BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEN LANDSOHE BERICHTEN Strauss; 4. Annen-Walzer, R, Genée5. Fantaisie sur „Re Songe d'une Nuil d'Été", Opéra de Thomas, Bnysseus. 2de afd.N°. O. Vorspiel zur Oper: Die Meistersinger von Nürnberg, (le Uitv.), R Wagner; 7. Ré miniscences dn Ballet„Le Rêve du Sonneur", Soli: Es clarinet, B-elariuet, Saxophone, Mann; 8. a. Cantilaue de l'Opéra „Cinq Mar9", Gounod; h. Die Wachtparade koinml Eilenber^; 9. Fantaisie sur des Motifs de „Miguou", Opera de Thomas, Mann. UirFlCIititLE UliUICilTitï. Bij kon. besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. G. J. Van der Wijck, als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ommen, aan C. Van Leenhof, als kantonr.-plaatsv, in het kanton Oirschot, en aan J. T. II. Le Brun, als kantonr.- plaatsv. in het kanton Weert; is goedgekeurd, dat de burgemeesters van: 1°. Nieuw-Beierland, A. Bou.xan Jz.j 2°. Wanssuin, G. 11. Tervooren, en t>°. üorn, L. 11. A. Magnée, zijn benoemd tot secreta rissen hunner gemeenten benoemd: bij het wapen der infanterie tot He-luit., bij het 1ste regiment, de cadets L. E. W. Van Albada, P. G. Van Druncn en L. C. J. P. De Bourbonbij het 2de reg,, de cadets W. S. A. A. 11. M. Van Rijswijk de Jong en P. J. L. B. Baten burg; bij het 3de reg., de cadets G. VV. l'ris, R. H. Larnau Eyssouius VVichers, J. Dorre, G. J. P. A. Thomson, II. C. Van der Pant, J. Buy en W. C.'1'. Ter Beek bij het 5de reg. de cadet C. M. De Kanter; bij het. 6de reg., de cadets V. Repelius en J. D. Maarteen; bij het 7de reg., de cadet P. J. II. Van der Paltnbij het 8ste reg., de cadet B. H. Goudrtaan; bij het wapen der cavalerie tot 2e-luit. bij het le reg. huzaren, de cadets F. A. Broers, J. L. Völcker en jhr. VV. 11. J. Van de Poll; bij het 2de reg., de cadets J. M. Benteyn, T. L. S. Nederineijer ridder van Rosenthal en H. A. Zegers, bij het 8de reg., de cadets H. C. Tauuay en U. G. J. Maas Geesteranns; bij het wapen der artillerie tot 2e luit., bij het le reg. vest.-art., de cadets W. E. Van Dam van Isselt, jhr. C. A. M. Wittert, G. A.O. loimiuk en VV. il, A. G. baron Van Itter- sum; bij het 2e reg. vest.-art., de cadets P. Van Asselt en H. J. Doorman; bij het 3e reg. vest.-art. de cadets J. 11. Bloem, J. Van Boven, E. VV. Gautzsch, VV. De Reus, VV. L. Van Warinelo en 11. J. L. C. Bax; bij het 4e reg. vest.-art., de cadets E. A. D. E. Carp, J. L. Bels, VV. Van der Koogh, G. De Jossehn de Jong, J. C. A. Jansen en P. Visser; bij het wapen der genie, tot 2eluit. de cadets C. A. Boo- nacker, G. 11. J. Vaal en H. VV. Eorbes; bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indie, tot He-luit. de cadets: VV. C. A. A. De Boer, II. A. Kooy, C. C. Musch, T. J. Baerveldt, I. T. Ter Bruggen liugen- holtz, J. H. E. Van der Wal, F. J. Kroesen, J. F. A. Schadee, K. L. Yerstege, N. C. Mulder, J. J. P. Weijerman, VV. Beijerinck, H. L. Maarschalk, W. H. Schey, J. F. Later, VV. Bekker, P. Von Manntz, G. J. Verstege, VV. B. J. A. Scheepens, H. C. D. F. A. Brouwers, H. B. J. Tersteege, D. Dooremans en J. J. Rotnswinckel, tot 2e-luit., bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indie, de cadets W. Groeoeveld, C. G. Daniels en J. 1'. Van Maren; tot He-luit., bij het wapeii der artillerie van het leger in Ned.-Indie, de cadets H. U. S. Boerma, A. C. W. Janssen, F. Raadman, H. L. F. Vanger, H. Van Witzenburg, F. Van Wageningen en A. Van den Bovenkamp; tot 2e-luit., bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indie, de cadets W. H. M. Schadee, F. W. P. Clignett en L. C. 11. Derx, allen herkomstig van de koninklijke militaire academie. is bij het dienstvak der directe belastingen en van het kadaster: benoemd tot controleur te 's Hertogen bosch, J. W. Houwing, thans in dezelfde betrekking te Middelburg; belast met de controle Middelburg, J. A. O. H. G. Mijkamp, thans adjunct-con troleur te Arnhem. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Augustus 1889, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. A. J. Swaving als adsistent aan hel rijksproefstation te Wage ningen, eu voor het tijdvak van 1 Augustus 1889 tot en met 31 Juli 1890 benoemd tot adsistent aan voornoemde inrichting F. F. Stemmerik te Amsterdam. De off. van gcz. 1ste kl. hij de zee macht B. Bakker, uit West-Indie in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. BK aCS» «S3 «T3 WTSS SP'. De minister van financien brengt ter kennis va-.i ambtenaren der directe belas tingeii, invoerrechten en accijnzen, dat voor het opengevallen kantoor Valkenburg ont vangers en andere ambtenaren, die volgens de beslaande bepalingen vuor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens be voegd zijn tot mededinging naar genoemd kantoor, zich daarvoor nog tot 15 Augus tus e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van liet dijiloma van geëxa mineerd en beeedigd landmeter wensclien af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augustus schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. lugevolge voorschrift van art. 90 van de Grondwet, heeft de regeering thans bij de wet de lijst vastgesteld van hooge en gevviclitige openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebben de ver kiesbaarheid tot lid van du eerste kamer der staten-generaal medebrengt. Als hooge en gewichtige openbare betrek kiugeu, bedoeld in art. 90 van de Grond wet, worden aangewezen. Voorzitter van eene der kamers der staten- generaal Vice-president en lid van den raad van state Staatsraad in buitengewonen dienst; President en lid vau de algemeene reken kamer; Directeur van bet kabinet des konings; Hoofd van een.departement van algemeen bestuur; Buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister Minister-resident Consul-generaal in Nederlandschen dienst; President, vice-president en lid van den hoogeu raad Procureur-generaal en advocaat generaal bij den hoogeu raad President, vice-president en lid van een gerechtshof; Procureur-generaal en advocaat-generaal bij een gerechtshof; President en lid van het boog militair gerechtshof; Advocaat-fiscaal voor 's konings zee- en landmacht; Commissaris des koniugs in eene pro vincie; Lid van gedep. staten, mits het lidmaat schap gedurende meer dan zeven jaren bi- kleed zij; Burgemeester van eene gemeente van meer dan 20,090 zielen; Curator vau eene rijks universiteit. Curator van de gemeentelijke universiteit le Amsterdam; Hoogleeraar aan eeue rijks-universiteit en hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam Voorzitter en lid van de koninklijke aca demie van wetenschappen; Luitenant-admiraal; vice-admiraalschout bij-nacht; kapitein ter zee; Generaal der infanterie; luitenant-generaal; generaal majoor; kolonel; President van de Nederlaudscbe bank; Voorzitter van het Muntcollege; Hoofdinspecteur van den rijkswaterstaat; Voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten; Voorzitter van het college voor de zee- visscheiijen Voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken in Amsterdam en van die in Rotterdam Gouverneur-generaal van Nederlaudsch- lndië; Luiteuant-gouverneur-generaal van Neder- landsch ludië; Vice-president en lid van den raad van Nederlaudsch ludie; President vau de algemeene rekenkamer iu Nederlaudscii-Indie; Algemeen secretaris vau bet gouvernement in Nederlandsch Indie; Hoofd van een departement van algemeen bestuur in Nederlandseh-Indie; President, vice-president eu lid van het hooggerechtshof in Nederlaudsch-Iiiaie; Procureur-generaal bij bet hooggerechts hof iu Nederlaudsch Indie; President, vice-president en lid vau het hoog militair gerechtshof van Nederlandsch- Indie Advocaat fiscaal voor de land- eu zee macht van Nederlandseh-Indie; Gouverneur van Celehes eu ouderhoorig- heden, van Sumatra's Westkust en van Atjeb en ond rhooriglteden; Resident van Batavia, Suerabaija, Djok- iokarta, Soerakarta eu Samarang; vtT3 3D» *T J :«BR (SB "SS"" Iloofdinspec'eur van cultures in Neder landseh-Indie Gouvi rueur van Suriname; Gouverneur vau Curasao; Voorzitter vau en procureur generaal bij het. bot van justitie in Suriname. De in het kon. besluit van 14 Febr. 1888 vermelde betrekkingen zijn in het eenig ar tikel dezer wetsvoordracht behouden: voor de uitdrukking „admiraal" is alleen „luite nant-admiraal" gesteld, daar dit de bedoelde betrekking juister aanduidt. Voorts zijn nog andere betrekkingen aan gewezen, eensdeels door aan reeds genoemde categorieën van ambten eenige uitbreiding te geven, anderdeels door in de wet op te nemen zoodanige betrekkingen, welke de bekleeders daarvan in nauwe aanraking niet gewichtige volksbelangen brengen. Daarbij is zorg gedragen dat verschil lende takken van staatsdienst, zoowei bier te lande als in 's rijks koloniën en bezittin gen, iu de ontworpen lijn vertegenwoor digd zijn. In de keuze der bierbedoelde betrekkingen is men echter beperkt door den Grondwet- telijken eiscli, dat zij zoowel openbare als hooge eu gewichtige betrekkingen mo. ten zijn. Overigens moet men bij bel beoordeeien van de nu voorgedragen reeks van betrek kingen niet uit het oog verliezen, dat het bekiee.len of bekleed hebben niet vau zelf het lidmaatschap van do eerste kamer mede brengt, het zijn slotte de provinciale staten die de geschiktheid van iederen candldaal hebben te beoordeeien. Deze overweging beeft er o. a. toe geleid uit den bovcngeuoeuulen algemeeneu maat regel van bestuur niet over te nemen de bepaling, dat het hoogleraarschap een zeke ren tijd moet zijn bekleed. De werkzaamheden verbonden aan het lidmaatschap van gedeputeerde staten geven aanleiding om ook die betrekking op te nemen onder de hooge en gewichtige, die hier in aanmerking triogen komen. Daar echter de provinciale staten zoowel de leden van de gedeputeerde staten als die der eerste kamer kiezen, kan het gebeuren dat de provinciale staten aau een huuner leden het lidmaatschap van gedeputeerde staten slechts opdragen, ten einde hem op die wijze verkiesbaar te maken voor de eerste kamer. Aau dit bezwaar kan wordeu tegemoetgekomen door te bepalen dal het lidmaatschap van gedeputeerde stalen gedu rende eenigeti tijd moet zijn bekleed. Een tijdvak van zeven jaren is daarvoor gesteld, omdat het mandaat van gedeputeerde alsdan minstens een wettelijke» termijn geduurd heeft. Voorts zij opgemerkt dat van de hoofden van gewesteiijk bestuur in Nederlaudsch Indie slechts enkele in het ontwerp worden vermeld. De regeeriug heeft namelijk gemeend, dat alleen de gouverneurs der buitenbezittingen en de zoogenaamde residenten le klasse eene zoodanige hooge en gewichtige openbare betrekking bekleeden als oor de verkiesbaar- beid tot lid der eerste kamer gevorderd wordt. De St.-Ct. bevat bet verslag der commissie voor het jaar 1889 hier te lande belast met het afnemen van bet groot-amb- tenaars-examen, bedoeld bij art. 1 van bet kou. besluit van 29 Aug. 1883 Stblno. 183). Naar de Scheepvaart verneemt, zal de stoomvaartuiaatscbappjj Holland eerlang op houden te bestaan. Het geheele materieel, benevens dat der Ned.-Ind. Stoombootmaatschappij, totaal 20 stoumbooteu, is door verkoop in andere handen overgegaan, en zal zeer waaisehiju- lijk bij reeds bestaande maatschappijen op Indie worden ingesmolten. Bij het examen der Nederl. Toou- kunstenaarsvereeniging, op 26 dezer te 's Gravenhage, zijn van de 5 candidate» geslaagd: voor piano A (l.o.) de dames Betsy Lenson, te RotterdamBetsy Schafer, te Breda; eu J. Wildschut, te Formerend, De stationschef aan de lijn Amers foortKestere», de heer F. 11. Van Beij- iien te Amersfoort, wordt overgeplaatst naar Caslricum en vervangen door den heer Groenewald, stationschef te Vogelenzang. De heer G. Langenberg, gep. kapi tein der art. van het Ned. O. L. leger, en burgemeester der gemeente Sehagen, is iu den ouderdom vau 57 jaar overleden. Gisteren zijn twee timmerlieden, die te Tessel eenig herstellingswerk uitvoerden aau den kerktoren te den Hoorn, naar omlaag gevallen en werden zwaar verwond. Hel onheil moet veroorzaakt zijn door het orn- k au telen van den bak. Den H Aug. den verjaardag der koningin zal te Apeldoorn aan 11. M. een adres worden aangeboden met poëtische opdracht van dr. E. Laurillard, voorzien van zeer vele haud- teekeningen van ingezetenen, en sierlijk ge bonden. De vereeniging tot veraangenaming van het verblijf aldaar, zal des avonds concerten doen plaats hebben bij de hotels De Nieuwe Kroon en De Keizerskroon, nabij en op Het Loo gelegen, door het muziekcorps van de dd. schutterij van Arnhem, kapelmeester de heer Bern. J. A. Rehl, toegankelijk voor ieder, terwijl misschien ook nog eene matinée zal plaats hebben. Een schitterend vuurwerk, ontstoken vóór het paleis of vóóraan in het park, op last van Z. M. den koniug zal den feestdag be sluiten. In de afgdoopen week kwam in de Am. Ct eene advertentie voor, waarbij eeue naar Java terngkeerende familie, eeue baboe vroeg, terwijl aan hetzelfde adres twee goed zingende Saksische kanarievogels roet kooitjes h f5, te koop werden aangeboden. Ver scheidene ingezetenen, aangelokt, door zulk een koopje, schreven brieven op bedoelde advertentie en kregen dan teil hunnent eeu persoon die hun de vogels, ieder in een kooitje, bracht, waarbij hij desgevraagd nog eens bevestigde, dat het goede zangers waren en voorgaf huisknecht bij zekere mevrouw De Jong te Deveuter le zijn, die, omdat zij naar Indië terugkeerde, eene baboe vroeg eu zich daarom van de vogels ontdeed. Al spoedig bleek het den koopers, dat zij be drogen waren en de vogels volstrekt niet zongen. Kennelijk waren het poppen. Op ver zoek van de politie te Arnhem is de sluwe be drieger, evenals een kameraad, die hem bij deze praktijken aldaar de behulpzame hand had geboden, door de politie te Am sterdam aangehouden en herwaarts overge bracht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Beter teu halve gekeerd dan ten ge heele gedwaald. Zoo dacht ook eeu paartje te Kampen dezer dagen in ondertrouw opge nomen, een bruid van 72 eu de bruidegom van 74 jaren. Het bruidje kreeg berouw en verzocht den ambtenaar van den burger lijken stand om geschrapt te worden. De eergisteren te Wartena gehouden zeilwedstrijd werd o. a. bezocht door 5 oude mannen uit Grouw, allen boven de 70 jaar, die met hun vijven in eeu bootje van Gronw naar Wartena roeiden, om bij de hardzeilerij tegenwoordig te zijn, en daarna op dezelfde wijze terugkeerden. Zij hadden een afstand van 2 uren heen en terug, samen 4 uren, geroeid. Mevr. Van T. te Breda zat Woensdag avond in hare tuinkamer, toen zij werd opgeschrikt door het breken van een ruit, terwijl een flobertkogel door de kamer vloog. De dame kwam gelukkig met den schrik vrij, Bij een hevig onweder, dat gisteren te Grnbbeuvorst woedde, sloeg de bliksem in de woniüg van J. v. d. P. De schoor steen en ten deel van het dak werden ver nield en iu eene benedenkamer werd alles kort en klein gesiagen. Brand ontstond et niet; persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. E es fci ËL.1M fij In de gisteren door het lagerhuis g houden zitting verklaarde sir James gusson, dat indien bet Egyptische legert voldoende is voor de verdediging van EgypH dat leger zal worden versterkt en alle maat regelen door de Britsche regeering zuil" worden genomen, om de nakoming baw verplichtingen te verzekeren. De Fransche regeering, zeide sir Jam-' Fergusson verder, toont zich geenszins gt- neigd om hare toestemming aan de conversie der Egyptische schuld te geven. De heer Gladstone ontving bij zijn gouden bruiloftsfeest ook gelukwenschen van koningin Victoria, den prins en de prinses van Wales en den koning van Belgie. Van alle kanten ontving Gladstone van zijn aau- hangers geschenken en gelukwenscheu. De politie te Londen heeft weer een speelhuis ontdekt, eu wel de Bedford club in de City. De spelers werden gisteravond verrast, met dit gevolg, dat 67 personen in hechtenis werden genomen. Het geheele gebouw was door 80 politieagenten omsin geld, zoodat niemand kon ontsnappen. Uit Londen wordt geseind, da' Fransche minister van buitenlandsche zaken in een onderhond met Edgarrl Vincent over de conversie van Egypte's schuld verklaar e dat hij volstrekt niet vijandig tegen die» maatregel gezind was, maar hij voegde er bij, dat hij niet geloofde dat er tot dusver in dien stand van zaken een element gekomen, hetwelk eene wijziging veroorlo» van de door Frankrijk aangenomen houding

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2