na afloop de leidsters van het leger naar hunne woning volgde. De politie is daarbij gevolgd, terwijl geen handtastelijkheden hebben plaats gehad. In de zaai van het leger was alles rustig. Dezen middag bij 't uitgaan der scholen viel aan de Uiterstegracht alhier een jongen te water. Door een fabrieks meisje werd de knaap gegrepen en aan den wal gebracht. De firma F. B. Van Ditmar, te Utrecht, is voornemens uit te geven een geïllustreerd gedenkblad ten voordeele van dc noodlijdenden door de vreeselijke ramp te Antwerpen. Dit gedenkblad, getiteld Holland Antwerpen, zal bijdragen bevatten van de voornaamste Nederlandsche en Bel gische letterkundigen, schilders, toonkunste naars, enz. Hierom en om het loffelijke doel, 't welk ieder door den gering gestel den prijs vau 50 cents kan helpen bevor deren, bevelen wij deze uitgave ten zeerste bij onze lezers aan. BFFJCIEIiEE BEKICfifTESt. Bij Zr. Ms. besluit is aan J. W. G. Bloem, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Alphen. Bij kon. besluit is aan L. C. L. Eygen- raaua, R.-K. priester en rector te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van het kruis „Pro Ecclesia et Pontitice", hem door Z. H, den Paus geschonken. De off. v. gez. Iste kl. bij de zee macht G. Poolman, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. C. Van Druten, dienende aan boord Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met den 21sten dezer op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft eervol ontslagen met vrijlating om aanspraken op pensioen te doen gelden, F. A. J. Coibey, ontvanger der belasting te Reuver (Limburg.) BIMENLANDSOHE BERICHTEN. De Staatscourant van Leden bevat een koninklijk besluit van IJ dezer, waarbij wordt bepaald dat de tegenwoordige zit ting der staten-generaal zal worden geslo ten op Zaterdag 14 dezer, des namiddags te 3 uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der staten-generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide kamers de zitting in 's konings naam te sluiten. Naar wij vernemen zal de kapitein, plaatselijk adjudant, te Rotterdam, jhr. E. A. E. Van Eranckenberg en Proschlitz eerst daags met pensioen de militairen dienst verlaten. (D. v. Z-H en 's Gr.) De derde afdeeling van het departe ment van justitie (politie, jacht en vis- scherij, rijksveldwacht, enz.) is, na den dood van den chef, den referendaris mr. T, Modderman, opgeheven eu gevoegd bij de tweede afdeeling (staats en volkenrecht, strafrecht, strafvordering, enz.), waarvan hoofd is de referendaris mr. Snijder van Wissenkerke. De 7de lijst van de 11de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een tot aal van f29,669,03 zijnde de opgave van 175 locale comité's. Voor den goedkoopen trein naar Parijs, zijn uitgegeven 260 plaatskaarten 2e klasse en 165 plaatskaarten 3de klasse, zoodat door 425 reizigers van den trein zal worden ge bruik gemaakt. Bet plan bestaat spoedig een tweeden goedkoopen trein te laten loopen. Nu de Septembermaand is ingetreden en de vacanties zijn geëindigd, begint te Scheveningen het vret indeiingenbezoc k wat te verminderen. Over het algemeen heeft het badseizoen, niettegenstaande de weersge steldheid in Augustus veel te wenschen overliet, gunstige resultaten opgeleverd. En kele ondernemingen, zooals het Kurliaus, het hotel der Galeries, enz, her ergilen nimmer zooveel vreemdelingen als dezen zomer he: geval was. Van de zeebaden werd een druk gebruik gemaakthet totaal baden zal vide duizenden hooger zijn dan verleden jaar. De vrees, dat de Parijsche Tentoonstelling Scheveningen veel nadeel zou berokkenen, is niet bewaarheid. (Fad.) Gisterenvoorroidd.ig bracht fi. K. H. prinses Stephanie met klein gevolg en in het strengste incognito, een be oek aan Rotterdam. Na gebruik van een luncheon in het restaurant Stroomberg, deed zij een rijtoer door de stad, en gebruikte er daarna het diner. In eene Dinsdag te Rotterdam gehouden vergadering van veehandelaars is besloten, nieuwe stoombooten in de vaart te brengen tusschen Rotterdam en Londen, het veever- voer voor eigen rekening te nemen, en zicli dus niet te onderwerpen aan de verhoogde vrachtprijzen, door de maatschappijen in gevoerd. Gistermorgen is op het teirein van de gasfabriek aan den Oostzeedijk te Rotterdam een man, aangesteld om de voorbijgangers te waarschuwen, wanneer de trein over den dijk gaat, door een kolentrein overreden en gedood, fi ij was, bij het hek gekomen, op een der wagens gesprongen, viel er echter af en kreeg drie wielen over de borst en laugs het hoofd. Gisteren werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij de zeevisscherij, bijeengeroepen door de Vereeniging tot bevordering der Nederland sche Zeevisscherij, welker voorzitter dc heer T. A. O, De Ridder, burgemeester van Kat wijk, de vergadering leidde. Doel der bij eenkomst was te beraadslagen over de in stelling eener beurs voor den handel in zeevisch en aanverwante vakken. Besloten werd, dat de eerste Woensdag van elke maand om 12 uren in bovengenoemd hotel beurs zal worden gehouden, waar alle in bedoelde vakken belanghebbenden elkander zullen kunnen ontmoeten. - Een deel van het paleis voor Volks vlijt te Amsterdam zal tot markthal worden ingericht. De heer Tbon, die vroeger het plan voor geheele inrichting van het paleis tot markthal maakte, zal in de zaai aan het Oosteinde de volgende maand een hal openen waar o. a. ook dagelijks veilingen zullen worden gehouden. Maandagavond hadden, evenals in de '-ermisweek, in het Leger des Heils" te Zaaudaui ongeregeldheden plaats. In een stampvoile zaal, drong een der jeugdige be zoekers naar het platform en vroeg aan den luitenant, of hij hem „bekeeren" wilde. Daar deze dit zoo voetstoots niet wilde doen, gaf hij den luitenant een paar slagen in het aan gezicht, met het gevolg dat zich op hetzelfde oogenblik meer jongens bij hem aansloten, om den luitenant te mishandelen. Nog bij tijds wisten twee poiitiea enten, die daar aanwezig u aren hun dit te beletten en het lokaal te doen ontruimen. Gedurende het tumult werden door de oproermakers ver scheidene ruiten ingegooid. Dinsdagavond viel door het buiten sporig hard rijden een rijtuig, met eenige personen er in, bij de Leeuwenbrug te De venter om. Een hunner viel met het hoofd op den rand van een bardsteen, waardoor hij buiteQ kennis raakte en ook nog Woens dagmorgen lag. Een man van ruim 90 jaren kwam evenals een jeugdige knaap onder het rijtuig. De grijsaard werd aau de heup en aan het hoofd gewond. De knaap brak een been. Later wilde een andere jougen van ten wagen in de voor stad springen. Ook deze brak daarbij een been. Men schrijft aan de liaarlCt uit Heerenvèeu 10 September: Met de boter die Vrijdag jl. over Huil en Vlissingtn uit Friesland verzonden werd ie het niet naar wensen gegaan. De boter- koopiieden toch kregen heden bericht, dat die bezending nog steeds staat aan de spoorwegstations te Huil en te Londen. De qualiteit der boter moet tengevolge der langere reis zeer geleden hebben. Welke de oorzaak is dat de boter nog aan de stations vertoeft werd niet gemeld. BUITEN LAK BSCHE BE ttlÜlIT EIS BGLGIEi. De Belgische oud-minister graaf d'Aspremont Ly.iden is op den leeftijd van 74 jaar overleden. Het llbl. v. Antw. meldt, dat een vreemdeling, die te Ostende 10 dagen bleef, 300,000 fr. in liet spel heeft verloren. SS Zooals men weet heeft kardinaal Man ning voorgesteld dat dokbesturen en arbeiders zonden overeenkomen, dat de loonen met ingang van 1 November in plaats van met Januari of 1 October verhoogd zouden worden. Toen Burns den mannen, die buiten de Westindische dokken wachtten, dit voor stel mededeelde, kreeg hij niet anders ten antwoord dan een duizendvoudig beslist „neen 1" Op verschillende werven, waar de eischen der werklieden zijn ingewilligd, zijn 800 tot 900 man weder aan den arbeid. Kardinaal Manning heeft met de leiders der werkstaking opnieuw een onderhoud ge had, waarvan de uitslag echter geheim wordt gehouden. Te Londen weiden in het afgeloopen jaar 480 millioen urieven besteld, dus 1-| miilioen op eiken werkdag. De pakketpost behandelde veertig millioen pakketten. Het in VVhiteckapel in een zak, zonder hoofd, artnen en beeuen gevonden vrouwelijk verkeerde reeds eenigszins in staat van ontbinding eu was, voor zoover uit te maken viel, voor het overige niet op de bekende wijze van „Jack the Ripper" verminkt, gelijk in een telegram beweerd ia. Er ziju drie verdachte mannen in hech tenis genomen. De zak uiet zijn inhoud moet 's nachts op de plek waar bij gevonden werd gebracht zijn. De romp wordt geacht van eene vrij jonge, goed gevoede en ont wikkelde vrouw afkomstig te zijn. fatAltüKU B. Maandagavond had teil Stadhuize te Parijs een diner van 120 gasten plaats ter eeie vau den Amerikaansehen uitvinder Edison. De voorzitter van den raad, Chautemps, dronk op den roem des grooten mans, dien hij een weldoener der mensehheid noemde. De heer Kan, administrateur-gedelegeerde der Edison- Maatschappij, antwoordde tu naam van den geleerde met een dronk op Parijs en op den voorzitter des raads. Nog andere personen voerden het woord. Het aantal candidaten voor de kamer in het geheele land bedraagt ongeveer 1360. De prefect der Seine heeft geen ont vangstbewijs willen geven voor de kennis geving van de candidatiiur eener vrouw, uitgaande van eene socialistische vrouwen- vereenigiug. De heeren Picard en Colleville, die in het departement der Beneden-Alpen zich op openbare plakkaten eandidaat hadden laten stellen zonder de voorgeschreven kennis geving aan den prefect, zijn deBwege elk tot 10,000 fres. en hun drukker tot 1000 fres. boete veroordeeld. De Parijsche tentoonstelling zal op 31 October worden gesloten. Zondagnamiddag is er een begin van brand ontstaan in de Javaansche kampong op het tentoonstellingsterrein te Parijs, en wel in het uit bamboe samengesteld gebouw der keukens. Een Javaan klom op het dak eu rnkte de dekbladen af eu met be hulp van een sproeislang werd men het vuur spoedig meester. SS-A1S J SS Over de inwijding van de kerk del Antiguo te San Sebastian vinden wij nog het volgende vermeld. Hare Majesteit de koningin woonde de plechtigheid bij in een prachtig statiekleed. Zij was verzegeld van de prinses van Astu- riëen en de Infanta Da. Maria Teresa, de gravin De Sastago, den minister van marine, het hoofd van het paleis, het militair huis des konings en het koninklijk gevolg. Hare Majesteit werd aan den ingang der kerk ontvangen door de geestelijkheid en de overheden, terwijl de bisschop van Victoria der koningin en haren kinderen den ring tot kussen aanbood, waarop de geheele stoet den tempel binnen ging. Na het geven van den zegen werden de deuren der kerk geopend, om toegang te geveD aan het volk. Onder de tonen van den koninklijken marsch vertrok de koningin met gevolg door de geestelijkheid vergezeld tot op het voor plein. POBTIKAL. Een zaakgelastigde van de Portugeesche regeering, die Vigo bezocht, meldt dat de epidemie, die daar heerscht, typhus in lichten graad is. Men hoopt daarom dat Portugal zijne quarantainemaatregelen zal beperken. ITALIË. De opbrengst der belastingen in Augustus 1889 is 4( millioen meer dan in Augustus 1888. De opbrengst in Juli en Augustus 1889 gaat die in hetzelfde tijdvak van 1888 met 13j- millioen te boven. DDITSCH LASB. Keizerin Frederik wordt tegen half September voor eenige dagen te Berlijn verwacht. Zij vergezelt daarna hare dochter Sophie naar Athene voor de huwelijksvol trekking met den kroonprins, hertog van Sparta. Ook de beide zusters der bruid, de prinsessen Victoria en Margaretha, zullen die reis mede maken. Na eenige weken in Griekenland te hebben vertoefd, denkt de keizerin in het laatst van October naar Italië te vertrekken, waar zij een gedeelte van tien winter wil verblijven, om het overige gedeelte in Engeland door te brengen. Bladen uit Rome melden dat de keizerin ook de Eeuwige Stad zal bezoeken, bij welke gelegenheid zij door den Paus feestelijk zal worden ontvangen. Thans is de komst van den czaar te Berlijn, in gezelschap van zijne gemalin, offleeel aangekondigd tegen het einde van deze maand. Het schijnt dat Berlijn de plaats van het bezoek zal zijn. De Berlijnsche Kreuzzeitung heeft heden het bericht uit Petersburg, dat de Russische kroouprius zijn bezoek te Parijs tegen October heeft laten aankondigen, en wel als een middel om invloed uit te oefenen op den afloop der verkiezingen in Frankrijk, De geheele inhoud van het bericht geeft echter reden oin aan zijn juistheid te twijfelen. Te Berlijn is overleden de heer Gun- ther Von Bultzingslowen, die jaren op Java doorbracht en daar algemeen hekend en geacht was. Als gedelegeerde van het Roode Kruis op Atjeh kreeg hij de Mili taire Willemsorde. TIIStHMË. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News geseind, dat de broeder van Moussa Bey, de geduchte rooverhoofdman Jaso, een Armenisch dorp heeft aangevallen, maar de dorpelingen den aanval der Kurden hebben afgeslagen. URAGIf Aï. De XIX-me Siècle verneemt, dat in Urugay een samenzwering ontdekt is tegen den president, generaal Tages, waarbij ver schillende aanzienlijke personen betrokken zouden ziju. Twee fabrikanten hebben bekend 600 nitro-glyceriue en 80 dynamietbommen te hebben vervaardigd, welke bestemd waren om het paleis in de lucht te doen springen. PER TELEGRAAF. MADRID, 12 Sept. In politieke kringen gelooft men, dat spoedig een ministerieele crisis zal uitbreken. De heer Delval is tot gezant te Weenen benoemd. LECTOMISCHL, 12 Sept. Alle aarts hertogen woonden het feestmaal bij, hetwelk gisteren door keizer Frans Jozef werd gege ven. Ook waren graaf Taaffe, graaf Kalno- ky, de minister van oorlog en de hoofdoffi cieren tegenwoordig, Keizer Frans Jozef stelde een dronk in op czaar Alexander. LONDEN, 12 Sept. De Standard ver neemt nit Konstantinopel, dat de Engelsche gezant White een langdurig onderhoud had met den sultan over den toestand in Armenie. De heer White wees nadrukkelijk op de ern stige gevolgen, welke het zou kunnen hebben, indien de Porte blijft weigeren rekening te houden met de wettige wenschen der Arme niërs. LGIIIM, 12 September. Met het oog op den hernieuwden uitvoer van Hollandsch vee naar Engeland zal de Leidsche afdeeling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw bij burg. en weth. van Leiden aandringen op de be noeming van een deskundige, voor het toe zicht op de gezondheid der schapen, die al daar op de veemarkt worden aangevoerd. Op dit oogenblik acht de afdeeling dit speciaal noodig met het oog op het rot- kreupel ouder de schapen, daar andere vee ziekten weinig of niet voorkomen. Bij de discussie over dit ontwerp werd medege deeld dat sedert 1 Sept. te Purmerend het toezicht wordt uitgeoefend door drie Perj°" nen en tevens dat na 1 Sept. van een partij schapen reeds 27 stuks èn te Rotter dam èn te Londen ziju afgekeurd. Die schapen waren waarschijnlijk geheel, voor een gedeelte echter zeker, afkomstig van e Leidsche markt.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2