.W-U JUL X» *m RTÏ* 3 KJ streeks 109, aau genoemde firma toebehoo- rende gouden, verguld zilveren en zilveren medailles, meerendeels prijkende met den naam „Krelage", terwijl hij bovendieu, of schoon wetende, dat de medailles gestolen of door eenig ander misdrijf verkregen waren, ze te Amsterdam aan S. 11. J. Heldoor: L. Consenheim en S. Wortelboer te koop aangeboden en aan de twee laatstgenoemden verkocht heeft en de geldelijke opbrengst daarvan geheel ten eigen bate heeft aan gewend. He goudsmid L. Consenheim te Amster dam, die verscheidene medailles van bekl. had gekocht en ze had laten smelten, zal over eeuigen tijd als heler te Amsterdam terechtstaan, alwaar hij thans gevangen zit. Ofschoon bekl. door verschillende getui gen-er waren er 28 door het O. M. ge dagvaard ais den persoon, die .ie medailles verkocht heeft of trachtte te verkoopen, herkend werd, bleef hij bij zijne ontkeu- tenis volharden. In de gisteren gehouden zitting kwam de subt. officier van justitie, uir. Von Baumhauer aan het wuurd. Deze achtte tie schuld van beklaagde ten volle bewezen t n in aanmcr king genomen de brutaliteit waarmede liet feit is gepleegd en diens antecedenten, die het noodig maken hem voor langen tijd onschadelijk te maken, eischte hij tegen dit individu, dat op kosten vari anderen bor reltjes wil drinken en een ltkktr leventje wil leiden, 8 jaar gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Donderdag '29 tlezer. Deze week overleed te Amsterdam zekere Jan Smit, wonende in de Schoutensteeg, in den ouderdom van 89 jaar, ilij was daar algemeen bekend onder den naam „Oompie of Janoom". Deze man heeft indirect zeer veel hijgedra gen lot de uitbreiding van het café Kras- uapuisky, want daar hij bezitter was vun onderscheiden huisjes in genoemde steeg, heeft hij door verkoop er van medegewerkt lot de vergrooting van het café. Eén huisje slechts, hetwelk onmiddellijk aan den tuin grenst, en hetgeen de heer K. ook gekocht had, moest blijven staan en door hem tot zijn dood bewoond blijven, waarvoor hij dan ook van den heer K. we kelijks eene toeiage en een paar flessclien wijn kreeg. Zijn leven was gelijk aan dat van een armen kluizenaar die, hoewel hij het et' ruimschoots van nemen kou, dit alleen niet deed, maar zelfs uit zuinigheid of liever gierigheid niets liet reinigen, en zelfs zijn eigen lichaam op dat punt geheel verwaar loosde, totdat eene week of zes geleden, toen hij ziek werd, eene nicht vau hem in huis kwam, en een en ander schoonmaakte en op orde bracht. Nu hij echter dood is kan het café Krasnapoisky, zoo noodig, al wederom door vergrooting van den tuin worden uit gebreid. Voor 8 jaar ongeveer werd bij' genoemden Jan Smit een zak met f1000 gestolen, waarvan de daders nimmer ontdekt zijn; wel een bewijs dat de man, die als een behoeftige leefde, er zeer goed bijzat en een beter leven had kunnen hebben. Verschillende bewoners der Schouteusleeg zijn door hem in zijn testament bedacht. Aan de heeren C. J. Van Houten Zn., te Weesp, is door den koning vergun ning verleend hun fabriek te mogen noemen „De Kon. Van Houten's Cacaofabriek"; hetgeen aan die onderscheiding dubbele waarde geeft is de omstandigheid, dat het verzoek tot het mogen voeren van dien naam is geschied op een uitnoodiging, die Z. M. aan genoemde heeren heeft laten doen, met de betuiging van zijn tevreden heid over hun cacao. Men schrijft aan de R. Ct. uit Aal ten 15 Augustus. De gevolgen van de beschermende maat regelen, die de Duilsche regeering voor de bueren heeft genomen, zijn hier duidelijk zichtbaar. Bij heele troepen ziet men, voor- ai Zaterdagsavonds, de fabrieksarbeiders uit het naburige Bocholt dit dorp binnentrek ken, om ieder een „stoeten" (brood) en 4 pond spek mede te nemen. Voor eeuige stuivers hebben de lui wel een marsch van 4 uur gaans over. In de laatste dagen is het hun echter gemakkelijker gemaakt; eenige echte en andere voor deze gelegen heid geïmproviseerde handelaars hebben in een denneubosch aan de grenzen hunne tenten opgeslagen, om daar de Pruisen uit de eerste hand te hebben. Zij maken daar goede zaken. Uit Dieren verneemt de Arnh. Ct. dut gedurende den afgeloopen nacht iu bet hotel „Berghege" onder Laag-Soeren, een binnenbrand heeft plaats gehad, waarmede eene aldaar gepleegde diefstal iu nauw ver hand moet staan. De justitie uit Arnhem heeft zich reeds derwaarts begeven. De heer mr. C. J. Sickesz, te Lo- chem, heeft wegens redenen van gezondheid zijn ontslag ingediend als voorzitter van de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw. Te Zwolle hebben zich voor de be trekking van inspecteur van politie 2 k 1 jaarwedde f800, 15 sollicitanten aangemeld, onder wie behalve 2 onder inspecteurs uit Rotterdam en eenige adjunct-inspecteurs uit verschillende plaatsen, zich ook bevonden 1 advocaat, 1 hoofdonderwijzer en 1 rijksveld wachter, welke laatste verklaarde bekend te zijn met de Fransehe en Hougduitsche talen en ook Eugelsch en Latijn te kuuuen spreken. Te Meppel had op 15 dezer tijdens de markt een droevig ongeval plaats. Het paard van den wagen, waarmede een land bouwer uit Staphorst die stad bezocht, geraakte in het begin der stad op hol. De landbouwer sprong uit den wagen, doch struikelde, met het ongelukkig gevolg, dat hij een heen en een paar ribben brak en andere ernstige kwttsuien bekwam. Dr. Stoffels verleende den ongelukkige het eeist geneeskundige hulp. Zijn tóestand is hachelijk. Dezer dagen ontving liet bestuur der Sue. ker Zeilvereeuigiug een schrijven vau den secretaris der Holland Society te Lon den, waarin haar werd medegedeeld, dat in de Pinkstervergadering besloten was, der zeilvereeniging een zilveren beker met ins criplie aan te bieden als hulde voor de on dervonden vriendschap en gastvrijheid. De beker is verzonden op 3 Aug. eu kan dus nog juist op tijd aankomen om als prijs te worden uitgeloofd voor den op 22 dezer maand te houden wedstrijd, liet plan be staat den beker slechte gedurende een jaar in het bezit van den overwinnaar te laten. Tot aauvuiiing van een desbetreffend bericht mehit men aan de Midd. Ct: Bij aankomst van het bataljon infanterie van Middelburg ie Domburg werd li. K. H. Prinses Marie der Nederlanden hiervan ver wittigd eu Haar verzocht, het korps officieren aan HD. te mogen voorstellen. Onmiddellijk begal' zich de Prinses, verge zeld van Haren Gemaal en vier kinderen, de Koningin van Rumecie, generaal Greciano en graaf Van Limburg Stirum, van het strand naar het dorp en verscneeu voor het batal jon, dat door de Vorstelijke Personen in oogeu8chouw werd genomen, hij welke ge legenheid zij hunne ingenomenheid te kennen gaven met de flinke houding van den troep, Nadat aan de militairen rust was gegeven- werden de officieren aan de Vorstelijke Per. sonen voorgesteld, waarbij de Prinses te kennen gaf dat het tiaar genoegen deed de militairen te zien van het leger, dat door wijlen haren doorluehtigen Vader zoo hoog werd vereerd, terwijl de Prins den officieren de hand drukte. Toen de troep uiteen was gegaan onder hield de Prins zich eenige oogeubiikken tuet deu ouden korporaal De Groote, sprak hem over de beteekeuis van zijn onderscheidings- teskeneu voor langdurigen dienst eu gai den ouden dienaar, die opstond eu de mili taire houding aannam, te kennen dat hij moest gaan zitten, want dat iemand, die reeds 32 jaren soldaat is, dit wel verdiende. Ook de generaal Greciano onderhield zich met dien korporaal en roemde het flinke ge zonde uitzicht van den troep. Voor den rechter-commissaris te Roer mond zijn vier kiezers uit de gemeente Echt gedagvaard, wegens het belemmeren van den vrijen toegang voor een kiezer tot de stembus, alsmede het verscheuren van een stembiljet. (A'. R. Ct.) Een jong Nederiandsch geneesheer, die een pleizierreieje maakte, kwam een paar weken geleden op een hoogen berg bij Boden bach in Bohemen. Een der kellners van het op dien berg gevestigde logement hoorde toevallig van andere reizigers, dat de jonge man geneesheer was eu verzocht om zijn bijstand, daar hij zich zeer ernstig had ge sneden. Natuurlijk was onze landgenoot menschlievend genoeg om behulpzaam te ziju en hij verbond de wonde op kunstvaardige wijze en zorgde er zoo goed mogelijk voor. De eigenarts van het logement riep daarna ook de hulp van den Nederlander in ten behoeve van een van haar werklieden, die zich had gekneusd. De jonge dokter werd voor zijn meuseh- lievendheid bijna op hoogst onaangename wijze beloond, want toen hij, verder reizende, in het dorp Schueeberg kwam, werd hij door een gendarme, die van het gebeurde had gehoord, aangehouden en ter verant woording geroepen wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Toevallig was een hooggeplaatst Oostenrijkscli ambtenaar geinige geweest van de belanglooze hulp vaardigheid van den Nederlandschen genees heer; hij sprong voor hem in de bres en hieraan was het te danken, dai onze land genoot zijn reisje kou voortzetten, zonder verder lastig te worden gevallen. BÜITENLANDSOHE BERICHTEN. B L (J I E. Prins Bouilewijn van Vlaanderen zal de manoeuvres vau het Duitsche leger iu Hanover bijwonen. In België is eeoe nieuwe ouderschei ding ingesteld, uitsluiieud voor personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van nuttige instellingen van coöpe ratieven aard voor den werk manstand. Zij bestaat uit twee graden: 1ste en 2de klasse; de onderscheidingsteekenen dragen tot op schrift: „Mutualilé. Onderlinge Bijstand, of wel Coopérat'.on. Samenwerking. X ii L A X Iu de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting verklaarde de heer Lewis ham: Het Hollandsche vee ie van dien aard, dat geen reden bestaat om de uitvoe ring der verordening, waarhij machtiging wordt verleend tot den invoer van vee uit Holland zonder slachting of quarantaine, tot na het vastgestelde tijdstip te ver dagen. Er worden maatregelen genomen voor het bezoek van de koningin aan liet prins dom Wales. Men denkt dat H. M. er tot en met den 27n zal blijven en dan naar Carlisle zal vertrekken waar de kindereu vau prins en prinses Hendrik van Battenberg haar zullen opwachten. H. M. zal waarschijnlijk tot het midden van November in Schotland blijven. De Standard spreekt het bericht te gen, dat de heer Choplin het arnot van minister van landbouw iu Engeland zou hebbeu aangenomen. Hem is dienaangaande nog geen aanbod gedaan eu er is nog gee- nerlei benoeming geschied. Omstreeks 2500 arbeiders van de Oost- en West-Indische dokkeu te Londen hebben het werk gestaakt. Tenzij hunne eischen niet worden ingewilligd, vreest men, dat de beweging zich tot de nieuwe Tilbury Docks zal uitbreiden. Om mogelijke ouge- regeldheueu te onderdrukken, is de politie macht in deze wijk versterkt. lil de quaestie van het muilbanden der houden te Londen, waarvan wij giste ren melding maakten, is door deu Privy Council" besloten, van de politie gebruik te maken, om het bevel tot tiet muilbanden te doen nakomeu. De Exchange 'telegraph Company ver neemt van officieeie zijde dat de shall van Perzië belangrijke toezeggingen heeft gedaan ten opzichte van het doortrekken van Eu- gelsche troepen over .Perzisch gebied. De jacht op grouse is den 15de iu Schotland weder opengesteld. Van den om vang dezer jacht kan nun zich eenigszins een denkbeeld vormen, als men bedenkt, dat zich in de Schotsche hooglanden niet minder dan 3000 jachtterreinen voor dit wild be vinden. De eerste dag was voor de jagers zeer bevredigend. Prins Albert Victor vau Wales eu een metgezel schoten 94 paar hoenders. Nog gelukkiger waren de hertog van Chartres, de hertog van Orieans en de graaf van Parijs, die te zamen met 269 paar vogels van de jacht terugkeerden. Te Portnmna, in hel lersche graaf schap Counaught, is weder een agrarische moordaanslag gepleegd. Op het oogeublik dat de heer Tener, een agent van den mar kies van Clauncarde, die iu den laatsteu tijd tal vau wanhetalende pachters van hunne hoeven deed verdrijven, langs een boekweit veld reed, werdeu twee schoten op hem gelost, weike echter slechts zijn paard trof fen. Twee jongt lieden ziju ais de ver moedelijke daders gevangen genomen. x& A JU. De Figaro oppert de vraag, of de heeren Boulauger, Dillon en Rochefort ook na hun veroordeeliug door het hooge ge rechtshof nog mogen voortgaan met het schrijven iu Erausche couranten. Het ant woord luidt, dat de wet van 1868 dit wel verbood, maar dat dit verbod in de nieuwe perswet van 1881 niet is gehand haafd. Hetzelfde blad brengt in herinnering dat sedert Lodewiik XVIII alle bestuurders van Frankrijk, met uitzondering van maarschalk Mac-Mahon, ecnigen tijd in ballingschap hebben doorgebracht. De Parijsciie bladen bevatten het pro gramma voor het groote feestmaal, hetwelk zondag door den Parijschen gemeenteraad aan alle Eransche burgemeesters zal worden aan geboden. Voorafgegaan door de muziek der republi- keinscke garde, zullen de burgemeesters zich in optocht van bet stadhuis begeven naar liet Palais d'Iudustrie, waar de maaltijd zal worden gehouden. Aan het hoofd vau den stoet gaat de voorzitter van den Parijschen gemeenteraad met de burgemeesters der beide kleinste gemeenten van Frankrijk, de oudste burgemeestei vau Algiers eu de burgemeester van Tunis. Tot dusver hebben 13,(J00 burgemeesters de uitnoodiging aangenomen. Allen vinden een plaats in de zeven zalen van het Palais d' Industrie, waar in elke zaal tafels voor ongeveer 2000 gasten zijn opgeslagen. Na tuurlijk zijn ook. een groot aantal nood-keu- keus voor deze feestelijke gelegenheid ingc. richt. Aau liet diner zullen twee officieeie rede voeringen worden gehouden, de eerste door den voorzitter van den Parijschen raad en de tweede door president Carnot. Daarna zullen de burgemeesters den heer Carnot gaan be groeten. Een der bladen rekent uit, dat de president vijf uren noodig zal hebben, indien hij eiken burgemeester de hand wil geven. De heer Rouvier, minister van fiuan- ciën, is dezer dagen, terwijl hij een rijtoer deed, vau zijn paard gevallen. Hij bekwam eene lichte kneuzing aan het been, maar zal waarschijnlijk reeds binnen eenige dagen weder hersteld zijn. Kardinaal Guilbert, Bederl zes jaren aartsbisschop van Bordeaux, is te Gap, waar hij sedert eenige dagen vertoefde, plotseling overleden. SFA SJ Uit Madrid wordt het gerucht tegen gesproken, dat keizer Wilhelm vau plan zon zijn in het najaar Spanje te bezoeken. ITALIË. Gisterennamiddag heeft de koning van Italië, vergezeld van den kroonprins enden minister vau marine, de versterkingswerken in oogeiiscliouw genomen en is daarop naai Caprera vertrokken om een krans Ie leggen op het graf van Garibaldi en het huis Ir bezoeken waar Garibaldi woonde. Heden zal de reis naar Napels worden aanvaard. ©SJITtiLIILAA». Keizer Wilhelm en zijne gemalin mei gevolg ziju gisterenavond naar Bayreutl vertrokken. Prins Leopold van Pruisen, zwaga van de keizerin, heeft op grond van zijl uiterat zwakken gezondheidstoestand ontslag gevraagd en vegkregen als kapitein bij lijfwacht. Naar men zegt, is hij voom mens, zich naar Indie te begeven om das eenige jaren bij zijne zuster, de hertogii van Counaught, door te brengen. De shah van Perzië komt Maandag avond te München, waar hij door den prins- regent en de voornaamste autoriteiten zal worden verwelkomd. De stad Straatsburg heeft aan kek Wilhelm een feest aangeboden en de kek zal zich dientengevolge op 20 dezer dan- heen begeven. Onder de feestelijkheden a een groote optocht met fakkellicht, waaras meer dan 6000 personen, 16 muztekgeni schappen en 1100 zangers zullen deelnemt; benevens eene wapenschouwing te Metz. Ui garnizoen aldaar zal met eene brigade n terij eu een regiment infanterie verstal worden. Te Berlijn zijn zes ziektegevallen t pokken voorgekomen, waarvan twee i doodelijken affoop. Over het ontstaan eu verbreiding der ziekte meldt een Dnitscij ueeskundig blad, dat in de vorige een timmerman, die gedurende een koiW' blijf te Inowraclaw, iu Posen, met pokte' lijders iu aanraking geweest was, in lichts graad de pokken kreeg, doch genas. Eeuigen tijd later stierf een persoon hetzelfde huis, volgens de geneeskundige"1 klaring aan de pokken. Een ander geval doodelijken afloop werd „hoogst waaischif lijk" voor pokken verklaard en kort da"'i zijn in de aangrenzende woning 1 en ink zelfde huis 2 nieuwe ziektegevallen vooip komen. - De nieuwe bisschop van MuDster, 1' Dingelstad, is 54 jaren oud en 30 ja# geleden tot priester gewijd. Hij werd h' aangesteld als leeraar aan het bisschop:: lijk Seminarie te Galedonk, waar h|« zijn eerste opleiding genoten had. h' daarna echter ging hij zijne studiën te Bonn, daarna te Munster voortzetten i promoveerde in 1865 tot doctor in de f losophie. Tot 1873 was hij toeu weder Galedonk werkzaam en, na de sluiting" die instelling, te Goch en te Vecht» j leeraar werkzaam, iu welke laatste plaat'; van 1875 tot nu toe eene vaste aanstel# had als leeraar aan het Gymnasium. Er ziju thans op de werf van Seine» te Elhurg 16 topedobooten voor de O'1 sche marine iu aanbouwze moeten de helft in Oct. de overige in Jan. worden opgeleverd. Reeds is voor een nieuwe torpedo-vaartuigen, tlie daarn» maakt worden, contract gesloten. Oo 5 nieuwe gepantserde vaartuigen w ring, met ramtorens, deels voor de n verdediging bestemd.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2