Aile inaaliegelen tut blussching ziju ge liomen. De politie, de gendarmerie en bet garnizoen zijn allen naar bet terrein gezon den. Geestelijken en zusters van liefdadig heid verplegen de gewonden, die zeer talrijk zijn, en brengen de lijkon weg. Nog steeds hoort tnen ontploffingen, welke worden toegeschreven aan patronen, die bui ten de fabriek zijn geworpen. De zeestoomboot Prinz Albert is uit het drogedok, gelegen naast do brandende ma gazijnen, gehaald. Dit dok is hedenavond ook brandende. Uit Antwerpen wordt van gisterenmiddag aan de If. B. Ct. geseind: De ramp die deze stad nodeiinamiddag trof, is vreeselijker dan men vermoedde. De in de lucht gesprongen huskruitfa- briek, waar men bezig was met patronen te ledigen, behoorde toe aan CorviUin. In die fabriek bevonden zich een paar honderd werklieden, meest jonge meisjes. Mt n haalt dezen op dit oogenbtik gekwetst of dood onder bet puin vandaan. Draagbaren, am bulance wagens, rijtuigen, alls wat bij de band is, doorkruist de stad. De buskruitfabriek lag achter de dokken bij Austruwecl. Naar den kant der stad bevindt zich de onmetelijke stapelplaats van petroleum. Deze werd door de patronen, die als een regen neervielen, in brand ge stoken, en is op dit oogeublik een vuurzee. Dikke rook stijgt iu eeue ontzaglijke kolom boven de slad en verduistert het zonnelicht. Wild slaan de vlammen er door. Het is -een ontzettend en ijselijk schouw spel. Ruiten, dakpannen en vensters zijn in ontelbare menigte ingeslagen. Het ge bouw van de pomp der droge dokken is ingestort; de schepen in de droge dokken op eeuige schreden afstand van bet toonvel der ramp kunnen niet te water gelaten wor den en ioopeu gevaar. Heel de voorraad petroleum is verleren. Op dit oogenblik zijn iu de drie rasl- huizeD der stad 58 dooden en 140 gekwet sten binnengebracht. Een gedeelte daarvan komt voort uit bet dorp Austruwecl, alwaar huizen zijn ingestort. De ontploffing heeft plaats gehad in de werkplaats voor het ledigen van oude pa tronen. Daarvan waren er 50 millioen stuks; de helft daarvan was reeds afgedaan. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 150. Dé meeste slachtoffers zijn werklieden. De brand is overgeslagen op de groote loodsen, waarin nagenoeg uitsluitend petro leum ligt opgeslagen. De oppervlakte, waar thans alles iu gloed staat, beeft de grootte van ongeveer een hectare. De vlammen slaan ter hoogte van meer dan 200 me ters op. Men hoort ook thans nog gedurig ont ploffingen, naar men vermoedt van pakken patronen, die bij de groote uitbarsting naar allo kanten zijn weggeslagen. Het dakwerk van bet beursgebouw is ge deeltelijk beschadigd, maar niet ingestort. De brantf woedt voort. Op dit oogen blik staan er ongeveer 60,000 vaatjes pe troleum in vlam. Omtrent de ramp te Antwerpen, waarvan per telegraaf in ons blad melding is ge maakt leest men in Be Koophandel het volgende Dezen middag, eenige minuten voor 2 ure, werd heel Antwerpen in opschudding gebracht door eene daveiende ontploffing, die in meest al de straten spiegelruiten en vensterruiten verbrijzelde. Al de personen die in buis waren snelden verschrikt de straat op. Ieder vroeg zich af welke verschrikkelijke ramp onze stad geteisterd had. Men liep in alle richtingen zonder te weten waar en wat die gevaarlijke ontploffing veroorzaakt had. Om slechts te spreken van de oude beurs, waar zich de bureelen van Be Koop handel bevinden, vlogen de vensters open, terwijl op de verdieping de ruiten verbrijzeld werden. Die aardschok, want het was een wezenlijk geweldige aardschok, was zoo hevig, dat in onze drukkerij de letters uit de kasten vlogen en dat geen enkel onzer letterzett. rs op zijne plaats bleef. In een buis der oude beurs sloegen bloem potten, die binnen voor een gesloten venster stonden, dour de ruiten de straat op. In de Koeipoortstr. werd een massa ruiten verbrijzeld en zelfs spiegelruiten van ongeveer dén centimeter dikte. Tot in de Lindeustraat toe, nabij het Mechelscfce pRin, werden ruiten verbrijzeld. In sommige straten der eerste wijk werden schoorsteenen afgerukt. In alle straten zag men stofwolken opstijgen, hetgeen bet publiek natuurlijk in dwaling bracht over de piaals en de aard der ramp. Eene witte en dikke wolk steeg in de lucht, die zich weldra over heel de stad uitstrekte als eene gevaarlijke onweerswolk. De ontzetting op de beurs was onbe sci.rijfelijkal de beursbezoekers vluchtten ouder de gaanderijen te midden van een regen verbrijzeld glas. De schade, iu dit M- -J. .ÊS. Ï3l2& «'•- issLiSti lokaal aangericht is zeer groot. Telegraaf- en telefoondraden werden bijna alle verbrijzeld. De telegrafisten, denkende dat de beurs in stortte, vlucoteu allen naar beueden. Eindelijk werd ten stelligste verzekerd dat de ont ploffing heeft plaats gehad iu net kardoezen magazijn van den heer Corvilain, buiten de Eeckersche poort. De schade in den omtrek aangericht inoet onbeschrijfelijk zijn. In den omtrek der dokken zijn verscheidene buizen bouwvallig, anderen gescheurd, van hunne ramen, daken of schoorsteenen beroofd. Latere bijzonderheden. Wij zijn naar het toonee! van den ramp gesneld, want eene wezenlijke ramp is hel, en misschien wel de afgrijselijkste, waarvan ooit Antwerpen het schouwspel is geweest. Het gebouw, waarin de ontploffing is ontstaan, is een depot van kardoezen en buskruit, dat uit de kardoezen wordt gehaald; in dit depót, hetwelk toe behoort aan den heer Gorvilain, van Ant werpen, berusten, zegt men, ongeveer 50 millioen kardoezen, komende uit Spanje. Hoe en door welke oorzaak de ontploffing is ont slaan, is nog niet bekend; maar zeker is bet, dat talrijke werklieden en personen, die zich daarin of daaromtrent bevonden, op slag werden gedood of afgrijselijk gewond. Gp het oogenblik dat wij ons daar bevonden zagen wij gedurig, lijken en afzichtelijk ge wonden op berries en iu rijtuigen naar de stad voeren. Het gesprongen gebouw stond achter het laatste drooge dok, in den polder, nabij onze dokken, en wei zoo dichtbij, dat het schip Le Prince Albert de Belgique, hetwelk slechts weinige meters van daar ligt, met zijne vlaggen adsistentie vraagt. In de weiden rondom het gebouw liggen talrijke lichamen, eeuigen van huu hoofd, de anderen van armen en en beenen beroofd; sommige zijn nog slechts eene afzichtelijke massa verbrand en verkoold vleesch. Het schouwspel is hart verscheurend. Iu den omtrek der dokken en langs heel de werf zijn alle huizeu zwaar beschadigd; het is er eene volledige ver woesting. Niet alleen zijn er al de ruiten verbrijzeld, maar ook de jaloezieën, de gordijnen verscheurd en de houten totaal binnen de kamers saamgeslagen. Van tal rijke huizen is zelfs geheel het dak verwoest of weggenomen. liet gebouw, waarin zich de machines der waterdrukkiug bevinden, is gedeeltelijk ver nield cn de machines zijn zoo beschadigd,, dat ze niet meer bruikbaar ziju. Ook de woning van den slnismeester der nieuwe dokkeu is deerlijk gehavend, schier al zijne meubeien zijn verbrijzeld. De schok der ont ploffing was zoo groot, dat zijne kinderen werden weggeslingerd en gewond. Zoodra de slag, die heel de stad en den omtrek deed dreunen, gehoord was, spoedden zich de burgemeester, schepenen, raadsleden, andere overheden, alsook de politie, ter plaat3e, waar weldra de pompiers en de troepen ook aankwamen, om de orde te handhaven en over te gaan tot het nemen van maatregelen, ten einde de voortzetting der ramp tegen te gaan. De persoueu, die op honderden meters afstand slaan, hooren nog gedurig geknal en geknetter. Sommigen beweren dat het nog kardoezen ziju die ontploffen; an deren dat het petroleumvaten zijn in de magazijnen der heertu Rielb C°., die vuur gevat nebben. Wij kunnen niets verzekeren. P. S. Op het oogenblik van ter perse te gaan, zweeft eeue onmetelijke wolk zwarte rook over onze stad, die haar gansch in de duisternis dompelt alsof het avond ware. De rook komt voort van de petroleuuimagazijuen van Kieth C0., die door de ontploffing in brand ziju geslagen. Overai in den omtrek liggen geheele of ontplofte kardoezen ver spreid, zelfs tot tegen de Brouwersvliet. De beweging iu de straten in de richting der dokken is buitengewoon groot. Onmogelijk de schade op te sommen die heel de stad door aangericht is, men kan zeggen dat geene straat gespaard gebleven is. De groote geschilderde gtasramen der O. L. Vrouwen kerk zijn erg beschadigd. Ook het Antwerpse!] Handelsblad bevat omtrent de ramp verscheidene bijzonderheden voornamelijk de volgende: Het is onmogelijk den verschrikkelijke!! indruk te beschrijven, dien deze ramp in de stad teweeg bracht. Duizenden en dui zenden menschen stroomden naar de Werf; vigilanten, open rijtuigen en trams brachten gedurig nieuwsgierigen aan. Van de Werf stroomde bet volk naar Aastruweel, waar de brand zich liet bemerken. Aan de dokken werd de menigte tegengehouden; men ver willigde dat er nieuwe ontploffingen konden plaats hebben en hei gevaar dus aller grootst was Zoo'u slag, zoo'u vernieling heeft men in Antwerpen nic-t meer beleefd, sedert de boot van Van Speyck, tijdens de revolutie van 1830, in de lucht vloog. Eeue paniek heer.-cht aan de Jokken, zooals men er nooit eeue zag. Weencnde vrouwen en kinderen s?..«r rs re .isjöa.- Ioopeu de rijtuigen achterna, welke de dooden en gekwetsten tiaar de verschillende gast huizen brengen. De telefoongeineenechap is afgesneden. De schade aan huizen, entiepöts en win kels aangericht, moet millioenen bedragen. Daken zijn ingestort; de muur van den Pruisischen hangar belt meer dan een voet over; duizenden en duizenden ruiten uordeu mot volle wagens opgescUept en vele buizen aan de Werf staan bouwval ig, zoodat de bewoners dezen nacht een ander onderkomen moeten zoeken. De rookwolk wordt ge durig dikker; ten 3^ ure deelt men ons mede dat de tweede petro!eumlood6 vuur vat, alsook gansche stapels Isege tonnen, die onder do hangars liggen. Overal in den omtrek raapt men leege en zelf nog gevulde kardoezen op, die hoog en ver door de lucht geslingerd waren. Personen, die van Stuivenberg kooien, mei den ons dat dooden er: gekwetsten tot in hondenkarren cn op platforms werden aan gebracht. Men ziet er verschrikkelijk ver minkten. Van eene vrouw waren de borsten letterlijk afgerukt- Al de gekwetsten zijn zwart als kool. Hun gekerm verscheurt het hart van de voorbijgangers. De rijtuigen, waarin vreemdelingen zitten, worden gere- quireerd, om de gekwetsten te vervoeren. De dienst voor de gekwetsten is goed ingericht. Dokters en geestelijken zijn ter plaatse; al de wiegen der gasthuizen zijn daar; de rijtuigen zijn niet voldoende om de dooden .en gewonden le vervoeren. Een aantal per sonen ziju gewond door het breken der ruiten, bet vliegen van dakpannen en het vallen van steenen. Men ontmoet ieder oogenblik personen die aan hoofd of handen verbondeu zijn. Het jammer der vrouwen, die deuken dat zij kindereu of mannen tus schen de slachtoffers hebben, is hartver scheurend. De winkels aan de dokken en werf zijn grootendeels gesloten, ten gevolge van het breken der vitrines. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, duurt de brand in de petroleummagazijnen gedurig voort en neemt in hevigheid toe. Gedurig hoort men een dof gerommel, even alsof min in de verte een bombardement deukt waar te nemen: het zijn petroleum vaten die springen. Het gebouw van bet loodabestuur is erg gehavend; de ruiten ziju uitgeslagen, het dak is vernield. Dit is overigens langs alle kanten hetzelfde. Op den toren waren voor het minst een vijftigtal personen, die, van daar, het grootscbe schouwspel wilden zien. De vlam neemt geduiig toe; men belet »a:i iedereen den brand te naderen, wegens iiel gevaar dat zich van alle kanten opdoet. De pompiers eu soldaten werken aan het ophalen van dooden en gewonden. Latere bijzonderheden 4 ure. Men haalt lijken op van onder de puinen: men voert karren weg waarop zes en acht dooden liggen. Het is onmogelijk, van deze rainp voor het oogeublik een volledig verslag te geven. De pompiers zijn met alle blusch- gericf ter plaatse; doch men kan tegen het geweld der vlammen niets uitlichten. Van aile kanten komen soldaten en gendarmes aan, om de redding kloekmoedig voort te zetten. Berichten, die ons van rechts en links toekomen, onder anderen van Lier, melden ons dat de slag tot daar toe gehoord werd en overal de buizen als gescnuld werden. Bij iedere aankomst der treinen komen er van buiten nieuwsgierigen aan. Jiet volk iu den omtrek der ramp kan op honderd duizenden geschat wordenmen verdringt zich ten aile kanten, en zelfs daar, in dien drang, is het gevaar groot. Voorts wordt uit St. Nikolaas gemeld, dat aldaar de huizeu daverden op hnnne grondvestendeuren vlogen open. Heel de bevolking liep te samen. Te Ciney, in de provincie Namen, is zekere Joseph Meunier overleden iu den ouderdom van 103 jaar. Meunier heeft onder Napoleon I gediend bij de huzaren, is in deu Russischen veidtocht half bevroren en iu den slag bij Leipzig gewond, ter herin nering waarvan prins Victor Bonaparte hem védr drie jaren, op zijn lOUsten verjaardag, zijn portret met handteekeniug toegezonden heeft. Joseph Meunier was een zwaar rooker, de tabakspijp was nauwelijks uit zijnen mond, en hij dronk dagelijks zijn 15 h 20 borreitjes, Zwaar te rooken en te drinken, op ÜOjarigen leeftijd eerst half te bevriezen eu vervolgens zwaar gewond te worden, eu daarbij 103 jaar oud te worden, liet is waariijk eeue constitutie om jaloersch van te wezen. K Jï a ÜL45' B3 De lord-mayor van Londen hield gis ternamiddag op Mansion House eene bijeen komst met kardinaal Manning, deu Augii- caauscheu bisschop van Londen, zoomede met Burns, Tilietl en andere leiders der werkstaking, tot overweging van de midde len, waardoor eene schikking tusschen iie werkstakers en do dol.besturen kan verkrp. gen worden. Een «root aantal dokwerkers, uit den dienst hij de Victoria en Albert-dokken, hebben gister eene geheime bijeenkuuist gehouden. Daaromtrent is uitgelekt deze mannen ontevreden zijn over de wijze waarop de werkstaking wordt bestuurd. Dc sprekers klaagden, dat bet werkstakingsoo. mité hunne belangen veronachtzaamt. Zij verklaarden, zich niet langer door dit co- mité te willen laten tyranniseeren, maar onafhankelijk te werk te willen gaau en in de etrste plaats onderhandelingen met de dokbestuurders te zullen openen. Honderden laudwerkslieden te Greenwich ouder anderen het personeel der telegraaf- kabelfabriek, hebben het werk gestaakt, Onder de Loudensche bakkersknechts drei»t eene groote werkstaking uit te breken; zij eisciien hooger loon. Ais een staaltje van het reusachligc verkeer over den Atlantischen Oceaan, wordt gemeld, dat onlangs op denzelfden dag drii groote stoombouteu uit Liverpool naar Niw- York zijn vertrokken met ruim 4000 reizi. gers aan boord. BUSTS® H I.A«U. De districts president van Opper-Elzai heeft drie Fransche staatsburgers, den fabri kant Erust Blech en de werklieden Cle- aientz en Humbert, uit Maraiscii, verban nen. De in Juli uit zijne vestingstraf te Maagdenburg ontslagen fabrikant Karl Blccli die wegens landverraad door het rijksgereclil was veroordeeld en verbannen, had zijn intrek genomen in eeue herberg op Fran schen bodem, dicht nabij de Doilsche grens, bij Markisch, waar zijne vrienden hem be zochten. De drie uitgewezenen haddm onder de arbeidersbevolking bepaalde optoch ten georganiseerd om Karl Blech hulde te beluigen. Bij een daarvan kwam het lol Duitschvijaudige betoogingen eu ophitsing der bevolking van Markisch. De manoeuvres in Hanover en West falen zullen worden bijgewoond door mili taire gevolmachtigden van Oostenrijk, Italië, Rusland en Frankrijk (majoor Hue en ki- pitein Silvestre). Gelijk bekend is, zal ooi de Russische troonopvolger ze bijwonen. Di manoeuvres beginnen half September nut; Hanover. De Kreuz-Zeitung meldt, dat kapiteii VV issina n naar Duilsckland heeft geschreven ou meer geschut en wapenvoorraad. RVfiLAlkfi, Bij keizerlijke ukase is bepaald, dit de Russische zeereserve jaarlijks zes weken dienst zal doen op de zwarte-zeevloot. Dm nieuwe regeling zal echter eerst in bet vol gende jaar in werking treden. De Times verneemt uit Odessa, dat hs spoorwegongeluk, dat deu Shah van Perzii overkwam, ecu pijnlijken indruk heeft gemaill De czaar heeft onmiddellijk een onderzot! gelast. Het plan voor den Znidsiberisctl spoorweg zal eerst aan bet einde des jaa na generaal Annenkoff's terugkeer uit Aat aan het oordeel van den Czaar worden oiikI worpen. Men vreest intusschen, dat de in- positiepartij der onderneming te sterk cl blijken. CHINA. De Standard verneemt uit Shanghii, dat een keizerlijk decreet het oumiddellijl aanvangen met den bouw van de lijn fr kingHankow beveelt, gelijktijdig aan t beide uiteinden. Het decreet verklaart da bouw vau spoorwegen in China Doodig vooi China's ontwikkeling en welvaart. De keiza erkent het bestaan van wantrouwen bij k# volk tegen spoorwegen, hetwelk echter gemotiveerd is. Daarom gelast het keizerlijk decreet aan alle gouverneurs van provin ciën, manifesten aan het volk uit te vut digen, waarin de aard en het doel spoorwegen worden uiteengezet. Li nM| Chang moet eene groote buitenlandse!» I# ning gesloten hebben voor deu aanleg zij lijnen, Er zal een spoorweg woideu aangf legd van Peking naar Hankow. Het bt« om aan dit werk te beginnen, is reeds gt geven. A .H E H I Si A. Generaal Legitime, die na den laof durigen strijd op Haïti voor generaal Hip p-dyte plaats maakte, is met zijn gezin New-York aangekomen en reist heden w* Frankrijk. REOIiAHIEi. We maken onzen lezers opmerkzaam» de Leülsche Courant ter lezing lig' leeszaal van de Groote Modemagazijnen» Printeiups" te Parijs.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2