BINNËNLAN DSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN sg gg g® tr wis? ^3 nn& -T T K*'V ™I "T>f noodig de vergunning van het Hoogheem raadschap van Rijnland en van gedeputeerde staten, onder voorwaarde: 1°. dat de demping worde uitgevoerd onder toezicht van den gemeente-architect, 2°. dat eene voldoende schoeiing worde gemaakt aan het eind der demping ter be oordeeling van burg. en weth. van Leiden. 3°. dat het door demping verkregen terrein niet worde bebouwd en worde afgesloten door een ijzeren hek. 4°. dat voor het gebruik van den ge- dempten grond eene recognitie worde betaald van f 0,036 per centiare 's jaars. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Oud-Delftshaven, gem. Rotterdam, door ds. J. J. Van der Lip alhier. Bij het examen in het Engelsch rn. 0. is Zaterdag o. id. geslaagd uiej. G. Kolff van Leiden. De commissaris van politie te Leiden waarschuwt de ingezetenen, vooral die van omliggende gemeenten, tegen eene vrouw, die, voorgevende dat haar man arbeider en raillichter is en gereedschap noodig heeft, geld tracht te verkrijgen. Op die wijze heeft zij de gepasseerde week enkele te Oegstgeest wonende personen opgelicht. Van haar man gescheiden, leeft zij in concubi nage met een ander, wiens naam zij tot 't bereiken van haar doel aanneemt. Zij is 48 jaar oud, middelmatig van lengte, heeft een ovaal blozend ingevallen aangezicht, blauwe oogen en is gekleed in paarsch jak en witte muts. Bij het 2e regiment veld-artillerie te s'Gravenbage en te Leiden komen a. s. Dins dag de miliciens van de lichting 1886 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij parlijen van 100, 50, 10 en 5 heet. -.varen de hoogste prij zen 43.f 22.4.50 en 2.20. laagste ƒ42.ƒ21.50 ƒ4.40 en 2.20. Een hond beet Zaterdagmiddag op de Langegracht een jongen op de reuk van het vleesch, dat hij in de hand had, zoo danig in dat lichaamsdeel dat zij nog al gekwetst werd. Aan den singel bij de voormalige Marepoort zonk Zaterdagavond een vlot waarop zich eenige meisjes bevonden ten einde zich te wasschen. Door spoedige hnlp werden zij op het droge gebracht. Gisterenmiddag sloeg een roeibootje, waarin twee personen gezeten waren, in de VVaardgracht om; zij werden weldra gered. Gisterenmiddag tegen twee uren ont stond een begin van brand in een perceel in de Boomersteeg; eenige spuiten, daartoe aangerukt, behoefden geen dienst te doen, daar de brand inmiddels was gebluscht. «Sï-FSCIEEEÜK BEKICMTKiV. Bij kon. besl. zijn benoemdtot burgem. der gem. Bergambacht, jbr. A. H. P. C. Van Suchtelen van de Haere; en tot burgem. der gem. Ainmerstol, E. C. H. Roijaards. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van den eersten Sept. a. s.1°. de kommaudeur der ernstvuurwerkers bij 's rijks werf te Willemsoord F. H. De Goey, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol uit zijne betrek king ontslagen; 2". benoemd tot kommau deur der ernstvuurwerkers bij 's rijkswerf te Wilmsoord de ernstvunrwerker bij die werf A. Boenderinaker. De minister van oorlog zhl op 22 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van bionenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van lecraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de rijks hoogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Winterswijk. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking weuschen te kotnen, gelieven zich vdór 1 September e. k. aan te melden bij den in specteur van het M. O., dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. De minister van marine brengt voor- ioopig ter kennis van belanghebbenden, dal, krachtens machtiging des konings, in het jaar 1890 drie jongelieden als adelborst der 3de klasse met bestemming voor het korps mariniers, bij het koninklijk Instituut voor de marine te Wiilemsoord zullen kunnen worden toegelaten. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Maandag den 26sten dezer, des avonds te acht uren. Naar aan de Haagsche correspondent van het Zeeuwsch Dagblad wordt verzekerd, zal de minister Mackay, nadat de schoolwet zal zijn afgehandeld, de wijziging van de Gemeente- en Provinciale wetten onderhan- j den nemen. Aangemoedigd door den goeden uit slag om otize schapenfokkerij krachtig te bevorderen, wenscbt de Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, even als in de jaren 1887 en 1888, ook nu weder een aantal volbloed Lincolns rarolatnmeren rechtstreeks uit En geland in te voeren. De uitstekende ontwikkeling der oudere rammen en de schoone afstammelingen naar van verkregen, doen de Vereeniging wensehen, zoo mogelijk op nog ruimere s. haal in deze richting werkzaam te zijn. Daar het haar niet te doen is om gelde lijk voordeel en onze algemeene vergadering ook nu weder eene snul tot vergoeding van eventurele meerdere kosten heeft toegestaan, kan zij de dieren wederom op de volgende voorwaarden aanbieden 1. De prijs zal de som van f120,niet te boven gaan. 2. De dieren worden te Amsterdam aan gevoerd en aldus op eenen nader te bepalen dag in de maand September verlool. 3. Elke ram ontvangt een nummer en de bestellers of hunne gemachtigden zijn ge bonden het op hen gevallen nummer te accepteeren en te betalen. 4. Na afloop der verloting zijn de dieren voor rekening en risico der nieuwe eige naren. Daar alleen bij voldoende deelneming de aankoop zal plaats hebben en de commissie zoo spoedig mogelijk naar Engeland moet gaan, wordt u verzoeht eene eventueels be stelling vddr den 24 Augustus e. k. aan den secretaris, den heer W. Teengs, te Wie- ringerwaard in te zenden, bij wien desver- longd nog nadere inlichtingen te bekomen zijn. Op de te Interlaken gehouden confe rentie van spoorwegbesturen ter vaststelling van den winterdieust zijn maatregelen be raamd om reizigers en postzaken verder naar Duilschland te vervoeren in geval de stoom- booten tusschen Queenboro en Vlissingente laat aankomen. (11. Ct.) Bij het bestuur der Nieuwe Litteraire of Witte Sociëteit te 's Gravenhage zijn plannen aanhangig om de localiteit uit te breiden. Reeds is het huis van den heer M. graaf Van Limburg Stirnrn, grenzende aan de sociëteit, dezer dagen tot dat doel aangekocht. (I), v. Z-R en '9 Gr.) Uit het Westland wordt aan de N .S. Ct. gemeldDe tuinders moesten hnn belang vooruit al kennen; het zou, vooral wat den prijs der producten aangaat, in hun voor deel zijn. Zoo was het in den bessenpluk voordeelig de bessen vrij" te hebben en niet verplicht te zijn, ze voor vasten prijs aan dè opkoopers te leveren; in het eerste geval kou men toch 11 12 ct. per kilo bedingen, terwijl meu in het laatste geval slechts 8 a 9 ct. ontving. Met de pruimen is het echter juist andersom. Er zijn tuin ders, die hun geheeleu voorraad aan de opkoopers voor den kolossalen prijs van f 5 en f 6 per hectol. van de hand hebben gedaan, en de schrale oogst kan niet be letten, dat dezulken meer nit de pruimen maken dan in het vorige jaar bij overvloe- digen pluk. Doch zulke gelukkigen zijn er niet veel. De opkoopers besteden thans niet meer dan f 4. De pluk valt echter zeer mee, zoodat de uitkomsten van deze teelt voor den tuinder bevredigend zijn. De vroege appelsoorten worden thans ook geplukt en tegen den prijs van f 3 den hectol. aan de markt gebracht. Sommige opkoopers besteedden meer door de appelen tegen dezen prijs te koopen, zooals de boom ze opleverde. Over het algemeen geeft de appel een goed beschot. Peren zijn er niet veel, doch de qualiteit der vroege, die men thans verzendt, is zeer goed. De fijnere soorten aan de leiboomen geven, evenals de dito pruimen, eene slechte uitkomst, wat voor velen eene aanzienlijke schade is, wijl juist deze soorten veel kunnen opbrengen. De uien liggen te drogen en worden niet snel opgeruimd, wijl de tuinder niet kan bedingen, wat hij redelijker wijze, vooral met het oog op het geringe beschot, wel moet hebben. De raeesten moeten voor f 1.50 a f 1.6j het baaltje worden verscheept. Als eene bijzonderheid van dezen handel kan gemeld worden, dat sommigen ouder het merk der vereeniging Westland ver zenden en da t in Engeland voor de gemerkte 15 a 20 ct. per baal meer malden dauvoor die, welke zonder het merk verzonden worden. Ook de eerste druiven worden reeds ge sneden, wat wel op eene voordeelige ont wikkeling wijst. Eene vaste markt is er nog niet; de prijs regelt zich nog naar qualiteit en plaatselijke omstandigheden, in de volgende week zal de verzending over vloediger worden. Naar droog en warm weder wordt hier roet verlangen uitgezien, vooral door de landbouwers, die het grootste gedeelte van huu koren //los" hebben, Ook de aardap pelen vragen droogte. De vroegere soorten de poters voor het volgende jaar, zijn vrij sterk aangetast, en de late, de jammen, worden ook al bedreigd, ofschoon zij zich tot nog toe goed houden, dank zij de krach tige ontwikkeling, waardoor zij sterk zijn en iets verdragen kunnen. Uit Lisse ontvangt het Ilbl. het be richt van een luchtverschijnsel. Om kwart- over negenen Vrijdagavond .zag men daar aan den bijna onbewolkte;: hemel plotseling in het Noorden een lichtstreep die zich zeer snel uitstrekte naar het Oosten. De streep verlengde zich tot een halven cirkel, en gaf een eenigszins flikkerend licht als dat van een ver verwijderd weerlicht. Een paar secouden later werd hetzelfde gezien in tegenovergestelde richting, de streep bewoog zich toen va» oost naar west. De heer J. Van den Berg, commissaris der loodsen te llellevoetsluis, vierde Vrijdag zijn 50-jarig jubileum. Den 16 Aug. 1839 als matroos in den loodsdienst opgenomen werd hij reeds in Juli '46 bevorderd tot zeelood8. I11 die betrekking onderscheidde hij zich door getrouwe vervulling zijner plichten, zoozeer, dat de kapiteins van thuisvarende schepen den kloeken loods volgaarne hunne bodems toevertrouwden. Na een dikwerf moeitevollen diensttijd van 22 jaren, werd hij 1 Juli 1868 benoemd tot adjunct-com missaris der loodsen te llellevoetsluis. Daarna klom hij op tot commissaris en werd ais zoodanig aan de Hoek van Holland geplaatst. Deze standplaats verwisselde hij weldra roet die te Brouwershaven en 1 Mei 1885 werd hij overgeplaatst naar zijn tegenwoordige standplaats. Ter belooning zijner betoonde meuschlievendheid bij het redden vau dren kelingen werd hij in Maart '83 benoemd tot broeder van den Ned. Leeuw. Te Brou wershaven zoowei als te llellevoetsluis keurden zijn medeburgers hem eene plaats in den Gemeenteraad waardig. Ook hier toonde hij te zijn, die hij steeds waseen rondborstig, eerlijk zeeman met een helder hoofd en warm hart. Den krassen 70-jarige was vrijdag een on vergetelijke feestdag bereid. Des morgens te 11 uren werden hij en zijn familieleden door het loodspersoueel in het keurig versierde commissaris-kantoor ontvangen. Daar werd hij begroet door de loodsschipper le kl. M. Van der Kuil, die den jubilaris namens het personeel van den kustdien9t een prachtige pendule in den vorm van een vuurtoren aanbood. Diep bewogen dankte de heer Van den Berg voor dit zoo passelijk hulde blijk. Daarna richtte de heer J. De Neef, ontvanger der loodsgelden, een hartelijke toe spraak tot den held van 't feest, die niet minder erkentelijk werd beantwoord. In den loop van den dag werd hij door tal vau autoriteiten gecomplimenteerd. De inspecteur in het 4e en 5e district, A. De Brutjne, was daartoe zelfs opzettelijk uit Rotterdam overgekomen. Ter eere van het zeldzame feest waren vele gebouwen en alle vaartuigen, van de Marine zoowel als van particulieren, met de Nederl. driekleur getooid. Vrijdagavond ongeveer half zes had op het Waterlooplein te Amsterdam een groote volksoploop plaats tengevolge van de overbrenging van eeD beschonken persoon naar het politiebureau aldaar. Volgens het oordeel van sommigen uit bet straatpubliek ging de politie hierbij iets te hardhandig te werk, en zoo kwam het tot ongeregeldheden. De politie maakte van sabel en stok gebruik, waarbij de persoon die naar het bureau ge bracht zon worden zulke verwondingen be kwam, dat hij in bedenkelijke!) toestand per brancard naar het gasthuis vervoerd moest worden. Volgens inlichting bij de politie ingewonnen, had zich het geval volgenderwijs toegedragen. De politie wilde een beschonken man naar het bureau brengen; dit had een oploop teu gevolge, waarbij met steeueu naar de politie geworpen werd. Een der steeueu trof den persoon in qnacstie zoodanig aan het hooftf, dat zijn verroer naar het gasthuis noodzakelijk was. Ook aan het Bimien-Gasthuis deelde men 0119 mede dat de man door een steenworp gewond was. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat tot ruim half acht de volksverzameling op het Waterlooplein aanhield en, dat, te oor- deelen naar de houding van het publiek en naar hetgeen we hier en daar hoorden mompelen, de politie in deze zaak niet ge heel van schuld vrij te pleiten is. Nog werd omstreeks half acht in de Nieuwe Amstelstraat een persoon op vreese lijke wijze door het publiek mishandeld, wijl, zooals de lieden zeiden, deze mede de oor zaak van het geval was en hij de politie had opgestookt,(P) De man werd in de kei- derwoniug van bet perceel No. 21 gedrongen en daar ergerlijk toegetakeld; eenige minuten later werd de mishandeling op de straat voortgezet en zonder de tusschenkomst van enkele meer verstandige personen ware de afloop niet te voorzien geweest. (Amêt.) Zaterdag is te Arnhem uit Doesbur» gevankelijk binnengebracht eene vrouw als verdacht van poging tot vergiftiging gepleegd op baar man, door hem slapende vitriool in den mond te gieten. De verdachte heeft het feit reeds hekend. Haar man verkeert in bedenkelijke!) toestand. Men schrijft aan de Ami. Ct. uit Zevenaar. Dat iedere misdaad en overtre ding door de Duitseho wet tamelijk streng wordt gestraft is algemeen bekend. Het volgende moge daartoe bijdragen. Drie inwoners van Lobith waren beschuldigd ieder een handvol takken te hebben ontvreemd uit een bosch op Pruisisch grondgebied, wat echter niet overtuigend kon worden be wezen. Desniettemin zijn zij door het amts- geriebt te Emmerik elk tot betaling eener boete van 140 mark veroordeeld of 28 dagen gevangenisstraf, en opdat zij niet in de gelegenheid zouden worden gesteld de hun opgelegde straf te ontduiken, werden zij op bet amtsgericht reeds in arrest genomen. Tegen den inwoner van Blesdijke, be8chnldigd van doodslag op zijn broeder gepleegd te hebbeo, is door den officier van justitie bij de rechtbank te Heerenveen Zater dag acht jaar gevangenisstraf geëischt. Van geloofwaardige zijde wordt ver zekerd, dat de minister van biunenlandsche zaken de koningin geadviseerd heeft, de dood straf voor mevrouw Maybrick iu levenslange tuchthuisstraf te veranderen. De uitslag der conferentie, welke ge neraal BoulaDger te Londen met de heeren La; guerre, Déroulède en de andere leiders zijner partij heeft gehouden, is geweest, dat opnieuw een manifest tot de Frausche kie zers is uitgevaardigd. De inhoud van dit stuk is reeds bekend. Ook werd ernstig gesproken over de vraag, of het noodig zou zijn, dat de heeren Boulanger, Rochefort en Dillon naar Parijs' zouden gaan om een tweede vonnis van het hooge gerechtshof noodig te maken. Dit punt van bespreking werd echter spoedig opgegeven, want de drie heeren verklaarden terstond, dat zij geen lust hadden naar de Markiezen-eilanden vervoerd te worden en er de voorkeur aan gaven te Londen te blijven. Toen werd met gemeen schappelijk overleg het bekende manifest opgesteld en wereldkundig gemaakt. relASHRiJ H. De president der republiek ontving Donderdag prins Taïeb, broeder van den Bey van Tunis en prins Mohamed, zoon van den Bey. De prinsen werden in twee gala-rijtuigen naar het Ëlysëe gebracht geës-j korteerd door een piket dragonders. I De compagnie van de wacht deed it eerbewijzen op de binnenplaats van Elysée. De prinsen werden in den grooten eere salon ontvangen door den heer Carnot, dit aan zijne zijde had den minister van buiten- landsche zaken Spulier en de officieren van zijn militair hnis. Het onderhoud was zeet hartelijk. Prins Taïeb, de erfgenaam van den troon is boven de vijftig en van middelbare grootte, De levendigheid van zijne blikken is in strijd met de kalme nitdrnkking van zijn gelaat. Prins Taïob spreekt geen Fransch. Prins Mohamed, een jongmensch van ongeveer dertig jaren, heeft een open en verstandig gelaat en drukt zich zeer gemak kelijk uit in het Fransch. Het onderhond duurde te nauwernood een half nnr. Bovendien heeft de heer Carnot zijn loge in de Opera te hnnner beschikking gesteld. De familie van Frankrijk's vazal is dus de tentoonstelling komen opluisteren. Woensdag aanst. zal president Carnot noar Fontaiuebleau vertrekken. De beer Carnot en zijne familie zullen den vleugel van het paleis betrekken, die intertijd door Lodewijk XV bewoond werd. -Volgeus de Parijsche bladen heeft de Frausche ministerraad besloten de verkie zingen voor de kamer uit te schrijven tegen 29 September. De herstemmingen zullen dan den 13den October plaats hebben. Te Parijs is dezer dagen de correspon dentie van den hertog van Orleans verschenen- Het zijn brieven van mevrouw Adelaide: zuster van Lodewijk Philips, de koningin der Belgen, de hertogin van Dino, de p"B'

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2