I NIEUWS- RN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 39 BI» EU! EIST: k D VERTEHTIEM: Donderdag 12 September 1389. - Mft. 215. Uitgevers: Gebroeders Muré. -aér- '4im HU": 'sSK U e l e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en leest «lage». Voo! Leiden, per 3 maanden1.2a. Franco door het geheele rijk, er 5 maanden l.fiO. Prijs per Rummer 10 Ont. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingeni contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Seheepmakerssteeg 6. 203» Jaargang. S lad 8-Be richten PATEJVTBLADE1V. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Pa tentbladen voor de gepatenteerden wonende in de Wijken VII, VIII en IX, benevens eenige restanten van andere wijken, over het dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Woens dag 11, Donderdag 12, Vrijdag 13 en Zaterdag 14 September e. k., tel kens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe Belastingendie voor hunne moeite mogen eischen tien cetiti zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 10 September 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arlikel 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholende toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881J; Brengen Ier algetneene kennisdal de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der de en 4e klasse zal plaats hebben van den 2u lol en met den 14n Seplem- Vtr e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in lie Brandewijnsleeg, op de Rinnenveslgrachl tan het Plantsoen, in de Van-der-VVerlslraal, aan de Korte Mare en aan de Langebrug, des roormiddags van half negen lot negen uren en des namiddags van half twee tol twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIOOL, Welh., 1°. burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen bij deze ter FEUILLETON. BE EAST. Naar het Duitsch, door LOUISE. 19.) De vluchteling had moeite zich staande te honden. Daar kwam een matroos met Tan den regen doorweekte kleederen hem rakelings voorbij. Hij bad den moed hem te vragen, of heden een schip de haven lou verlaten? Ja, doch slechts een kolen tip, klonk het antwoord, door den storm b'jna roepend gegeven; de kapitein was daar in de herbergbij moest het hem maar vragen. Klefecker's hart klopte sneller. Hij ging in het aangeduide huis, dat op dit oogeublik slechts een enkelen gast herbergde. De kapitein zat daar voor een schotel mat dampende kool en schoof van tijd tot 'ljd den langen zwarten baard ter zijde, ®pdal hij niet in zijn bord zou haugen. Klefecker werd plotseling hongerig, bestelde iet» warms en kwam toen met zijn vraag Toor den dag. algemeene kennis dat de scheepvaart onder de Leefsteensbrug, liggende over het Leveudaal bij het Steeuschuur, wegens herstelling van de Groenebrug, gedurende eenige dagen gestremd zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 11 September 1889. L.EIDENI, 11 September. Gemeeutcbegrootiiig. (Vervolg.) HOOFDSTUK II. Koeten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienel bestemd. Onderhoud van straten en pleinen f 15.150, Onderhoud van wegen en voetpaden f 8.280.—. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen f2700. Onderhoud van bruggen en overzetveren fl 1.850.Bij dit nummer komen voor als buitengewone vernieuwingen. 1°. eer nieuw draaihoold aan de kleine Havenbrug f 1200; 2°. vernieuwing van de brug over bet Levendaal bij het Steenschuur f 800 3°. nieuw overdek eu keibeslratiug van de Doezabrug f800; 4°. vernieuwing der dek ken van de Singelbrug over de Haarlem mervaart f 750; 5°. vernieuwing van het overdek en de trottoirs der Blauwpoorts- brug f 700; 6°. bet verven van eenige bruggen f 300 eu 7°. vernieuwen eu ver lagen van de Kraaierstraalsbrug over het Levendaal f 1400.—, Zoo komen onder „Onderhoud van straten en pleinen" ook nog als buitengewone uit gaven voor: 1°. beplanting van de Zijdgraclit noodig ter bescherming tegen de zon van de tegen het Zuiden opeuliggeude straat en tot verfraaiing van den toegang tot bet Plantsoen f 80 en 2°. vermeerdering van bet aantal openbare aanplakborden f 250. Onder „Onderhoud van wegen en voetpaden" komen ouder andere voor: Vernieuwing vau de Spanjaardsbrug met uitbreiding van het remmingswerk, waarvan -J komt ten laste van Rijnland, f4600 en vernieuwing van de gemetselde brug op den Lagen Rijndijk f450. Het weekloon van den opzichter van het Park zal tot f 11 worden verhoogd, terwijl de volière in het Plantsoen zal wor den vergroot. Onderhoud van pompen eu riolen f 8540. Onderhoud van havens, vaarten, kaai muren, sluizen en andere waterwerken f 9675. Onderhoud van klokken, horloges, speel werken en dergelijke f900. Kosten van aanleg en onderhoud der al gemeene begraafplaats f 50. Onderhoud van vaartuigen f 1550. Kosten van het verstrekken van en aan leg voor duinwater f2150. Bijdrage van de gemeente in de kosten van aanleg van eene Duinwaterleiding. Niets. Reiniging van riolen, stelsel Liernur f 1960, waaronder arbeidsloon van een machinist en helper f 1040.—. Dempen van grachten. Pro memorie uit getrokken. Totaal van hoofdstuk II f 62.805.—. HOOFDSTUK III. Koeten voor eigendommen, welke de ge meente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege ver schuldigde lasten. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke f 10.715. Hieronder komen voor: liet schoonmaken en verven vau de gevels der Wi.ag, met herstellingen f500; herstellingen, schoonmaken en verven van de Zijlpoort f 700; noodzakelijke herstellin gen aan de aschschuur f 1900; vervolg van de herstellingen der vestingmuren van den Burg f 1000. Dag- en weekgelden der werklieden eu bedienden in dienst der gemeente, mits gaders verdere kosten der fabricage f 20.000. Grondlasten eu persoueele lasten wegens huizen eu landerijen, alsmede patentrechten van schuiten f 1850. Dijk- en polderlasten f 150. Kosten ter zake van het innen van reu ten wegens inschrijvingen op de Grootboeken der Nationale schuld f 30. Kosten van toezient op de vroonwateren f 100.— Totaal van hoofdstuk III f32.845. HOOFDSTUK IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen f 10.100. Hier onder zijn begrepen de jaarwedden van be ambten ten kantore van den gemeente-ont vanger, die van markt- en waagmeesters en schatters en dergelijken. Vergoeding aan het rijk van 2 j ten honderd van het onzuiver bedrag der op centen ten behoeve der gemeeDte geheven op de grondbelasting eu op de personeele belasting f2400. Totaal van hoofdstuk IV f 12.600. (Wordt vervolgd.) Wie zal, na al wat in verschillende bladen, en ook in het onze, over de vreese- lijke ramp te Antwerpen moest worden ge meld, niet verwachten dat overal pogingen zouden worden in het werk gesteld om gel den bijeen te zamelen tot verzachting van de gevolgen van de ramp, voor zoover die door geld te lenigen zijn. Ook in onze gemeente is eene commissie opgetreden, of liever eene reeds bestaande heeft zich met de inzameling belast. Het bestuur der stndentenafdeeling vau het Willemsfonds alhier, die echt Vlaamsche stichting, heeft zich opgemaakt voor de Belgische broeders mede in de bres te sprin gen. De taalverwantschap kwam hier dus de sympathie voor de lijdenden versterken. Maar bovendien, heeft niet ook Leiden door eene dergelijke, gelukkig niet z66 zware ramp, nog in deze eeuw geleden en stroom den toen ook niet van alle kanten de liefde gaven toe. Veel, zeer veel is er noodig; wie niet veel kan geven bedenke dat een dracht macht, dat eene groote hoeveelheid kleine giften eene belangrijke som maakt. Maar werd ooit te vergeefs een beroep gedaan op de milddadigheid onzer stadge- nooten? En zullen we ten slotte niet kun nen volstaan met de verwijzing naar achter staande advertentie en naar de vermelding dat lijsten zijn neergelegd in de sociëteiten Amicitia eu Concordia, bij de heeren Blan kenberg en Van Doesburgh en bij den voorzitter der genoemde afdeeling den heer H. Burger, Ouden Singel n°. 72. Ja, de kapitein kon een passagier op nemen. Twee? Minder goed, maar het zou wel gaan. Hij had gisteren al willen vertrekken, maar was door den storm opgehouden, na moest men zien, hoe het van avond was. Dat was slechte tijding voor een, onder wiens voeten de bodem brandt. De waardin bracht hem zijn kool met schapeuvleesch, zooals hij het besteld had. Het rook lekker, doch het scheen hem moeielijk te vallen een begin met eten te maken. De kapitein had hem bij het heengaan de nieuwsbladen toegeschoven. Zijn oog viel op een met groote letters gedrukte aankondiging, die wel een halve zijde van het blad besloeg: „Twee duizend Mark belooniug voor hem, die mij het verblijf van mijn sedert 28 Februari verdwenen neef, den opzichter Leopold Jack, of eenig naricht omtrent liern meêdeelen kan." Kaspar Vogel. Pima in Saksen. Het schemerde en wemelde hem voor de oogen. Zijn gezicht was koud geworden. Daar hoorde hij op eenmaal een luide stem hetzelfde bericht lezen. Had hij het hoofd maar niet omgedraaid. Doch het was hem als trok iemand het met geweld naar dien kant, eu zijn oogen ontmoetten die van den havenbeambte, die ook een blad in de hand hield en zoo even der waardin de bekendmaking had voor gelezen. De agent Bloeg met de vlakke hand op het nieuwsblad en zeide „Ja, daar wordt nog altijd naar gezocht 1" „Hij had zeker de kas medegenomen, dat ze hem zoo achterna zalen," zei de waardin slaperig. „Neen, dat is niet waarl" riep een trillende, driftige stem, eu daarop een plotselinge stille, als hail men den stroom der woorden op eens afgebroken. Wie had het hem gevraagd? Gloeiend rood boog Klefecker zich over zijn koudgeworden eten. Hij bewoog de vork heen en weêr, doch kou de spijs niet aan den mond brengen. De beambte was luisterend na Ier ge treden. uZoo, ge kent hem persoonlijk?" vroeg hij, doch zijn oogen schenen veel meer te zeggen. Wien?" „Den vermiste, den opzichter Jack Leopold Jack uit Saksen." „Neen, dien keu ik niet." De toon was tamelijk vast, doch de stem beefde een weinig. De man nam nu een stoel, zette zich tegenover hem en keek hem onaf gebroken in het gelaat. „Ge zeidet toch daareven Ik heb alleen gezegd, wat ik gehoord heb," het ging hem reeds een weinig beter af. „Gij wilt nog naar den overkant?" vroeg de politiedienaar op onverschilligen toon. „Ja, dat denk ik wel." „Van Hamburg, waar gij van af komstig schijnt, is daar betere gelegen heid toe. Ge hebt een giooten omweg gemaakt." De roodachtige, stijve snorbaard trilde als door een onmerkbaar lachje, en de oorspieren rekten zich uit om het antwoord te hoorei). (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1