pa - us??.? S5 «r.-? 5?p»? ?r --7 SR#. dienst SSS van het Nederlandsch ïsraëlie- tisc'n Armbestuur, in ontvangst ad f 1008.025 en in uitgaaf ad f 810.72®, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van f 197.30. De commissie geeft den ge meenteraad in overweging die rekening goed te keuren. We ontvingen hedenmiddag de Me morie van toelichting tot de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Leiden, voor den dienst van het jaar 1890. We komen daarop morgen terug. De heer F. De Stoppelaar, lid van de firma E. J. Brill alhier, is door Z. M. den koning va:1. Zweden benoemd tot ridder in de Wasa-orde, voor de belangrijke dien sten door de firma aan de Oostersche letter kunde door hare uitgaven bewezen een en ander naar aanleiding van het Grientalislen- congres tlians te Stockholm gehouden. Bij de op heden gehouden openbare, verkooping van cokes bij partijen van L OU - 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij, zeu 49./'25.4.80 en J 2.4-5. laagste 49.24.ƒ4.80 en f 2.40. Gisterochtend is eene koe, die liever niet geslacht wilde worden en toch tot het ondergaan dier kunstbewerking veroordeeld was, uit zijne slachtsplaats aan de Pieters kerkgracht ontsnapt. Na eenige straten te zijn doorgewandeld werd de ongelukkige op het Rapenburg gegrepen en naar haar scha vot gebracht. Gister tegen den avond had een bur ger met eenige militairen twist waarbij eerstgenoemde zijn roes trok en daarmee te keer ging. De man werd door de politie met behulp der militairen naar het wacht huisje op de Nieuwe Beestenmarkt gebracht. Dezer dagen is op den Ouden Rijn plotseling een man dood gebleven, nadat hij bij een bewoner aldaar in huis was gegaan om even te rusten. ttFFIGIEELE JMSMCHTEX. Door Z. M. zijn pensioenen verleend aan R. Remmeits, adj.-comm. Ie ki., prov. griffie Drente, van f 787; A. Entrop van Poeteren, expediteur bij de comptabiliteit der Nederl. Staatscourant en het Staatsbladp van f275 'sjaars. Bij kon. besluit zijn benoemd tot bur gemeester: van Sommelsdijk A. J. De GraafF, secretaris dier gemeerde; van Zuidhorn, E, Buttinger, secretaris dier gemeente; van llooge en Lage Zwaluwe, D. J. ba- ron Van Hecckeren van Braudsenburg, van Lieshout, J, Van den Heuvel, secretaris dier s gemeente; van Vlijmen P. A. Zwaans; is de tweede-luitenant G, F. Brantsma, van het 1ste regiment infanterie, in zijnen rang o-ergeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw, de heeren E. Gugel, hoogleeraar aan de Polytech nische school te Del ft, en J. R. P. F. Gonggrijp, hoogleeraar aan de gemeente-instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch- Indië, te Delft. BINS EM LANDSOHE BERICHTEN. De Staatscourant bevat de uit de op gaven van de commissarissen des konings in de provinciën opgemaakte algemeene numerieke staten, aanduidende de sterkte van den len ban der schutterijen op 1 Januari van dit jaar. De geheele sterkte van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen te zaaien bedroeg 119,053 man op 1 Januari 1889, tegen 116,177 op 1 Januari 1888. liet rijkstelegraafkantoor te Roelofarends- veen is voortaan op Zon- en feestdagen het geheele jaar open van 8 tot 9 uren voor- eD 1 tot 2 uien namiddags. Men verzekert aan de Tijd van een zijde die, naar wij meeneu, goed ingelicht kan zijn, dat zoodra de Rijnspoorweg in handen I van bet rijk zal zijn overgegaan, plannen f, aanhangig gemaakt zullen worden, om een betere aansluiting in het leven te roepen tosscken het floll. spoor te 's Hage voor j Den Haag Gouda en de Hoil. en Staats- spoorwegen te Rotterdam en het traject 5 Rotterdam Gouda. Door het maken eener boog nabij het meester kruispunt van den Hollandschen en den Rijnspoorweg te 's Hage zullen indien deze plannen tot uitvoering komen de treinen van de Goudsche lijn bet station der Hol- andsche spoorweg maatschappij kunnen bereiken. Om de treinen van de lijn Rotterdam Gouda in de gelegenheid te stellen het Centraal station aan de Delftschepoort t- Rotterdam te kunnen bereiken, zou het plan bestaan van dit station af een nieuwen weg te maken, welke noordelijk van Rotterdam en de kern il» r gemeente- Kralingen loopen zal, en welke vooroij het Park Honingen met de bestaande lijn Rotterdam—Gouda zal vereenigü worden. Het Rijnstation te 's Graveuhage zal ge sloten worden. Of het station-Rijnspoor te Rotterdam geheel zai worden opgeheven, of dut hel uilsluitend voor den goederendienst waar voor het uitmuntend gelegen is in gebruik zal blijven, moet nog een punt van over weging uitmaken. Het station van het Rijnspoor te Amsterdam zal voor t.ct vervoer van reizigers geheel wor den gesloten. Alle treinen zouden var en naar het Centraal-station doorloopen. Omtrent liet gevecht bij Kot ia Po barna ontleent Hei Centrum het volgende aan een particulier schrijven uit Atjeh: Kotla Poli&ina is de laatste der ben tings aan de weslerlinie en ligt nagenoeg aan zee. Reeds gcruiuieu tijd werd zij hevig bescho ten uit t liila's, zoodat er b. v. in de palia- sadeering een groote bres was geschoten. De generaal besloot die vijandelijke lilla stelling te nemen, evenals de daarachter gelegen vijandelijke beuling Toewanhoe. De onzen verwachtten weinig tegenstand, slechts geweervuur bij den terugtocht en daarom werd de. tocht slechts ondernomen door 1^ batailio.i (609 a 700 man), terwijl de ,/Sa- marang" aan den zeekant het vluchten langs het strand zou beletten. Voor de zooveelste maal bleek thans opnieuw, dat de Atjeher geen te verwerpen vijand is. Behoorlijk toegerust ontvingen zij de onzen. De iilla-stelling werd wei is waar genomen, maar zij was geheel ledig. De vijand had den tijd gevonden, om de stukken, die ons zoo lang bestookt hadden, id veiligheid te brengen. Ondanks 't hevig geweervuur, rukten onze troepen op naar de benting, maar hier werd een ongehoorde tegenstand gevonden, in plaats van een verlaten stelling, zooais ver wacht werd. Herhaaldelijk hoorde men uit verschillende secties het docler-sappel blazen en te midden van een kogelregen werd zoo veel mogelijk geneeskundige hulp verleend. Een zeer verdienstelijk officier de luitenant Veerman, evenals de luitenant dei' genie llageman, sneuvelden iii den aauvaug** van' het gevecht. Laatstgenoemde moest zelfs in handen van den vijand achtergelaten worden en zijn lijk is nog niet teruggevon den, evenals vier minderen. De generaal, zelf op het terrein aanwezig, ontbood on middellijk al wat Kotta Radja aan troepen macht bezat. Spoedig was de troep gereed, om de geleden nederlaag te wreken. On- derlusschen bad ook de vijand niet stil ge zeten en in en om de benting had zich een legertje van 5000 6000 man ver zameld. Onze soldaten brandden van begeerte, om den dood hunner aanvoerders te wreken en met gejuich werd het bevel om op te ruk ken, begroet, en dat deze juichkreet geen bluffen is geweest, hebben zij getoond. Vol moed, zonder een blik achter zich te wer pen, zijn zij tegen den onzichtbare!) vijand opgerukt. Om een denkbeeld te krijgen van het vuur der onzen en van den vijand, behoeft men slechts te denken aan het ge luid van een roffel, waar tusscheu door de Turksche trom zich doet hooreu. Voor waarts ging het door moerassen, bosschen, lagunen, versperringen. De chef van den staf, kapitein v. Geusau niet de sabel in de hand bamboedoeri-versptrriugen kappende, viel, door een schot in hart getroffen, dood neder. Anderen werden zwaar gekwetst wegge dragen. De cavalerie hield zich ook uit stekend en mceiaaaien moesten enkele dap peren van paard verwisselen, daar de trouwe rossen onder hen weiden neergeschoten. Van achter eene groote versperring werden wij lievig beschoten en 't uiprfaL maar niet ge lukken, den bamboemuur te verwijderen. Toen, het is bijna t ngeloofelijk, heeft zich (ie artillerie dood kalm op de open vlakte weest. Wc werden van achteren en aan twee flanken beschoten, voor we eindelijk binnen de linie waren. Herhaaldelijk moest de achterhoede weder uitvallen, ooi den vijand uit de boscbjes te verjagen. Met 1 November 3. s, zal deheerjhr mr. VV Th. O. Van Doorn optreden als mede-hoofdredacteur van De Avondpostter vervanging van wijlen den heer P. F. Brunings. Aan de Z10. CL wordt uit en Haag gemeld, dat de heer Van Hogen.lorp, hoofd redacteur van het llaagsche Dagbladge vaarlijk ziek is. Vrijdag werd te Aifen a. d. Rijn van de werf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten de ijzeren stoom dekschuit genaamd pLastdrager", gebouwd voor rekening van de maal schappij van schroefstoombootdienstdirecteur de heer W. Bus, te Haarlem. Machine en ketel, hiervoor benoodigd, worden vervaardigd door de machinefabriek Delftshaven'1 te Rot terdam. Zaterdagmorgen, nadat de heer d. R. te Zwijndrecht omstreeks 5 ure voor zijne zaken zijne woning verlaten en de voordeur, volgens zijne gewoonte, niet weder op het nachtslot gedaan had, is er ten zijnen huize diefstal gepleegd. Zijne echtgenoote ontwaakte door het dichtslaan eener deur en bemerkte, dat de lade eeror ladetafel openstond. Daar in die lade gelden bewaard werdenwelke haren broeder in zijne betrekking waren toevertrouwd, riep zij dezen, waarna bleek, dat die gelden, eenige. papieren voor den dader van geen waarde en twee paar kousen ontvreemd waren. Tengevolge van de voortdurende uit breiding van het Leger des Hcils, en het steeds toenemend aantal korpsen in ons land, worden de werkzaamheden voor het te Am sterdam gevestigde hoofdkwartier te bezwa rend, en zal daarom 0113 land verdeeld wor den in districten", aan het hoofd waarvan divisie-officieren" zullen worden geplaatst, die verantwoordelijk zijn voor hun district en onuer onmiddellijk toezicht staa van het. hoofdkwartier. Elk district zal eenige korpsen omvatten. Wij lezen in de Zandv. Bad-Courant Het prachtige zomerweder der laatste (iagen oefent den gunstigsten invloed uit op het bezoek onzer badplaats. De groote ho tels zijn nog goed bezet, en dagelijks komen nieuwe gasten aan. Z. K. H. de prins van Baksen-Weimar en gezin zullen vermoedelijk den löden September vertrekken. Omtrent het vertrek van H. Keiz. Kon. H. prinses Stephanie is nog niets bekend. Een echtpaar, te zaaien tellende bijna 140 jaar en wonende te Zelhem, had zich in het hoofd gezet eens per extratrein van Zevenaar naar Den Haag te gaan. Voor dat doel werd de reis van Zelbem via Does burg naar Zevenaar, afstand 7 uur, te voet ondernomen en kwamen zij des morgens nog juist op tijd om per trein de reis voort te zetten. Des nachts te bijna twaalf uur te Zevenaar teruggekeerd, begon de voetreis, om te Zelhem via Doesburg te eindigen. Wanneer men bedenkt dat do reis heen en terug naar Den Haag 18 uren en van Zel hem naai Zevenaar en terug 14 uren duurde, dau hebben die oudjes toch wat over gehad voor eene pleizierreis om daar voor 32 uren op de been te zijn. De prinses Von Wied, komende van Domburg en vergezeld van W. A graaf Van Lijnden, bracht Zaterdagmorgen een bezoek aan het atablissement yDe Schelde" te Vlis singen. Gedurende twee t ur bezichtigde de prinses alles met de meeste belangstelling. Te 1 uur wandelde zij met den burgemeester over de Tonnenbrug naar het Stadhuis er. verbleef daar eenigen tijd. Vervolgens deed de prinses een rijtoer met den equipage van graaf Va j Lijnden door de stad. Ten slotte begaf zij zich naar de buitenplaats van den heer Van Lijnden onder Koude- kerk.ealwaar zij een collation zou ge bruiken. BL'ITËXUNDSCllK BËUIOIITEK opgesteld en liet gelukte haar eindelijk een bres te schieten. Een woord van lof aan de vijanden. Zij stelden inoed tegenover moed en verdedig Oen 't stukje grond ais helden. Bij de inname werden onze soldaten met »1e.lei voorwerpen geworpen en menigeen Is in de benting gesneuveld, nadat wij baar reeds, waien Het veilles van den vijand wordt zetr hoog gisclia", maar is nog niet met ze,er- beid bek nu'. Ons verlies is hoogst ern stig, drie officieren gesneuveld, vier gewond, zeventien minderen dood, een-en-negentig ge wond, waarvan zeker nog een gioot aantal zal sterven. He terugtocht is ook kolossaal zwaar ge BELUIK Te Luik hebben omtrent 4<JÜ meisjes en vrouwen van eene spinnerij den arbeid gestaakt, omdat de directeur der fabriek, die 25 jaar lang zijne betrekking bekleed had, om niet gemelde leden ontslagen en door een ander vervangen is. E «2 Hit A Ui He dok bestuurders te Londen zonden Zateidag aan den poorterraiester der City een schriftelijk bescheid op diens bekende voorstellen. De aokbestuurders verklaren geneigd te zijii die voorstellen aan te nemen, behoudens zekere voorwaarden. Deze zijn, dat de dokarbeiders tot Nieuwjaarsdag vijf pence loon in het uur zullen ontvangen, om de dokbestuurders in staat te stellen midde lerwijl het tarief voor dobbelden te herzien en te verhoogen, ten einde na Nieuwjaardag zes pence per uur loon te kunnen betalen. L)e andere voorwaarden zijn, dat de werk stakers Maandag het werk hervatten en dat de aanvoerders aannemen de thans werkzame dokarbeiders niet te laten molesteeren. Volgens het orgaan der grevisten, de Star zonden de werkstakers deze voorwaarden hebben aangenomen. Het tegendeel bleek echter nog in de gewone werkstakersverga- dering van heden, die zich stellig daartegen verklaarde. Burns voegde er bij, dal zijne mannen er in slaagden, tweehonderd vrij willigers, door de dokbestuurders uit Holland ontboden en bestemd voor de Tilburydokken, op te vangen. Bums neeuit eene parlementaire Candida- tuur voor Dundee aan. Op het congres der Engelsche vakver- eeuigingen te Dundee werd een motie aange nomen, waarbij het uitvoerend comité ver zocht werd al het mogelijke te doen een internationaal congres in tiet leven te roepen ten einde geregelde betrekkingen mogelijk te maken tusschen de werklieden van Groot- Britannic eu het vaste land van Europa. In een andere motie werd het comité uit- genoodigd plannen te beramen tot het op richten van een bond van alle vakvereenigingen, De te Londen gevestigde Armenische vereeniging heeft uit Konstuitinopel bericht ontvangen, dat er opnieuw vervolgingen te gen de Armeniërs in Armenie geschieden; bij alle beambten in Armenie, zelfs bij Di- dian pacba, den hoogsien ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken, ge schieden huiszoekingen. Deze heeft gedreigd zijn ontslag te nemen, maar de regeering heeft alle schuldigen met ontslag gedreigd. Intusschen mag geen Armeuisch beambte Konstantinopel verlaten. FaZil.KIIiat.-JH. De Ligue der socialistische vrouwen heeft besloten bij de verkiezingen op 22 dezer drie vrouwen als candidaten te stel len: mad. Pontonié-Pierre, Saint-Hilaire en Astée de Valeayrei. In welke districten deze dames zuilen optreden is nog niet bepaald. De afdeeling land- en volkenkunde van de tentoonstelling te Parijs begint reedt iets vsn het aantrekkelijke te verliezen. Be halve de Congoleezen, die reeds vertrokkei zijn, gaan de Seuegaleezeu dezer dagen Daan Belgisch Parijs elft ziet, slden,® ad in* irwett hun vaderland terug. De Anamiten ei Javanen blijven vermoedelijk tot het einde, De Brazza is geïnterviewd over verwijten, die hem treffen, dat hij niet Of zijn post is. Hij deelde mede slechts li het belang van ondernemingen ten bate val den Congo, in Frankrijk te zijn. Hij beeft eene groote onderneming op het oog, waar voor 25 millioen benoodigd zijn, en waara bij spoedig hoopt te slagen. Wat meD rit hem verteltzijn intriges van zijde, waar men zijn verblijf te Parijs zijn werkzaamheid met leede oogen ziet, POKTlTCtAL. De dagbladen te Lissabon, melden, de onderteekeuing der tusschen de adtij stratie van den Portugeeschen spoorweg Delagoa eu de spoorwegmaatschappij Transvaal gesloten overeenkomst betreffeai de tarieven heeft plaats gehad. ITALIË. Het Duitsche keizerpaar wordt 15den October, des middags te 2 uren, Monza verwacht, om daar 4 of 5 dagen vertoeven. Yan die plaats uit zullen tow jes gemaakt worden naar Bellaggio, Co* Lecco en andere heerlijk gelegen oord® Keizer Wilh lm heeft voor de buitenge»®' feesten die men wilde aanleggen bedankt. Op den 21n zal te GeDua de inschep»! naar Griekenland plaats hebben, »!S boord van de Hohenzollern; op verzoek oe keizers zal het voorgenomen eeregeleide eer, Italiaansch eskader achterwege blij'® Ook een bezoek aan San Remo, de waar 's keizers vader zoo geleden staal in het reisprogramma. Rrnucn LAA». Volgens de Post staat het nog vast of de keizer en keizerin in Octobt Daar Italië op reis zullen gaan. Het af van omstandigheden, die nog niet kun* worden overzien. De Norddeulsche Allgemeine Zeil'' zegt, dat de berichten iu sommige bli® omtrent aftreding van den heer Set® minister van financiën, louter verzinsels'! De minister lijdt aan een oogkwaal eo daarom eeu langdurig verlof gekregen, zijne aftreding is in de officieele kt».' uiets bekend. Eenigen tijd geleden zijn een B'* veraan en een Sakser in Frankrijk g»""® genomen onder verdenking van spt lioWÉ® ca Oh! •lit lite 1:10 Ulo ÜM liio [dito dito dito dito dito 'Ulo O'ül Obl dsi 8iu

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2