steil met de Kroon, hem door Z. M. den keizer ran Oostenrijk. Hongarije geschonken. Bij kon. besluit is het gewijzigd regle ment der Maatschappij van levensverzekering, opgericht in het jaar 1835, gevestigd te Rotterdam, goedgekeurd. Bij kon. besluit is, met ingang van 16 Augustus 1889, aan mr. J. R. H. Van Schaik, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het arrondisse ment Zaltbomrael. De minister van Koloniën zal op 16 dezer geen audiëntie verleenen. BIN N ENLANDSOHE BERICHTEN. De Staatscourant bevat het kon. be sluit van 1 Aug., waarbij wordt ingevoerd een nieuw reglement betreffende de toeken ning van pensioenen en onderstanden ten laste van de begrooting »uu Neder!. Indië aan de weduwen en kinderen van Europee sehe en daarmede gelijkgestelde officieren en mindere militairen van de landmacht in Ned. Indië, en van de aan de laatstgemel- den gelijkgestelde militaire personen, na 1 Oct.. 18S9.J De minister van buitenlandsehe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de politieke agent en consul-generaal te Cairo aan zijn departement te spreken zal z in op Donderdag en Vrijdag den löden en 16den e. k.des voormiddags van ]012 en des namiddags van 24 uren. Reeds maakten wij melding van de voorstellen der regering om bet wapen der rriarécbaussée uit tc breiden. Het plan is. eene ge. cel nieuwe derde divisie Id 'net leven te roepen ter bezetting van de provincie Gelderland, ten oosten van den IJssel, verder de provincie Overijssel, met uilzondering van bet gedeelte gelegen op den linkeroevervau den IJssel en de gemeenten (Stad en Ambt) Vollenhove, Blokzijl en Kuinre; voorts ge heel Drenthe, beneveus het zuid-oostelijk deel der provincie Groningen en de provincie friesland. De divisie zal nit 36 bereden brigades zijn zamengesteld en, behalve 5 officieren, 198 onderofficieren en minderen sterk zijn. De divisie-commandant zal te Zwolle, de Oe vier districts-commandanten respectievelijk te Zwolle, Assen, Almelo en Ruurlo geves tigd zijn. {Z Ct.) 'ïw .JVjRd/j'-i.ag^seKe oorl(vrsfreea.tt£i) zijn door de inwoners druk bezocht. Men schat bet aantal bezoekers van Zondag 11. op 2000. Niet alleen het indrukwekkende, (ie grootte der schepen, maar ook de inrich ting en de bewapening worden door de Noren zeer geroemd. Het Morgenblat weet te vertellen, dat beide oorlogsbodems voor 6 A 7 jaar op de marinewerf tc) Amsterdam zijn gebouwd en te zamen een waarde ver tegenwoordigen van 6 A 7 millioen kronen, dat bet plan bestaat er veertien dagen een oefeningstocht mede te doen in de Noord- z.ee, waarna de schepen in Den Helder zul len uitgerust worden voor langere tochten, van 1 en 2 jaar, voor Oost- en voor West- Indie. De consul-generaal van Nederland te Christiania gaf Zondag ter eers van de ge- zamelijke officieren der beide oorlogsbodems een officieel diner, dat vereerd werd met de tegenwoordigheid van den minister van staat en vele andere hooge militaire autori teiten. 's Maandags bood de commandant, aan boord van liet fregatschip Tromp, aan dames en heeren uit Christiania een uit stekenden, hoogst gezelligen maaltijd aan. De Nederlanuscbe officieren waren met bet verblijf en de ontvangst te Christiania bij zonder ingenomen. Allen betreurden bet dat zij er niet langer konden toeven, maar de order uit Den Haag, van het ministerie van inarino gaf bevel tot vertrekken. Woensdag-namiddag, een oogeublik vdor de twee Hollandsche oorlogsschepen van Christiania zouden wegvaren, kwamen drie matrozen in aangeschoten toestand de Piper- viksbrug af, waar zij een jolleman aanriepen om hem te roeien. De jolleman, denkende dat de matrozen aan boord moesten, roeide op hen toe, doch dit was hunne bedoeling niet. Zij ontnamen hem de roeispanen, daar zij niet naar het schip terug wilden. Daardoor ontstond een gevecht, waarbij twee der ma trozen in het water vielen. Zij werden echter spoedig door de bemanning van het schip er uitgehaald, die beu voor verdrinken behoedde. De matrozen, die nog niet aan boord wilden gaan, boden hun kameraden heftigen tegenstand, die echter met behulp van eenige politie agenten, welke, toen zij de matrozen zagen vechten, met een anderen jolleman op hen toegeroeid waren, zich van hen meester maakten en hen, met de handen op den rug gebonden, behouden aan boord brachten. Een uur later zeilde het schip uit. (N. v. d. D) im yng) fint» CJ pwr? Voor de arrondissements.rechtbank tc 's Gruvenliage stond gisteren terecht een schuiteujager uit Leidschendam, beklaagd van diefstal. Beklaagde had in den vroegen ochtend van den 28n Maart laatstleden een zak gevuld met gras, dat gemaaid lag op het veldje voor de woning van den veldwachter der gemeente Stompwijk. Vorige malen was daar ter plaatse ook gras gestolen waarom de veldwachter dien nacht, vergezeld van den eigenaar van liet gras de wacht had gehouden en den be klaagde bad gearresteerd. Beklaagde bekende hel hem ten laste gelegde en gaf op dat hij op dat oogeublik ver legen was om een hapje gras en toen den zak half had gevuld. Het gras had volgens hem eene waarde van drie cents. lipt openbaar ministerie vorderde voor beklaagde eene gevangenisstraf voor den tijd van 6 dagen. Uit Miiuchen seint men, dat de jury der internationale tentoonstelling een gouden medaille eerste klasse heeft toeg. wezen aan den heer Maris te Rijswijk, en een medaille tweede kjasse aan de tlaagsche schilders L)u Chalel en Neuhuijs. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur ging iiel op een zilveren bruiloftsfeest in de Kruis straat te Delft zoo vroolijk toe, dat. de pe troleumlamp van de tafel viel, waardoor brand ontstond. Hoewel door foestgenooten en buren vrij spoedig gebluscht, is de schade nog vrij aanzienlijk. Naar wij vernemen, is de heer H. P. N. Muller te Rotterdam, ter waardeering zijne: wetenschappelijke verdiensten ton opzichte van Afrika en van aan den Kongo-staat bewezen diensten, door Z. M. den koning der Belgen benoemd tot ridder van de Leo- pold-orde. (AU R. Ct.) Gisteren-voormiddag hebben schiet oefeningen met het kanon, kaliber van 24 centimeter, plaats gehad in het fort aan den Hoek van Holland, die bijgewoond werden door de ministers van Oorlog, Financiën, Justitie en Biunenlandsche Zaken. Zij be gaven zich daartoe per rijtuig naar de Hoek van Holland en waren in den namiddag on geveer ten 3 uur hier terug. Ook de inspecteur generaal der artillerie, generaal-majoor Schneider en de generaal- aeze-p-dërueMiiig'AlJ. Op ^urMflêïitr'ïfmto werd de schijf nog geraakt. Men meldt aan de Tijd uit Rotter dam Op een valsch briefje wist in de voor laatste week een ontslagen timmermansknecht zich door een houthandelaar een belangrijke partij hout te doen afgeven, welke hij ver kocht, waar hij met het daarvoor c-ntvau- gene naar Gouda ging, om er kermis te houden. Deze week keerde hij hier terug, moge lijk om er de kermis te komen vieren, met welk doel hij waarschijnlijk trachtte gepas seerdeu Zaterdag een andereu houthandelaar op te lichten, hetgeen hem niet gelukte, daar de houthandelaar, terwijl hij hem aan den praat hield, de politie had doen roepen, welke den man in arrest nam. In den vroegen morgen van Maandag is te Haarlem om het ufnemen van een zweep twist en daarna eene bloedige vecht partij ontstaan tusschen een troep Amster dammers, die te Haarlem kermis hielden en depothouders en knechts vau de brood fabriek aan de Bakenessergracht. Verschil lende personen zijn daarbij verwond; o. a. is een broodbakkersknecht met gebroken arm naar het gasthuis overgebracht en aan een Amsterdammer is een stuk van een oor ai gebeten, terwijl zeven ongeslepen spiegel ruiten aan de fabriek zijn verbrijzeld. De politie heeft eenige der belhamels in arrest genomen. (Af. Ct) liet 25-jarig bestaan van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal op 16 dezer met een groot vuurwerk herdacht worden. De eigenlijke feestviering is tot later verschoven. Het vooruitzicht bestaat, dat ook te Amsterdam het trampersoneel weldra op meer rust zal kunnen rekenen. Reeds is be paald dat koetsiers en conducteurs, die hun halven vrijen dag hebben, des morgens zich niet meer aan den stal behoeven te ver voegen, om te vernemen of zij ook moeten invallen voor een zieke; terwijl bekend is gemaakt, dat het personeel zal worden uit gebreid. Een lOOtal te Niruwediep liggende visscher8vaartuigen zijn gisteren ochtend tijdens het sterke vloedgetij door het breken der touwen op drift geraakt. Enkele kwamen in botsing met het oorlogsschip uAruba" en verloren daarbij mast, zwaard of roer, of bekwamen andere schade. Twee visschers ge raakten over boord en werden niet dan met .-sns vs y sssv veel moeite en bewusteloos weder op het droge gebracht. Een ander moest rnet ge broken been ter verpleging in het marine hospitaal worden opgenomen. Men meldt uit Terschelling van 11 Aug. aan het Hblad: Gelijk bekend is, strandde in onze Buitengronden in 1859, op reis van Caldero in Chili naar Hamburg met eene kostbare lading zilver- en koper erts het Duitsche schip El Dorada. Reeds vroeger was een onderzoek ingesteld naar den toestand van het gezonken wrak, doeli men zag weinig kans de la ling te bergen, wijl ze onder het zand zat. In den loop van dit jaar werd er een contract gesloten met de assurautiemaatschappij, en toog de stoomscheipenzuiger De Friesland er op uit om het wrak, waarvan de merken aan wal ondertuaschcn waren verdwenen, in d diepte op te zoeken, wat eerst, deze week gelukte. Men heelt de volle zekerheid, dat het ge vondene bet bedoelde wrak is, want in den steker heeft men zil v ererts opgehaald. Evenals ten vorigen jare, vereenigJen zich gisteren te Arnhem eenige leden der voormalige koinpagnie „vrijwillige jagers der Lt'idsohe hoogeschool" tot een vriend- sehappelijken maaltijd in het hötel Belle Yue aldaar ter herinnering aan den zegevierenden intocht va.: het Nederlandeche leger lil Leuven 13 Augustus 1831. Terwijl Zondag namiddag te Velp eenige jongelui bezig waren met zwemmt-n in den IJsel, zonk de 17jarige zoon van den beer P. in de diepte weg. Eenigen tijd later werd zijn lijk opgehaald. Als eene bijzonderheid wordt uit Oi- denzaal het volgende gemeldEen zekere Liljegren, gepensioneerd ambtenaar, die den leeftijd van bijna 89 jaar heeft bereikt, is te voet van hier naar Emmerik vertrokken, om zijnen dochter te bezoeken. Via Haaks bergenZevenaar bereikte hij na eene marscb van 2) dag zijn bestemming in behouden, doch wel wat vermoeiden staat. Zaterdagavond zijn te Leeuwarden aan gekomen de twee Spanjaarden, die ten vo rigen jare eenigen tijd in die provincie ver toefden, om Friesch fok vee. voor Spanje aan te koopen. Dit is ook thans het doel hun ner reis. Zij zijn daartoe terstond het land opgegaan. MeL den sneltrein uit Duitschland kwam Maandagavond te Vlieringen aau de 'Met de aansTiitende'"mailKoot Prinses' sabeth vervolgde hij de reis naar Londen. Maandagavond om 10 uur kwam met den sneltrein uit Keulen te Middelburg aan koningin Elisabeth van Rutnenië (Carmen Sylva) vergezeld van prins, en prinses Von Wied en hunne kindereu, benevens een tal rijk gevolg. Na een kort oponthoud in de wachtkamer, begaven de booge reizigers zich in de acht gereed staande rijtuigen, om huu reis naar de badplaats Domburg te vervolgen. Daar zullen zij vier weken ver toeven, de koningin in het hotel „Villa Marina", de prins en prinses in eene daarbij gelegen villa. Eene talrijke menigte was aan het station bijeen en toen de koningin buiten kwam en in het rijtuig stapte, klonk er een daverend hoera, dat met eene vriendelijke buiging beantwoord werd. Eergisteren is de justitie naar Dom burg en Westkapelle geweest ten einde ten kantore van den rijksontvanger aldaar een onderzoek in te stellen naar fraudes, ge pleegd door den bereids ontslagen beëdigden klerk, oud 18 jaren, wonende te Westka pelle. Uit het onderzoek is gebleken, dat ge melde jongeling zich aan verschillende ver duisteringen en daarmede gepaard gaande valschheden in geschrift heeft schuldig ge maakt, die hij volledig heeft bekend te heb ben gepleegd. Gisterenmorgen is hij naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. BUITENiANDISüHK BERICHTEN KKCtSLllt 1». In het Engelsche lagerhuis zal hedeu de quaestie betreffende den invoer van vee nit Nederland weer ter sprake komen. De heer Birbeck is voornemens tot de regeering de vraag te richten, in hoever zij geneigd is het verbod, oin Nederlandsch vee toe te laten, te handhaven. Tevens zal deze afge vaardigde het voorstel doen, dat de toepas sing der wetten betreffende de veeziekten, vooral wat betreft het afmaken, onmiddel lijk door de regeering geschiede, daar aldus de veeziekten met vrucht kunnen bestreden worden. De gezondheidstoestand van deD prins van Wales moet thans zóó vet gebeterd zijn, dat Z. K. H. toch eerstdaags naar Bad Homburg zal kunnen vertrekken. Te Londen is een anti-Hollandsche meeting in llydepark gehouden. Wel is waar stond dit niet vermei! op de aanplak biljetten, die de werklieden naar Hydepark riepen het doel der meeting was, pro test aan te teekenen tegen den invoer van buitenlandsehe werklieden, maar de in voerder dier werklieden is een Nederlander, de heer M. S. Boekbinder, een hoogst be kwaam decoratieschilder. Ofschoon niet de laagste inschrijver, had deze van den heer Aug. Harris, pachter van den bekenden schouwburg in Drury-lr.ue, de opdracht ont vangen dien schouwburg geheel te restau- reeren en had hij voor de uitvoering dier taak verscheiden Neih-rlandsche en Belgische werklieden doen overkomen, wijl de Britsche handwerkslieden veelal slordig arbeiden te gen al te hoog loon en dan nog allerlei pretentie» hebben. De verbittering tegen de heeren Boekbinder en Harris is groot; de laatste ontving reeds verscheiden dreig, brieven, ile buitenlandsehe werklieden wer den herhaaldelijk mondeling bedreigd, en de heer Boekbinder moet zelfs beschermd wor den door de politie. Bij de opening san den schouwburg in de aanstaande maand worden ernstige wanordelijkheden verwacht; men acht het niet onwaarschijnlijk dat po gingen zullen worden aangewend om Boek binders werk te vernielen en te bederven. FitAJiHRfJH. De jongste verkiezingen van Boulan- ger zijn door den raad van state onwettig verklaard. Het hooggerechtshof heeft met 201 tegen 7 stemmen (2 leden onthielden zich) verklaard, dat het bevoegd ia om vonnis Ie vellen in de zaak Bonlanger c. s. zoowel wat betreft de beschuldiging van complot als die van aanslag. Het besloot eerst de feiten te onderzoeken welke de aanklacht van het smeden van complot raken, vervol gens die omtrent aanslag, en eindelijk die aangaande geldverduisteriug. In den verderen loop der zitting werd bij hoofdelijke stemming, met 206 stemmee (6 leden onthielden zich) verklaard, dat Boulanger schuldig is aan de misdaad vaa complot. Voorts verklaarde het hof, dat Dillon ee Rochefort schuldig zijn aan de misdaad sai complot en aau handelingen, welke den aan slag moesten voorbereiden. Boulanger is verder schuldig verklaard aan aansiag, wegers ue zaaK. aau ïici .poor»»- station van Lyon. De andere punten, waar voor hij wegens hetzelfde misdrijf vervolgd wordt, zullen het onderwerp zijn eener nieuw beraadslaging. Bij de stemming waren 19! leden voor, 10 tegen, en namen twee ledti geen deel aan de stemming. De volgende zitting is bepaald op heden ochtend 9 uur. Wegens Boulangisme zijn weder tin ambtenaren bij de Fransche spoorwegen ont slagen, en wel een inspecteur, een hoofd commies en acht ondergeschikte beambtn Een der ontslagen inspecteurs is de het Cuny, die de lijn Parijs—Chartres oiideB zijn toezicht had. Mevrouw Juliette Adam, de redactri®? vau de Nouvelle Revue, spreekt ten stellig*! het bericht tegen, dat Foucsult De MoiBt dion, een van Boulanger's handlangere, A B man is, die onder den naam graaf Ttstil' de bekende mededeelingen over de horts I van Berlijn, Weenen, St. Petersburg en Lon-I den heeft geschreven. De redactrice Nouvelle Revue beweert deze stukken zelrtlj geschreven te hebben op grond van gegf-B veus, haar door verschillende diplomats verschaft. Te Parijs is eene bijeenkomst M studenten gehouden, waarop 34 landen ver tegenwoordigd waren. Het doel was eeD teruationalen studentenbond op te richten en er werd eene commissie gekozen, om vo* zulk een vereeniging de statuten op 11 stellen. Edison, de vermaarde Amerikaan het gebied der electriciteit, is te Parijs aai- gekomen. De tentoonstelling heeft hei derwaarts gelokt. ITALIË, De Osservatore Romano spreekt A berichten tegeD, omtrent den ongunstig» gezondsheidstoestand van den Paus. niiirscHLAiv». Op het gisteren gehouden galadiw hield keizer Wilhelm eene rede, waarin k zijn hooge gast hartelijk welkom heette, wees op de geestdrift, waarmede keizer F#' Jozef door de bevolking was ontvangen bewijs dat het warme en levendige ge,of voor de eeuwenoude vriendschap losscbj'l beide natiën nog steeds in al zijne krac bestaat. Het volk en het leger blijven vasthouden aan het gesloten bondgenootschap' het Duitsche leger is zich bewust, dat

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2