jobs 3f- hoes mm «rs j»3» .wr; «3 -s» *r m wer r*» •-- KIÏCËLAHO. Sir James Fergusson verklaarde in de gisteren door het lagerhuis gehouden zitting Jat, volgens bij de regeering ingekomen, berichten, de ongeregeldheden op Candia te wijten waren aan partijtwisten. Wel hebben enkele moorden plaats gehad, waardoor eene paniek is veroorzaakt, maar dit geschiedde jn sommige streken waar de bevolking niet of niet voldoende beschermd werd. Tot dusver schijnt een eigenlijk verzet tegen het gezag van den sultan niet te zijn voorgekomen. Het prachtigste weder begunstigde gisteren de komst des Duitschen keizers, die op het keizerlijk jacht Hohenzollem, gevolgd door een Duitsch eskader, 's namiddags te ruim half vijf het vuurschip, genaamd Nab, aan den ingang van de haven van Ports mouth passeerde. Het koninklijk jacht Osborne, met den Eugelschen kroonprins aan boord, was reeds bij het vuurschip aange komen; evenzoo vele pleizierstoombooten en particuliere jachten, die meerendeels met veelkleurige vlaggen prijkten en de Duilsche nationale liederen lieten weerklinken. Bij de nadering losten de Duitsche oorlogsschepen saluutschoten, die weldra door het driedubbel voor Portsmouth ten anker liggend Engelscb smaldeel beantwoord werden. Het gebulder dezer honderden vuurmonden, waaronder van het zwaarste kaliber, was hoogst indrukwek kend. De Duitsche keizer in admiraals uniform, met de Kousenbandorde getooid, stond op het dek van de Hohenzollem, omringd door zijne officieren. Bij het konink lijke stoomjacht Osborne aangekomen, salu eerden de keizer en de prins elkander, daarna begonnen de twee vorstelijke jachten, gevolgd door tallooze vaartuigen, hunne evenwijdige vaart naar Osborne door rijen geankerde Engelscbe schepenwelke heden zuilen deelnemen aan de wapenschouwing der Eugelsche oorlogsvloot. Allen heschen de Duitsche vlag, terwijl de matrozen op de raas stonden en de roodgerokte mariniers op het dek in gelederen stonden. Overal weer klonken het God save the Queen en de Wacht am liliein. Voor Osborne herhaalden de Duitsche oorlogsbodems de saluutschoten. Nauwelijks geankerd, kwam de Engelsche kroonprins aan boord van de Hohenzollem om den keizer af te halen en met Z. M. naar de gereed slaande hofkoetsen te gaan, die de booge personages langs den uiet troepen afgezetten straatweg naar Osborne brachten, liier weid de keizer door de koningin en den premier, lord Salisbury hartelijk verwelkomd. Zaterdag revue der vloot bij Spithead, Zondag tweede inspectie der vloot met den prins van Wales en feestmaal bij de koningin te Osborne, Maandag oefeningen der vloot, Dinsdag bezoek van den prins van Wales aan het Duitsche eskader eu Woensdag wapenschouwing dei troepen iu het kamp te Aldershot. Dit is het programma der feestelijkheden, hetwelk natuurlijk wordt opgeluisterd door feestmalen aan boord der ichepen te Osborne. Fut A Ai KR IJ li. Heden beginnen te Parijs de feesten tot inwijding van de nieuwe Sorbonne. Uit de verschillende staten van Europa en Noord en Zuid-Amerika zijn in het geheel 700 studenten ter bijwoning der feesten naar Parijs gekomen. Nederland wordt vertegen woordigd door 35 studenten van de hooge- scholen van Leiden, Utrecht, Amsterdam, en Groningen. De feesten zullen een week duren. Behalve de recepties en de plechtige inwijding van het gebouw, staan op het programma een gala-voorstelling in de Opera, een feest op het stadhuis, een bezoek aan het iustitout vaa Pasteur, een uitstapje naar Meudon en ten slotte bezichtiging van de tentoonstelling en de verschillende inrichtingen voor booger onderwijs te Parijs. De neger-koning Dinah Salifou, die zich te Parijs uitmuntend geamuseerd heeft, keert met geschenken beladen den 14n Augustus naar zijne staten terug. Van den president der republiek ontving hij wapenen, een koper bed en muziekin strumenten. De koningin werd niet vergeten. Mevrouw Carnot bood haar kostbare schitterende zijden stoffen aan. De shah van Perzië heeft Woensdagmid dag het bezoek ontvangen van koning Di nah Salifou, die met een gevolg van zes personen aan het hotel der rue Copemic De koning droeg het groot koninklijk gewaad, dat bestaat uit een soort kasuifel met goud geborduurd en versierd met hreede gouden nestels, uit een zwarten pan talon met breede gouden banden en eene 'onde, zeer booge muts, ook met goud veraierd. Het gevolg des koniugs was gekleed in ruime blauwe of witte kleederen; de eerste minister droeg een panamahoed, de andere heeren droegen een fez of waren bloots hoofds. De koning werd onmiddellijk door den shah ontvangen, die zich zeer vriendschap pelijk met hem onderhield over de geogra- phie der bezittingen van den neger-vorst en over de zeden van zijn volk. Het onder houd duurde een half nor. Op liet oogenblik van scheiden gaf de shall het verlangen te kennen de photogra phic van Dinah Saiifon te hebbendeze laatste beloofde zijn portret in den loop van den dag te zullen zenden. U|ilT»CBLA«B. Met buitengewone eerbewijzen, welke aan de zaak min of meer eene staalkundige beteekenis geven, heeft gislerennainiddag 2 uur te Maagdenburg de plechtige overdracht plaats gehad van het stoffelijk ot erschot van generaal Lazare Carnot aan de Fransche deputatie. Alle officieren en militaire ambte naren namen deel aan den lijkstoet naar het station, terwijl van Berlijn een hooggeplaatst ministerieel ambtenaar vertrokken was om de regeering bij de plechtigheid te vertegen woordigen. Namens de Fransche regeering zijn 1000 m. namens de familie Carnot 500 m. aan de armen van Maagdenburg geschonken. RIlSliAND. Volgens berichten uit Petersburg is de cholera in Bokhara uitgebroken, eu wel zoo hevig, dat in drie dagen in de stad Bokhara 700 personen aan deze ziekte over leden. De hitte is bijna niet meer te ver dragen. In een telegram wordt zelfs ge sproken van 160° Fahr. Daar Bokhara een zeer onreine stad is, hadden de Russen de voorzorg genomen bet station van den spoor weg 8 mijlen van de sta l te bouwen, een maatregel, waarvan zij nu de goede gevolgen ondervinden. Generaal Anuenkoff is uit Petersburg weer naar Azië vertrokken, nadat bom door den staatsraad nog 8,000,000 roebels ter voltooi ing van den spoorweg door Cenlraal-Azië waren toegestaan. Gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar werd langs den nieuwen spoorweg voor 49,410 tonnen aan katoen, wol, zijde, graan en suiker en voor 817 toniieu aan verschillende voortbrengselen uer nijverheid vervoerd, ElfLtiA RIJ F. Aan Le Tempi wordt uit Sofia onder dagteekeniug van gisteren gemeld: Mgr. Clément, die weigerde voor het gerechtshof te verschijnen, om zich te verantwoorden wegens de beschuldiging, dat hij smadelijke woorden zou gebezigd hebben ten opzichte van prins Ferdinand, is gevangen genomen eu onder geleide naar Sislowa overgebracht, doch onder eene cautie van 20,000 frs. weder in vrijheid gesteld. TURK IJ F. Aan de Times wordt uit Konstautinopel geseind, dat de Porte last heeft gegeven tot het oproepen van 80,000 man der reserve, met het oog op de verwikkelingen, welke op Candia en in do Balkan-staten kunnen ontstaan. In eene dépêche uit Konstautinopel wordt gemeld, dat twee dorpen bij Canea in de asch zijn gelegd; dat eene bende Muzelmannen de stad Candia overrompelde en allerlei buitensporigheden pleegde. Een Engelscb ooilogsschip is onmiddellijk naar Canea vertrokken. Do deputatie, welke zich uit naam der nationale vergadering van Candia naar Kon stautinopel zou begeven, heeft op het laatste oogenblik voor die opdracht bedankt. fiitiEKEsriAm De arbeid aan liet kanaal van Korinthe, hetwelk gevermd moet worden door het doorgraven der landengte, is weder tijdelijk gestaakt, naar men verneemt, wegens gebrek aan geld. AMKKIK A. Kolonel Evaristo-Carazo, president der republiek Nicaragua, is overleden. GEMENGDE BERICHTEN Blijkens berichten uit Hongkong heeft den 27 Jam te Loocbow in China een hevige brand gewoed, die drie dagen duurde en waardoor 87,000 woningen in de asch zijn gelegd. Het aantal der menschel), dat bij den brand omkwam, wordt geschat op 1200, terwijl 170,000 menschen in de open lucht moesten kanipeeren. Velen kwamen toen nog van gebrek om. De brand ontstond 's nachts en breidde zich door den bevigen wind zoo snel uit, dat vele inwoners tijdens den slaap werden verrast en zich niet meer konden j redden. In den Caucasus heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij Potchaugeno is een goederentrein in botsing gekomen met een passogierstrein. Acht waggons werden verbrijzeld en vele reizigers werden gedood en gewond. C I) R it KSP O V K T I K. We hebben uot3 genomen van de be spreking van het ingezonden stuk van Sylvioin ons nummer van Vrijdag door de Redactie van de „Zuid-Hollander", eu van haar ver zoek om die bespreking in ons blad over te nemen. We hebben aan Sylvio het woord gegund en gunnen dus ook volgaarne aan „De Zuid Hollander" het wederwoord. Plaats gebrek belet ons echter dit lieden t) doen; in ons eerstvolgend nummer zal er evenwel zeer zeker plaats voor worden ingeruimd. Red. R E L A it! E S. We maken onzen lezers opmerkzaam, dat de Leiclsche Courant ter lezing ligt iu de leeszaal van de Groote Modemagazijnen „du Printeinps" (e Parijs. HANDEL» EN F1NANCIEËLE- liEIUCIITEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 3 Augustus. Verkochte hoeveelheid. Oude Tarwe I Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe RoggeI Gerst (zomer)l Chevalier-Gcrst Zware Haver - Lichte J Maïs I Paardenboonen 13oter{ i equal. 4 vat). .1 ('2e 4 - ('0 per kil.) (2e - l'urf haardbr. le soort (grauwe) Lange zwarte H. L. 91 0 kilog. dubb.hectol. 14000 j 7.50 8.50 7.- 7.50 4- 4.75 - 5.60 6\ 3.50 4. - 3. 3.50 «48.— *56. 40. »46.— 1.20 1.40 l.~ 1.1) 0/20 0/23 PEK TEL EG KAAI. LONDEN, 3 Aug. Keizer Wilhelm is tot admiraal der Engelsche zeemacht be noemd. De keizer is gisteravond te Osboine aan gekomen. Het jacht Osborne, waarop de prins van Wales zich bevond, ontmoette de Hohenzollem met den Duitscbeu keizer iu de nabijheid van de haven van Nab. Toen zij tusscben de Eugelsche vloot doorstoom den, werden de Duitsche schepen begroet met kanonschoten, welke door de Duitsche pantserschepen werden beantwoord. Bij de aankomst der jachten iu de baai van Cowcs, begaf de prins van Wales zich aan boord van de Hoheuzollern en heette den keizer hartelijk welkom. Toen de keizer op Osborne-Ilouse kwam, ging koningin Victoria, die het lint van den Zwarten Adelaar droeg, den keizer met prinses Beatrice tegemoet. De koningin verwel komde den keizer op de meest baile lijke wijze. Lord Salisbury en de andere autoriteiten werden aan den keizer voorgesteld. Alle leden van het koninklijk huis woonden het feestmaal bij, dat in Osborne-House dien zelfden dag werd aangericht. De keizer zat aan de recb'erhand der koningin. Het park van het kasteel was feestelijk verlicht. De haven van Cowes bood een prachtig schouwspel aan, daar alle jachten met dui zenden lichten prijkten. Lord Salisbury en graaf Herbert Von Bismarck gebruikten hnn maal in een zaal, grenzende aan die, waar de vorstelijke personen zaten. LONDEN, 3 Aug. De Times, het bezoek van keizer Wilhelm besprekende, zegt dat Engeland de voorkeur geeft aan vriendschap boven een bondgeuootechap. Er zijn rede nen, welke Engeland beletten toe te treden tot het drievoudig verbond, maar niets ver hindert Engeland zijn sympathie te betooncu met de inogeudueden, die den vrede wen- schen te handhaven. Volgens do Times is in Bulgarije een ministerieele crisis uitgebroken. zer uiterste forten) ernstig met kanonvuur door de Atjehers is beschoten. Onze troepen zijn 26 Juli uitgerukt tot vernieling van het vijandelijk geschut. Eén kanon werd vernield, de overige vuurmon den zijn door den vijand weggevoerd. Wij namen de versterking in Tjada Hedioeroean, waar de vijand hardnekkig stand hield en vonden ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneu velden de kapitein van den generalen staf W. T. N. Von Gensau, de luitenant der in fanterie F. J. T. Veerman, de le lnit. der genie N. Hageman en 18 minderen, terwijl gewond werden 4 officieren en 87 minderen. Het gedrag onzer troepen was schitterend. Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen met gevolg bezocht heden de Kon. Ned. fabriek van gouden- en ziverenwerken van de heeren J. M. Van Kempen en zonen. De prins betuigde herhaalde malen zijn tevredenheid en was hoogst ingenomen met de groote uitbreiding die de fabriek der heeren Van Kempen sedert het vroeger be zoek van Z. K. H. verkregen had. Bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin was gisteren geheel Apeldoorn in vlaggentooi. Te halfzeven had ten paleize een groot kinderfeest plaats, on der leiding van den heer Okhuijzen, die eene voorstelling in de goochelkunst gaf, waarvoor de koningin en de prinses haar bijzonderen dank betuigden. Te half tien werd een prachtig vuurwerk afgestoken, dat door de vorstelijke familie, gezeten in de middenzaal van het paleis, werd bijgewoond. De conferentie van den minister van binnenlandscbe zaken met de commissie tot voorbereiding van het onderzoek van het ontwerp schoolwet zijn nog niet geëindigd. Zij zullen Maandag worden voortgezet. AOVEBTEITIEl AANKONDIGING tor voldoening aan Artikel 28 van het Wetboek van Koophandel. L.EIIIEN3 Augustus. Vijandelijkheden te Atjeh. Te 'sGravenhage zijn officieele berichten ontvangen uit Atjeh, meldende dat in den nacht van 25 Juli Kotta Poliama (een ou. Bij akte den 2den Augustus 1889 voor den te Leiden standplaats hebbende Nota ris Mr. HERMAN LOUIS ADRIAAN OBREEN verleden, is tusschen de Heeren CORNELIS MULDER, JAN MULDER en ARIE MULDER, Houtzaagmolenaars en Houtkoopers, wonende onder de gemeente Oegstgeest, opgericht eene Vennootschap onder de Firma „GEBROEDERS MUL DER", ten doel hebbende het uitoefenen van eene Houtzagerij en van den Handel in Houtwaren. De Vennootschap is aangegaan voor den tijd van vijf jaren, ingegaan den lsten Au gustus 1889; wanneer de Vennootschap zes maanden voor het verstrijken van den be paalden tijd niet schriftelijk is opgezegd, zal zij voor één jaar op dezelfde voorwaar den worden verlengdwelke wijze van ver lenging op ieder daaropvolgend jaar toepas selijk zal zijn. Ieder der Vennooten heeft het recht van beheer en van teekening der Firma, doch voor het leenen of tijdelijk opnemen van geldenhet teekenen van promessen of acceptatiënhet verschaffen van geldelijk voorschot aan of het verleenen van borg tocht voor de schuld van een derde, het doen van inkoopen en van verkoopen boven een bedrag van een duizend gulden en het iu huur nemen van vaste goederen, wordt de medewerking en teekening van alle Ven nooten vereischt. Den ware schat voor allen, die aan jeugdige dwalingen lijden, is het beroemde werk ZDr. Retau's el fb e w.ii' in g-, Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de gevolgen van zulk kwaad lijdt, moet het lezen. Duizenden hebben hun her stel er aan te danken. Te verkrijgen bij het Verlags-Magazin te Leipzig, Neumarkt 34franco tegen inzending van het bedrag, (ook in postzegels), en in eiken Boekhandel in Holland

Leydse Courant | 1889 | | pagina 3