f NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 2 September 1839, N°, 206, 203 Jnargaog, ADVEHTEBTIEIS: Uitgevers: öebroeders Mnré. m w 'mm 5 m Seu Do hi a is t verse hi}iit dagelijks, behalve op L o u- e o Feestdagen, A S 0 i SVEMEHT: Vooi Leiden r per S maanden 1L2&, Franco door het, geheele rijk, er maanden i-ttO. Prijs per Summer to Oat. Jp '^S> Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: SeheepiRnkersitce; 0, Stads-Ilericii ten PATEAITBLADËN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Pa tentbladen voor de gepatenteerden wonende in Wijk VI, over het dienstjaar 18S9/90, bij het College van Zetters in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijg baar zijn op Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Sep tember e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het ver strijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaarders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eiscken tien centt zonder meer. De Burgemeester voornoemd, BOOL, Weth. 1. B. Leiden, 31 Augustus 1889. Vergadering van den gemeenteraad van Lelden, op Dinsdag 3 Sept. 1389, des namiddags te drie uren. Onderwerpen 1". Beëcdiging en installatie van de toege laten leden van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van de leden in de vaste Commissiën, als: a. drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen. c. drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen cn uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fabricage. e. twee leden van de Commissie voor het Oud Archief. 3'. Idem van een Commissaris der Stedelijke Gasfabriek. 4®. Idem van twee bestuurders der Stedelijke Werkinrichting. 5°. Verzoek van R. Koekkoek, om twee bruggen te leggen over de Zocterwoud- sclie singelslool enz. (178) 6°. Idem van G. VV. Van der Drift, ter be koming in gebruik van gedempten grond langs de Haarlemmertrekvaart. (179) 7°. Idem ais voren van de Wed. VV. Van MeygaardenDe Vos. (179) 8°, Verdeeling van den Raad in sectiën. 9\ Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1888. (171) 10°. idem van de Stedelijke Werkinrichting ('72) liKIBJSM, 31 Augustus. Ter viering van den negeuden ver- vau ons prinsesje H. K. 11. Wil- helmina Helena Pauline Maria, woei heden van alle openbare gebouwen en van zeer vele particuliere woningen de Nederlaudsche 'lag en werd van elf tol twaalf uur het carillon bespeeld, Te twaalf nur werd op het Schuttersveld, ondêr begunstiging van prach- hg weder en ten aanschouwe van een tal- njk publiek door het garnizoen geparadeerd, terwijl te voren het vaandel van de woning 'an den kolonel op den Nieuwen Iiijn met muziek was afgehaald en na afloop het kostbaar stuk op dezelfde wijze werd terug- gebracht. Alles liep in de beste orde afde parade ®erd gecommandeerd door den majoor van ™t 3de regiment huzaren jlir. Van der "tjek en geïnspecteerd door den kolonel commandant van het 4de regiment infante- 'le U. F, Alings. De bataljons infanterie *etdeu gecommandeerd door de kapiteins E. J. Aenmey en C. J. Vaiilant, Uit de cantinekas werd ter gelegenheid van dezen feestdag aan ieder man tien cents verstrekt. Na afloop der parade gaf de muziek van het vierde regiment eene matinée op Zomer- zorg, terwijl hedenavond het muziekcorps der d. d. schutterij op Amicitia een concert zal geven. Promotie Gymnasium. In de benedenzaal van het Logegebouw Ihad hedenmiddag te twee uur de plechtige openbare promotie en prijsuitdeeling plaats van het Gymnasiaal alhier. De niet al te ruime zaal was weldra tot achteraan gevuld met leerlingen, ouders en voogden en andere belangstellenden. De rector nam achter het spreekgestoelte, de leeraren en de vertegen woordigers van het gemeentebestuur namen rondom de met prijzen beladen groene tafel plaats en de plechtigheid nam een aanvang. De heer dr. H. W. Van der Mey, de rector bovenbedoeld, was ditmaal betrekke lijk korter dan vorige malen. Voor zijne redevoering had hij het thema gevonden in de omstandigheid dat juist 25 jaren geleden de hoogere burgerscholen en gymnasia wer den opgericht. Den 21sten Juni 1864 hadden de benoemingen van directeuren plaats en werd toi directeur van de hoogere burgerschool alhier benoemd de heer dr. D. De Loos, toen leeruur aan de akademie van beeldende kunsten en technische weten schappen te Rotterdam en tot reetor van het gymnasium de heer dr. W. li. D. Su- riegar. Gedurende 13 jaren vervulde laatst genoemde met ijver en liefde zijne taak en nog steeds doet dit de heer De Loos voor de hoogere burgerschool. Beide heeren bracht spreker hulde. Een nieuw tijdperk ging dus nu 25 jaren geleden de weienschap en hare ontwikkeling in, een tijdperk dat reeds door den grooteu Da Costa voorspeld eu bezongen was. Ge lukkig de inrichtingen, besloot spreker dit gedeelte van zijne redevoering, die onder zulke auspiciën van den Nederlandschen Aeschylus geboren zijn. Trouwens de on dervinding heeft geleerd dat de stichtingen aan de beho fte voldeden en bloeien. Niet minder dan 35 hoogere burgerscholen zijn er met vijfjarigen, 23 met driejarigen, één met zes- en één met vierjarigen cursus, nog ongerekend de hoogere burgerscholen voor meisjes. Afzonderlijke gymnasia voor meisjes zou den naar sprekers meening zeer weinig reden van bestaan hebben, even weinig als scholen voor kunstnaaldwerk voor jongens a! komt ook nu en dan een lieftallig meisje op het gymnasium ouder de jongens plaats nemen. Spreker eindigde met eene aan sporing tot de leerlingen van het Leidsch gymnasium, om terstond na afloop van de vermelding der in dit jaar behaalde prijzen, opnieuw den strijd aan te binden, waarna hij overging tot de vermelding dat zijn bevorderd Man de le kl. tot de tweede: W. C. Schuylenburg, J. H. Zaaijer, Emilie Dücker, J. G. E. Van Herwerden, A. D. 11. Fockema Andreae, H. K. Offerhaus, 11. Schippers, L. Godefroy, W. M. Van Kluyve, H. Ch. J. Sanders, W. Martin, D. A. Heynsius, J. U. Blankenberg, J. C. Fontein, P. De Haas, C. J. A. Van lterson, M. Van der Horst, H. J. Eggink, M. De Car- peutier VVildervanck, H. Cb. Gooszen. VaD de 2e kl. tot de derde: A. L. Zaalberg, G. 11. Kaiser, J. D. Rutgers van der Loeff, A. J. Hooiberg, R. Oort, 11. Van Manen, J. A. J. Greidanus, A. C. Vreede, E. B Couvée, P. J. J. Coebergb, J. Cornelissen, A. Van de Sande Bakhny- zen, S. Van Roukel, G. J. H. Wagener. Van de 3e kl. tot de vierdeC. J. Warners, J. H. Wagener, W. A. Vermaas, J. J. Kutsch Lojenga, J. Van Oordt, J. Ph. Bosman, L. G. Chavannes, J. B. Zuur deeg, F. Muys van de Moer, J. Groen, F. C. Van Geer, J. C. Bijleveld, F. C. Uuger, J. D. De Stoppelaar, H. A. M. Coebergh, M. Steö'elaar, O. Cahen, J. Th. Verloren van Themaat, 11. 0. Obreen, H. J. Hol- werda. Van de 4e kl. tot de vijfde. J. C. Van Roukel, A. Van Wijk, A, A. Oudogeest, L. M. F. Plate, C. De Boon Swaan, A. A. Ladage, H. B. Van Rhiju, T. Lekkerkerker, G. Aalhereberg, Th. H. Van de Velde, A. Van Waveren, G. G. Van der Hoeven, B. W. Rutgers van der Loeff, J. E. Tulleken, B. J. Beuker, II. B. Heyrmans, F. De Laat de Kanter. Van de 5e kl. tot de zesde: H. H. Cornelissen, W. A. Kuenen, A. Kist, H. J. Wagener, A. De Stoppelaar, L. H. Van der Horn van den Bos, A. W. J. Fockens, J. A. G. Kunema», J. A. Van Dijk, S. E. Boorsma, J. A. L. lleenk, W. Wijbrands, L. H. Feenders, J. W. Bremer. Op de gebruikelijke wijze werden nu de prijzen uitgereikt. De gratiarum actio werd daarna uitge sproken, namens de le kl.: door W. C. Schuylenburg, in het Nederlandschnamens de 2e kl.door A. L. Zaalberg, in bet Fransch; namens de 3e kl.door C. J. Warners, in het Hoogduitscbnamens de 4e kl.door J. C. Van Ronkel, in het Eugelseh; namens de 5e kl.door 11. H, Cornelissen, in het Litiju. De admissie-exatnens zijn vóór de vacan- tie op 4, 5, 6 Juli, na de vacantie op 29 en 30 Augustus afgenomen. Het geheele aantal geëxamineerdeu is geweest: Voor de le kl. 211, voor de 2e kl. 4, voor de 3e kl. 1, voor de 4e kl. 3, voor de 5e kl. 2. Toegelaten zijn tot de 5e kl. B. VV. F. Dagevos. tot de 4e kl. N. Rutgers van der Loelf. tot de 3e kl. P. N. Gijsman, N. A. M. Sanders, R. De Stoppelaar. tot de 2e kl, P. F. K. Faber, A. Rut gers van der Loeff. tot de le kl. J. Ten Brink, J. J. H. Burger, J. N. Van Bruten, J. Van Doy- venboodeu, M. Eiion, E. Ch. Grivel, J. De Groot, J. Van Fieukeloea, B. Kievit, P. Ladage, R. Van der Mey, P. Mulder, Chr. Van Oordt, W. J. Oudegeest, P. Planjer, J J. Reyst. Benoemd tot ouderwijzer alhier de heer G. W Laagland te Sneek. Benoemd tot onderwijzeres met hoofd- acte en aanteekening Engelsch aan eene openbare school te Vlissingen, niej. C. A. Fiseher alhier. Gistermiddag werd op de Mare alhier een jongen betrapt, verdacht van zich te willen meester maken van den inhoud eener toonbanklade in een winkel aldaar. De jongen had echter tot nog toe zich aan geen strafbaar feit schuldig gemaakt zoodat de zaak met een onderzoek afliep. Eenige handelaren alhier die op Lon den zaken doen hebben eene aanschrijving van huunu agenten aldaar ontvangen om tot nader bericht geen schepen naar de Londensche havens te bevrachten aangezien daar, wegens de werkstaking der dokwer kers, geen gelegenheid tot ontlading kau worden gevonden. De Oost- en West-Indische huizen, toebehooreude aan 's Rijks Ethnographisch museum eu staande aan de oprijlaan naar do sterrenwacht, zullen op Zondag 8 Sep tember a. s. van 12—>4 ure voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld. In geval van ongunstig weder wordt in plaats daar van de afdeeling Nederlandsch Oost-Indië, Hoogewoerd 108 opengesteld. Wij lezen in het Ebl.: De in de laatste dagen uit Leiden gekomen berichten betreffende de ontruiming van de militaire strafgevangenis aldaar en de over brenging van de daarin gedetineerden naar de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden waren, gelijk men ons nader bericht, minder juist en behelsden eigenlijk ook niets nieuws. Reeds te vorigen jare nl. was, krachtens het laatste lid van art. 7 der gestichtenwet, tot de overbrenging besloten, doch de uitvoe ring moest om bijzondere redenen worden uitgesteld. Thans echter is de maatregel definitief vastgesteld, en kan de overbren ging tegen het einde des jaars worden te gemoet gezien. Reeds is een begin gemaakt om een gedeelte van de bijzondere strafge vangenis te Leeuwarden voor de gevangenen uit Leiden, p. m. 150, iu te richten. In gevolge de wet van 10 Dec. 1888 (Staats- b\ad ii° 176) tot wijziging der gestichtenwet "zullen dan de vrouwen uit de Rijks-werkin richting te Veenhuizen I naar de gevange nis ie Leiden worden overgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 25 Aug. 46 volw. en 10 k., totaal 56. M. 26 64 20 84. D- 27 u 71 20 91. W. 28 74 20 94. D. 29 67 18 85. v- 30 69 20 89. z- 31 55 16 u, 71. Deze week werden op „Rhijnzigt" genomen 324 zwembaden door heeren eu 19 door dames. De temperatuur van hel water is 18° Celsius. «FFICIKKI-IK etJuiarKA. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement As sen, ter standplaats Assen, inr. n. Pelinck, advocaat en procureur aldaar. Bij kon. besluit is aan den burgemeester vail Zuidzande, A. J. Borghstijn, toestem ming verleend om tot 9 Juni 1894 te Sluis te blijven wonen is aan den heer H. II. R. Chapman, prakiizijn bij het hof van justitie in de ko lonie Curapau, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der derde klasse van het Borstbeeld van den Bevrij der, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. BlMMLMDSOilE BeMiOHTEK In de zitting van gister van de tweede kamer verdedigde op art. 12 (op leiding van ouderwijzers en het premiestel sel voor die opleiding) de heer Farncombe Sanders een amendement, om geen premiën toe te staan voor de opleiding door hoofd onderwijzers. De opleiding moet, althans door het rijk, geschieden aau de scholen, en betaling alleen naar de resultaten is af le keureu. De heer Bool heeft een amendement voor gesteld, om de bepalingen omtrent de kwee- kelingen niet van toepassing te verklaren op de leerscholen verbonden aan kweekscholen door de regeeriug aangewezen. De lieer Veegens vroeg nakoming der overeenkomst met de Groninger kweek school. De heeren Van Asch van Wijck, Fabius en Heemskerk bestreden het amendement Sanders. De opleiding door ouderwijzer3

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1