Deze u r n t v e r s c Is ij n t ri a e lij k sbe h a I v e o p Z o n- e ts Fees t a 2;' e n. AB0SIEE3E8T: Zaterdag 3 Augustus 1889. - N\ 18)/. AOVERTEMTIEM: Uitgevers j Gebroeders Muré. Vooi Leidenper 3 maanden I 1.25. Franco door hel geheele rijk, per maanden 5 1.60. Prijs per 3 umnter 10 tv. at. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer 0.15» Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 5 contant, zonder rabat, per regel 0.10. .Bureei: SeheepKakerssteeg 6. 203e Jaargang. LEIBKS, 2 Augustus. VERSLAG run ilt'ii toestand der gemeente Leiden over liet jaar iSSS. Vervolg De sterkte van den eersten ban isactief 437, reserve 394, te zamen 831. Eervol ontslag werd verleend aan den kapitein R. H. A. Van Prehn VViese. Benoemd wer den: tot kapitein de 1ste luitenant A. Par- mentier, tot lsten luitenant de 2de luitenant C. Th. üriessen en tot 2den luitenant de beeren H. J. A. Mulder en S. J. Le Poole. De auditeur bij den schuttersraad, de heer mr. 0. A. Boonacker, overleed en werd ver vangen door den heer mr. O. VV. Sipkes. Gedurende het jaar 1888 werden tot on derofficier 17 en tot korporaal 11 leden aangesteld, terwijl door het overgaan tot de reserve als anderszins 8 onderofficieren en 10 korporaals werden afgevoerd. Het in compleet op 31 December 1888 bedroeg 3 eerste luitenants, 8 tweede luitenants, één sergeaut majoor, 9 sergeanten, 3 fouriers en 11 korporaals. In het rapport van den umjoor-kommandant wordt met zeer veel ingenomenheid gewag gemaakt van het theo retisch onderricht aan heeren officieren ge geven door den heer Huisken, lste luitenant- adjudant bij liet 4de regiment infanterie. De voortdurende drassigheid van het zoo genaamd Schuttersveld was oorzaak dat in de zomermaanden slechts 6 it 7 oefeningen konden plaats hebben. Alleszins ware het wenscbelijk dat dit terrein werd opgehoogd of dat een ander voor de oefeningen werd aangewezen. Ook de Waag wordt in liet rapport voor dt winteroefeningen volkomen ongeschikt geacht, evenals voor de schietoefeningen, lerwijl het schieten naar de schijf, zoo im peratief voorgeschreven bij art. 42 der wet op de schutterij, door het voortdurend ge brek aan eeue baan, moest achterwege blijven. De studentenweerbaarheidvereeniging „Pro Patria" bleef een der eerste gezelschappen uit het Leidsch studentencorps. Te Rotter dam werd op het concours met 254 punten de vijfde prijs behaald in den corpswedslrijd. De heer Obreen, luitenant-instructeur, bleef vol liefde de wekelijksche oefeningen in Katwijksch duinen leiden. Het ledental be droeg 162 tegen 190 in 1887. Een 30 lal leden hebben zich aangegeven voor de wekelijksche oefeningen in het exerceeren, in de kazerne van het 4de regiment. Van de Leidsche Schrrpschutters-vereeni- ging gaat het ledental nog steeds achteruit en werden de oefeningen door weiuig leden bezocht. De vereeniging van onderofficieren der tl. d. schutterij „Pugno Pro Patria" hoopt dit jaar haar 12Jjarig bestaan te herdenken; ie bleef getrouw aan haar doel, het bevor deren van eenheid en kameraadschap tus- scben de onderofficieren van de Leidsche schutterij. De afdeeling Leiden der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen 'au het Nederlandsche leger verleende ge durende het jaar 1888 onderstand aan twee oud gepensioneerden a f 1.50 en f 2 per week en in (Je maanden Februari en November aan 9 oud-gepensioneerden en 4 weduwen eeue periodieke uitkeering van f 12.50; bo 'endien ontvingen twee oud-gepensioneerden eeue gratificatie van f 10. Oogeveer 400 veteranen en 80 weduwen werden gedurende het jaar 1888 door de 'ereeniging ondersteund. Het ledental der afdeeling Leiden bedraagt 30, waaronder 20 onderofficieren. Op 1 Jan. 1889 telde de afdeeling 2 beschermers, 2 beschermvrouwen, 120 donateurs en 11 donatrices. Aan 4 hulpbehoevende oud-strijders werd eene gra tificatie van tien gulden in den vorm van een gouden Willem op 's koningsverjaardag uitgereikt. Hel „Te buis voor militairen" bleef op denzelfden voet voortgaan. De commissie zag zich gaarne door belangstellenden beter in staat gesteid in de behoeften te voor zien. De vereeniging „Het Metalen Kruis" telde op 1 Jan. 1889 10 leden, 19 eereledeu- douateurs en 12 eereleden. De gewone maandelijksche vergaderingen hebben gere geld plaats. Feestavonden werden gevierd op 's konings verjaardag, op het jaarfeest der vereeniging en op den herdenkingsdag (75 jaren) van Neêrlands onafhankelijkheid. Ten aanzien van het Invaliedenhuis zien we het volgende. Het totaal bedrag der kosten in 1887 was f 19574.40, Het rijk gaf daartoe eene subsidie van f5000. Ver pleegd werden 63 man, en wel: 1 verminkte uit de koloniën, 2 verminkten uit den strijd tegen Belgie, 59 infirmen en 1 kostganger voor rekening van het rijk. Vier werden wegens wangedrag ontslagen en 3 overleden. Op 19 Jam 1888 bedroeg de- sterkte 5, man. De manschappen zagen er over 't ge heel zeer welvarend uit. Van 24 Juni 1887 tot 19 Juni 1888 werden veertien invalie- den 19 malen gestraft, voornamelijk wegens het Terkeeren in staat van dionkenschap Een beter toezicht wordt gewenscht op hel opnemen van uit Bionbeek ontslagenen, zonder voor dat ontslag de oorzaak nauw keurig te kennen. Op de „Kweeisscbool voor Zeevaart" werden dit jaar 245 jongens voor de zee macht aangenomen, tegen 216 in het vorige jaar. Zeer velen konden bij hunne komst lezen noch schrijven; bij hunne overplaat sing naar het opleidingsschip was dat gebrek verholpen. De geest onder de jongens liet nimmer iels te weusclien over; ook hun gedrag was over 't geheel zeer goed, evenals Hnnne gezondheid. Alleen einde Juli en begin Augustus kwamen gevallen van koorts, met het karakter van Febris Typhoïdea, voor. Zoo kwamen 18 jongens onder genees kundige behandeling, doch sterfgevallen kwamen ouder hen niet voor. Den lsten April werden 120 en den lsten October 106 jongens naar de opleidingsschepen over geplaatst. Den lslen Jan. 1888 bleven 134 jongens over. Het personeel bestaat thans nit één luitenant ter zee 2de klasse, één officier van gezondheid lste klasse, 13 on derofficieren, 11 korporaals en 12 matrozen en mariniers, onder bevel van een kapitein- luitenant ter zee, die tevens directeur der Kweekschool voor Zeevaart is. Nog zijn aan de inrichting verbonden één godsdienst onderwijzer, één schoenmaker, één kleerma ker en één haarsnijder, allen ingezetenen van deze gemeente. Van de 177 leden van de vereeniging tot instandhouding der school zijn 77 Leidsche ingezetenen. Ten aanzien van de afdeeling Leiden van den antidienstvervaugingsbond zijn geen bij - zonderhedei mede te deelen. Het aantal begunstigers bedroeg 21, dat der leden 52. Wordt vervolgd.) Musis Sacrum. We hebben gisteravond op Musis-Sacrum een avond genoten, zooals we er in geen tijd een te genieten kregen, 't Was niet alleen de uitnemende muziek, ook niet al leen de buitengewone verlichting van den tuin met ballons, ook niet enkel de verba zend groote opkomst die de gezelligheid aanbrachten, 't was alles te zamen wat me dewerkte om dien heerlijken avond te scheppen. Het bestuur van Mnsis heeft aan den vooravond van den 31sten verjaardag van onze geliefde en geëerbiedigde koningin, aan den societeitstuin een feestelijk aanzien wil len geven. En daaraan deed het wél. Eene zeldzaam groote opkomst van leden en hunne dames, in de meest opgewekte stem ming, maakte den tuin mede bizonder ge zellig eu in de pauzen was het gezellig rondslenteren in de paden slechts een aan houdend botsen en heen en weêr schomme len, veroorzaakt door de talrijkheid der liefhebbers van dat gezellige Musis-werk. Wanneer we nu nog melden dat bij den aanvang en het einde van de tweede af deeling de volksliederen werden gespeeld en staande aangehoord, het laatste zelfs met een luid hoera begroet, dan hebben we van de bizonderlieden gewag gemaakt. Maar veel goeds blijft er dan nog te zeg gen over, en al dat goeds is aan 't adres van den heer J. G. H. Mann, en zijn staf- muziekcorps van de infanterie. Ook op muzikaal gebied was de avond heerlijk. Véér de pauze was 't een aangenaam kostje, smakelijk opgedischt, en een kloek nummer tot slot, uitmuntend voorgedragen, 't Waren „Friech in 's Feld" van Strauss, „Ouver ture Berlin Wie es weiut und lacht", van Conraai, „Verbotene Früchte", Walzer van Mann en „Fantaisie de l'Opera de Halévy La Juive" van Wieprecht. Maar 't best was voor 't lest. Als we zeggen dat de prachtige compositie van Haydn, de „Symphonie Militaire", voor militaire muziek verdienstelijk gez t door den heer C. Lau (clarinettist bij het corps), gespeeld werd zóó fijn en zéé edel als we dit nummer door deze kapel reeds vroeger hoorden uitvoeren, en als we daaraan toe voegen dat Mann's bevallige groote fantai sie oj) motieven van Gounod's P'aust, niet groote voorliefde en nauwgezetheid werd weergegeven dan begrijpt ieder dat de laatste afdeeling al eene bizonder dankbare was, en dat ze dat was getuigde het luide applaus. De lieve Gavotte vau Silas voldeed in de tweede afdeeling evenzeer uiiinuntend en het nummerije „Wir spu-ien Soidat" met de echte Eileuherg-sans overgoten, werd goed geblazen. De Musis-bezorkets lu bben gister avond zeer zeker met ons bizonder genoten, en ze zullen er ongetwijfeld het bestuur van Musis Sacruui eu den heer Mann zeer dankbaar voor zijn. Aan zeer vele particuliere woningen en aan aile openbare gebouwen was heden de driekleur uitgestoken ter eere van den Sisten verjaardag van onze geëerbiedigde koningin. Tegen twaalf uur hadden zich de verschillende wapens alhier in garnizoeh voor de parade gereed gemaakt eu te twaalf uur ruim stond ze op het Schuttersveld opgesteld. aar werd geparadeerd, met den gewonen en den versnelden pas gemarcheerd, terwijl de cavalerie en artillerie in galop voorbij- renden alles zooals dat te doen gebrui kelijk is. Er werd gecommandeerd door den overste Bloem eu geïnspecteerd door den kolonel Aliugs. Eene groote menscheu- inassa was van het militaire schouwspel j getuige, waartoe zeer zeker het uitmuntende Augnslusweder zeer veel bijdroeg. Van j 12-1 uur werd het carillon op den stad- huistoren bespeeld. Na afloop van de parade werd, onder be- geleiding van eeue verbazende hoeveelheid menschen eu het muziekcorps, het vaandel naar de woning van den garnizoenscomman- I dant op den Nieuwen Rijn teruggebracht; ook alwéér zooals dat te doen gebruike lijk is. Maandag 12 Augustus a. s. zullen de vereenigde sectiën van de vereeniging „Het metalen Kruis" alhier het 35jarig bestaan der vereeniging vieren, met ongewonen luister, zooals we vernemen. Zooals men weet is 12 Augustus de laatste dag van den Tiendaagschen veldtocht. De Leidsche afdeeling telt onder hare leden nog 12 oudstrijders uit dien tijd, van wie zich nog onlangs twee aansloten. In de Staatscourant van 2 dezer is opgenomen het verslag van de commissie, te Leiden van 1 Aug. 1888 tot 31 Juli 1889 belast met het afnemen der practisch geneeskundige en tandheelkundige examina, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 Deo. 1878 [Staatsblad nr. 222). In het geheel zijn geëxamineerd 104 candidaten, van wie 65 zijn toegelaten, en 89 afgewezen. De namen der geslaagden zijn reeds vroeger medegedeeld. De milicien-plaatsvervanger G,van het 4e regiment infanterie, die weigerde de hem voorgelezen krijgsartikelen te teekenen, had zich heimelijk uit de kazerne alhier verwijderd. Eenige dagen later is hij te Amsterdam als deserteur gearresteerd en te ruggeleid. De militaire justitie heeft reeds een onderzoek van de zaak bevolen. [1). v. Z E. en 's Gr.) Bij het gisteren te 's Gravenhage gehouden acte-examen Hoogduitsche taal, l.o. zijn o. m. geslaagd de dames J. M. Jansen en T. C. E. Olivier van Leiden. Bij het op 31 Juli en 1 Augustus te sGravenhage gehouden acte-examen als hoofdonderwijzer zijn o. a. geslaagd de hee ren 8. Postraa te Woubrugge, J. J. Van Bostelen te Oegstgeest en P. Van Eek te Hazerswoude. Gisteravond te ruim zeven uur viel een man, die van zijn werk kwam, op de Volmolengracht tegen den grond, terwijl het bloed hem neus en mond uitstroomde. Met water en eau de cologne hielp men hem bij en een ander werkman geleidde hem langzaam naar zijne woning. «l'i'ICIKKLK BEIIICHTEW. Bij beschikking van den minister van marine zijn van het schroefstoomschip Van Galen op non-activiteit gesteld: met 16 dezer de luitt. ter zee 2e kl.J. H. Hummel, F. H. Sobels en A. Merkus; met 21 dezer de luit. ter zee le kl. H. Bernelot Moens (le off.); met 28 dezer de adelborsten la kl. G. L. d'Abo; F. L. RamboDnet, L. A. F, E. Peltzer, A. J. M. Nolet, H. De Booy, jhr. H. J. A. Pompe van Meerder- voort, W. F. Van Erp Taalman Kip; de adjanct-adm. C. Valkenburg. Op genoemd schroefstoomschip worden geplaatst: met 16 dezer de luitt. ter zee 2e kl. E. De Haan, C. L. Temtninck Groll, W. H. Nolthenius en L. 11. G. Krol; met 21 dezer de luit. ter zee le kl. J. Wentholt, als le officier. Met 1 Sept. a. s. wordt belast met de betrekking van off. van politie bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, de luit. ter zee 2e kl. F. Pinke. De luitt. ter zee le en 2e kl. K. W. H. Goetz en A. J. Van Stockum, dienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, worden mei 1 Sept. a. s. op non-activiteit gebracht. De off. van gez. le kl. bij de zee macht C. J. P. Verhoeff wordt met 26

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1