I 8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 19 Augustus 1389, - 11', 194. ADVERTENTIE is Uitgevers: Gebroeders Muré. iloogcre Burgerschool voor Meisjes BINNENLAND3ÜKE BERICHTm p Deze 11 r a i v e r s e h ij is t d a e I ij k behalve o p K n- en Feestdage n. k S 0 ri U E HI E T Vooi Leidenper 3 maanden I 1.25. Franco door het geheele rijk, er A maanden 1.60. Prils per 3timmer 10 Ct sit. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Schecpunakersstee? 6, Stads-Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen bij deze ter algeoieene kennis, dat de Passage over de Mare- brug, liggende over den Ouden Sin gel, van Maandag 19 Augustus a. s, gedurende vier of vijf dagen voor Rij- en Voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester eu Wethouders voornoemd BOOL, Weth., 1. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 17 Augustus 1889. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden brengen ter kennis tan belanghebbenden, dat het tweede admissie-exaiiieu voor de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes zal aanvangen op Vrijdag 30 Augustus a. s., en de herexamens op Maandag 2 Septem ber a. s., telkens des morgens te negen uren, terwij! zij, die aan bet adiuis'ue.- examen wenscheu deel te nemenworden uitgenoodigd zich bij de Directrice aan te meiden vóór den -26s'ra Augustus a. s. in het schoolgebouw aan de Garen- inarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Weth., 1° Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 17 Augustus 1889. PATENTBLADE1V. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Patent bladen voor de gepatenteerde» wonende in de Wijken III en IV, over het dienstjaar 1889/90, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Maan dag 19, Dinsdag 20, Woensdag 21 en Donderdag 22 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deurwaar ders der Directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen lien Cents tonder meer. De Burgemeester voornoemd, BOOL, Weth. 1. B. Leiden, 17 Augustus 1889. hKltDA, 17 Augustus. Naar aanleiding van besprekingen over de weinige geschiktheid van de bergplaatsen 'en ons stedelijk archief, dat verspreid is ever de zolders van het raadhuis, het Invalidenhuis en een gewelf naast het politiebureau, zijn plannen beraamd om het archief over te brengen naar het buis van ouds genaamd 's Gravensteiu, eigendom der gemeente en thans als huis van bewaring 'erbuurd voor f 500 jaarlijks aan bet rijk. Dat gebouw zal, in verband met de ver andering van bestemaing van de militaire strafgevaugeuis nabij deze gemeente met Januari verlaten worden eu in gebruik terugkomen aan de gemeente. Over 't alge- meen zijn gezag- en belanghebbenden met be' plan zeer ingenomen eu in verband ®et de in casu noodige inwendige vertim- meriugen zijn gister reeds eenige opnemingen gedaan. Het ware wei ie wensehen dat een archief zoo kostbaar als dat van onze gemeente een waardiger onderkomen kon erlangen dan op de vochtige en van knagend gedierte lang niet vrije zolders van het raadhuis, in de lang niet waterdichte bergplaats in het Invalidenhuis of in het muffe gewelf onder het raadhuis. Het Rijks Ethnographisch Museum afdceling Nederlandsch- Oost Indië Hooge- woerd 108 zal morgen Zondag 18 Augus tus van 12 tot 4 uren ter bezichtiging zijn opengesteld. Uit de opgaven betreffende de sterfte an de geboorten in de inaand Juni 1889 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 134 kindereu, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 89 personen, en wel beneden 1 jaar 31, 15 jaren 11, 514 jaren 6, 1420 jaren 2, 2050 jaren 10, 5065 jaren 7, 6580 jaren 13, boven 80 jaren 4, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling '2, lichaamszwakte, tering 11, klierziekte, rhachitis, syphilis 1, absc. ulc. gar.gr. pyuem. haem. 1kanker 3waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhuï- dea aanhoudende koorts 1, tus- scheupoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismusepilepsie 5, apoplexie 5 hersenziekten, krankzinnigheid 11, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 8, croup kinkhoest 4, acute ziekten der ademhalingsorganen 4, chron. ziekten der ademhalingsorganen 3, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 1, organ, hartgebrekenaneurysms 4, angina, diphtheriua diarrhoea, dysenterie 6 cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 2, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1ziekten d. organa urogenitalia 6ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling 4. Door de politie alhier is aangehouden een persoon die, na een wagen gehuurd te hebben, dezen onmiddellijk daarna aan een ander van de hand beeft gedaan. Na opge maakt proces-verbaal wordt hij ter beschik king van de justitie gesteld. Dezen middag waren aan de Vlietbrug bij het Rapenburg twee schepen tegeiijk in de opening, waarvan het een averij aan bet ander zou hebben toegebracht. De schipper wiens schip averij had wilde niet doorvaren vóór de politie van een en ander nota had geuomen. Dit geschiedde dan ook weldra. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 11 Aug. 42 volw. en 10 k., totaal 52. M. 12 64 16 80. D. 13 70 W. 14 75 D. 15 72 y iu V. 16 r 71 j, 16 87. Z. 17 67 h 16 83. Deze week werden op „Rhijnzigt" geDomen 308 zwembaden door heereu en 14 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. n ii, 16 u OU. n 10 u, a 91- 88. 16 16 stUISIEH, liETTÜRIiX K.V KOMST. Programma van de muziekuitvoering op Zoinerzorg, op Dinsdag 20 Aug. 1889, onder directie van den heer W. Van der Linden, lste afd.N°. 1. Marsch, der Romischen Legionen aus der Oper Aniim, Hofmann;2. Ouverture Flotte Bursche, (arr. W. Van der Linden,) Suppé; 3. Fantaisie Zampa, Opéra de Hérold, Hansseus; 4. Goldne Myrthen, Walzer, Fahrbach; 5. Souvenir de Mendels sohn, Dunkier. 2de afd.: N°. 6. Ouverture le Byou Perdn, Adam7. Scènes Napoli- taines, Massenet; 8. a. Le Chant des Vagues, Romance pour le Piano, (arr. W. Van der Linden,) Sidney Smithb. Flirtation, petite Valse pour instruments 4 cordes, (atr. W. Van der Linden,) P. A. Steck; 9. Fan taisie de l'Opéra Don Juan de Mozart, F. Dunkler. OFFICIEEL,*: BERICHTEN. Bij kon. besluit zijn aan de volgende personen de achter hunnen naam gevoegde pensioenen verleend H. Hoft, zich schrijvende H. J. Hoft, brievengaarder te Berlicum, f152; K, A. De Groot, telegraphist 2e kl. bij de rijkste legraaf, f196; S. Ronde, brieven- en tele grambesteller te Hoogezand, f133; J. Hou- waard, zich schrijvende J. Houwaart, post bode te Noordwijk, f231; is aan L. 11. J. J. Mazel, eervol ontsla gen hoofingenieur der lste klasse van 's rijks waterstaat, te 's Gravenhage, een pensioen verleend ten bedrage van f 3000 's jaars is aan P. E. Fischer, eervol ontslagen opzichter van den waterstaat der lste klasse te Moerdijk, een pensioen verleend ten be drage van f1173 's jaars. De minister van justitie zal op 20 dezer geen audiëntie verkenen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. S. B. Ranneft, arts te Groningen, tot wederopzegging toe gelaten als privaat docent in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de orthopaedie. Het Sportblad meldt, dat de officieren onder zekere voorwaarden wordt toegestaan, in de wedrennen mede te dingen. Dit be- sinit is een gevolg van het adres door alle renvereeuigingen aan den koning aangebotlen en waarop door den minister van oorlog gunstig werd geadviseerd. Naar het flbl. verneemt is door de spoorwegdirectie te Elberfeld aan ,de betrok ken Nederlandsclie spoorwegen voorgesteld, rechtstreeksch verkeer voor personen en bagage in te voeren tusschen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht eenerzijds en Uiina-Königsbron bij Dortmund aan de andere zijde, ten behoeve van de talrijke Hollandsche familiën, welke tegen woordig die badplaats bezoeken en er hunne kinderen eene zoogenaamde Creuznachter kuur laten oudergaan. Dat genoemde bad plaats tegenwoordig zoovele bezoekers van bier trekt, vindt zijn gtoud in hare nabij heid (ongeveer 5 uren sporen), in het goed koop» verblijf en in het werkdadige van de baden, wegens de uitgebreide saüues, die er zich bevinden. De heer Croll publiceert in Hecht voor Allen de volgende waarschuwing: De Nederlandsche posterij is niet meer te vertrouwen, daar zij het grondwettelijk gewaarborgde! brkvengeheim schendt. W,.-er dus een zoogenaamd grondwettig rceht (van papier), dat bij alle andere in de prullemaud kau worden gesmeten Wij schreven eenigen tijd geleden een brief aan onzen partijgenoot Doinela Nieu weuhuis, die tbaus bij Parijs vertoeft, en ontvingen van hem de envelop terug, ten bewijze dat hij daar was aangekomen in zoo geschonden toestand, dat de brief eruit kon worden gelicht. Op ons beklag aan den directeur van het postkantoor te 's Gra venhage ontvingen wij ten antwoord, dat dit z. i. bet gevolg was ffvan de weinige stevigheid van het papier waardoor het tij dens het vervoer is doorgesleten I'' Hoe ongerijmd deze bewering is, blijkt hieruit, dat het vervoer slechts ongeveer tien uur duurt, en dat onze brieven met enveloppen van hetzelfde papier, ïd grooten getale ver zonden, ook aan zijn ter zelfder plaatse vertoevende familieleden, steeds geheel onge schonden aankomen. Een tweede onmiddellijk daarop volgende brief, door ons aan onzen partijgenoot ge richt, kwam opnieuw in gelijken geschonden toestand aait. Een andere, gecacheteerd met vijf lakken, door een onzer vrienden aan hem gericht, bereikte hem in 't geheel niet, waarschijnlijk omdat men de lakken niet kon herslelleD, en hem daarom maar vernietigde. Dat de schuld ligt in Nederland, blijkt uit de op de envelop gestelde verklaring van het Fransche postkantoor, dat de brief daar geschonden is aangekomen. 't Verhaal komt ons zegt de Tijd schier ongelooflijk voor. Op grond alleen van het vermoeden van Hecht voor Allen, in zijn oordeelen en veroordeelen zoo vaardig, wei geren wij aan te nemen, dat liet bij de wet op de posterijen gewaarborgde brievenge- heim in ons land geschonden wordt. Zoo lang geen betere bewijzen worden aangebracht, houden wij het er dus voor, dat het have nen van de brieven aan een andere om standigheid is toe te scluijven. Intusschen, een onderzoek is gewenscht en zal zeker niet uitblijven, te minder wijl, volgens bewering van burger Croll, een met vijf lakken ver zegelde brief is zoekgeraakt. Gisterochtend te 8 uur ontstond ten huize van een timmerman, in het hofje van Nijverheid, aan den Zuidoost-Buitensingel te 's Gravenhage, een begin van brand, vermoedelijk veroorzaakt door onvoorzichtig heid van de kinderen, dia op zolder, tevens timmermanswerkplaats, speelden. Een par tijtje bout leed nog al schade. Door eenige spuitgasten werd het vuur spoedig bedwon gen. De spuit van het reg. grenadiers en jagers, mede aangerukt, behoefde geen dienst te doen. De te Voorburg bestaande feestcom missie, vertrouwende op de medewerking der ingezetenen, heeft in eene Donderdag avond gehouden vergadering besloten den 9en verjaardag onzer prinses te vieren door het houden van een kinderfeest, ongeveer in denzelfden trant als het vorige jaar. Het voorloopig programma wijst reeds op mastklintmen, tobbespel, koekslaan, zakloo- pen en dergelijke spelen. Ook heeft de commissie plan de behoeften der maag te bevredigen: zij denkt over melk, krenten broodjes en poffertjes. Als de deelneming nu maar algemeen is, en vroegere feesten geven recht dit te vernachten dan kan 2 September een prettige dag voor de schootkinderen zijn. De gemeenteraad van Kralingen heeft bepaald, dat men er geen haardsteden, stook plaatsen enz. mag maken of herstellen, dan na goedkeuring van B. en W. en dan na ken nisgeving aan den hoofdman der brand weer. Woensdag maakte de arrond-recht- bank te Haarlem een begin met de behan deling der zaak van den bekenden diefstal van gouden en zilveren medailles bij de firma Krelage zoon te Haarlem. Zekere Verwaaijon, zich noemende diamantslijper, oud 26 jaar, een persoon, die reeds vroe ger wegens oplichting werd veroordeeld bad zich te verantwoorden wegens het zich door middel van braak toeëigenen van om-

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1