i nape m. GB «3 «BET WH3 «3 «SS HCJ MSB. jm. aan de gemeenten voor de toekomst op bet tegenwoordige bediag worden geflxeeri. (Vad.) Werden tot nog (oe de bij het exa men voor adelborst geslaagde jongelieden, op het koninklijk instituut der marine iu de 4e afdeeling geplaatst naar bunnen ouder dom, daariu is thans bij koninklijk besluit verandering gebracht. Zij worden in den vervolge geplaatst naar het volgnummer bij dat examen tot toelating verkregen, gelijk dit steeds bij de opklimming in de hoogere afdeelingen plaats vindt. Per Rijnspoor van 10 u. 18 min. zijn gisterenochteud in de residentie aangekomen de vorst en vorstin Bliicher Von Wablstatt met groot gevolg, uit Berlijn; zij zijn afge stapt in het hotel Paulez. De vorst is een kleinzoon van den beroeaiden gen.-veldmaar schalk Blücher, Personen, die gisternamiddag met een pleiziervaartuigje voor Scbeveningen een tochtje in zee maakten, zagen ter hoogte j van het verveischingskanaal, op ongeveer 1 j Bug. naijl van de kust, een lijk drijven. Tot dusver is hel nog niet aangespoeld. Blijkens opgave zijn thans te Scheve- ningeu 8267 vreemdelingen, plus 416 dienstboden. Bij de gisteren te Rijswijk gehouden harddraverij is de eerste prijs gewonnen door „Prins" van P. v. Santen te Rotterdam, 2e pr. door //Koningin" van Florijn te Rotter dam en preuiie door (/Vitesse" van P. Oudijk te Waddiugsveeu. De tweeenzeventigjarige Dijkshoorn, die iu de vorige week op den weg naar Delft bij het ongeval met den vrachtwagen der flessclienfabriek aan de borst werd ge wond, is aan de gevolgen daarvan overleden. Te Aarlanderveen is een huisgezin in een hoogst gevaarlijken toestand geraakt door het gebruik van vlensob, gebraden in eene koperen pan, waarvan het vertinsel was afgesleten en waarin dit vleesch na bekoe ling twee dagen bewaard was. Door spoedige geneeskundige hulp is het gezin van den dood geied. Van een dor patiënten moest de maag uitgepompt en uitgewasschen worden, om het gif te ver wijderen, dat daarna in het uitspoelsel nog kou worden aangetoond. Naar men verzekert is gisterenochteud omstreeks 12 nren het lijk van den heer Von Lindern van Alblasserdam drijvende ge vonden door een op stroom liggendeu schip per op omstreeks 100 M. afstand van de plaats waar nu 3 weken geleden de boeier omsloeg, waarin hij zich met zijn zoon en een knecht bevoDil. Het lijk van den knecht is nog steeds niet gevonden. Voor het vinden van het lijk van den heer v. L. was eene belooning van f 500 toegezegd. De 16e tentoonstelling der Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, tevens de vierde groote vijfjarige tentoonstelling, zal van 21 tot 25 Maart 1890 te Haarlem plaats hebben. Er zijn 16 gouden, 61 zilv. verg., 100 zilv. en 76 bronzen medailles uitgeloofd, beuevens f 80 aan geldswaarde, vertegen woordigende te zamen een bedrag van f 3175. De ex-koningin Isabella bezichtigde gisteren te Amsterdam verschillende open bare werken en een mailstooinschip aan de Handelskade, en deed daarna een zeetochtje naar Marken. H. M. vertrekt heden te 9.30 u. per Rijuspoor naar Schlaugenbad. Het trok de aandacht der bewoners van de Laurierstraat, te Amsterdam dat op de tweede verdieping van een woniug iu die straat bijzondere levendigheid heerschte. Uit alles bleek dat op „twee hoog" onaan genaamheden waren. Krasse scheldwoorden klonken boven het hevigst tumult uit, toen opeens, tol niet geringe ontsteltenis van de omstanders, een man, uit de in opsiand zijnde verdieping naar omlaag kwam vallen. Hij werd gewond naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De twist, «elke aanleiding gaf tot dit voor den betrokkene zoo weinig vermakelijk incident, bleek hij onderzoek een „huiselijke" te zijn geweest. (iV. v. d. D.) Omtrent den door de.n beambte A. uit de bank van leening te Nijmegen gepleegde» diefstal van beleende gouden en zilveren voorwerpen kan nog worden gemeld, dat bij het door de commissie voor de bank van leeuiug gehouden onderzoek naar de vermiste panden is gebleken dat niet minder dan 182 panden uit de bauk waren verdwenen, waarvan de «aarde op f 1553,40 was geschat cn waarop door de bank f 1294,50 was geleend. De directeur der bauk is aan het gemeente bestuur verantwoordelijk voor de schade. Men schrijft aan de H. Cl. uit Seller penzeel: Bij do groote manoeuvres, in deze- streek der provincie Gelderland van 18 tot 27 September e. k. te houden, is de slat' door den minister als volgt samengesteld: generaal W. K. L. Van Helden, leider; majoor J. W. II. Romer, chef v. d. staf; ritmeester R. F. C. Bentinck, adjudant; kapitein C. J. Kikkert, intendant. De re gimenten die er aan deelnemen zijn: het te regiment huzaren, onder bevel van den ko lonel Thirion, en het 3e regiment, onder bevel van den kolonel jhr. Teding van Berk hout; voorts twee batterijen rijdende artii lerie, waaraan worden toegevoegd detache menten ordonnancen, trein- en hospitaalsol daten en maréebaussées. 't Ongunstig weder der laatste weken heeft in Friesland schriklijk gewerkt op het honinggewas. De boekweitbloesem heeft weinig gegeven en door 't onweder is de bevolking der korven vrij wat verminderd. Men meldt aan liet D. v.Zllen'sGr uit Wijmbritseradeel van Maandagavond. Iu 't dorp liommerts had daareven de volgende brutale aanslag plaats. Een paar bekende schurkenL. B. en 1). B. vader en zoon, kwamen beueleu bij mejuffrouw tie wed. Kramer aldaar, eene 60jarige, die T ruim kau stellen. Nadat de zwendelaars de zaaktjes bij die vrouw goed in oogenschou» hadden genomen, keerden ze omstreeks half lien naar de woning der weduwe terug, die reeds te bed lag. Met betrekkelijke geringe moeite kwamen de indringers binnen. Oogen blikkelijk trok men op het oudje los, bond haar een dweil om 't gezicht en stopte er een gedeelte van als prop in den mond. Nog met dat werk bezig zijnde, werden de kerels onverwachts overvallen door een paar i bierventers uit Sneek. De zoon neemt ter stond de vlucht, uiaar geraakt, door de duisternis misleid, Ie water. De vader trekt echter het mes, waarop dc sterkste der twee deu brutalen snuiter vierkant aanpakt, totdat er meer liulp kwam opdagen om den sinjeur te knevelen. Inmiddels had men etfti hond er op afgezonden om den vluchteling op te sporen, die dan ook weldra naast zijnen vader op weg naar Sneek wandelde. De justitie heeft, zooals nu blijkt, met die twee gevaarlijke kerels een mooie vangst gedaan. De vader moet reeds vroeger een gouden remontoir hebben gestolen en de zoon wordt gezocht duor den commissaris van politie te Alkmaar. Vermoedelijk zijn te Veeudam twee menschenlevens alhier verloren gegaan door het gebruik van vleesch van zieke dieren, j Een landbouwer, R. L. genaamd, verkocht voor f 4 eene bij hem aan koudvuur ge storven koe. De kooper, zijn gezin, eene aldaar wonende ventster uit Winschoten en een werkvrouw, niet wetende dat zulk vleesch schadelijk voor de gezondheid was, aten, omdat er zooveel was, meer dan gewone porties. Allen werden kort daarop ongesteld het jongste kind en de koopvrouw zijn ge storven en de werkvrouw is met typhus besmet. In de kerk te Weë, had men jl. Zondag morgen getuige kunnen zijn van eene plech tigheid, welke zeker niet aliedaagsch mag worden genoemd. De daar gevestigde predi kant, ds. Uilkens, doopie namelijk toen zijn derden achterkleinzoon uit Amsterdam. Ge noemde predikant is nu, op tachtig-jarigen leeftijd, reeds 53 jaar evangeliedienaar, zon der gedurende dien tijd eene andere stand plaats dan Weë te hebben gehad. Een vreeselijk ongeluk had gisteren ochtend bij Sustereu plaats. De pachter N'ij sten uit Roostere», had op eene hoefkar eenige personen van het station te Susteren gehaald. Eensklaps werd het voor de kar gespannen paard schichtig. De 7Üjarige pachter, van het voertuig springende om het paard tot slaau te brengen, had het ougeluk er onder te geraken, met het noodlottig gevolg dat hij terstond een lijk was. Maandag jl. heeft inen nabij Wij 1 ré op de rails van deri spoorweg AkenMaas tricht eenen dwarslegger gevonden, die daar was nedergelegd niet het kennelijk doel den trein te doen ontsporen. Dooi de justitie is terstond een onderzoek in gesteld. BUlïENLAN DS0HE BEKI01IT EB SÜLtilK. Eenige persone- te Antwerpen, wien de Shah ridderorden geschonken had, hebben de aangename kennisgeving ontvangen, dat zij van f 240 tot f 960 aan registratierechten zullen moeten betalen. Jl. Zondagavond omstreeks 8 uur steeg te Blaukenberghe (badplaats) de heer Chale uit Brussel per luchtballon op. Drij vende zuidoostwaarts is de lucht reiziger 10 minuten van Lapscheure (een Belgische ge meente een uur van Sluis gelegen) op eene weide dood gevallen, en om 10 uur werd hit lijk in liet gemeentehuis gebracht On geveer anderhalf uur schijnt hij iu dc bo veuste luchtlagen vertoefd te hebben. Behalve enkele papieren, eene portemonnaie met een weinig geld, vond men een alein l.ompas bij hem. Zijn lichaam schijnt ge hangen te hebbeu aan een houten circel. Geen mand, geen schuitje, geen anker waren aanwezig. SC s tl 65 ij A "M Ï8 liet lagerhuis heeft gisteren de dota- tiewet hij tweede lezing aangenomen. Engeland onderhandelt mef Japan over een nieuw troctaut, volgens hetwelk het gebcele binnenland van Japan voor Enge- iands handel ontsloten wordt, waartegenover Engeland afziet van de bijzondere rerhtspri- vileges tot dusverre aan de Britsehe ouder- danen te Yokohama en iu andere Japansche havens verzekerd. Prins Henry van Batteoberg, de ge maal van prinses Beatrice, jongste dochter der koningin, heeft Maandag de betrekking van gouverneur van het eilaud Wight., waar toe hij onlangs benoemd is, aanvaard. F<1 K. De Fransche ministerraad heeft be sloten dat de plecluige bijzetting 'van het stoffelijk overschot van Lazare Gamot, Mar- ceau, La Tour d'Auvergne en Baudin den 4den Augustus zal geschieden. Namens de regeeriug zal de minister president, Tirard, het woord voeren, De shah van Perzië, die Dinsdagnacht te Cherbourg is aangekomen, werd Dinsdag morgen begroet, door de verschillende daar toe aaugewezeu autoriteiten, waarna hij ou der het gebulder der saluutschoten en het spelen vau liet Perzische volkslied aan ival gestapt en de reis naar Paiijs aanvaard heeft, alwaar reeds tegen 3 ure eene aanzienlijke meaigte nieuwsgierigen bij het station Sauit- Lazure had post gevat om zijue komst af te wachten. De straten waren prachtig versierd en troepen van alle wapens waren opge steld van af liet station dcor de Champs- Elysées, tot aan de rue Copernic, waar het paleis gelegen is dat de shall gedurende ziju verblijf alhier zal betrekken. Toen president Carnot met zijn mititair gevolg tegen 4 ure iu een open rijtuig naar het station reed, riep de ineuigte Leve Carnot I Leve de republiek Nadat de trein was aangekomen en de shah uit den waggon gestapt, begroette president Carnot hem met eenige woorden, welke Z. Perzische M. 'beantwoordde. Nadat de gewone plichtplegingen hadden piaals gehad steeg hij met den president en ver der gevolg in de gereed staande rijtuigen, om, voorafgegaan door eene afdeeling curas- siers, naar het voor hem bestemde paleis te worden begeleid. Onderweg deden zich weder de kreten hooren van Leve Carnot 1 en tevens die van Leve de shah. De presi dent vertoefde nog een minuut of tien iu het paleis van den Perzischen vorst en keerde toen naar het Elysée terug. Ten 5| ure hragt de shall daar een bezoek aan den president der republiek en keerde ten 6J ure huiswaarts. De persoon, die den diefstal der stuk ken van het hooggerechtshof gepleegd heeft, is nog niet ontdekt. De in hechtenis geno men brocheerdster blijft hardnekkig ontken nen. Zekere Victor Neveu, de werkman, die met de nummering der stukken belast geweest is, is ook in hechtenis genomen. De heer Mouillot, dierecteur der oude drukkerij Dalloz, is mede door den rechter gehoord. De heer Mouillot herhaalde wat hij reeds aau den commissaris van politie medegedeeld had, Dauielijk dat hij Zaterdag avond omstreeks 7 uren den bediende van een dagblad gesproken had, die, zonder het gewicht zijner woorden te bevroeden, gezegd zou hebben dat hij een exempiaar van het werk in haudeu gehad had. De man had het boekdeel uitgeduid, met de kleur van den omslag eu de opschriften opgenoemd. De door den heer Mouillot bedoelde per soon is de heer Faivre, van het huis Faivre en Co., rue Paul Keiong, oud mede-eigenaar van het bonapartistisch dagblad le Petit Caporal. Krachtens een mandaat van verschijning van den rechter van instructie, is de heer Faivre door twee agenten vau den veilig heidsdienst naar de prefectuur overgebracht. De heer Faivre had den nacht door gebracht met te waken over de verzending vau een groot aantal dagbladen en sliep iu een leuningstoel, toen de ageuten zich bij hem vervoegden. Zijn eompagnon, de heer Hazard, verklaarde aldus de woorden door deu heer Faivre in tegenwoordigheid van den heer Mouillot ge- sproken „De heer Faivre eu ik"„zeide hij"-, hadden de gewoonte te dejeuneeren iu een restaurant der rue Saint Mare, welke in. richting door de redacteurs van la Cocarik druk bezocht, wordt. „Er waren vriendschappelijke betrekkingen aangeknoopt tusschen deze redacteurs en de heer Faivre zal in handen van een van hen liet bewuste boekdeel gezien hebben". Te Parijs zijn valsche twintig francs stukken in omloop. Deze munten dragen i beeltenis van Napoleon III en het jnarlal 1865. Ze zijn zeer goed uitgevoerd en kunnen licht door vreemdelingen voor goede munt worden aangenomen. Bij onderzoek bleek, dat ze gemaakt zijn van platina eu zink en een werkelijke waarde hebben van 5 francs. Alieen aan deu klank kan men hooren, dat ze valsch zijn. De 'neer Cochart, burgemeester van Vcuvray, in het departement Iudre-et-Loire, is door den minister vau biniieiilandsclie zaken Constans afgezet, omdat hij, als can- didaat voor den departementen raad aftre dende, in zijn manifest de tegenwoordige regeering der Fransche republiek heeft aan gevallen. Om dezelfde reden werden de Boulangisten Le Bastard, Le Herissé Vacher ontslagen als burgemeesters van Renues, Antraiu en Treiguac. SF.4.VJK Te Tortosa is dezer dagen een fabriek van valsche munt ontdekt, waaraan verschei dene personen werkzaam waren. Een dm voornaamste deelhebbers is te Terragona ia hechtenis genomen. ITALIË Van Padua wordt geschreven dat dt landstreek van Solesino in liet district Mon- selice geteisterd is door een cycloon. Vet. scheidene huizen werden omgeworpen, anderen zwaar beschadigd. De oikaan w as zoo hevig dat hoornen ontworteld werden en vei we; gevoerd. Gelukkig zijn geene menschea- levens te betreuren. Solesino was eenige dagen te voren door een vreeselijken hagel slag geteisterd. ZWITSERLAND. Te Bern is het gerucht in o dat de Duitsche regeering, na het vestigim tractaat te hebben opgezegd, ook voornemen is aau de andere mogendheden mede te len, dat zij Zwitserlands onzijdigheid liti langer wil erkennen. De toestand van kardinaal Lavigerii, die te Luzeru vertoeft, wegens het coDgm ter bestrijding der slavernij, hetwelk daar ai worden gehouden, is zoo verergerd, dat 4 geneesheereu zeer ongerust zijn over iiai patiënt. Te Aalborg bij Lubeck ziju de pol ken uitgebroken. Reeds zijn 13 gevalh voorgekomen, waarvan 3 met doodelijl» afloop. BUlTiCH L AA D Eene nieuwe nota is door Duitschli aau den bondsraad gezonden. Zij is in zoenende geest gesteld en doet eene tf| standhouding voorzien. Te Wilhelmshaven heeft de pleclï aanhechting en inzegening van de vlas het zeebataljon aldaar plaats gehad, in te woordigheid van den keizer en de keiïf Eerstgenoemde hield daarbij eene korte#1 spraak, waarin hij herinnerde welke v# deriugen de marine sedert het jaar ondergaan bad. Niet alleen te Parijs, maar ooi tt Berlijn had het bericht van Boulangersnete' laag bij de departementale verkiezingen °1 de beurs een goeden invloed. De W betoogt, dat een afgeslagen aanval even is als een nederlaag, zoodat de republike1011 nu Frankrijks toekomst in hun macht hebben, indien zij althans bij de kamer verkiezing® hun voordeel met Boulangers nederlaag»*1 te doen. Aangezien de wapenfabriek te Slej'i wegens groote bestellingen van Mannlich®' geweren voor het Oostenrijksche leger, w» in staat is, de voor het Bulgaarsche bestelde geweren vóór Augustus 1890 «t levereu, heeft de Bulgaarsche regeeriog f sloten in Rusland 30,000 Berdan-ge»eIt' te koopen. De Russische regeering »st daartegen niet alleen geen bezwaar geoppö maar zal den aankoop en de verzen®1! dezer wapenen op elke wijze trachten vergemakkelijken en te bevorderen. DOSTE AKIJ H. Aartshertog Albrecht, de "nm keizer Frans Jozef eu de opp- van het Oostenrijksch-Hongaarsche dezer dagen te Hermannstad in Zeven erp waar hij de troepen kwam inspecteer®/

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2