SJKUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 27 Augustus 1839. if 201» 203. jaar«an«. Uitgevers: Gebroeders Muré. S'>! MS -m, "ms i W IIezt Hra 111 versciti| is t dadelijks* heliai ve op Zosi- ea Feestdagei A 3 OfüiBE^fEHTï Vooi Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, er 'i maanden Prijs per Summier SO Prat. i 5.25. 1.00. ASVERTEiTIEBI: Van 16 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. Ksireel: Scheepmakerssteeg 6, Stads-lier iels ten. PATEOTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Pa tentbladen voor de gepateuteerden wonende in Wijk V, over het dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijg baar zijn op Maandag 26, Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 Augustus e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het ver strijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaarders der Directe Belastingendie voor hunne moeite mogen eiscben tien cents zonder meer. De Burgemeester voornoemd BOOL, Weth. I. B. Leiden, 24 Augustus 1889. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Aug. 1869, ues namiddags te drie uren. Onderwerpen: 1°. Verzoek van A. G. ICloots om een sloep- zerk te leggen voor het perceel Oude Vest n°. 235 (173) 2°. Voorstel om cene toelage uit de ge meentekas te verleencn aan Mej. J. M. Van Wijk, Wed. Veldliuyzcn. (174) 3°. Rekening van de ontvangsten en uitga ven der gemeente over 1888. (16*8, 169 en 175) 4°. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (171) 5°. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (172) LEltiËS, SS Augustus. Door burgemeester en wethouders is aan den gemeenteraad ingediend een uitvoe rig rapport, inhoudende toelichtiugen der gemeenterekening en ophelderingen omtrent het verschil tusschen de eindcijfers der be grooting en die van de rekening, met aan wijzing van de posten waarop minder ont vangen is dan de daarvoor op de begrooting FEUILLETON. DE LAST. Naar het Duitschdoor LOUISE. 10.) .Jammer, dat ge er niet langer in gebleven zijt," knarste hij tusschen de tanden. Zij zag hem verwonderd aan met haar vriendelijke, heldere kijkers. Ook een betere zielkenner dan Heinrich Klefecker had in deze zachte trekken niet anders gevonden dan de overtuiging, dat zij ach goed en liefdevol gedragen had. «Du! tiet blijft maar regenen." .Wat is er, Hein?" vroeg ze verschrikt, toen zij zag( jat hij den vuist halde. .0, niets f Ik ben blij, dat we thuis zijn." Het licht van hun raam verlichtte heden donkeren winternacht niet; ook toen 'li beiden reeds in hun kamertje waren, 'eef het daarbinnen duister. Klefecker had !'eh moede op een stoel gezet. Geesje was uitgegaan om zwavelstokken beraamde sommen. We zien daaruit dat over het jaar 1888, waarover de rekening loopt, minder is ont vangen dan de raming der ontvangsten f 145.622.58^ en minder is uitgegeven dan de raming der uitgaven f 131.293.53j, en dat dns de rekening sluit roet een nadeelig slot van f 14329. Burg. en weth. stellen nu voor de reke ning in haar geheel goed te keuren en het bedrag der ontvangsten voorloopig vast te stellen op f766.002,55 j en dat der uitga ven op f 780.331,55 jhet bedrag van het geen als oninbaar is afgeschreven op f 7019.24 en dat van hetgeen nog blijft te verhalen op f 1699.87. In de gisterochtend gehouden gods dienstoefening in de Hooglandsche kerk alhier zong, na het uitspreken van den zegen door ds. J. J. Van der Lip, de ge meente den leeraar het derde vers van Ge zang 91 toe, als blijk van ingenomenheid met zijn besluit om het beroep naar Oud- Delftsbaven (gem. Rotterdam) niet aan te nemen. Gister werd onze stad bezocht door eenige Oosterlingen in hunne eigenaa'dige kleederdracht. Onder geleide van den Leid- scheu hoogleeraar De Goeje brachten de heer an o. a. een bezoek aan de typographi- scke inrichting van de firma Bril], Toen dezer dagen de politieagenten des morgens na afloop van den nachtdienst het wachtlokaal verheten, vergat een hunner zijn horloge, hetwelk hij aan een spijker in dat lokaal gehangen had, mede te nemen. Te huis zijnde bemerkte hij zijn verzuim en keerde naar de wacht terug, doch moest toen tot zijne groote ontsteltenis bemerken, dat hor loge en ketting verdweneu waren. Omtrent den dader viel al dadelijk het oog op een zwerver, die gedurende den nacht, op zijn verzoek, verblijf in da wacht had ge had, doch deze was iutusschen buiten de ge meente in de richting naar Utrecht gebracht. Daarop werd door den commissaris in een buitengewoon nummer van het Politieblad do aanhouding vau dien zwerver en het ont vreemde verzocht, waarop diens aanhouding in den morgen van Zaterdag te 's Gravenhage volgde. Het horlogo was reeds aldaar door hem verkocht, doch werd in beslag genomen. De aangehoudene werd vervolgens naar hier overgebracht. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 43.—, ƒ21.50, 4.50 en ƒ2.20. laagste ƒ42.—ƒ21.50 ƒ4.40 en 2.20. Op de Aardappelmaikt alhier werd Zaterdagochtend eene vrouw als dievegge nagescholden zonder dat daarvoor grond scheen te bestaan. De vrouw kreeg 't daar door zóó op de zenuwen dut ze per rijtuig naar hare woning moest worden vervoerd. Gisteravond werd door de patrouille een korporaal van de veld-artillerie gearres teerd, die zonder verlof op 't appel was vermist en reeds in burgerkleeding rondliep. Gedurende de maand Juli werden door de Rijnlandse/ie stoomtramweg vervoerd 33165 reizigers. De opbrengst was: reizi- gersvervoer f 5512.696, goederen en diversen f452.505, totaal f 5967.20. Van af 1 Januari tot uit. Juli werden vervoerd 179311 reizigers. De opbreugst was: rei- eigersvervoer f27891.865, goederen en diver sen f 2692.69, totaal f 30564.555. Per dag kilometer f 16.02. De heer B. M. Duyser alhier heeft, zooals we hebben gemeld, onlangs mede gedongen naar de pacht van de exploi tatie gedurc-nde drie jaren van de sociëteit Concordia te Breda. Hij was toen de hoogste inschrijver (f4800), doch bij de ouderbandeüngen deed zich een bezwaar op. De heer Duyser n. 1., die nog onlangs wederom voor tien jaren in de pacht van de buffetten der Stads Gehoorzaal alhier was gecontinueerd, wenschte de exploitatie vau de Breda'sche sociëteit aan een adsistent over te laten om zelf hier te kunnen blij ven. De pogingen door het bestuur van Concordia te Breda aangewend om den heer Duyser te bewegen de exploitatie aldaar persoonlijk te voeren konden tot geen gun stig resultaat leideu, zoodat de pacht moest worden geguud aan den heer Roelants te Ginneken, die voor f 4600 had ingeschreven. over de jaren 1486—1648, bewerkt door dr. W. P- C. Knuttel is thans verschenen. Het loopt van 14861620. In een voorwoord deelt de bibliothecaris dr. Campbell mede, dat de Haagsche boeke rij zeer rijk is aan vlugschriften. Zij bezit behalve de bibliotheca Duncaniana, een drie. tal collecties vlugschriften, achtereenvolgens aangekocht (waaronder die welke ten gevolge van de ramp van Leiden, in 1807, van mr. J. Romswinkel, met zijn boekerij, werd over genomen). De genoemde bibliotheca, naar haren vroegeren bez'tter, mr. Joan Duncan, de Duncaniana genaamd, heeft steeds sedert haar ontstaan (omstreeks 1750) de aandacht getrokken en er is later een register, in vier folianten, gemaakt van de omstreeks 20.000 boekjes die er in vervat zijn. Na den dood van üancan kwam deze rijke ver zameling aan het huis van Oranje en met de door prins Willem V in 1795 achterge laten boekerij ging zij in de Nationale, later Koninklijke Bibliotheek over. Een alphabetisch register der schrijvers is aan den catalogus toegevoegd, betgeen die zich met de letterkundige voortbrengse len der 16de en 17da eeuw bezig houden zeer op prijs zulleu stellen. De bewerker bericht ten slotte, dat het tweede deel (162148) voor meer dan de helft is afge werkt en dus na niet al te langen tijd kan volgen. (W. v. d. B.) OFFICIEELK BERICHTE]». S3 UK BK Si. L&STT£«K!S EN KUNST. Het eerste deel van den catalogus van pamfletten der koninklijke bibliotheek Bij kon. besluit is aan dr J. A. Korte- weg, met ingang van 15 October 1889, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Groningen; is mevrouw A. E. Stolp, geb. Hoekstra laatstelijk onderwijzeres 2e kl. bij het open baar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelde» in Ned. Indië, tbans met verlof buiten bezwaar van den lande, op haar verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. BIN NENLANDSCHE BERÏGHIENT De minister van koloniën maakt bekend dat, boven en behalve de in dit jaar voor den burgerlijken dienst in Nederiandsch- te halen en was zeker blijven praten. Toen hij zoo droevig gestemd voor het venster zat, bewoog zich buiten iets. Een donkere gestalte dook naar bet venster zonder leven te maken. Een gelaat verscheen, dat zich tegen het glas aandrukte. Het wit der oogen was duidelijk zichtbaar. Toen hoorde men een zacht kloppen of liever het getik van een vinger tegen het glas, en daarop de duidelijk troorbare vraag: „Gesa, zijt gij alleen Met een wilden sprong was Klefecker van zijn stoel opgestaan en naar buiten gegaan, doch hoe bij ook zijn oogen sperde, het venster was leeg; hij tastte en voelde als naar een verborgen vijand, doch ver geefs. Van binnen werd nu de kamer verlicht, zoodat hij ieder hoekje overzien kon. Zijn vrouw was met de aangestoken iatnp binnengekomen. Onbezorgd en lief zag zij er uit. Hij droeg zorg haar niette doen schrikken, keek behoedzaam m de straat rond, die gansch verlaten scheen, en doorzocht iedereu uitgang, iederen ingang der huizen, waar de duisternis een ge makkelijke schuilplaats beioofde. Zijn hart klopte en bonsde, als of het springen zou van dolzinnigen haat. Toen hij weder het huis binnentrad, was Geesje verstoord. „Waarom zijt ge weêr weggeloopen," vroeg zij, „het avondeten is al lang klaar." Hij gaf geen antwoord, maar zette zich huiverend eu klappertandend in een hoek. „Wat sciieeit u, Hein? Ge beeft zoo, vroeg ze vriendelijker. „De dood loopt over mijn graf, Gees, en vaart mij nu eens heet, dan weder koud door de leden. De dood loopt over mijn graf." Den geheelen nacht lag hij slapeloos, huiverend eu nu en dan licht steunend in zijn bed, „Ge wordt zwaar verkouden en hebt koorts," zeide Geesje. „Ja, ja, zware koude gevat," herhaalde hij, „Slaap maar door, Geesje 1" „Neen, Hein! Ik ga thee voor u zetten. Ge zijt zoo koud als ijs." Zij was op eens het bed uit en stak licht aa„ Het was half drie, toen hij de warme vlierti.ee gedronken had; hij werd toen stiller en slool de oogen. Geesje hoorde hem nog een paar maal steunen en viel toen in een vasten slaap. Toen zij weder ontwaakte, zag zij haar man aan tafel een brief zitten lezen. Hij scheen weder gezond te zijn. „Wat doet ge, Hein? Hoe laat is bet? riep ze zich oprichtend. „Hoe laat is het dan?" Hij keerde zich snel naar haar toe, daarbij met den elleboog de lamp van de tafel stootend, die op den grond in stukken viel, terwijl de pit nog voortürandde. De jonge man stond verschrikt. „Wacht, wacht, Hein 1 Ik kom u helpen," riep Geesje, en haar schoeisel aanschietend, trad ze met haar voet de pit uit. „Au Au klonk bet op eens: „Ik heb glas in mijn voetO, wat een pijn De eerste morgenstralen vielen door de twee kleiue vensters met hun korte gor dijnen en teekenden flauw de omtrekken der voorwerpen, die zich in de kamer be vonden: de kookkachel, de kast eu het groote bed, waarop de jonge vrouw zat met haar bluoten voet tusschen beide handen. Buiten was ailes reeds leven. Op de trappen klapperden bezige klompjes en op de binnenplaats werden laarzen gepoetst. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1