XlKUVVtr ivX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, Donderdag 29 Augustus 13S9. 203, ADV T E il TIE M Uitgevers: Gebroeders Muré. Leiden, 24- Augustus 1889. ei* Courant verschijnt d a l ij k behalve op Zon- en .Feestdagen. A 3 N E m T V'ooi Leidenper 3 maanden 1.25. Franco door het geheeie rijker 'i maanden 1.60. Prijs jkïF 4UKt«ier 50 I jh 203. „L arjteng. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel O.SO. Bureel: Kcfieepmakerssteeg o. Stads-Berich t.« PATËSITBLADE1V. De BURGEMEESTER, Hoofd ven liet Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Pa- tentbladen voor de gepateuteerden wonende in Wijk V, over het dienstjaar 18S9/90, bij het College van Zetters in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijg baar zijn op Maandag 26, Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Augustus e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het ver strijken van dieu termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaarders der Directe Belastingendie voor hunne moeite mogen eischeu tien cents zonder meer. Da Burgemeester voornoemd, BOOL, Weth. 1. B. Augustus. De commissie van financiën uit den gemeenteraad heefl onderzocht: ie de reke ning eu verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over 1888 en de daarbij overgelegde rekening van den gemeente ontvanger; 2de de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken, in ontvangst bedragende f 475, in uitgaaf f231.46 en 8do de rekening van de stede lijke werkinrichting over 18S8, in ontvangst eo uitgaaf au f 17290.266. Het onderzoek beeft tot geene bedenkingen geleid, waarom de commissie de» gemeenteraad in overwe ging geeft de rekeningen goed te keuren. Na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage geven burgemeester en wethouders den gemeenteraad in overwe ging aan A. C. Kloots vergunning te ver kenen om een stoepzerk te leggen vóór het perceel aan de Oude Vest n° 235, mits de breedte uit den gevel va» 90 centimeters niet te overschrijden en niet meer dan 2 centimeter boven de straal uitspringende. In de gemeenteraadszitting van 25 Juli jl. werd op voorstel van den heer De Goeje besloten het verzoek van mej. J M. Van Wijk, wed. Vcddhuyzen, in dezelfde zitting eervol ontslagen als stads-vroedvroutv om eenige tegemoetkoming uit de gemeen tekas aan te houden, ten einde alsnog te onderzoeken in hoeverre de weigering van eeue toelage adressante in behoeftige om slantligheden zoude brengen. Sedert is zoowel den heer De Goeje voornoemd als burg en weth. gebleken dat inderdaad eenige tegemoetkoming voor adres santé in eene dringende behoefte zal voor zien, waaraan uit anderen hoofde niet zoude kunnen worden voldaan. Ook met het oog op haren zeer hoogen leeftijd en de langdurige diensten door haar in hare betrekking bewezen, geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aart adressante lot wederopztggens eene jaarlijk- sche toelage uit de gemeentekas te ver leunen van f i 00, uitmakende 2'3 van hart jaarwedde ad f150, gerekend te zijn inge gaan met 1 Augustus 1889. Bij het 4e regiment infanterie alhier vervalt een student in de geneeskunde per soonlijk zijn mi'itieplichien, gebruik makende van de gunstige bepaling om met een eer sten ocfeningslijd van 4 maanden te kunnen solstaau. (J), v. Z H. en 's Gr.) Voor den cursus alhier zijn bij het dezer dagen gehouden examen geslaagd d. navolgende onderofficieren van het vierde regiment, de heereu Schiitt, Vieweg, Rees, Nienhuis, Zeegers Rijser, Vou Söhsten, Ver meulen en Van Daalen. Bij het gisteren te 's Graveuhage ge houden examen voor de Hucgduitsche taal is geslaagd voor middelbaar onderwijs akte B. de heer J. A. M. Rijk van Leiden Van de serie harmonii concerten ge geven door het slafmuziekeorps van het 4de regiment infanterie onder directie van den heer J. G. if. Mann genoten we gister avond hei vijfde eu laatste in dit seizoen. Een heerlijke avond stelde ons uiBiai-t het programma, even schoon van samenstelling als uitmuntend van uitvoering volkomen te genieten. In aanmerking genomen dat over 't geheel van cteze recht genotvolle cuncer ten nog veel te weinig gebruik wordt ge maakt, zelfs nu de prijzen opmerkelijk laag zijn gesteld, was hot concert van gisteravond zeer goed bezocht te noemen. Noemen we voor de eerste afdeeling na men als „Ozaar und Zicamertnsnn", „Le petit Panst", „Morgenblatter" eu tot slot de scboone „Fantaisie Carmen" van den beer Ivlaun dan hebben we daardoor reeds aangetoond dat die eerste afdetling zeer belangrijk was. De tweede afdeeling was dat echter niet minder; ze was samen gesteld uit de meest geliefde nummers, op uitstekende wijze ten gelioore gebracht. Of zijn niet Adagio, Allegro con brio en Ada gio cantabile van Beethoven's bekend Sep tet, heerlijke passages? Zijn niet de drie Daitsche dansen vau den zelfden componist allerbevalligst geïnstrumenteerd door onzen begaafden landgenoot Cornells Van der Linden Heerlijk klonk het zevende nummer van het rijke programmade fantaisie over vier liederen van Schumann, door den heer Maun. Hue lief klonk 't „Ich grolle nicht", hoe heerlijk breed en machtig het „Du meine Seele, du mein Herz" in Widmung. Het is een genotvol nummer dat zevende va- gisten.'::Het sUtnsmHier, Je steer's zoo welkome fantaisie over motieven uit Thomas' Hamlet, werd wederom als waardig slot aan het laatste harmonieconcert heerlijk uitgevoerd. Onder een gebruikelijk Wacht paradetje marcheerde het publiek voldaan en dankbaar Lrr deure uit. We verwachten, en kunnen 't bijna verzekeren, dat dit laat ste concert zaangename herinneringen heeft achtergelaten, dat in 't volgend sei zoen de bezoeksters en bezoekers in nog weêr dichter drommen zullen komen toe- stroomen om door hunne tegenwoordigheid op Man u's concerten eere te geven wieu eere toekomt. Dat zij zoo! •aUJKSBK, LET1M5HEJ8 EK tiUKtST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, Donderdag 29 Aug., te 7| uren, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer J. G. 13. Maim. 1ste afd.: N°. 1. Feest- Marscb, Duitkk-r; 2. Ouverture zur Oper „der Wildscliütz", Lorlziug;3. Kuss-Walzer, Strauss; 4. Cavatiue, Joachim Raff; 5. Was ist an einem Kuss gelegen", Mazurka, Strauss; 6. Souvenir de TOpérette: „Le Coeur et la Main", Lecocq. 2de afd. N°. 7. Feestklanken, „Intermezzo" (1 Muatl 1889), Mann; 8. „Die Miikle im Scliwar- zwald", Idylle, Eilenberg; 9. a. Méditatio», adaptée au lr. Prélude de S. Bach, Gounod; b. „Loin du Bal", Gillet; 10. Fantaisie de l'Opéra de Bizet: „Carmen", Mann; 11. Yedda Po'tka, Mann; 12. „Frisch in's Feld 1" Marsch, Strauss. UFFIC1ËRLE EtKKÏC IITK.V. Bij kon. besluit is aan den ontvanger der directe belastingen N. E. Servatius, le Leeuwarden, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen. De heer C. G. Heisecke, benoemd tot consul te Asuncion, is als zoodanig door de regeering der repabliek Paraguay erkend. De minister van binnenlandsche zaken zal op 31 dezer geen audiëntie verleunen. De kapiteiu-lniteuant ter zee C. Hoffmann en de officier van gezondheid 1ste kl. bij ae zeemacht J. J. Sterk, uit Oost-luüia il Nederland teruggekeerd, zijn op non-activi teit gesteld. BIXNFNLANDSCHE BERICHTEN In de gister gehouden zitting van de tweede kamer kwamen na de gister door ons gemelde nog de volgende sprekers aan het woord De heer Dijck meester wil om utiliteits- redenen meewerken; hij vertrouwt op de verklaringen van de regeering en de heeren Lohman en Scbaepman omtrent de beëindi ging van den- schoolstrijd eu het subsidie stelsel schrikt hem dan niet af. De heer De Meyier bestrijdt het subsidie stelsel principieel, zoomede de verplichte schoolgeldheffing, beide middelen om de openbare school terwille der bijzondere school te dooden. De beer Mees is voor het subsidiestelsel, mits behoorlijke waarborgen worden geno men tegen ondermijning der openbare schooi. FEUILLETON. BE EAST. Naar het Duitsch, door LOUISE. 12.) De opzichter Leopold Jack was ver dwenen. 'a Maandags was hij als naar gewoonte naar de drukkerij gegaan. Of eu hoe laat hij weder naar huis gekeerd was, wist men niet. Niemand had hem zien hcengaau. Maar toen hij Dinsdag twaalf uur uog niet gekomen was, werd er naar zijn woning gezonden. Men vond die gesloten. Toen ffard er aangifte aan het politiebureau ge daan, de deur in naam der wet geopend en het huis ledig bevonden. De meubels stonden alie op hun plaats. Het bed was niet gebruikt. De vrouw, die met de zorg voor zijn eten en het in orde houden van zijn kamer belast was, Woonde er in een kleine keuken achter het voormalig photographisch atelier en ver haalde, dat mijnheer Jack Zondag laat in den uacht was Ihuis gekomen, en des Maandags op den gewonen tijd naar de drukkerij was gegaan. Zij had toen de kamer iu orde gebracht, doch hij was niet weder gekomen. Toen bij op D nsdagmorgen nog niet te voorschijn gekomen was, had zij het haar man gezegd en deze had ook van „aangeven" gesproken, doch later besloten nog een paar dagen te wachten, ten einde mijnheer, indien hij misschien weldra zou terugkomen, niet te ergeren. Niemand heeft daarbij gaarne met de politie te doen, zeide zij. Toen men haar toevoegde, dat dit een onvoorzichtige uitdrukking was, werd de vrouw boos. Ze had veel kinderen, zeide zij, en haar man was brievenbesteller; ze had geen tijd een mijnheer na te loopèn, die soms den geheelen nacht doorzwierde en dan uog zijn wasch aan een ander gaf! En hoe het goed er uitzag? Men kou het zien. Zij rukte een commode open en er vertoonde zich een slordige hoop van schoone en gebruikte kleederen, bonte dassen en poinmadepotten. Ook eeuige geldstukken blonken er tussohen. De beambie verweet haar haar ongepaste vrijmoedigheid en verzegelde de commode, de kast en deu koffer. De kamer zag er overigens wel uit, alsof de bewoner gevlucht was, doch dan bad hij toch zijn geld wel meêgeuouaen 1 Nu, veel was er ook niet. De drie goud stukken en kleine munten kon bij door zijn slordigheid vergeten hebben. Ook zijn horloge was er uog. Het lag tusschen de bloempotten, die op eenige half doorweekte briever. stonden in het raam. De wijzer van het horloge stond op negen, doch net was niet afgeloopen, want toen de beambte er even aan schu 1de, begon het weêr te loopeu. Het scheen door de koude stil te zijn blijven staan en men kon het stomme werktuigje slechts afvragen: Waarom heeft uw heer u niet meegenomen? Een reden tot plotselinge afreis nopende, was niet te ontdekken. Intasschen telegrapheerde men naar alle richtingen. Het eerst naar Pirua, waar zijn oom woonde; zijn eenige bloedverwant, zoover men wist. Men vond een brief in zijn rokzak, waardoor tneu zijn adres te weten kwam. De waarden in al de herbergen werden ondervraagd, en in bier- en danshuizen werden navorschingen gedaan, doch wat men ook te weten kwam, niet waar de vermiste zich bevond. De ietwat opge blazen jonge mijnheer was overal bekend met zijn Saksisch dialect en fattige kleeding. Hij was een der beste klanten in de her bergen. Er werd zelfs onderzocht, waar hij des Zondags zoo lang gebleven was, en waarom hij dien avond zoo laat was thuis gekomen. Doch hier hield ieder spoor op. Van zijn oom ontving men een brief, die meidde, dat zijn neef niet in Pima was, en waarin hij de hoop te kenneu gaf, dat de stad Hamburg, welke plaats hij iu zijn jeugd als zeer verdorven had leeren kennen, zijn neef zou weêrgeven. Inderdaad de stad Hamburg was voor Leopold Jack verantwoordelijk. Hij werd van haar terug gevorderd. Nu verschenen er dagelijks couranten artikelen ouder het opschriftOngeluk of misdaad? En niet alleen mensehen, maar ook de raderwerken, de groote en kleine wielen, die de Hammerbrookstraat met hun gegons vervulden, werden ondervraagd. En toen ook de dijken, beken en grachten. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1