B UITEN LAN DSÜHE BE K101 IT EN I alu: hl* m.-i m sat» «ji wss a.ï «9 w j n z«. Kluit, burgemeester van (leinenoord, en F. A. Vaarzen Mo rel, burgemeester van 's Gra vendeel is goedgekeurd, dat de burgemeester van Goudswaard, A. H. Zahn, is benoemd tot secretaris dier gemeente; is aan den tijdelijken secretaris der ge meente Ambl-Almeloo J. J. Witkop, ver gunning verleend om te Stad-Almeloo te wonen Bij de benoeming van cadets tot 2e-!uit., voorkomende in de Staatscourant van 27 Juli 1889, n°. 175, staat onder het kon. besluit van 25 Juli 1889, u°. 15, J. Buy, lees: J. Buys; is aan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat 11Jorissen, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de heriuneringsinedaiüe voor het deel nemen aan de Fransche expeditie in Ton l in, China en Annam; zijn be.ioemd tot directeur van het fijks- landbouwproefstaijpn te Groningen, dr. A. F. Dolleman; te Hoorn, C. J. Van Lookercn Campagne, en te Breda, dr. A. J. Swaving; zijn benoemd tot leden der commissie van toezicht op de rijkslaudbouwproel'stations dr. J. W. Gunning, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam; hoogleeraar dr. Adolf Maijer, leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wage- ningen; L. F. IJ. C. Ruland, lid van de tweede kamer der staten-generaal, te Vaals; VV. Hofman, lid van gedeputeerde staten van Groningen, te Holwierde; jhr. oir, P. Van Foreeat, te Heilo; B. G. Van der Have, burgemeester van Ouwerkerk; en F. B. Liihnis, directeur der maatschappij van weldadigheid, te Frederiksoordzijn aangewezen tot voorzitter der commissie dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, en tot secretaris F. B. Löhnis, te Frederiksoord is bevorderd tot generaal majoor der inf. bij het leger in Ned.-Iudie, de kol. der inf. van dat l-'ger, W. H. Van de Pol; is de generaal-majoor van het leger in Ned.-Indie A. S. J. Van Resteren, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en ouder dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. MNNENLANDSCHK BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 16,927,031,55' en bij de betaalmeesters. 1,873,626,56 Te zamen f'18,800,658,115 De Staatscourant bevat het verslag van het examen tot toelating als adelborst 3de klasse aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord in bet jaar 1889. Naar men verneemt is bij de regeering in bewerking een wetsontwerp, regelende de eindexamens der boogere burgerscholen. Volgens dit ontwerp worden die examens voortaan door de leeraren der school ten overstaan van gecommitteerden afgenomen en tot een minimam van lijd beperkt. Voorts worden uit bet examen-programma geschrapt do volgende vakken: staathuishoudkunde, staatsinrichting, cosmograpkie, boekhouden en teekeuen. Het ontwerp kau spoedig bij de kamer worden ingewacht. Te Leiderdorp zakte Zondag een meisje van vier jaar in een sliksloot. De speelka meraadjes van de kleine bemerkten het niet en het kind zou zeker gestikt zijn, ware zij niet door den heer 11. uit Leiden, die juist de plek voorbij ging, opgemerkt. Het gelukte geDoemdeu heer bet kind uit de sloot te trekken en zoo van een wissen dood te redden. Gisterenocbtend kwam te Katwijk aan Zee de eerste haringschuit terug; reeder Meerburg, schipper Jacob Haasnoot, met 315 kantjes. Gisterenmiddag volgde eene schuit van reeder Taat, schipper C. v. d. Oever, met 300 kantjes, doch met ge broken mast. Na een langdurig lijdeu is te 's Hage op 65 jarigen leeftijd overleden de heer mr. T. Modderman, referendaris bij het departe ment van justitie. Na een tijdlang als kanton rechter te Nijkerk deel te hebben uitgemaakt van de rechterlijke macht, werd de hee: Modderman in 1856 tot refeiendaris benoemd en vervulde hij gedurende 33 jaren zijn betrekking van chef der derde afdeeling (politie, jacht en visscherij enz.) met bijzon dere ouderscheiding. De overledene was ridder van de orde van den Ned. Leeuw. Onlangs maakien wij melding van de onwettige poging der 10 tappers te 's Hage, die de patentwet meenden te ontduiken door uit hun midden een aan te wijzen tot het nemen van één patent voor hunne gezamenlijke tapperijen, terwijl dan de overige negen als diens bedienden 3e klasse werden aangegeven. Thans komt ons op dit gebied een nog vee! ernstiger feit ter ooren, dat den fiscus nog onbekeud schijnl. Eén drankverkooper nl. exploiteert in verschillende steden van ons land, en wel onder één naam, te zaïnen 35 cafés met vergunning, waarvan 6 in den Haag. Al deze verschillende vergunningen staan op zijn eigen naam, terwijl hij in ieder dier zaken een zetbaas heeft, die door hem in de 3e klasse der personeele belasting wordt aangegeven. „Dit geval staat niet alleen", zegt onze berichtgever, „want enkel in den Haag zijn verkoopers van sterken drank, die 2, 3 of 4 koffiehuizen op één patent drijven en eveuzoo handelen. [Arnh. Ct.) lil verband uiet het verblijf van prins Albrecht van Pruisen te Scheveningen merkt de Uaagsche correspondent van de Arnh. Ct. °1): Wonderlijk is 't, dat de Nederlandsche autoriteiten in staal, gewest en gemeente tegenover dezen Duitechen prins, die locll altoos een Duitsoh prins is, al zou hij, indien hij hem gekeild had, grootvader hebben moeten zeggen tegen koning Willem «en Eerste, een houding aannemen, die leien afkeuren. Een badkuur van een buiteuland- schen prins is altoos aan liet bekende in cognito verbonden, zelfs onze koning, toen hij te Ciarens aan het meer van Genève, met de Nederlandsche vlag in top, tot herstel van gezondheid vertoefde, nam, naar de wijze van alle vorsten, het incognito streng in acht. Maar deze Pruisische prins kan niet in Den Haag komen, om zijn buitenplaats te Voorburg te bezoeken of zijn kuur te Scheveuingeu te aanvaarden, of alle Nederlandsche auto riteiten, ministers, commissarissen des koniiigs en burgemeesters komen aau het station, om deu hoogen bezoeker te complimenleeren. Men heeft mij wel eens gezegd, ofschoon ik het nog niet ten volle geloof, dat de prins zóó met Nederland en zijn vrijzinnige in stelling ingenomen is, dat bij hem het voorne men bestaat, de naturalisatie in ons laud aan te vragen, met het oog op de mogelijkheid, dat in de ons wachtende dynastieke toestan den een prins, die van oorlog en legeraau- voeren weet, hier een aan zijn rung evenredige stelling zou kunnen viuden, evenals Bernard van Saksen-W eimar er vroeger een vond bij, het Nederlandsch-Indische leger. I e voorko mendheid van de Nederlandsche autoriteiten zou dan het doel hebben, dit voornemen te verstrekken. Ik herzeg: gelooven doe ik het nog uiet, maar het Hollaudsch leeren van de jeugdige zonen van prins Albrecht, waarvan dezer dagen weer met zooveel ophef werd gewaagd, doet mij toch deuken dat er meer achter de badkuur zit dan de schoon heid van het Seheveniugsche strand, de spe ciale heilzaamheid van dit stukje van de Noordzee, of wel laat me er nog ééns op zinspelen, ten spijt van de censoren de lieflijke geuren van de grachten en wateren van het schoonste dorp in Europa. Zondag is een Scheveuingsche knaap van 16 jaren aan de Wittebrug ouder Sche veningen door een bicycle omvergeworpen en door een daarachter volgend bicyclist over een der beenen gereden, met 't gevolg dat dit den enkel brak. Men wil dat de knaap 't ongeluk zich zeiven te wijten heeft, daar hij jegens de velocipedisteu baldadigheden had uitgevoerd. Pogingen om de beide wielrijders uit te vinden zijn tot dusverre niet gelukt. Een landbouwer onder de gemeente Nieuw-Beierland, wien in vorige jaren her haaldelijk de jonge ooievaars van iijue schuur werden gestolen, laat ze thans, zoolang zij niet vliegen kunnen, des avonds uit het nest halen, om ze des morgens er weder in te brengen. De aardappelziekte doet veel over zich klagen. Zoo wordt o. a. uit Flakkee ge schreven. „De ziekte in de aardappelen neemt op verontrustende wijze toe. In de vroegere soorten zijn loof en knol beide aangetast. Er zijn een aantal akkers „blauwe" die het loof laten vallen; de uitzichten zijn ook in veiband met het weder zeer slecht. Zelfs de zoogenaamde „juweolen", een nieuwe soort, uit Duitschland ingevoerd door den heer Tuhbergeu uit llaailem, altijd geroemd als steeds vrij van de ziekte, hebben het kwaad in den knol. Door den aanhoudenden regen hebben ook de erwten veel geleden. Een aantal peulen zijn in den grond gere gend en beginnen te groeien; deze gaan bij het pikken geheel verloren. Niet alleen dat zoo de opbrengst vermindert, maar ze worden levens wankleurig." Gisteravond kwam te Amsterdam met den trein van 7,32 aan, de ex-koningin van Spanje Isabella, incognito reizende onder den titel van gravin De Toledo. Het gevolg bestaat uit den Spaanschen gezant hij ons hof, de hertogin Hijar, den iiinister do Villasegura, don Manuel de las lleras (intendant van H. M.), en voorts 10 bedienden. Aan het Centraalstation werd II. M. opge wacht door den consul van Spanje aldaar en zijne echlgenoote en deii heer 11einfeld, vice-consul. Het liooge gezelschap werd in open gala-rij tuigen naar Brack's Doelenhotel gebracht, waar eene reeks van negen ver trekken in den rechtervleugel waren besteld, en gebruikte daar te 8 uur hel diner. De gravin De Toledo betuigde den eigenaar herhaaldelijk hare bijzondere ingenomenheid met de fraaie appartementen, dezelfde ver trekken waar verschillende vorstelijke per sonen, zooals de koning van Portugal, reeds vroeger hun intrek namen. Voorloopig is bepaald dal H. M. aldaar drie of vier dagen zal vertoeven. Bij gunstig weder za! hedenvoormiddag een rijtoer worden gemaakt en de namiddag worden besteed aan een bezoek in Artis. Een beschonken persoon, die Zondag avond voor het gebouw van het Leger des ileils te Middelburg te rumoerig was en daarom naar het poiitie-bureau zou worden overgebracht, heeft zich daartegen verzet en na geweldpleging weten te ontvluchten. Daar men meende dat het een der reizigers was, die niet den goedkoopen trein moest vertrekken, werden eerst alle wagens gesur veilleerd, doch zonder gevolg. De politie kwam nu echter tot de wetenschap dat be doelde persoon uiet tot de reizigers van dien trein had behoord en tevens op het spoor van den dader. Men seint uit Lille. Een lid van den hoogen Franseben Adel vertrekt hedenavond uit Parijs, naar men zegt inet een zending voor de familie Bour bon te Breda. Zooals men weet beweert deze familie af te stammen van de oude kouinklijke Bourbons. [Stand.) K IS hi JL A M I» De Engeleche bladen bevatten uit voerige bijzonderheden over het huwelijk van prinses Louise vau Wales met graaf Fife, hetwelk, gelijk meu weet, Zaterdag met grooten praal in de kapel van het Buckiug- hampaleis werd voltrokken. Ongeveer 200 gasten waren genoodigd waaronder Lord Salisbury, Lord Granville, Lord Hartingtou en de heereu Gladstone, Goscheu en Rosebery, maar slechts enkelen konden toegang verkrijgen tot de kapel, daar deze geen voldoende ruimte aanbood. De overigen moesten zich tevreden stellen met een plaats in de aangrenzende vertrekken, van waar zij den voorbijgaanden bruiloft stoet konden zien. Voorop ging de aartsbisschop van Canter bury en toen volgde de prinses van Wales met haar beide zonen en haar beiJe broe ders, den koning van Griekenlaud en den Deenschen kroonprins. De kouingiu kwam later in de kapel, aau den arm van haar schoonzoon, groothertog Lodewijk van Hessen en gevolgd door de leden van het koninklijk huis. Eindelijk verscheen de bruidegom en daarna de biuid aau den arm van haar vader den prins van Wales, gevolgd door 8 bruids- juffers, in licht blauwe zijde. De bruids juffers waren de beide zusters der bruid, twee dochters vau prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, en de dochters van den hertog van Teek. De bruidegom was ge kleed in de uniform der vrijwillige artillerie, en ook alle prinsen en vorstelijke gasten droegen gala-uniform. Het huwelijk werd gesloten door den aarts bisschop van Canterbury. Nadat de plech tigheid was afgeloopen, volgdo een dejeuner in de groote eetzaal van het paleis. Het jonge paar bracht daarna eerst een bezoek in Marlborough-House, het paleis van den prins van Wares, en begaf zieh toen naar Sheen House bij Richmoud, ten einde daar voorloopig te vertoeven. Bij hun intocht in Skeeu House werd het paar feestelijk ontvangen, en ook in Schot land, waar graaf Fife zijn bezittingen heeft, werd het huwelijk op vele plaatseu gevierd. Te Aberdeen kwam de gemeenteraad bijeen en wijdde volgens 's lands gebruik een dronk aan het echtpaar. Graaf Fife is door kouingiu Victoria tot markies en hertog verheven ea zal voortaan den rang voeren vau markies van Macduff hertog van Fife. In de gisteren door het hoogerhuis gehouden zittiug werd door lord Strafheden eu lord Cambden de aandacht gevestigd op de correspondentie betrekkelijk Bulgarije; zij vroegen nadere inlichtingen in verband met de. Oostersche quaestie. Lord Salisbury antwoordde, dat hij de sombere Voorspellingen van genoemde leden omlreut de toekomst der staten in het Oos- ten niet deelde. A Siïil.ï U. Bij het laatste bezoek van president Ciirnot op de tentoonstelling zijn eene we duwe C. en hare dochter, mme. Eugénie Buffet, die den heer Caruot: „Leve Hou- langer I" toeschreeuwden in hechtenis ge. uomen. Zij stelden zich heftig te weer en moesten met geweld worceu weggevoerd. Te Parijs heeft zekeren Delcourt op straat een valies gevonden met waarden aan toonder ter waarde van 800.000 frs, hetwelk bleek te belmoren aan den heer Cazeneuze van de Medische Faculteit en dezen terstond door den vinder ter hand is gesteld. De uitslag der verkiezingen voor de departementale rad-u is in 1421 kantons bekend. Gekozen 752 republikeinen en 497 conservatieven; het aantal herstemmingen is 160. Boulanger is slechts in 12 kantons gekozen. De republikeinen verliezen 26 zetels. Prins Boudewijn, de zoon van den graaf van Vlaanderen, doet thans met een ordonnans incognito eene reis langs de kusten van Normandie. Vrijdag kwam hij te Boulogne aau. De werklieden, die bezig zijn de half ingestorte mijn Saiut-Louis te Saint Etienne te ontruimen, hebben deu arbeid gestaakt. Van de 110 zijn er slechts 7 afgedaald. De werkstakers vragen meerder loon en mindei werkuren. Te Grenoble hebben al de huiden- ververs, 22 io getal, die tusscheu de 600 en 600 werklieden in dienst hadden, een drachtelijk hunne werkplaatsen gesloten, wegens geschillen met de syndicale kamer der werklieden. Daar er te Grenoble 20.001) mannen en vrouwen aan de handschoen fabrieken verbonden zijn, is de zaak voor de stad van groot gewicht. De werklieden hebben zes gedelegeerdeu benoemd om mei de patroons te onderhandelen. Naar men uit Cuni (Cuneo) meldt is den 22sten dezer een vreemdeling in hech tenis genomen bij wien drie Italiaanschi topographische kaarten eu aanteekeniugej aangaande de ïtaliaausche grensforten werdt. gevonden. Hij beweerde lid te zijn vat eene Fransche Alpenclub en de bedoelde aanteekeningen zelf gemaakt te hebben. Bij onderzoek is gebleken, dat hij tot Fransche grenscommissarissen in betrekking staat, en luitenant is bij het 24 ste batailloD Fran sche jagers. Zijn naam is Loyseau De Grandmaison. Men schrijft aan het N. v. d. D. ail Pyrmont, dat Zaterdag de kerkelijke be l vestiging der prinses Elisabeth op de ge i hruikelijke wijze heeft plaats gehad iu dij kleine Oesdorferkerk, de lievelingskerk vul de overleden moeder der prinses, vorstif Helene, welk eenvoudig bedehuis feestelijil met groen en bloemen was versierd. Ter gelegenheid van de eenvoudige, mil treffende plechtigheid waren verscheid!I bloedverwauten der jonge prinses over I komen: Koningin Emma der Nederland* de hertogin van Albany, de erfprinses Bentheim, de erfprins Frederik van VV aided I hertog Adolf van Nassau, enz. Onze koningin, die ook iu haar geboi# I land nog steeds zeer bemind is, werd don de talrijke menigte in de straten metgtut drift toegejuicht, toen zij, uaast haren vader gezeten, naar de kerk reed en vand»' terugkeerde. Ouder de telegrammen is van uien" ongelukken met lorpedobooten melding 8e' maakt, welker onbruikbaarheid bij eenigst™ woelige zee thans vrijwel schijnt vast k staan. Ook heeft de minister van marin bevolen ze terstond van da manoeuvre terug te trekken. Van deze booten tij1 ougeveer 120 gebouwd, die nu, spot een berichtgever der Kölnische Zeitung, de waari' hebben vau oud roest. TVBKUK. Volgen9 een te Sofia uit Konstanl'- nope! ontvangen dépêche spreekt de Fork de berichten tegen aangaande ongeregeldhé den op Mitylene en Chios. BRAZILIË. De dagbladen van Lissabon doé'1 telegrammen van Rio Janeiro mede, door1" Portugeesche regeering ontvangen over det aanslag op den keizer van Brazilië. De dader is een Portugeesche, Adrit" Valle geheeten, handelsbediende, 20 oud en geboren te Camiuha aan de Mi»'1, I

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2