ja» jsbs w. w» om «m w» utt** «'O WJ reF" posterijen van de 4e kl., F. Filers, G, J. Souier en E. H. L. Gielen, thans surnu merairs der posterijen; tn zijn met ingang van 1 Oct. 1889 bevorderd tot commies der posterijen van de 2e kl., A. W. Boon en J. 0. De Vulder van Noorden, thans commiezen der posterijen van de 3e- kl.en tot commies der posterijen van de 3e kl., J. Besseling, A. H. M. De Bruyn en J. C. Bondam, thans commiezen der posterijen van de 4e kl. Bij kon. besluit van 7 Aug. 1889 n". 18 is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr, B. J. L. baron De Geer van Jutfaas, als hoogheemraad van den Lekdijk Benedendums en van den IJsseldam, provincie Utrecht. De heer F. C. J. Pusinelli, na machti ging des kouings, benoemd tol vice consul te Paid, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regeering erkend. Bij beschikking van den min ster van biimenl. zaken is, met ingang van 10 Aug. 1S89, aan Ei. J. Mulder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleen:', als bediende bij het koninklijk penningkabinet te 's Qravenhage. De iuitt. ter zee le on 2e ki. K. J. Bal en C. A. Dominicus, uit Oost Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op nou activiteit gesteld. Met den le Sept. a. s. worden ge plaatst op Zr. Ms. stoomschip Tromp de adelborsten der le kl. J. H. Zeeman eu D. J. A. G. Van den Steen vau Ommeren, eu op Zr. Ms. stoomschip Van Galen, de adel borsten der le ki. P. 11. D. Schuttevaer en M. Scboo. Door den minister van kclonieu zijn, krachtens het kon. besluit van 29 Aug. 1883 n°. 25 Nederlandsch Staatsblad n°. 133 eu Indisch Staatsblad n°. 249), de heeren mr. A. C'. F. Larnmers van Toorenburg, mr. J. G. J. Oetgens van Waveren Pancras Clifford, mr. 11. K. J. Van Deinse, mr. J. Luyke Roskott en mr. E. F. Kollmami gesteld ter beschikking van den gcuverueur- geueraal vau Ned.-Indie, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. B1NNENLANDS0HE BERICHTEN. In de Staatscourant is opgenomen het verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen vol doende voorbereid zijn, vermeld iu art. 4 der wet van 28 December 1878 Staatsblad no. 221) en geregeld bij koninklijk besluit van 12 Februari 1879 Staatsblad no. 35). Gedep. staten van Zuid-liolland hebben bepaald, dat binnen drie maanden tijds de bestuurders van eenige stoomtram-onderne mingen in onze provincie moeten zorgen dat steeds ook de achterste wagen vau een trein van een remtoestel voorzien zij, terwijl voorts aan enkele bestuurders van stoom tram-ondernemingen bijzondere voorschriften gegeven zijn. De N. B. Ct, verneemt dat de heeren J. M. Van Kempen Zonen, eigenaren der Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, aan den Algemeenen Nederiandscben Wielrijders-Bond een zilveren bokaal hebben aangeboden om tot prijs te dienen bij de wedstrijden die op lü eu 11 Augustus aanstaande te Nijmegen zullen gebonden worden. Deze bokaal is van geheel nieuw model, van veer eigenaardige vinding, en bestaat uit ten elegant gévormden dubbelen beker, aan de eene zijde voor champagne, aan de andere zijde voor bourgogne-wijn bestemd. Het aantal zeerampen op de Neder landsche kust bedroeg in 1888 23 tegen 34 in 1887. Van de 23 schepen vergingen of werden wrak 15; 23 schepelingen lieten hüD leven in de golven. Aan 29 Neder landsche schepen overkwamen zeerampen buiten onze kust; iu 't geheel werden 31 Nederlandsche schepen door zeerampen getroffen; 3 schepelingen verloren daarbij het leven. Woensdag is te's Gravenhage op ruim 73jarigen ouderdom overledeu do beer mr. R. H. Arnlzenius, oud-directeur der Billiton- Maatschappij. In 1839 vertrok bij naar Indië, waar bij werkzaam was bij de Handel-Maat- scbappij. Om gezondheidsredenen zag hij zich genoodzaakt naar het vaderland terug te keeren. Later was bij gedurende vele jaren lee raar voor de Enge sche taal en liet boek houden aan de Koninklijke Academie te Dellt. Ook vervulde bij eeue breede reeks van jaren de betrekking van directeur der maatschappij tot opvoeding van Indische kindereu. Gedurende 24 jaren bekleedde de ovcrle deue teu slotte de betrekking van directeur der Billiton-maatschappij. Hij werd in 1865 tot die betrekking benoemd en den le Mei 1888 cp de meest eervolle wijze van haar ontheven. Door den gemeenteraad van Delft, is aan eene commissie van studenten aan de Indische instelling een subsidie van f 1000 verleend voor de feestviering van het 25jarig bestaan dier iusteiiiug op 2 September a. s. Op eenige scholen te Rotterdam zijn de kinderen door hunne ouderwijzers of onderwijzeressen gewaarschuwd tegen het eten van zoogenaamde wilde bessen, naar aanleiding van bet feit, dut dezer dagen een negenjarig meisje ten gevolge daarvan overleden is. Tot organist in de R. K. kerk te Gorinchem is benoemd de heer Wierls, muziekonderwijzer van hel Gymnasium te Katwijk. Door de nchtbank te Haarlem werd gisteren de aanklacht behandeld tegen G. J. R., sedert 4j jaar eeiste klerk bij da Stads Bank van Leeuing aldaar, die tus schen 1 October 1S84 en 11 Juni 1889 er ziju werk van maakte telkens dezelfde voorwerpen uit de zilverkamer der Bank weg te nemen, ze te beieenen bij verschil lende inbrengsters, of aan de Bank zelve, ze weer weg te nemen en weder te belet- oen. Zoo wist hij een gouden horloge 24 maal, twee dito's 38 maal, een gouden dameshorloge 4 maai, een gouden vestket- ting 7 maal en nog een zilveren horloge 1 maal weg te nemen en weder te beleeDer. De beleensommen daarop verkregen, belie pen te zamen f 1261, welk bedrag hij ten eigen bate aanwendde. Beklaagde bekende volledig zijne schuld en toonde veel berouw. Hij maakte geene grove verteringen, maar besteedde bet gein bijna uitsluitend-om zijne ouders, en broeder en zuster te helpen. Het O. M. achtte 74 diefstallen ten na- deele der Bank bewezen, en requireerue R's veroorueeliug tot 18 maanden gevan genisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. G. v. Reeken, wees hoofdzakelijk bij ziju pleidooi op nog meer verschoouende omstandigheden en pleitte eene lichtere straf. Vonnis over 8 dagen. H, K. H. prinses Stephanie, weduwe van kroonprins Rudolph vau Oosteurijk, bracht gisteren met een gevolg van 4 per sonen, een bezoek aau Haarlem en bezocht o. a. het Museum van schilderijen op bet raadhuis. De socialist De Z., die onlangs tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens beleediging, wist te Den Helder, waar hij ais militair eene disciplinaire strai onderging, uit het cachot te ontsnappen, lii burgerkleediug begaf hij zich naar Den Haag, waar de politie hem spoedig op de hielen zat. De onmogelijkheid inziende om verder aan zijne vervolgers te ontkomen, meldde de vluchteling zich teu laatste vrij willig bij de hoofdwacht aldaar aau. De lucifersfabriek te Apeldoorn zal met het einde dezer maand hare werkzaam heden staken. Slechts voor een gedeelte van hen, die werkten, is plaats te Eind hoven. Zekere C. v. G. te Randwijk, een 75-jarig grijsaard, die sedert de laatste jaren in behoeftige omstandighedeu ver keerde en ondersteuning van de diaconie outviug, viel onlangs eene erfenis van eenige honderden guldens ten deel. Hij wil nu met eenige familieleden uaarNoord- Amerika vertrekken. Te Lobit is een jeugdige Amsterdammer aangehouden, die zonder voorkennis van zijn ouders, met een aanzienlijk bedrag aau geld, de ouderlijke woning was ontvlucht. Vol gens zijn voorgeven wilde hij naar Duitsch- land gaan. Te Meppel hebben drie beruchte kaartspelers een boer, die heden de markt aldaar bezocht, met hun spel eerst f37.50, en later, naar men verhaalt, nog een aan zienlijk sommetje afhandig gemaakt. Een inwoner van Woensel die op den kerkturen te Tongelre werkzaam was, had het ongeluk er af te vallen, en werd zoo ernstig gekneusd, dat hij kort daarop den geest gal'. De overledene was een oppas send twintigjarig jongeling. BITTENLANDSCME BERICHTEN BStiÉSSiAIÏB. Gisteren hield de koningin op het groot terras van Osborne eene revue over ongeveer vijftienhonderd mariniers en ma trozen, behoorende tot het aldaar geankerde Duitsche eskader. De keizer, in admiraals uniform, begeleidde koningin Victoria wan delende, terwijl de koningin met prinses B atrice de gelederen langs teed. De man schappen presenteerden liet geweer, terwijl het orkest van het oorlogsschip Baden het EngeLcbe volkslied aanhief. De keizer gaf ook namens de koningin zijne tevredenheid te kennen over het voorkomen der man schappen, en beu daarna compllinenteereiide, noodigde hij hen oit, driewerf een Hoch op de koningin uit te brengen, waartoe de keizer zelf het sein gaf. Terwijl de koningin opstond, bedankte zij hem al buigende. Het Duitsche eskader heeft te 4 uur het anker gelicht en is naar Dover gestoomd waar het dezen nacht blijft. De keizer be geeft zich heden naar Antwerpen door het eskader begeleid. De Londeiische Times kan aist nalaten lu gevoelen, dat cr iets grappigs is in de be noeming van Eugelands oude koningin tot „kolonel" van een Duitsch dragonder-regi ment. Het heftige blad uit deze gewaar wording op eene wijze die zeive op hare beurt komiek is van louter deftigheid. Deze wederzijdsche beleefdheden tussciieu den keizer en de koningin", zegt de Times, „zou ieder aan de kroon gehecht onderdaan wensclien te beschouwen in den geest van onderdanigen ernstmaar het moet erkend worden, dat zij niet geheel ontbloot zijn van een element, dat in een minder door luchtig verband bijna als komisch zou raogeu worden gekenschetst.'' De Observer bevat eenige meerdere bijzonderheden iu zake het gebeurde te De- lagoabaai. Daaruit blijkt, dat de vice-consui Knee, die tevens bestuurder was van den spoorweg, den Portugescheu gouverneur met de grootste onbeschoftheid had behandeld, en zelf de. eerste aanleiding is geweest dat de Portugesche regering overging tot het nemen van forsehe maatregelen. De gouverneur had namelijk zijne opwachting gemaakt bij den bestuurder, om dezen mede te deeleu dat hij door zijne regering was afgevaardigd om van den spoorweg bezit te nemen. Knee antwoordde daarop dat het hem speet dat het consulaal te klein was om de deputatie behoorlijk te kunueu ontvaugen, maar hij noodigde de heeren uit uaar zijn huis te komen op de Bluff. Hij reed daarop weg eu liet de Portugesche beambten aan liuti lot over onder de veranda. Daarop belegde de gouverneur eeue bijeen komst van de voornaamste iugezeteneu der stad en deelde hun het gebeurde mede, er bijvoegende dat, ais de maatschappij eenige schade zou lijden door het overnemen van de spoorwegliju, dit alieen zou moeten worden geweten aau Knee's handelwijze. Kort daarop nam de commandant met vijftig soldalen bezit van de lijn. Zij begouuen de rails op te breken, maar eeue poging door hen aangewend om een passagierstreiu te stoppen, werd verijdeld, doordien de machinist hen op een bad van sloom onthaalde. Voordat de trein wegreed, vuurde het hoofd der politie op den machinist, maar trof hem niet. Kuee en eenige andere beambten werden vervolgens gearresteerd en streng bewaakt. De spoorweg staat thans onder het bestuur van Portugeezen eu er wordt met kracht aau de verlenging gewerkt. De nieuwe Portugesche bestuurder was per African aangekomen. Alle Engelsche werklieden zou den ouder contract worden aangenomen eu het eenige verschil zou ziju, dat zij thans door de Portugesche regering in plaats vau door de maatschappij betaald worden. Over het geheel genomen, schijnen de gemoederen te Delagoabaai eenigermate tut rust tu komen. tAilfltBUIl. De ministerraad heeft maatregelen genomen voor het geval generaal Boulanger op den inval mocht komen voor het hoog gerechtshof te verschijnen. Hij zou op Erausch grondgebied gevangen genomen wor den en rechtstreeks naar het paleis van het Luxemburg overgebracht, zal hij in een van aan de zittingzaal grenzend vertrek bewaard worden. Uit Londen wordt echter gemeld dat de generaal er niet aan denkt naar Parijs over te komen en stilletjes te Portland-Place den uitslag van het proces zal afwachten. De zitting van den tot hooggerechtshof gevormden senaat is gisterenmiddag, te 1 j uur geopend, ter behaudeling van het geding tegen Boulanger, tlenri Rochefort en graaf Dillon. Aan eene compagnie van het 46e regiment en aan eene compagnie der repubiikeinsche garde, welke den dienst waarnemen, zijn zeer strenge bevelen gegeven tot handhaving der orde. De griffier las de namen af der personen die tegenwoordig moesten zijn, waarbij bleek dat 26 afwezig waren. De daarop gevolgde voorlezing van de processtukken werd zoowel door de rechter als door de linkerzijde in groote stilte aan. gehoord. De procureur generaal, de heer Quesnay de Beaurepaire, was toen aan net woord tot het nemen van ziju requisitoir. Hij betoogde dat er werkelijk een complot bestond ea verklaarde dat hij de bewijzen zou leveren van alles wat hij te berde bracht. De zitting van het hooggerechtshof werd te 6 uor opgeheven. Generaal Boulanger heeft zich voorde aanstaande verkiezingen voor de kamer weer candidaat gesteld in het 18de arrondissement van Parijs, hetwelk hem den 2 7sten Januari tot lid der kamer heeft gekozen. De spion Paul Bonninger, van wien gisteren melding gemaakt is, is door het hof van Assisen tot twaalf jaren dwangarbeid veroordeeld. Nader vinden wij medegedeeld dat hij in 1884 als copiïst in dienst bij den diplomaat Hansen, directeur van hel dagblad l Europi diplomatique, van eeue afwezigheid van deze misbruik gemaakt heeft om diens braudkast niet geweld te openen en daaruit te stelen eene som van 800 franken en hoogst be langrijke papieren. De laaghartige reisde sedert voortdurend van Straatsburg naar Kiehl om de jongelieden uit Elzas-Lotbaringen te verraden, die uit de rijkslanden verbannen op Badeusch grond gebied geduld werden. Hij beweerde ovenals zij een bauneling te zijn om te beter hun vertrouwen te wiuuen. Mevrouw Carnot, de bejaarde moeder van den president der Fransche republiek, heeft eeu bezoek gebracht aan den Eiffel- toren en heeft zich tot den hoogsten top laten brengen. De shah van Perzie heeft zich niet verder gewaagd dan tot de eerste verdieping. De studenten, die de Sorbonne-feesten te Parijs bijwoonden, brachten eergisteren een bezoek aan den heer Pasteur. Pasteur, omgeven door zijne adsistenten en kleinkin deren, ontving de hulde der studenten, namens wie de voorzitter der Parijsche Sta- deutenvereeuiging het woord voerde en leidde hen daarna iu zijne inrichtiug rond. De drie Weeriers Jeichstinger, koet sier, Braschl eu Hubuer, slagersknechts, van 26 lot 29 jaren oud, zijn met hun krui wagen, waarvan onlangs melding is gemaakt, Dinsdag op het tentoonstellingsterrein ti Parijs aangekomen, na eene reis van 2{ dagen, d. i. 2 dagen meer dan de journalist Loewy in zijne vigilante en 5 dagen minder dan luitenant Asseef voor zijn tocht tt paard van Pultawa Daar Parijs noodig had. De reis heeft hun ongeveer 1300 fres, gekost en zij hebben daarop 800 cigarettes verrookt. Aanstaanden Zaterdag keereu zij over den spoorweg naar Oostenrijk terug. Het hof te Bordeaux, bij hetwelk het O. M. van de lichte straf, door de recht bank te Angouiême den heeren Üéroulèds euz. opgelegd, in hooger beroep was geko men, heeft de boete voor den aanvoerder der patriotten van 100 tot 300 fres. ver hoogd, die van den heer Laguerre onver anderd gelaten en den heer Laisant vrijgej sproken. ITALIË. Door den Italiaanschen iugeniea' Vittoria Bocca is eeu kanaal ontworpe; ter verbinding van de Adriatische en 1 Middellaudsche Zeeën, ODgeveer 200 kilome l lang, 262 voet breed en 40 voet diep; kil zou bij Moutalto di Castro aanvangen errlr Fano in de Adriatische Zee uitmonden. Au beide zijden zou een haven komeu, mti handelsterreinen van 12 acres uitgestrekt- beid. De grootste oorlogsschepen zoudss 't kanaal met een snelheid van 10 a 12 knoopen per uur kunnen bevaren, zoodat 't werk niet alleen uit een commercieel maar ook uit een stategisch oogpunt groote waarde zal hebben. In de nabijheid «at het kanaal zullen ontzaglijke uitgestrekt heden land aangeslibt worden en de ont werper berekent dat hij 657 millioen vierk, meter bouwgrond zal doen ontstaan, tn zes jaren meent hij het kanaal te kunnen voltooien met 200,000 werklieden. De kosten zijn op circa 300 millioen gulden, de jaarlijksche exploitatie- en amortisatie- kosten op 80 millioen, de inkomsten op 96 millioen per jaar geraamd. HV1T8CHLAAD. De groote troepen-manoeuvres zulle® volgens keizerlijk besluit dit jaar als volg' plaats hebben: Op 12 Aug. groote keizer®- parade voor Frans Jozef, waaraan zich e® beide volgende dagen oefeningen in vuur voor de twee keizers zullen aansluit®/ 18 en 19 Aug. zullen de gezamenlijk® troepen Berlijn verlaten, om naar het manoef vreterrein, dat dit jaar nabij Sagan en FreJ' stadt in Silezië is gelegen te worden gen1"' geerd. Van daar zullen de troepen te

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2