l sj <ec* re as. ilaar anders de concessiëu der rechterzij! strijd zou voortduren. De heeren De Beaufort c. s. hebben als amendement op het schoolwetsoutwerp voorgesteld geene rijksbijdragen te geven voor de opleiding van onderwijzers door hoofden van scholen. De heer mr. G. J. Goekoop, kamerlid voor het district Brielle, heeft tot nog toe de kamerzittingen niet kunnen bijwonen; hij bevindt zich nog steeds te Genève, tengevolge eener zeer ernstige ongesteldheid van een zijner naaste bloedverwanten. De le luitenant J. Burger, van het 2e regiment infanterie, lot 30 September gedetacheerd bij het 2e regim zeld van miss Spier, Mevr. en Mej. Sophia Els'oacher, uit Amsterdam. Omtrent een ernstige vechtpartij, welke Zondagmiddag in de Conradstraat te Amster dam beeft plaats gegrepen, m dd de Ecko Eenige beschonken personen zochten twist, zoodat de politie tusschenbeide meest komen en de twistzoekenden aanmaande, naar hnis te gaan. Hieraan niet voldoende, trachten dc agenten hen te arresteeren, wat echter niet zoo gemakkelijk ging, zoodat een vecht partij ontstond. Op zelfverdediging bedacht, moesten de agenten van den wapenstok ge bruik maken, doch daar dit blijkbaar weinig gaf er waren intusscheu eenige agenten <jv bijgekomen moest men tot het trekken ent veldartille JD rie, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie. Naar wij vernemen, zal dr. Schaep- man op 8 September a. s. de rede uitspre ken ter opening van de Nederlandsche werk- liodenvereeniging te Brussel. Maaab Het sociëteitsgebouw iu het Haagsche bosch zal ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina geïllumineeid worden, en aldaar zal een feestconcert gegeven worden door de koninklijke kapel vau de grenadiers en jagers. Zondag zullen op de Scheveniugeehe Wielerbaan de laatste wielerwedstrijden, in dit jaar, worden gehouden. Het historische huis „In Duizend Vreezen", op de Groote Markt te Rotter dam, waarin 300 jaren lang eene garen- en bandzaak was gevestigd, wordt te koop aangeboden. Zooals men weet, heeft dit huis zijue vermaardheid bekomen toen, bij den intocht van graaf van Bossu te dezer stede en den moord door de Spanjaarden, verscheiden Rotterdammers aldaar vluchten en wonderdadig gered werden. Het gebeurde te Haastrecht van j. 1. Zondag heeft zich aldus toegedragen: De oudste zuster, die eene peer in han den had, wilde iets van de tafel nemen en had het ongeluk zich met het mes, dat op de tafel lag, vrij ernstig te verwouden. De oogenbiikken d r sabels overgaan, [lierdoor ontstond nog meer woede onder de Gonradstraat-bewoners, zoodat de politie zich verplicht zag er op in te hakken, waardoor drie h vier personen aan het hoofd en armen sabelvvonden be kwamen en anderen gearresteerd konden worden. Een der vechtersbazen, die nog al be langrijke kwetsuren aan hoofd en arm had bekomen, moest door een dokter, die in middels ontboden werd, verbonden worden, die het noodig oordeelde, dat de man per vigilante naar het gasthuis werd gebracht. Naar men verneemt is de aartsher togin Stefanie van Oostenrijk voornemens, haar verblijf te Zandvoort nog eenige dagen te verlengen en alzoo tot ongeveer 15 Sep tember e. k. hier te verblijven. Ct.) H. M. de koningin bracht jongstleden Zaterdag, vergezeld vau prinses Wilhelmina met gevolg, een bezoek aan het remonle- depot te Milligen. Het personeel ontving van H. M. bij HDr. vertrek eene gift van f100. Twee joiigeliugen uit Utrecht waren gisteren te Vreeswijk met eeno kano op de Lek. De kano is door den wind omgesla gen. Een der jongelingen is gered, de ander is verdronken. Dinsdagavond, voor eene nachtelijke oefening de spoorbrug vau Kuilenburg jongste dochter ging eenige u c daarna de» dijk op en wilde langs de kade J overgaande, waartoe door de M. t. E. v. S. van den Usel huiswaarts keeren. Bij een het hoofdkwartier van den leider der hek komende, wilde zij dit omloopen en is legeroefeningen in de nieuwe IJsellinie was het net gevallen, waardoor vergunning verleend, stortte de majoor van den generalen staf Froger, onverwacht aan een open vlak komende, in de Uiterwaarden wordt aan net Ut,. hbl. - L„e,lenn 11, m»!™* j; gebracht, öelukkig is zijn toestand niet l gevaarlijk. De brug was in herstelling en niet jj verlicht. Ter aanvulling van het bericht aan gaande de Urkervloot kan worden gemeld, dat van de vloot twee visschersvaartuigen worden vermist, die zeer zeker met de be toen voorover in zij verdrouken is. Uit Vianen ""T/tHtens oeeiaige oorlog in onze omstreken eischte reeds zijn offers. Een militair toch, van een der forten, kreeg een schot los kruit in de oogen, terwijl een der ordonnansen, belast met het overbrengen van depêches uit het hoofdkwartier naar het fort Everdiugen, het ongeluk had met zijn paard te vallen, waardoor hem het been werd gebroken. Na voorloopig door een der officieren van ge zondheid te zijn verbonden, werd hij onder geleide van een hospitaalsoldaat naar bet hospitaal te Utrecht vervoerd. Uit Haarlem wordt aan de N. R, Ct. geschreven Misschien is er geen stad iu ons vader land, die in vergelijking harer grootte, zoo rijk bedeeld is met „hofjes" als de onze. Wij hebben er niet minder dan 21, en wel het hofje van üeythuizeu, het hofje der Luthereche gemeente, het Blokshofje, het St. Elisabeths Gastbuishofje of het ,hofje van Loo, het Remonstrantscbe hofje of htt hofje van Justus en Isabella van Leeuwarden, het hofje van Guurtje de Waal, het hofje van Staats, net hofje van Noblet, het hofje van Oirschot, het Teylershofje, het Zuider hofje, het Wijnbergshofje, het Bruiuingshofje, het Jan Ververshofje, het Guurtje Burrels- hofje, het hofje van Oud-Alkemade, het hotje van Spoorwater, het hofje van Catha- rina Janzen Amen of de Groene Tuin, het hofje van Berensteyn, bet hofje van het Lam, ook genaamd Van der Wielen. Al deze stichtingen, door particulieren ingericht, worden door oude vrouwen bewoond. Voor mannen schijnt men dit niet noodig te hebben geacht. De reglementen der hofjes loopen nog al uiteen, en ook hebben de bewoonsters van het eene het veel beter dan die van andere. Om eene plaats te erlangen, moet bij sommige hofjes een be paald bedrag worden gestort, doch bij de meeste is dat niet het geval. De meeste voordeelen geeft het Teylersbofje, en bet aantal adepiranten daarvoor is dan ook steeds bijzonder groot. Volgens de slatuten heeft weigerde hij pertinent het aan te nemen dat zou al den schijn hebben alsof hij de gewone oplichtersmanier volgde, en boven dien, was hij maar tedaar zou hij de noodige foudsen voor zijn verdere reis wel vinden. Maar mijnbeer de ingenieur kon hem op andere manier van dienst wezen als hij hem volmacht gaf om de reis tot en desnoods verder, op de locomotief te doen, kon hij meteeu de werking, de samen stelling enz. daarvan nagaandie reis zou voor hem, als technicus, veel aardiger we zen, enz De ingenieur voldeed aan dien wensch en de gast vertrok op de locomo tief. Niet lang daarna kreeg de ingenieur be zoek vau eeu politie-inspecteur, die inlich ting kwam vragen omtrent den gewezen gast. Ze werden gegeven, maar de En- gelschmrn was weg. Maar hoe was hij dan toch vertrokken? Per spoor. Per spoor? en we hebben dien heer, wiens signalement ons bijzonder duidelijk was opgegeven, zoo secuur mogelijk in alle treinen nagegaan, maar daar niets gezien! Ja, nn bleek weldra verder uit inededeelin- gen van den ingenieur dat de reis per loco motief gedaan was, en uit die van den in specteur dat daarmede de haast onmogelijke ontkoming van een zeer gevaarlijk individu bevorderd was, op eene wijze die slechts in het brein van een slimmerd kon bedacht worden. Met geld was hij niet geholpen, want dit zou hem slechts op de gewone wijze hebben kunnen doen reizen, en hij wist dat hij zou nagespoord worden; daar om moest hij eene plaats vinden op de lo comotief, vanwaar hij triomfantelijk het kon aanzien, dat de politie wagen voor wagen nazag, maar slechts teleurstelling vond, wijl zij niet op het idee kwam den vluchteling hij den machinist, te zoeken. En zoo ge schiedde het dat een spoorwegingenieur der politie een slechten, en een slimunen gauw dief een goeden dienst bewees; den eenigen zelfs, die hem nog voor zijne ontvluchting helpen kon. Op een der bovenkamers van het hotel van den heer Van der Kolk te Zwolle, brak gisteren morgen omstreeks 5 uur een hevige brand uit. Gelukkig was de hraudweer spoedig bij de hand en mocht zij er iu slagen het vuur te beperken tot een gedeelte der kamer. Uit Bokste! wordt van 27 Augustus gemeld i TY> «r1 Bokstel moesten door het ontsporen van een processietrein, van Kevelaer komende, te Udeu in een hulptrein overstappen. De locomotief, bagagewagen en twee per sonenrijtuigen geraakten uit het spoor. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl de trein ook op den daarvoor be paalden tijd te Bokstel aankwam. ieder der regenten op zijne beurt het de openkomende plaats te vergeven, en als er eene plaats openkomt, staat de schel hij den (gelukkigen?) regent dan ook niet stil. In het geheel kan men rekenen dat een goede 300 oude vrouwtjes op deze wijze onder dak worden gebracht. Maandag werd het mnsenm op het Raad huis te Haarlem bezocht door de Prinsessen Augusta en Olga van Saksen Weimar, verge- manning zijn vergaan. Het eene vaartuig wordt bevaren door drie broeders, de drie eenige zoons der hulpbehoevende achterblijvende ouders. De schipper vau het andere vaartuig was een eenige zoonbij hem was een knecht met zijn zoontje en nog een zoontje eener weduwe. Acht vaartuigen zijn gestrand op de banken tusschen Vlieland en Terschelling, waarvan twee vlot zijn geworden; de zes anderen zijn zeker verloren. Andere, die over de banken zijn heengeslagen, hebben roer of zwaarden of wel beide verloren, ook enkele de zeilen. Ontredderd is er nog een vaartuig bij Moddergat aangekomen. Te Brummen wilde jl. Zondag een veertienjarige knaap, belast met het toezicht op eene schiettent, eenige omgevallen petro leumlampjes, die als doelwit op eene rij moesten staan, aangestoken, oprapen; hij had het ongeluk, dat daarbij zijne kleeren in brand raakten. In zijn schrik en angst vloog hij het tentje uit, met het gevolg dat zijne kleeren weldra geheel in vlam stonde». Men rolde den jongen in het gras, bluschte den brand zijner kieederen met water doch de knaap had toen reeds zulke belangrijke brandwonden bek ,-men, en het zal de vraag zijn, of men hem in het leven zal kunnen houden. De Zw. Ct. doet het volgende ver haal: In een onzer groote steden vervoegde zich bij een ingenieur eener spoorwegmaat schappij een heer, een gentleman van top tot teen, uit Engeland. Hij had een uit- reent stekend voorwendsel voor zijn bezoek, was zier onderhoudend, sprak met keDn s van zaken over het spoorwezen en luisterde be langstellend naar de door hem gevraagde inlichtingen. Kortom, zijn bezoek bleek welkom, en hij van zijn kant gaf gaarne gehoor aan eene uitnoodiging om langer te blijven. Na een paar dagen vertrekkende, had hij een bezwaar: hem ontbrak geld. Toen hem dit welwillend werd aangeboden, PEli TEL EG It A A F. LONDEN, 28 Aug. De dokbestureu hebben hun directeur-gérant en secretaris opgedragen, hedenuainiddag eene conferentie te houden met de vertegenwoordigers van de eigenaars der lossingskadeu en met de gedelegeerden der werkstakers, ten einde te trachten tot eene schikking te geraken. De steenkolenhaudelaars alhier hebben aan de dragers en kruiers eene loonsverhooging toegestaan, bijna ter hoogte van hetgeen die lieden vroegen, onder voorwaarde dat zij morgen den arbeid hervatten. Men ge looft, dat de werkstakers hierin zulien toe stemmen. LONDEN, 28 Aug. De dokbestnren verklaarden dat, wanneer de eiscli van 6 pence per uur door de werkstakers wordt iDgelrokken, de andere vorderiugeu zullen worden toegestaan. De heer John Burus antwoordde uit naam der werkstakers, dat laatstgenoemden hunne oorspronkelijke eischen zouden handhaven en anders in geene schik king wilden treden. Morgen wordt eene hervatting der onder handelingen verwacht. LONDEN, 28 Aug. De werkstaking onder de geemployeerden der groote druk kerijen van Lo, den wordt algemeen; reeds hebben 2000 personen zich daarbij aan gesloten. Zij vragen verhooging van loon. LONDEN, 28 Aug. {Part. lel. Hbl.) De steenkoolwerkers zullen morgen den ar beid hervallen, waardoor de stand der werk staking eene belangrijke verbetering zal ondergaan. Morgen wordt een algemeene hervatting verwacht. Er is sprake van de oprichting van een dok-trust. LONDEN, 28 Aug, Daar het gerncht iu omloop was, dat de dokbestureu onder handelingen hadden aangeanoopt omtrent het zenden van Belgische werklieden, seinde de heer John Burns aan de hoofden der werkliedenvereenigiugen, om eeu beroep te doen op den geest van broederschap eu het zenden van Belgische werklieden te beletten. Een deputatie van de eigenaars der los- siugskaden aan de Theems, en eene van de eigenaars der graanpakhnizen hadden heden ochtend een samenkomst met de dokbestu- ren om de eischen der werkstakers te on dersteunen. De dokbestureu zouden later antwoorden. LONDEN, 29 Aug. [Part. Tel. Hbl.) 1 uur 16 min. Behoudens de hervatting van den arbeid door de kolendragers, blijft de toestand feitelijk onveranderd. De samen komst van de vertegenwoordigers der werk lieden en het bestuur der dokken is vruchteloos gebleven. Van weerszijden was men bereid tot inscliikkelijkbei 1, maar het beslunt wilde de zes pence per uur niet toestaan. Toch blijft men verwachten, dat de werk staking spoedig zal eindigen, daar het niet waarschijnlijk wordt geacht, dat het bestuur langer zal weigeren aan de openbare meening gehoor te geven. De kaaiwerkers hebben een beroep gedaan op de andere werkstakers, met uitzondering van de dokwerklieden, om den arbeid te her vatten, daar hun werkgevers bereid zijn de gestelde voorwaarden aan te uemen, en het dus ongegrond zou zijn de werkstaking voort te zetten. Vermoedelijk zullen alle andere gilden hieraan gehoor geven, met uitzondering van de werklieden in de dokken, die willen vol houden. PERPIGNAN, 29 Aug. De heer Loc- kroy hield hier een redevoering, waarin hij den tegenwoordige» politieken toestand van Frankrijk uitvoerig behandelde. Volgens Lockroy moet men nu niet de vraag stellen: Voor of tegen Boulauger? Want de onder drukking van het Boulangisme is geen pro gram. Het program, hetwelk men moet steunen, zij in de eerste plaats: giondwets- herziening, belastinghervorming en scheiding van kerk en slaat. LEIUUft, 38 Augustus. Bij het heden gehouden examen, lager onderwijs Fransch, is te Utrecht de heer H. Breukelaar, te Leiden. Het schoolwetdebat werd heden in de tweede kamer voortgezet. De heer Tak van Poortvliet noemde de volksschool het sym bool der maatschappelijke eenheid, ver worven na verkrijging der Staatrechterlijke eenheid. Dat het voorstel gedaan werd tot wijziging der schoolwet is begrijpelijk, maat de vraag is, of daardoor de schoolstrijd zal einoigen f Van het standpunt van het openb. onderwijs beschouwd, betwijfelt hij dit. Het ontwerp geeft geen oplossing van het finan- cieele vraagstuk, en de strijd over karakter der school, geen algemeene verbetering van het onderwijs. Het stelt de staatskas open voor alle scholen met 25 kinderen en opent een concurrentie met de staatsschool, die in alle opzichten veel meer gebonden is, dan de vrije school. De strijd zal dus veeleer georganiseerd worden en overgebracht met veel scherper karakter, naar de gemeenten. De burger lijke overheid zal door die concurrentie ge zag verliezen. Het ontwerp tast aan den wortel van het gezag. Na de geopperde, bezwaren vraagt hij, of de minister nietj beter deed het ontwerp voorloopig terug te nemen. De heer Schaepman bestreed de verschil lende sprekers, vooral de heeren Mees ei lak. De vroegere schoolstrijd gold het b rakter der overheidsschool (neutraal of con- fessioueel), maar later is de vrije school het hoofdbeginsel geworden. Daartoe kan men geraken door dit ontwerp. Wordt dit aangenomen dan zal de schoolstrijd op poli tiek terrein uil zijn eu alleen op maatschap pelijk gebied voortduren. De Caesaritische opvatting des heeren Tak van de staatsbank bestrijdt hij als gemotiveerd. Door dit ontwerp zullen wij staan op de spits der vrijheid. De heer Hartogh wilde weten of de fiuan- cieele gevolgen van dit ontwerp in verband staan met de belasting versterking en ver dedigde de ontwikkeling der opeubare staatsschool. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Hage vorderde heden voor Taselaar, wegens mis- handeling met doodelijke afloop van een boer onder de gemeente Stompwijk, zes jaren. De rechtbank had hem vier jaren opgelegd. Het kantongerecht te's-Gravenhage ver oordeelde heden de Scheveuingsche vrouw wegens overtreding der drankwet (de veel besproken bekeuring) tot tien gulden boete. Bij den korpsscbietwedstrijd op giste ren, uitgeschreven door „Neerlands Burger wacht" te Amsterdam, was de ingeschreven Leidsche Scherpschultersvereeuigiug niet op gekomen. Als een merkwaardigheid meldt men aan het Hbl. uit San Morits dat reeds den 24sten Aug. de geheele plaats in eeu sneeuw kleed was gehuld, hetgeen een uiterst in1 teressaut schouwspel was, vooral toen 's mbl'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2