NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAl) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e ie Co u i a n I verse it i) n t da«re 1 ij ksbehalve op 1 osi- en ees t dageii. AB0HHES1ENT: Prijs per %uiuuier 10 Cent. Zaterdag 27 Juli 1889. i'. 175. ADVERTENTIES: Bareel: Scheepusakerssteeg 6, Uitgevers: Gebroeders Muré. Hoogere Burgerschool voor Jongens. J A c ai T. BINNEN LANÜSCHE BERICHTEN. I HÈ coe Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 46 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203e Jaargang. Stads-Berich ten. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 4888, met al de daarbij be boerende bescheiden, aan den Qemeenleraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219, der wet van den 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidtche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 25 Juli 1889. ADMISSIE-EXAMEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het tweede admissie- examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens, cursus 1889/90, zal plaats hebben in het gebouw aan de Pieterskerkgracht op Dinsdag; 27, Woensdag 28 en Donder dag 29 Augustus a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lsiden, den 26 Juli 1889, De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZULU-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21slen Mei 1889, n°. «8; Gelet op art. II der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad tio. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal hij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanstaande en dat mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art- 15, d, f en li, der wel op de jacht en vis- sclierij, is geoorloofd; wordende tevens her innerd aan de bepaling van arl. 1 van het Reglement op de uitoefening der jachten vis- scherij in deze Provincis, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers vau meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in bet Pro- vmciiml Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd F O C K. 's Gravenuage den 25slen Mei 1889. LËIDËN, 26 Juli. Voor wie „Knikkebeen van de Bees 'eumarkt" niet hebben zien spelen, is 't moeilijk zich daarvan eene voorstelling te vormen. Het is een blijspel in 3 bedrijven ol 6 tafereelen, met nieuwe coupletten, quad- libets, koren, enz. door M. S. Trijtel, muziek gearrangeerd door den orkestmeester S. Bvnaveute, eo werd gisterenavond in den schouwburg-Vaii Lier op de Douzastraat op gevoerd. Het is een stak om te lachen, om te schudden vau 't lachen. Maar veel meer is 't ook niet. Personen en zaken worden er op eeue onrustbarende wijze gechargeerd een professor in de wiskunde wordt ons voor gesteld zooals we er gelukkig nooit een zagen; we zouden anders waarlijk professor en krankzinnige voor synoniem moeten houden. Hij deed ons meer deoken aan een hardlooper. De geheele zaak komt hierop neer. Een kruier, Knikkebeen, is verbazend verstrooid en doet alle boodschappen verkeerd. Professor Scholten, in de scheikunde, heeft nota bene eene nieuwe waschmachine uitgevonden en zal die aan een waschmeisje zenden om er de proef mêe te nemen. Eerstdaags is ook zijn vrouw jarig en bij zal baar geven, waarnaar ze reeds zoo lang verlangde een goud horloge met briljanten. De kruier moet dat zaakje in orde brengen, docb brengt natuur lijk het waschmachine naar de jarige mevrouw Scholten en het kostbaar horloge naar het waschmeisje. Mevrouw is woedend om zulk een geschenk; Betje Olieëiiloog, het wasch meisje begrijpt er niets van, maar haar vrijer m PP 111 O S nllno nnn in (J]fM professor wel leeren. Uit deze verwarring ontspon zich nog een ganscbe kluwen andere verwarringen die het geheele stuk door onopgelost blijven tot op bet laatste oogenblik. Met dit thema is vlijtig gewoekerd om de dolste en onzin nigste scènes ten tooneele te brengen. Een lang tafereel speelt aan „de Vink", een ander even lang iu bet commissariaat van politie. De rol van „Knikkebeen" was bij den heer Lageman in goede handen. Mevrouw Van Rossum was uitstekend als de vrouw vau den onmogelijken professor Sterrenberg; mevrouw Van BeemKapper eveneens als Betje Olieënloog, de waschvrouw, en Lotje, de dienstmeid van professor Scholten, werd door mevrouw Poons—Vau Biene met zorg weêrgegeven. Overigens was de voorstelling eene com binatie van de meest verrassende onmoge lijkhedenen inoesl ons van tijd tot tijd eens een „hoe innig laf" van 't hart, als ker- misstuk heeft 't in zooverre hooge waarde dat door een zeer groot deel van het publiek bij 't einde kon worden geklaagd over kaken vermoeid van 't lachen. En dat zegt met de kermis toch éék wel wat. De schouw burg was uitmuntend bezet. Naar wij vernemen, zullen een aantal L'ddscbe studenten gebruik maken van de uitnoodiging der Association générale des Etudiants de Paris, tot bijwoning van de feestelijkheden ter opening der nieuwe Sor- bonne te Parijs. Hel Collegium Supremuui zal door de beeren Coster, praeses, en Van der Schalk, ab-actis, worden vertegenwoordigd. (N. R. Ct.) Bij het gisteren te 's Graveuhage ge houden acte examen als hoofdonderwijzer zijn toegelateu de heeren J. J. Meukemacn A. J. Verbrugge uit Leiden. De gemeenteraad van Terneuzen heeft tot gemeente-geneesheer benoemd den heer C. L. Dorst, arts alhier. De heer H. Van den Oven en echt- genoote te Leiden, zijn benoemd tot vader en moeder in bet Ned. Herv. Oudemannen- en Kinderhuis te Harderwijk. Gister tegen den avond ontstond op de boerderij van V aan de Lage zijde onder Leiderdorp brand in den hooiberg door 't broeien. Het hooi is uitgehaald waardoor verdere onheilen voorkomen werden. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kou. besluit zijn benoemd.- tot burge meester der gemeente Waddingsveen P. Rupke, wethouder dier gemeente, en E. A. Kingma, met ingang van 1 Augustus 1889, tot burgemeester der gemeente Wildervauk, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Vlachtwedde; zijn met ingang vau den 16den Augustus 1889, bevorderd tot off. van gez. Ie kl. de off. van gez. 2e kl. J. J. Sterk, 0. VV. C. Van Dort Kroon, H. G. J. Van Doesburgh en J. A. Rademaker; is aan den schout- bij-nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam W. F. H. Cramer de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder grootkruis der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Shah van Perzië geschonkenis bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd tot off. van gez. 2e kl., de student in de geneeskunde (arts) H. Offerhaus, en is, te rekenen van 1 Juli 1889, aan den surnumerair der npsteriien W. Witsen Eüas, op zil» verzoek, ontslag verleeua un aie iWAmiig. Voor den dienst bij het boschwezen in Nederlandscb Indië kunnen twee jonge lieden, die den leeftijd van 22 jaren niet hebben overschreden, in opleiding worden genomen. Gegadigden, die in het bezit zijn van een diploma van landbouwkundige van de rijkslandbouwschool, worden opgeroepen om zich véór 15 Augustus a. s. bij gezegeld request aan te melden bij het departement van koloniën. Door den heer Huber is, zooals men weet, bij de behandeling van het school- wetsontwerp-Mackay in de afdeelingen der tweede kamer een nota ingediend. Deze nota is thans volledig opgenomen in Het Noorden van 23 Juli. Wij ontleenen daaraan bet volgende: „De ondergeteekende, gebruik ma kende van het recht hem bij art. 26 van bet reglement van orde verleend, meent op het volgende de aandacht te mogen vestigen. Met waardeering en ingenomenheid mocht hij in de memorie en toelichting van de regeering vernemen, dat ook zij erkende, dat tal van gemeenten met de tegenwoordige rijksbijdrage niet in staat zijn om in de kosten van het openbaar onderwijs te voor zien, zonder verwaarloozing van andere be langen, ook al worden de eischen der on derwijswet beperkt. Daarom ook schijnt bet een van de be doelingen, waarom dit wetsontwerp wordt voorgesteld, te zijn, om, terwijl van 's rijks schatkist geene grootere offers worden ge vraagd, de zwaarst beluste gemeenten, wat meer dan thans, te hulp te komen, „Tot zijn leedwezen moet de onderge teekende betwijfelen of dit doel wel zal worden bereikt". Mr. Huber toont daarna meer in het bijzonder aan, welke gevolgen het thans voorgestelde ontwerp zou hebben voor de zoo ontredderde financien van de Friesche gemeenten. Het lust den ondergeteekende niet zoo wordt daarna vervolgd een onderzoek in te stellen of die vermeerdering van den druk der gemeenten alleen een gevolg is van de wet op het lager onderwijs, dan wel of ook niet de wet gematigder had kunnen zijn uitgevoerd. Dankbaar mag worden erkend, dat de hooge regeering iu de laatste jaren heilzaam temperde het vuur van ijver om het openbaar onderwijs te zeer op den voorgrond te stellen. Dit echter staat vast, dat nergens de wet op het lager onderwijs zwaarder op de ge meenten drukt dan juist in Friesland. „Het groot aantal kleinere dorpen maakt daar een veel grooter aantal scholen uoodig, dan bij eene even sterke bevolking in andere provinciën. Zoo heeft Baarderadeel met eene bevolking van ruim 6000 zielen 11; Donia- werstal met 4500 zielen 10; Franekeradeel met 5200 inwoners 10 en Weststellingwerf met ruim 14800 inwoners, 21 lagere scholen. „En dewijl de wet al die kleinere scholen dezelfde eischen stelde als aan de scholen in de groote steden, kwamen hierdoor de kosten van het openbaar onderwijs in deze provincie eene hoogte te bereiken, die mede er toe bijdraagt, dat een aantal bemiddelden uit de gemeenten vertrekken, en schoolgeld- heffing tot een eenigszins belangrijk bedrag daardoor van de overblijvenden ook onmoge lijk wordt. „Wil de algemeene wetgever overal de zelfde scholen., trp.pn pprHpfllinnr ale verschillende categoriopn. leut dit aan toch niet zijn reu ananciëelen ondergang van die gemeenten, die juist die gelijkvormig heid het minst op prijs stelleu, die het met veel eenvoudiger scholen heel wel kon den doen. „Bij dit wetsontwerp streeft de regeering er naar de rijksuitgaven ten behoeve van het lager onderwijs niet eenigszins belang rijk te doen toenemen. „Wordt dit stelsel door de volksvertegen woordiging goedgekeurd, of blijft de regee ring daarbij volharden, dan blijven de Frie sche gemeenten in den tegenwoordigen be- uarden toestand waarin zij, ook zonder nadeel van het algemeen belang, niet langer mogen blijven verkeeren. „Het is daarom, dat de ondergeteekende bij deze nota aan de regeering in overwe ging geeft, alsnog zoodanige wijzigingen in het ontwerp te brengen, dat de kosten van het openbaar, voornamelijk het lager onder wijs meer gelijkmatig in den staat zullen worden gedragen, en daardoor die kosten niet verder zullen voeren tot geheele uit putting van belangrijke en vroeger welva rende gemeenten. „Die meerdere gelijkmaking van lasten kan geschieden, zoo men niet al de kosten van het openbaar lager onderwijs geheel voor rekening van het rijk verlangt te bren gen, dan toch voor een veel grooter deel vau de kosten van dat onderwijs ten laste van het rijk te nemen dan de thans be staande vergoeding van 30 pCt. of het daarmede vrijwel gelijkstaande tegenwoor dige voorstel. Mocht de regeering hiertoe overgaan, dan zal zij een belangrijke oor zaak van den achteruitgang van zeer veel Friesche gemeenten hebben weggenomenen al is het nadeel, dat reeds is aangericht onherstelbaar, de verarming zal dan toch niet meer toenemen, en voor geheelen finan- cieelen ondergang zullen zij althans worden bewaard." Zijn wij welingelicht dan bestaat bij de regeering het voornemen de k w eekschool voor onderwijzers te 's Bosch naar Nijmegen over de brengen. (N. Ct.) Het Hbl. verneemt, dat het bericht dat de heer A. Gildemeester als lid der tweede kamer zou aftreden niet juist is. Welk voornemen de heer Gildemeester eenigen tijd geleden ook mocht koesteren, thans heeft hij op veler aandrang besloten, iu ieder geval deel te nemen aan de be raadslagingen over de wijziging der schoolwet

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1