buitenlandsche berichten ■yrjj T*rw,. uren tijds niet minder dan dertien woningen in asch werden gelegd. Men vermoedt dat een krankzinnig meisje in een onbe- oogenblik het onheil heeft gesticht. BELCIE. De Belgische kamer heeft alle arti kelen van het wetsontwerp tot regeling van arbeid voor vrouwen en kinderen zonder aanmerkelijke wijziging aangenomen. Kinderen beneden de 16 jaren en vrou wen mogen niet werken na 's avonds 9 nur en voor 5 uur in den ochtend en niet meer dan zes dagen per week. Deze laatste be paling geldt ook voor jongelieden beneden de 18 jaren. Na 1 Jan. 1892 mogen geen vrouwen meer in de mijnen arbeiden. De kinderen en vrouwen, die in de fabrieken arbeiden, moeten boekjes bij zich hebben, waarin hun naam, leeftijd enz. staan opge- teekend en de fabrikanten zijn verplicht eveneens deze bijzonderheden op te teekenen. Een exemplaar der wet moet op zichtbare wijze in elke fabriek worden aangeplakt. De invoer van Duitech bier in Belgie neemt sedert eeuige jaren belangrijk af. In 1888 werd er nog slechts 46,222 HL. in gevoerd tegen 55,529 HL. in 1887 en 72,030 in 1886. In het eerste half jaar van 1889 bedroeg de invoer 18968, HL. tegen 22,707 en 27,410 HL. in hetzelfde tijdbestek van 1S88 en '87. Deze vermindering wordt toe geschreven aan den vooruitgang der Bel gische brouwerijendie thans ook met Duitscbe machines werken, zoodat Duitseh- land niet te klagen heeft, daar de machine fabrikanten profiteeren van hetgeen de brou wers derveu moeten. De invoer van wijn neemt verder aan zienlijk toe. Duilschland zond in 1888 naar Btlg'.e 9944 HL. wijn, tegen 9228 tiL. in 1888 en 7526 HL. iu 1887, terwijl ook voor het eerste halfjaar van 1889 dit cijfer wede-, toenam. Sedert 1881 is die invoer met ongeveer een derde toegenomen. KNSfiLAN Sï De oommissie uit het lagerhuis ter zakti van immigratie van vreemdelingen hield Donderdag hare eindzitting. In haar rapport verklaart zij het onmogelijk, thans bet getal vreemdelingen, binnen de lands grenzen aanwezig, te ramen. De commissie oordeelt het cijfer niet verontrustend groot, doch constateert dat het voortdurend aan groeit. De betere soort van immigranten doorreist Engeland slechts om andere, hoofd zakelijk Amerikanrsche, centrums te berei ken. Slechts de armste en minste landver huizers blijven hier achter. Meerendeels zijn het kleermakers, schoenmakers en schrijn werkers, die in enkele steden optreden, al waar zij eeneu ouguustigcu ecouomischen druk oefenen, buiten alle verhouding tot huu aantal. De commissio adviseert, dat de regeeriug eeue vreemdelingentelling in het Vereeniga Koninkrijk bewerkstellige, lerens aanteekening latende houden van alle ceemdelingen die in 's lands havens aanko men of deze verlaten. De commissie ver klaart vooralsnog niet le kunnen aanbevelen eene Engelsche wetgeving tegen immigratie "an onbemiddelde vreemdelingen, gelijk in Noord-Amerika en elders bestaatmaar de commissie gelooft dat dergelijke wetgeving iu de toekomst voor Engeland noodzakelijk worden kan in verband met de overbevol king in de hoofdsteden, met den strijd om het bestaan tusschen de lagere volksklassen, en met de onmiskenbare neiging van onbe middelde vreemdelingen om het lage maat schappelijke standpunt der Engelsche be- hoeftigen nog verder te verlagen. Deze laatste volzinnen werden in het rap port ingelascht met vijf stemmen legen vier. Bradlaugh en de bankier Samuel Montagu stemden er tegen. Do begrooting van onderwijs voor Engeland en Wales, Maandag door Hart "jke aan het lagerhuis voorgelegd, verlangt een totaal van 3,684.839 pond sterling, zijnde 108.262 meer dan verleden jaar. Het aantal scholieren op de registers bedraagt thans 4.687.000, terwijl het schoolbezoek gemid deld 3.615.000 bedraagt. In het koken ontvangen 42.159 meisjes onderricht. Er lÜ>' 68.683 onderwijzers met akle en 29.901 '•wielingen. Uit een mededeeling van den minister Mundella bleek, dat het aantal kinderen op de openbare school van 1.116.000 1870, gestegen is tot 3.800.000 in 1888. e begrooting werd goedgekeurd. Keizer Wilhelm heeft, voordat hij ee'gi8teravond vertrok, zijne bijzondere in genomenheid aan koningin Victoria betaigd met de ontvangst, welke hem in Engeland 's ten deel gevallen. Hij verklaarde dat J1jn bezoek hem groot genoegen had ver schaft en uitte de hoop dat de koningiu e® een tegenbezoek te Berlijn mocht brengen. Ofschoon er nog geen voorstel is gedHan betreffende de houding der mogend- beden Ien opzichte van het eiland Urcta, zijn de mogendheden toch besloten den opstand te verhinderen, omdat daardoor de vrede in gevaar kan worden gebracht. De Engelsche regeering heeft per tele graaf de nota der Grieksche regeering beantwoord. Hoewel dit antwoord nog geen bepaalde voorstellen bevat, is het toch volstrekt niet van dien aard, dat het de Grieksche regeering zal aanmoedigen. De Shah is, naar men verzekert, ten zeerste gebelgd uit Engeland vertrokken. Hij moet het niet hebben kunnen verkroppen, dal koningiu Victoria verzuimde hem uit te noodigen tot de feesten bij gelegenheid van bet huwelijk barer kleindochter. De veroordeeling van mevrouw May- brick te Liverpool heeft de verontwaardiging des volks gewekt. Duizenden hebben den voorzitter en de juryleden bij het verlaten der rechtszaal uitgejouwd. De getuigen, op wier verklaringen de beschuldiging steunt, zijn slechts met moeite door eene talrijke politie beschermd, terwijl daarentegen aan de veroordeelde eene volksovatie gebracht werd. Te Liverpool eischt de openbare mcenmg, dat de minister van binnenlandsche zaken het doodvonnis schorsen, en een nieuw onderzoek bevelen zal. De gouverneur van Madras meldt over den hongersnood in Gaujans, dat de weèk van 26 Juli tot 3 Aug. gunstiger was. Het goede weder en de flinke regens er viel gemiddeld 2.46 milimeter hebben den toestand veel verbeterd; de prijzen der levens middelen zijn dan ook gedaald; er worden nog 79,5)2 personen iu 73 kringen van overheidswege onderhouden; er zijn 56 pu blieke kookhuizen geopend. Er waren 421 cholera-gevalleu in de laatste week voorge komen. Sir John Edger, die door het gou vernement van Bengalen naar de Orissa Staten gezonden was om den toestand op te nemen, zegt dat in de 19 door hem bezochte dis tricten met meer dan een millioen inwoners, de staal van zaken gunstiger is dan hij ver- wachtte. Te Daspalla alleen was de hulp aan de bevolking onvoldoende en 150 per sonen kwamen er van honger en ellende om. rAASHKU K. Donderdag is, zooals men weet, de senaat als hooggerechtshof bijeengekomen. De leden der linkerzijde, o. a. de eenige bouiangist in den senaat, de heer Naquet, verschenen in zwarte rokkendie der rechter zijde meest in miuder deftig gewaad. Op de tribunes waren weinig hoorders, waar onder eenige leden der kamer, ook de heer Jules Eerry. De procureur-generaal Quesnay de ileaurepaire, de advocaat-generaal en de substituut waren in rooden tabbaarden. De eerste begon zijn requisitoir met de opmer king, dat er geantwoord zou moeten wurden op het ter verdediging van over het kanaal aangevoerde. Daarbij had men geloofd alle stukken betreffende de aanklacht in handen te hebben, maar dat was eene dwaling. Spreker had zich iu zijne akte van beschul diging met opzet beperkt en nu eerst zou het vollo licht over de zaak opgaan. Te hetreuren was het dat generaal Boulanger den moed niet had gehad om zich persoonlijk te komen verdedigen, in plaats van de aan klacht met beleedigingen tegen getuigen te beantwoorden, wier verklaringen hij niet gehoord had. Zelfs den senaat had de be schuldigde in zijne waardigheid gekrenkt; zijne rechten had hij beschimpt en bedreigd. Vervolgens weidde spr. uit over de samen spanning, den beschuldigde te last gelegd en ten doel hebbende de wettelijke staats regeling te vervangen door eene dictatuur. De generaal, zeide hij, had steeds eene grenzenlooze eerzucht gekoesterd, gelijk hij met een overzicht van zijnen loopbaan trachtte aan te toouen. Een man die zich steeds met verdachte lieden ophield, merkte hij daarbij op, kon kwalijk zelfs een eerlijk man zijn. Te 4 uren werd een half uur rust ge nomen. Daarop zijn requisitoir hervattende ging de procureur generaal Boulaugers hou ding als minister van oorlog na en trachtte zijne beweringen in de akle van beschuldi ging te staven met een beroep op de tal rijke brieven van te kwader naam en faam staande lieden aan den generaal, een man die met allerlei fraaie woorden over eer en vaderland schermde en nilusschen zich be woog te midden van schelmen, zooals de onderteekenaar der bekende quitantie voor 32.000 fres. „Al de Mondion", die in wer kelijkheid Eoucaulu heette en nog pas weder te Londen met den generaal had beraad slaagd en met een aantal bankbiljetten van 1000 fres was teruggekomen. Te 6 uren werd de zitting tot Vrijdag 1 ure verdaagd. In de gisteren door het hooggerechts hof gehouden zitting heeft de procureur- generaal, de. lieer Quesnay de Beanrepaire, zijn requisitoir iu de zaak san Boulanger c. s. voortgezet; dat requisitoir is slechts eene omschrijving cier akte van beschuldiging. De procureur generaal beschuldigt Boulanger, geheime onderhandelingen, met prins Von Bismarck le hebben gezoerd. De heer Spuller minister van buiten landsche zaken, heeft op de bekende nota der Grieksche regeering geantwoord, dat hij de quaestie betreffende Candia zal onder zoeken met de aandacht welke de zaak verdient. Daar de buste van Jules Ferry op de tentoonstelling aanleiding heeft gegeven tot vijandige manifestaties, is besloten dit kunstwerk te verwijderen. Op de Parijscbe tentoonstelling is een lichte brand ontslaan in de hutten der Con- go-n»gers. De brandweer bluschte het vuurtje iu een oogwenk. Twee der Coiigo-mannen ontvingen lichte brandwonden. Aan de Soir wordt uit Marseille ge meld, dat het te Savigne bij de Italiaansche grens bijna tot een gevecht was gekomen tusschen Eransche bergtroepen en Italiaan sche Bersaglieri. Er is ten onderzoek in gesteld. SFAS'J®, De ontvangsten op Cuba zijn sedert 1 Januari met 275,000 pesetas vermeerderd. ifAblË. Donderdag is de bekende oud minister Cairoli, die sedert eenige jaren steeds lij dende was tengevolge van zijne weder open gegane wonden, te Napels overleden. Koning Umberto heeft de weduwe uit naam der koninklijke familie in een telegram zijne deelneming betuigd, gelijk de heer Crispi uit naam van het ministerie deed. Het lijk zal overeenkomstig het verlangen des overledene-i naar Groppelle overgebracht en op staatskosten ter aarde besteld worden. Benedetto Cairoli werd in 1826 te Pavia geboren, studeerde te Zürich, nam reeds in 1848 aan den strijd tegen Oostenrijk deel en behoorde in 1859 tot de vrijscharen van Garibaldi. Als bevelhebber van de 7de compagnie der duizend van Marsala werd hij den 15den Mei 1860 bij Caslatafimi licht en bij de bestorming vau Palermo den 27sten zwaar aan het been gekwetst, zoodat hij eerst drie jaar later geheel her steld was. In 1867 nam hij aan het ge- j vecht bij Mentana deel. Sedert 1860 is hij lid van de kaïner geweest, van 1865 af als vertegenwoordiger zijner vaderstad. Hij behoorde tot de uiterste linkerzijde, was van 1867 tot 1870 vice-voorzitter der kamer en werd in Maart 1878 na de aftreding van liet ministerie Depetris tot voorzitter geko zen en voorts door den koning met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. Daarin was hij eerst minister-president, later ook minister van buitenlandsche zaken en tijdelijk minister van landbouw, handel en nijverheid. Bij deu aanslag van Passauante op koning Umberto den 17deu Nov. 1878 slaagde hij, bij Z. M. in eeu open rijtuig gezeten, er in den dolkstoot des moordenaars af te weuden, doch kreeg zelf bij deze ge legenheid een nieuwe wonde in het been. Daar men den aanslag met zijn binnenlandsch staatsbeleid in verband bracht, trad hij in December af, maar werd den 12den Juli 1879 ten tweeden male minister-president, in de plaats van d, n heer Depretis, en te vens minister van buitenlandsche zaken en waarnemend minister van koophandel. Door zijne toegefelijkheid jegens de Irredentisten vervreemdde hij echter Duitschland en Oos tenrijk en op de Fransche expeditie naar Tunis (1881) bleek hij geheel onvoorbereid. Een en ander had zijne aftreding op 14 Mei 1881 tengevolge nadat zijn voorstel om de overeenkomst tusschen Frankrijk en Tunis door eene conferentie der Europeesche mo gendheden te doen onderzoeken, verworpen was Drie zijner broeders zijn iu den strijd tegen Oostenrijk gesneuveld, tot alle opoffe ringen voor het vaderland aangemoedigd door hunne moeder, die uien gaarne bij de moeder der Gracchen vergeleek. Czaar Alexander zal den 24sten Au gustus met den kroonprins te Berlijn komen. Reeds is bepaald, dat te zijner eer den 25sten Aug. een parade zal worden gehouden. Na eenige dagen te Berlijn vertoefd te hebbeu, gaat de Czaar met keizer Wilhelm en de keizerin naar Kiel of Stettin, waar dan ook de Czarina, die over zee naar Kopenhagen reist, één dag zal doorbrengen. Vermoedelijk zal dan een revue over de vloot worden gehouden. SOSTESIiSiJ K. De Weener bladen beoordeelen de poging der Grieksche regeering om bij hel geschil tusschen de Poite en de weerspan nige Creteuzers tusscheubeiden te komen, zeer ongunstig. Men vreest te Weenen het ergste van een tusschenkomst der Grieken en acht het daarom dringend noodig, dat de Porte krachtig optrede en het verzet ten snelste onderdrukke. „Of het eiland Creta aan Griekenland of Turkije behoort" zegt o. a. de officieuze Presse „is Europa onverschillig, maar de Europeesche vrede mag door dit geschil niet in gevaar worden gebracht. Evenals de Engelsche regeering, die blij kens het antwoord van lord Salisbury op Griekenlands nota niet voornemens is deze te steunen, is ook de Duitsche regeering alles behalve ingenomen met het optreden van den Griekschen minister-president Tri- coupis. Indien das de verbonden Europeesche staten in dit opzicht met Engeland samen gaan, bestaat er geen vrees dat Griekenlands dreigementen tot ernstige Europeesche ver wikkelingen aanleiding zullen geven. De Porte schijnt inderdaad geneigd te zijn tol het nemen van krachtige maatregelen. Ten minste, gelijk de Polit. Corresp. uit Kou9tantinopel verneemt, heeft de Turksche ministerraad besloten het weerspannige eiland in staat van beleg te verklaren. PER TELEGRAAF. LONDEN, 10 Augustus. {Part. N. R. Rt.) Uit Weenen wordt aan de Timet ge seind, dat Eugelaud, Duitschland, Oosten- rijk-Hongarije en Italië overeengekomen zijn Griekenlands circulaire betreffende Kreta gelijkluidend te beantwoorden. Deze vier mogendheden ontkennen het bestaan eener Kretansische quaestie en weigeren elke in menging. PETERSBURG, 10 Aug. Het Journal de St. Petersbourg bespreekt het bericht, dat de mogendheden besloten zijn de uit breiding van den opstand op het eiland Creta te beletten, omdat daardoor de Euro peesche vrede wordt bedreigd. Het blad verlangt, dat de mogendheden de Porte zul len overhalen den toestand niet erger te maken door de Christenen te plagen, maar integendeel spoedig maatregelen te nemen, waardoor de bevolking tevreden wordt ge steld. Dit is het beste middel om de be weging onder de Grieken, welk de Griek sche regeering heeft genoopt zich tot de mogendheden te richten, te doen bedaren. LES1>EN, ÏO Augustus. Toen de koningin en prinses Wilhel- mina gisternamiddag te zes uur uit Den Haag op het Loo terugkeerden, stond de koning voor één der vensters van het paleis gemalin en dochter met de hand toe te wuiven. Z. M. zag er zeer welvarend uit. De minister van waterstaat maakte heden met het naar New-York vertrekkende stoomschip Veendam, van de Ned. Amerik; stoomvaartmaatschappij, de (reis tot den Nieuwen Maasmond mede. De nieuw benoemde 2e-luitenants voor het Iiid. leger (36 iu getal) ziju heden bij het koloniaal werfdepot beëedigd. Het gerucht loopt, dat zich te Am sterdam enkele gevallen van cholera hebben voorgedaan. (Stand.) Prins Hermann van Sakseu-Weimar zal 15 Augustus met gezin eu gevolg zijn intrek nemen in het hotel Kurzaal te Zandvoort, om aldaar 3 weken te ver toeven. KËlilLASIËS. We maken onzen lezers opmerkzaam, dat de Leidtche Courant ter lezing ligt iu de leeszaal van de Qroote Modemagazijnen .jdu Printemps" te Parijs. HANDELS EN FINANCIEËLE- BER1CHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 10 Augustus. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Laagste Hoogste Oude Tarwe j Nieuwe Tarwe Oude Rogge j Nieuwe RoggeI Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zware Ilaver - Lichte Maïs Paardenboonen Boterequal. vat). (2e i ('o - per kil.) (2e Turf haardbr. le soort (grauwe) Lange zwarte H. L. 5 3 8610 kilog. dubb.hectol, 3000 4- 5.60 3.60 3. 5.50 48.— 40. 1.20 1.— 4.75 6.— 4. - 3.50 6.— 56.— ■46.— - 1.4Ü - 1.15 Krachtens besluit van de „Vereeni- ging voor den Effectenhandel" ver se hij ut heden geen Oflicieele Beurs- noteering.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 3