NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I §eze Uojiraiat verse It ij »t dadelijks, behalve op Zojs- eik feest da sen. A898SEÜE8IT: ADVERTENTIE N: Bureel: Scfceepmakerssteeg 6, Zaterdag 10 Augustus 1889, - N'. 187. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericht en. Yooi Leidenper S maandenf i.'la. Franco door het geheele rijk, er maanden 1.60, Prijs fier Summer {O Onf, Van i6 regels0.90. Elke regel meers 0.15, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. 203e Jaargang. P ATE1VTBLADEX. De BURGEMEESTER, Hoofd van het bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van de belanghebbenden dat de Patentbladen van Koffichuishouders, Slijters en Tappers, dienst 1889/90, voor de Wijken I tot en met IX, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het nanslagbiljetwaaruit inge volge art. 25, vijfde lid der wet van 21 Mei 1819 Staatsblad n°. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Dinsdag 6, Woensdag 7, Donderdag 8, Vrijdag 9 en Zaterdag 10 Augus tus e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patent bladen ter uitreiking moeten worden gege ven aan de Deurwaarders der Directe Be lastingen alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing iu de Leidsche Courant, De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 5 Augustus 1889. LKlDEki, 9 Augustus. V E R SLAG rau den toestand «er gemeente Lelden ever hel jaar 1SSS. Vervolg.) Het ledental der Afdeeling Leiden der Mialschappij tot bevordering der toonkunst Wroeg aan het einde van het afgeloopen jaar 382. De Zangvereeniging, onder lei- diog van den heer Daniel De Lange, telde 163 leden. Van wege de afdeeling weiden drie uitvoeringen gegeven; de eerste twee door de zangvereeniging, de derde zouder deze. Op 27 April werd eeue uitvoering gegeven in de Lutliersche kerk. De Leidsche Zangvereeniging, directeur de heer Willem Van Iperen, telde 80 leden op 27 April j. 1. werd door haar de Elias ran Mendelssohn uitgevoerd. De toestand van de Muziekschool van den heer Willem Van Iperen bleef ongeveer dezelfde. Alle lessen werden gegeven door den directeor. Van Leidens Mannenkoor is evenals ten 'oiigen jare directeur de heer B. H. Tay lor. Het aantal leden neemt langzaam, doch voortdurend too en bedraagt thans 32 verkende en 56 belangstellende. Vier uit voeringen werden gegeven. De muziek- en tooneelvereeniging „Nut tn Vermaak", de „Leidsche Dilettantenclub" en de Leidsche tooneelvereeniging „Jacob c»ts" bleven voortgaan met het geven van ott'oeringen. In het ledental kwamen geene ooemenswaardige veranderingen. De „Leid sche Dilettantenclub" gaf onderscheidene uitvoeringen en werd een prachtig nieuw vaandel rijker. Mejufvrouw K. Gripekoven, gedurende twaalf jaren voor het solozaugonderwijs aan de Muziekschool van de Maatschappij voor toonkunst verbonden, heeft zich zelfstandig ter stede gevestigd, onder medewerking 'M eene harer oudere leerlingen mej. A. eo Kaathoven, wat de koorklasse betreft, lus ?nrsua Dam een aanvang in Januari 88 in het lokaal van de St.-Josepbs-ge- «llen vereeniging aan de Langebrug N° 10a, 81 verplaatst naar het Rapenburg N° 52. de koorklasse namen 8 leerlingen deel, in de elementaire solozangklasse 4, in de hoogere solozangklassen 24 leerlingen. En- sesnbleklasse voor de leerlingen van de laatstgenoemde twee klassen te zamen ééns in de week. Deze les werd ook voor oud leerlingen der hoogere solozaDgklassen af zonderlijk opengesteld. Tn het geheel namen er 32 jongedames aan deel. Op 11 en 14 December werd aan de ouders der leerlin gen en verdere genoodigden gelegenheid gegeven van de vorderingen der leerliugen kennis te nemen. De leiding van de koor klasse door mej. A. Van Kaathoven wordt iD het verslag zeer geroemd. De afdeeling Leiden van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap hield hare vergade- riugen geregeld in het schoolgebouw op de Oude Vest. Het aantal leden bedraagt thans 64, buitengewone 5, honoraire leden 4, en één voorstander. De vereeniging van onderwijzers en on derwijzeressen telt thans ongeveer 180 leden, waarvan een 30 tal onderwijzeressen. De vergadering op 22 September te Noordwijk gehouden werd door 134 leden bezocht. Het aantal leden van het correspondent schap Leiden der Vereeniging Volksonder wijs is met 2 verminderd en bedraagt thans 17. De Leidsche vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek bleef ook in dit jaar aan hare roeping getrouw. De herha lingsschool verkeert in bloeiende staat. De vereeniging telt thans 297 leden. De vereeniging „Kennis is macht" telde bij den aanvang vau den nieuwen cursus 65 leden, waarvan er 58 de Frausche, 52 de Duitsche, 37 de Engelsche lessen en 34 de lessen in het boekhouden volgden. Van de lessen in het handels-boekhouden werd gebruik gemauakt door 18 leden in de Fransche, 17 in de Duitsche en 14 in de Engelsche taal. De finantieele toestand der vereeniging bleef dezelfde, evenals de leer aren. Het onderwijs aan de voorbereidende school werd gevolgd door 22 leerlingeu. In Maart van dit jaar werd opgericht eene klasse tot onderhouden en beoefenen van de Nederlandsche taal. De Leidsche schilder- en teekeuakademie „Ars aemula naturea" stelde weder voor heeren schilders en teekenaars en voor da mes de gelegenheid open zich naar model len te oefenen. Kunstbeschouwingen werden ook dezen winter niet gegeven, tiet bestuur bleef hetzelfde. Van de Waalsche biblotheek werd veel gebruik gemaakt door heeren die daarvoor herwaarts kwamen. Ze werd met ruim 100 nieuwe nummers vermeerderd. De commis sie bestond uit de heeren C. G. Chavannes, voorzitter, W. F. Van Wiik Thz. penning meester, prof. R. Van Boneval Faure, inr. Ch. M. Dozy en dr. W. N. Du Rieu, se cretaris. Van de afdeeling Leiden en omstreken van de Maatschappij lot bevordering der bouwkunst is de toestand zeer gunstig; ze telde op het einde van het jaar 63 leden. Er werden 8 vergaderingen gehouden. Den llen September had alhier de vergadering van de Maatschappij plaats. De vereeniging „Bouwkunst en Vriend schap" telt 20 leden en verkeert iu bloeien- deu toestand. Zij gaat steeds voort om in hare vergaderingen bouwkundige onderwer pen te bespreken, Ue Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde telt 3 eereleden, 557 gewone biu- neniandsche en 176 buitenlandsche ledeD. In de werkzaamheden der maatschappij is sedert het vorige jaar geen verandering ge komen. De heer W. P. Vv'olters is, in de plaats van den heer dr. A. Kluyver, secre taris bibliothecaris geworden. Het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van het algemeen telde 292 leden, behalve drie honoraire leden; eene vermin dering dus van 24 ledeB. Vier vergade ringen werden gehouden voor de leden met hunne dames. Het gebouw verkeert in goeden staat. Uit de leesbibliotheek werden uitgegeven 1857 boekwerken aan 297 lezers, waaronder vele aankomende jongelieden. De volksbijeenkorasten werden wederom door een talrijk publiek bijgewoond. De rij der bijeenkomsten werd gesloten met eene goed geslaagde tooneelvoorstelling (Dokter Klaus) door het gezelschap van de heeren Van Lier. 7 December bad een kinderfeest plaats voor 600 kleintjes. De onderofficieren gymnastiek- en scherm- vereeniging „Minerva" gaf op 17 December 1887 hare eerste uitvoering in de Gehoor zaal. Ze telt ongeveer 35 werkende en 35 kunstlievende leden en 1 eerelid. De gymnastiek- en schermvereeniging „Sparta" ging in ledental vooruit; ze telde n. 1. 20 werkende leden benevens 70 kunst lievende en donateurs. Nog eene vereeniging van dien aard werd opgericht in verband met het uittreden vau eenige leden uit „Sparta". Ze kreeg den naam van „Uitspanning na arbeid" en heeft tot directeur den heer J. J. Groene- woud. De vereeniging „Hercules" onder de zin spreuk „Ontwikkeling door arbeid" telt 25 gewone, 34 belangstellende leden, eu twee donateurs en één eerelid. Aan deze vereeni ging is eene adspiranteu-afdeeling verbon den voor jongelieden van T418 jaar, die 24 leden telt. Directeur dezer vereeniging is de heer Ph. De Vries. De gymnastiek- en schermvereeniging Indhra telde ongeveer 16 werkende leden. Op het concours te 's Gravenhage werd een tweede prijs, verguld zilvereu medaille, behaald. De Leidsche breischolen werden bezocht door een 70 tal kinderen. Het correspondentschap Leiden van de inrichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam ontving van 22 Lden en 36 be langstellenden geldelijke bijdragen ten be hoeve der inrichting. In den Leidschen schouwburg werden in het speelseizoen gegeven 27 Hollandsche-, 2 studenten-, één onderofficieren-, 3 Duit sche- en 3 Fransche voorstellingen. De afdeeling Leiden van de Nederlandsche vereeniging tot bevorderiug van Zondagsrust telt 90 leden. In het bestuur kwamen geene veranderingen. De Vereeniging tot bevordering der beel dende kunsteu, opgericht door de maat schappij „Arti et Amicitia", corresponden tie Leiden, telde in 1888 27 leden, ver tegenwoordigende even zoovele aaudeelen. Dus twee leden meer dan ten vorige jare. Door de heeren P. J. Niesten eu F. W. Ouwerkerk werden twee kunstbeschouwin gen gehouden die door een 70 ik 8i,' intee- kenaren inet hunne dames werden bezocht. De Vereeniging „Litteris Sacrum" telt, behalve de eereleden, ruiui 100 leden, waar onder 30 werkende leden. Der vereeniging wer j dit jaar door eenige dames een prach tig nieuw vaandel geschoukeu. De Leidsche IJsclub telde op 1 Maart 30 donateurs en 053 leden. De Leidsche Zwemclub telde op 1 Ja nuari 1889: 4 donateurs, 40 coutribueereude leden, 70 werkende leden en 44 juniores. Van de Vereeniging van Zuid-Hollaud- sche onderwijzers en onderwijzeressen tot eene uitkeering 111 eens bij overlijden over leden vier leden. Het aantal leden is nu 34 van de 1ste klasse, 1 van de 2de klasse, 17 van de 3de klasse, 7 van de 4de klasse, 14 van de 5de klasse en 25 van de 6de klasse. Het aantal donateurs is van de verschillende klassen te zamen 9 en 1 donatrice. Wordt vervolgd.) Het was gisteravond voor Musis Sa crum een lieve avond. Het heerlijke Augus- tusweder werkte mede en de concertgevers hadden een gelukkigen avond over 't alge meen. We hoorden van de kapel der d.d. schutterij ouder directie van den heer A. Van Leeuwen onderscheidene uitmuntend uitgevoerde nummers. „Ouverture Si j'étais Roi", van Adam, de fantaisie „La fille du Regiment", van Donizetli, beide voor de pauze mogen genoemd worden. Van de tweede afdeeling, beslaande o. a. uit kloeke nummers als: „Ouverture Les diamants de la couronne", van Auber en de „Grande fantaisie de l'opera Le Barbier de Sevilla", van Rossini, noemen we echter vooral met onderscheiding de „Sérénade" van Titl, met fluit- en hoornsolo. De be vallige sérénade werd inderdaad heerlijk ge maakt en de heeren fluit- en hoornsolisten verdienen waarlijk een bizonder woord van lof. We hadden gaarne voor zulk een avond meer menschen gezien; doch nemen we in aanmerking dat we leven in eene maand waarin vele inwoners van Leiden den be kenden grachtengeur ontvlieden, dan mogen we het bezoek toch nog vrij talrijk noemen. Heden is men in de woning van den heer üuyser, achter de Stads-Gehoorzaal, be zig geweest wat nog onverbrand is naar elders over te brengen. Morgen zou men beginnen met bet wegbreken van de ruïne, waarua ook het voorgedeelte aan de Bree- straat zal worden weggebroken. Gistermiddag heeft in de Looierstraat alhier een liefhebbend echtgenoot zijne we derhelft van de trappen gesmeten met het gevolg dat de vrouw naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Door de Union Steamschip Company, agenten voor Nederland de becren Kuyper van Dam en Smeer, te Rotterdam en De Vries en C°., te Amsterdam, is een beknopt handboek voor reizigers naar Zuid-Afrika in het licht gezonden dat echter niet voor den handel bestemd is. Het is een boekje van 94 bladzijden druks, gewoon boekformaat en van een tiental afbeeldingen op carton voorzien. Eeue sierlijke kaart tooit het ge heel en een schoon titelvignet op den om slag doet naar het werkje grijpen. Het is samengesteld door den heer H. Tiedeman en bevat een omstandig verhaal van de reis naar des landverhuizers Eldorado. De verschillende deelen van dit gedeelte van Zuid-Afrika worden uitvoerig besproken eu het leven daar zoo sprekend mogelijk weêr- gegeven. Uittreksels uit staten van pro ductie, in- en uitvoeren; kosten van levens onderhoud en mogelijke verdiensten en dag- loonen alles wordt er duidelijk in uiteenge zet. Achtereenvolgens worden er behandeld de reis naar de Kaap, het Kaapland, Natal, De Oranje-Vrijstaat, de Zuid-Afrikaansche Republiek, de Transvaalscbe goudvelden, de Delagoabaai en Zoeloelaud, Gezondheidsoor den in Zuid-Afrika en ten slotte wenken en inlichtingen voor passagiers. De uit slaande kaart van Zuid-Afrika, achter in 't boekske aangebracht geeft een uitstekend overzicht vau de verdeeling der productie van verschillende artikelen over die vrucht bare landstreek. WFFICIEELE BE RICHTEN. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Sept. 1889, benoemd tot commies der

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1