BUITENLANBSCHE BERICHTEN XVIIe èn onze XLXe eeuw tot één bulde- bewijs te vereenigen, met 1°. een gedenk steen te doen plaatsen in 's mans huis bij de Paleisstraat, getuige van eene lange reeks van werkzame jaren des hoogleeraars, alsook van zijn dood en luisterrijke uitvaart, en 2°. een gedenkpenning te laten slaan aan's rijks munt, zooals onze gouden eeuw placht te doen. Te dien einde zullen drie categorieën van bijdrage wordon aangenomen: de eerste van 11. 10.de tweede van fl. 5.en de derde van fl. 2.50. De eerste en tweede bijdrage geven recht op 1 exemplaar van den Gedenkpenning. De afbeelding van Gedenksteen en Gedenkpenning met het verslag van die. steenplaatsing en de naam lijst der medestichters zal aan ieder hunner kosteloos worden toegezonden. En deze uitnoodiging tot huldebetoon wordt den lande ook gedaan namens de heerenNicolaas Beets, J. G. kan den Bergh, prof. dr. Jan Ten Brink, mr. Hub J. Brouwers, dr. Johs. Dyserinck, dr. Wil lem Everts, Jos. llabats, mr. J. N. Van Hall, prof. dr. A. G. Van Hamel, J. A. flezenmans, mr. E. A. J. Van Lanschot, mr. W. W. Van Lennep, mr. J. C. De Marei Oyens, mr. S. Muller l'z.mr. J. .Mannings Uiterdijk, jlir. mr. Th. Van Riems dijk, Jan F. M. Sterck, jhr. Victor De Siuers, mr. G. Van Tienhoven, prof. dr. M. De Vries. A. C. Wertheim, 111 ijk en van ingenomenheid worden inge wacht aan do stoomdrukkerij „De Blaeuwe Wereit, Spuistraat 249, te Amsterdam. Te Zaandam is Donderdagmiddag door het breken van den mast van een lichter- schip, dat achter den Dam lag, een schipper, die met zijn vaartuig in de nabijheid lag, zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij onmiddellijk daarna overleed. Men schrijft aan bet D. v. N. Deze week begaven zich uit Ilpendam per rijtuig eenige jongelieden naar het tolhuis. Vroolijk werd de tocht ondernomen, echter nabij Buiksloot maakte een van het clubje, mej. B., de opmerking, dat de bank waarop zij gezeten was, zoo warm werd waarom men hartelijk moest lachen. Spoedig echter riep zij: „Neen, dat houd ik niet uit" en sprong op en in een oogwenk stond het meisje geheel in de vlammen. Ze sprong uit het rijtuig en in haar angst vloog zij den weg naar Ilpendam op. Een onderbaas, werkzaam aau liev kanaal, nep naai auuierua en sloeg zijn jas om baar heen. Het bleek echter niets te helpen. Evenwel na veel worstelen en tegenspartelen wierp hij het meisje in het kanaal en bluschte op deze wijze het vuur. Toen men haar weer op het droge bracht, bleek het, dat nagenoeg al hare kleederen waren verbrand, terwijl haar lichaam met brandwonden was overdekt. Haar redder heeft brandwonden aan de handen bekomen, terwijl dc jas verbrandde, lil het rijtuig was uiets te bespeuren, zoodat men dus niet weet, boe bet ongeval is veroorzaakt. In diepe verslagenheid werd de terugtocht naar Ilpendam aanvaard. De Rotterdamsche kermis behoort weer tot bet verledene. Zij is heengegaan zooals zij gekomen is: vergezeld van storm, stortregen en onweersvlagen. Slechts één van de tien dagen dat de kermis duurt, vergunde moeder Natuur den stadgenooten en duizenden vreemdelingen naar hartelust „kermis te houden". Het trof voor de lief hebbers hijzonder dat dit juist den wereld- beroemden kermis-Zaterdag het geval was. Het ging er dien dag, maar vooral dien avond schuin naar toe. Het kermispubliek was dol van pret en men bleek de „Rot terdamsche aalbessen-hos" nog geenszins vergeten. Des nachts te 3 uren ving in verschillende spellen nog een extra-voorstel ling aan, die evenwel niet lang kon duren, daar de politie onverbiddelijk in haar eisch bleek, dat^alles te 4 uren ontruimd en ge sloten moest zijn. De Rotterdamsche ker mis heeft een goede zijde boven vele andere kermissen, nl. dat vechtpartijen slechts een groote zeldzaamhoid mogen genoemd worden. Dat men overigens op de kermis „vele rare zaken" ziet, zooals het kermisbed ons dit maal verkondigde, kan waar zijn, doch nieuws was er ditmaal niet; al wat er was had men al reeds vroeger gezien. Toen ver dient melding de uitvinding van een bier- liuishonder om gasten te lokken. Ouder mededeeling dat de bediening door keliners (niet door kellnerinuen) zou geschieden, om daardoor aan te toonen dat alles in eer en deugd zou plaats hebben, beloofde hij aan ■edereu beer, die zijn bierhuis bezocht, ecu kaartje te zuilen uitreiken. Deze moest dat dan geven aan de in zijn oog schoonste ciarne, die zich op dat oogenblik in de zaal bevond. Des nachts te één uur (l zou dan de datne, die de meeste kaartjfs had ontvangen, een fraai cadeau mogen uitkiezen - meo m mm em i ar* m Uw correspondent lustte het niet aau die aardigheid een avondje te wijden om het resultaat ervan te zien, doch dat de man veel succes met zijn onderneming gehad zal hebben, betwijfel ik zeer. (Arnh. Cl.) Te Dedemsvaart is overleden de heer E. F. Meijeringk, in den ouderdom van ruim 94 jaar. Als soldaat in het Duitsche leger, maakte hij o. a. in 181 4 den tocht mede der bondgenooten tot voor Parijs en verwierf den rang ran luitenant. Als zoodanig heeft hij gedurende 75 jaren pensioen van het Duitsche. rijk getrokken. Men spreekt over den slechten toe stand dér gemeente-fiuantieu in Friesland. Nu verdient hel opmerking, dal in Limburg gevonden worden 113 burgemeesters, waar van 92 eene jaarwedde hebben van minder dan f 500; 17 van f 500 -1000 en 4 van meer dan f 1000. In N.-Brabant zijn 177 burgemeesters, daarvan hebben er 102 f50) of minder, 66 f 500- 1000 en 0 hebben f 1000 of. meer salaris. In Friesland daarentegen heeft men 43 burgemeesters en daarvan zijn er 38, die een tractemeut hebben van meer dan f 1000. De verschillen zijn belangrijk. (Maasbode). Twee jongelui van 17 en 18 jaar, leerlingen vau het gymnasium in een Duitsch stadje dicht bij de Neder!, grenzen, waren de ouderlijke woning ontloopeo en hadden het plan opgevat eens een reisje naar Ame rika te ondernemen, hunne ouders doodeüjk ongerust achterlatende. Toen zij gisteren ochtend op hunne reis ook Groningen aan deden, meende de waakzame gemeente-politie aldaar hen eens in verhoor te moeten nemen, hetgeen ten gevolge had, dat de ouders ge rustgesteld konden worden, en de reislustigen weder op reis konden gaan, nu echter niet naar Amerika, maar naar hunne woonplaats. (N. G. C.) ENftifiEANI». Koningin Victoria is met prinses Bea trice op reis gegaan, ten einde het reeds lang aangekondigde bezoek aan Wales te bren- gen. De Londensche correspondent schrijft aan het Hbl onder dagteekening 22 dezer: UaJojmoaiid Inat niflïtl -hakend /lat. Ha. minis- ter van binnenlaudsche zaken het vonnis van mevrouw Maybrick in levenslange ge vangenisstraf heeft veranderd, overwegende dat de schuld der veroordeelde duidelijk is bewezen. Men is met deze verandering weinig ingenomen, omdat men het voor eene uitgemaakte zaak hield, dat bf het vonnis slechts bevestigd of geheel vernietigd kon worden, naarmate de minister de schuld der veroordeelde al dan niet voor duidelijk bewezen hield. De verandering zal zeker misnoegen wekken onder de lagere volksklasse. De gezondheid van mevrouw Maybrick heet zoo slecht le zijn, dat de doctoren haar leven in gevaar achten indien zij ge kerkerd blijft. Haar minnaar Brierley is eergisteren heimelijk naar Amerika ver trokken. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden een reporter van een Londensch blad den hertog van Cambridge heeft aange klaagd, omdat deze hern, hij gelegenheid van een oploop, waarbij zij beiden in het ge drang kwamen, onzacht in den kraag had gegrepen. Thans is deze aanklager op zijne beurt aangeklaagd door eeu der teekeuaars van Punch, dien hij wel niet bij den kraag gegrepen had, maar dien bij toch gedreigd bad dat te zullen doen, omdat deze hem in een caricatuur teekeniug bespottelijk had gemaakt. De Truth, het orgaan van den En- gelscheu radicaal Labouchère, heeft de voor een blad van die richting eenigszins verras sende eigenschap van omtrent al hetgeen in hofkringen voorvalt steeds bijzonder goed te zijn ingelicht. Het blad verzekert thans, dat de harmonie tusschen keizer Wilhelm en diens Engelsclie familiebetrekkingen vol komen is hersteld. De prins van Wales zou den keizer beloofd hebben, hem te Ber lijn te komen bezoeken. De keizer heeft de bepaling opgeheven, volgens welke de keizerin- weduwe Friedrich iu Duitschland moet wonen, en alleen den wensch uitgesproken, dat zijne moeder eenige maanden van het jaar in Duitschland zou doorbreugeu. Daar entegen heeft de keizerin-weduwe al de pa pieren van haren overleden gemaal, waaron der ook de veel besproken dagboeken aan •den keizer afgestaan. Uit Londen wordt aan de N, R. Ct. gemeld: lustede van te verbetereu, verer gert de werkstaking in Oost-Londen, Tal- looze stoombooteu kunnen niet vertrekken, waardoor honderden reizigers gedwongen g r E J ,-ïa worden te blijven. Enkele stoomschepen verlaten den Theems zonder lading, en som mige stoombootmaatschappijen wilieu daarom de ladings operatiëu naar Southampton ver leggen. Er waren gisteren 6906 werksta kers meer dun eergisteren. De werkstaken- ken omvatten thans allerlei bedrijven, welke uiets uit te staan hebben me: ,len arbeid in dc dokken, zooals de karrevoerders, de beschuitmakers van Spratts handenbesckuil fabriek, de arbeiders van Pinks jamsfabriek en ettelijke honderden voerlieden in dienst van de grootte spoorwegmaatschappen slaak ten gisteren bet werk, quasi om de dokwer kers bij te staan. De laatstgenoemden dreigen met eene algemeene werkstaking, en woelen onder de spoorwegbeambten, ten einde door hunne directieu pressie te doen oefenen op de besturen der dokken. Deze werven steeds uit de provinciën vrijwilligers die binnen de dokken eten en slapen, om elke aanraking met de werkstakers te ver mijden. De werkstakers doorzoeken alle wagens, waarin zij vermoeden dat vrijwilli gers worden hinnengesmokkeid. Vierduizend schuitenvoerders hebben zich gevoegd bij de werkstakers in de Lon densche dokken. Talrijke schepen kunnen wegens de werkstaking niet vertrekken. De orde is tot dasver niet gestoord, maar sterke afdeelingen bereden politie waken in de omstreken der dokken. De Uollandsche veekoopers te Londen zullen den len September, den dag waarop de markten van Engeland voor ons vee zullen geopend worden, des morgens te 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de „Metropolitan Cattle-market", te Isling ton, marebeeren en aldus de bevrijding van de belemmeringen van onze veehandel op Engeland feestelijk herdenken. Generaal Booth, het hoofd van het Leger des Heils, deelde Maandag in een openingsrede in de nieuwe Salvation Hall te Liverpool mede dat het leger 2700 vertak kingen en 8000 officieren telt, waarvan de meesten ongesalarieerd, en dat de jaarlijkscne inkomsten meer dan 800,000 p. st. beliepen. F'dl ASIiSaiJ SL. Van II tot 14 Sept. a. s. zal te Parijs het internationaal muntcongres worden ge bonden onder voorzitterschap van den heer Maguin. Vooral zal gesproken worden over de redenen van de lage ziiverprijzen, over hel nadeel, hetwelk daardoor aan handel en nijverheid wordt toeg bracht, en de mui- delen, waardoor in den toestand verbetering kan komen. GeDeraal Boulanger is sedert Woens dag grootvader. Zijne dochter, mevrouw Driant, is van een zoon bevallen, die den naam zal ontvangen van Henri eu mevrouw Boulanger als meter zal hebben. De Parijzeuaars hebben zich, volgens een verhaal van de Vots. Zlg, eenige weken lang door een gewonen neger bij den neus laten nemen. De neger noemde zich koning Dinah Salifu, belieerscher der Nalus, en leidde als zoodanig met zijne vrouw en eenige hem toevertrouwde „prinsen" de zonen van na burige „koningen" benevens vier lijfmuzi kanten, op kosten van den Franschen Staat, een vergenoegd leventje. In waarheid echter bestaat er geen zwarte volksstam van den naam Nalus en de pseudo negerkoning was eenvoudig hoofd van een klein negerdorpje en als zoodanig, ter er- kenuing van kieiue diensten, die bij als gids en boodscbappei bewezen had, door de Frausehc autoriteit aangesteld. Desniettemin nam men zijn koninkrijk in ernst op, verdrong men zich om hem en be .vees hem alle eer, welke Dinah Salifu, die al spoedig eeu hoogen dunk van zich zelf kreeg, ook ten slotte als hem volkomen verschuldigd beschouwde. Ook de Shah van Perzië, die destijds te Parijs vertoefde, is er in geloopen. Dinah Salifu trok de aandacht van den Perziscben Monarch op een feest bij den heer Spulier en de Shab vroeg, wie die wonderlijke zwarle man was. Men zeide hem dat het de koning der Nalas was. De Shah wist van geen Nalus of hun Koning af, maar dacht iutneschen, dat het niet meer dan behoorlijk n as om den zwarten collega een paar vriendelijken woorden toe te spreken. Hij wenkte hem dus naderbij en sprak hem in het Arabisch aan. Nassr Eddiu spreekt die taal niet zeer vloeiend, Dinah Salifu spreekt haar iu het geheel niet, niettegenstaande hij ais Mohammedaan den Koran moet kennen. De Pers eu de Neger moesten derhalve met behulp van een Fran schen tolk met elkander spreken. IJet was laat, de Shah was moede, hij brak dus het onderhoud af en noodigde den zwarte uit hem den volgenden dag te bezoeken. Dinah Salifu, zeer gevleid, verscheen na tuurlijk. Nu had de Shab, tijd zijn collega nit te vragen. Waar hij vaudaan kwam? Uit Afrika goed. Waar dan ziju koninkrijk lag? Aan den Senegal. Tot, zoover ging alles goed. Thans vroeg de ShabHue groot is je rijk? De neger aarzelde geen oogenblik, maar ant- woordde driest: „Driemaal zoo groot als Frankrijk." De Shab zag hem strak aan en zweeg eeu poos. aarop vroeg hij verder: „En hoeveel onderdanen hebt ge dan? „Zeer velen" was het snelle antwoord. De Shah wilde het. nauwkeurige cijfer weten. Dat bracht den neger een weinig in verlegenheid, want ge talbegrippen heeft hij niet veel. Nochtans liet hij niets merken, maar antwoordde, na een oogenblik nadenkens, brutaal weg: „drie honderd millioen." Dat was zoo onbeschaamd gelogen, dat de Shab meende verkeerd ver staan te hebben en het gesprek op iets anders bracht. Dinah Salifu vertelde van zijn kas- teelen, regimenten, oorlogsschepen, schatten zoo veel en zoo lang, dat de Sliah een hoogen dunk van hem kreeg en hem een eeresabel ten geschenke gaf. Zooveel succes maakte Dinah Salifu zeer overmoedig en hij geloofde zich ten slotte zelf. In den roes van zijn pralerijen dorst hij zich vermeten, kort voor zijn vertrek uit Parijs, tegen den majoor Noirot, die hem van den Senegal derwaarts had gebracht, een hoogen toon aan te slaan. De majoor evenwel is blijkbaar tegen neger koningen opgewassen, want hij kreeg een fermen stok en diende den driesten Dinah Salifu eeu pak slaag toe, dat hem nog lang heugen zal. Op eene zoo overtuigende wijze tot het bewustzijn der werkelijkheid tem» gebracht en volkomen ontnuchterd, werd Dinah Salifu weder bescheiden en volgzaam en majoor Noirot heeft zich, tot aau zijn vertrek, niet meer over hem te beklagen ge had. Waar men zich te Parijs al niet mede te- vredeu stelt I Met negerkoningen die nog niet eens echt zijn 11 IBklITSC! 81 LAM ES De Duitsche keizer beeft de uitnoodi- giug van keizer Frans Jozef, om hem dit najaar weder op de gemzenjacht te vergezel len, aangenomen. Keizer Wilhelm ontving gistereuna- middag den Luxemburgschen minister van staat, den heer Eyschen, te Metz aangeko men om den koning der Nederlanden tt vertegenwoordigen als groothertog van Lux: il burg, en den generaal Vanderainissen, dooi de Belgische regeering afgevaardigd, beide» ter verwelkoming van den keizer bij zijne komst alhier. Gok de burgemeester van Metz werd bij den keizer ten gehoore toe gelaten. Allen werden daarop aan het dinet bij Z. M. genoodigd. De heer Eyschen is benoemd tot groot kruis, de generaal Vandersmisseu tot ridder der orde van den Rooden Adelaar, 1ste klasse. De keizer van Oostenrijk heeft prins Frederik August van Saksen, oudsteD zoo» van prins George en kroonprins van Saksen, benoemd tot ridder van het Galden "Vlies. Deze orde, aan wier hoofd de keizer staati en waarvan enkel katholieken lid kunnen zijd telt 79 ridders, onder wie 22 OostenrijksdJ aartshertogen. I Er is een nieuw deel van prins Bi marck's briefwisseling verschenen. Het .r. 1 voor het meerendeel brieven aan den ka Hermann Wagener, den bekenden redact®1 der Kreuz Zeitung, die geruimen tijd leidei was van de conservatieve partij in Pruisen en eeu vertrouwd vriend van den rijkskan selier. Ter kenschetsing van prins Bismard zijn deze brieven zeer belangwekkend. De bedienden van kruidenierswinkelik Berlijn, Dresden, Hamburg, Leipzig en Ko ningsbergen willen eene gemeenschappelijk werkstaking beginnen; Maandag e. kzal die zaak beslist worden. (H, Cl.) OOST ENK IJt K. De keizer heeft den ex-koning Milan ontvangen en graaf Kalnoky bracht he® een bezoek. De shah van Perzië is to Salzburg me' groote eerbewijzen ontvangen. Aarts hertogin Maria Theresia zal Nasserdin nit naam 'al de keizerin te Weenen ontvangen. Een groot aantal personen brack- Woensdag, deu verjaardag van wijlen kroont prins Rudolf, een bezoek aan diens graf in Capucijner kerk te Weeneu. De Duitsche keizer liet er door een lid van het gezantschap een krans neerleggen en ook aartshertog Karei Lodewijk, 's keizers broeder en vf moedelijke troonopvolger, kwam een kran' van witte en roode rozen brengen. Den 20en dezer is een gedeelte Moravië geteisterd door hagelstorm, die niet langer dan 17 minuien duurde, o*81 in dien korten tijd eene schade aanriohtlfi op meer dan één millioen gulden geschat'1 aan drie mannen, twee vrouwen en kinderen het leven kostte. Men vond k®

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2