i ii 1 fel NIEUW8- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOfdNEffiE fü T Donderdag 25 Juli 1889,, - N% 173. Gebroeders Muré. J .4 H T. L "eé'JS? '4&S IP e i e o ii r tuit verscii ij n t <i a »e i ij k sbehalve <»p Zon- eo Fees til a ren. A'oot Leiden, per 8 maandeni.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden f.OO, Prijs [ter Nummer 10 (Vat. ÏOJs Jaargang, A 0 V E R T E PJ TI i Si Van 16 regels 0.90. Elke regei meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenii contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: £chee|imakerssteeg 6. S tsul s- Ster icli te De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN brengt ter algemeenè kennis dal op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn Ier hand gesteld liet kohier wegens de personeele belasting en dat van hel patentrecht, beide van wijk V, dienst 1889/90en executoir verklaard den 20en en 22en Juli II. en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne ver plichting om hunnen aanslag op den hij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiueu, 24 Juli 1889. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21 sten Mei 1889, n°. 88; Gelei op arl. II der wet van deo 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal bij vooinaand bastuil doar de Gedeputeerde Stalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dil jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanslaande en dat mitsdien van af dal lij.lslip de uil oefening der jachtbedrijven, vermeid in art* 15, den hder wet op de jacht en vis- sclierijis geoorloofd; wordende levens her innerd aan de bepaling van arl. I van bet Reglement op de uitoefening der jacliien vis- scherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaals hebben dan op liet water, langs de strandenoevers van mee renplassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks Ie doen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal Blad en in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. 's Giiavemiuge den 25sten Mei 1889. *1 LEIDEN, 24 Juli. Bij de tweede voorstelling van het Hollandsch looneelgtzelschap-Van Lier ging kei drama in acht tafereelen rMet geheim van een huurrijtuig" naar bet aangekochte oorspronkelijke Engelsche handschrift: Tbe mystery of a hamsom cab, van Arthur Law en Fergus Hume; vertaald door F. Van H. Mise-en-scèue van den hier Joseph Van Lier. De iudeeliug is als die bij de meeste dier drama's: de misdaad, de bekentenis van eer.e stervende moeder, de verdenking, de arrestatie, de ontdekking, de wraak, de ont vluchting en de ontmaskering. Door de bespreking in dagbladen uit plaatsen waar het sluk meermalen werd op gevoerd, daarna door de overlevering of door wie weet wat meer had het drama reeds eene reputatie verworven, en wel vooral onder de bezetting van de goedkoopste ran gen. Daar bleef geen plaatsje onbezet. Doch ook de overige rangen waren uitmuntend bezet, zoodat voor den tweeden dag van de kermis bet bezoek aan den schouwburg ge bracht bizonder talrijk mag worden ge noemd. Mark F'rettlby (de beer Bouwmeester als gast) ia gehuwd met Hosanna Moore en ze noe men eene dochter de hunne. Doch Frettlby verlaat beiden voor eene andere vrouw en weldra ook voor eene andere dochter. Van de laatstgenoemde vrouw hoort men niets; de laatstgenoemde dochter acht zicb de wet- llge dochter deB huizes en leeft bij haren 'ader. Frettlby is welgesteld en beeft inet zijn geld de stilzwijgendheid gekocht van die het geheim wisten. Zijne wettige vrouw en zijne wetlige dochter leven elders in de grootste armoede. Doch daar bestaan pa pieren die Frettlby's lot in handen hebben; die omtrent alles de waarheid zouden ont dekken. Die stukken zijn in handen van Oliver VVhyte (de heer Verhagen) die ze gaarne aan Frettlby afgeeft, doch tegen eene groote geldsom en iets van nog oneindig meer waarde de hand van Frettlby's dochter. En werkehjlc Frettlby zou hebben toegestemd. Doch Whyte heeft een mede plichtige, Hoger Morelaud en deze maakt van de gelegenheid gebruik dat Whyte zich zeer beschonken in een huurrijtuig, na af loop van een b.d bij F'reltlby, laat thuis brengen, om naast den bewusteloozen Whyte in het rijtuig te stappen, hem te vermoor den en zich van de papieren meester te maken, liet lijk wordt gevonden de moordenaar niet. Eu ziedaar het geheim van een huurrijtuig. Intusschen bemint Madge Frettlby, de dochter des huizes, en ook Brian Fitzgerald i (de lieer Smith) bemint liair. Ook hij was op het bal, en heeft daar VVhyte (de heer Verhagen) gedreigd dat hij hem, zijn mede minnaar, zou kunnen dooden. Dat heeft Morelaud gehoord en daarvan maakt hij dan ook gebruik om de verdenking op Fitzge rald te werpen. Ook de koetsier, die evenals zijn paard veel te veel gedron ken had, heeft hem bij het rijtuig gezien en herkent hem. Kort e» goed alles ge tuigt danig tegen den armen Fitzgerald. Ook Madge Frettlby hoort van de ver denking en weldra van de inhechtenisneming en is zielsbedroefd. Dat mogen we tenmin ste van haar verwachtendoch men be merkt dat niet zoo spoedig aan mevr. Au- dté-Meeuwissen. Vrienden van Fitzgerald, de heeren doctor Cliiustou en advocaat Calton stellen alle pogingen in het werk om de onschuld van hunnen vriend te bewijzen eu ten slotte helpt de praatzieke jufvrouw Sampson, de hospita van Fitzgerald, de hee ren nog aan een alibi. Mevrouw Van Ros- sum bat' als jufvrouw Sampson en als de nathals moeder Guttersnipe, eene zware taak, waarvan ze zich echler verdienstelijk kweet; 't was een type. Sally Rawlins, de echte dochter van Frettlby, die bij moeder Gut tersnipe inwoont was eveneens uitmuntend. Natuurlijk komt alles terecht. De schul dige wordt gevonden; Hoger Morelaud (de lieer Veltman). De schuldige wordt gestraft, de onschuld beloond, en Madge Frettlby en Brian Fitzgerald krijgen elkaar. Toen bet scherm opging voor het laatste bedrijf was er nog heel wat af te handelenm liet stuk slaat men zich daar, in één bedrijf, met den Frauscheo slag doorheen. De heer Bouwmeester was als Frettlby uitmuntend. Allergrappigst was tusscheu alles in het aangewaaide paar salon-parasie ten Felix en inrs. Rollestou (de heer Mal- herbe en mevr. Van BeemKapper). De heer Malherbe was als type vau eene armoe dige chique, als de meneer die ziju ,/buirs" vergeten bad toen hij betalen motst, waar lijk onbetaalbaar. In liet drama komen onderscheidene tafe reelen voor die uitmuntend pakken, de mise-en-scène ia zeer goed; alleen hebben we altijd iets gehad tegen eene salon waar zoo iedereen maar van de straat inloopt. De geheele opvoering is echter eene aanbe veling zeer waard en het zou zeker niet tot de onmogelijkheden belmoren wanneer de heer Van Lier deze week van dit drama nog eene reprise liet gaan. Gistermiddag te halfvier werd zekere F. alhier aan de Eerste-Binnenvestgracht door een zenuw-toeval getroffen, bij welk ongeval hij zoodanig aan een zijner oogen verwond dat een politieagent die van de zaak getuige was het noodig oordeelde den 39 jarigen man naar het akademisch-zieken- huis te doen vervoeren. Daar werd hij verhouden waarna hem de agent naar zijne woning geleidde. OEEICIEELE BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is met ingang van den lsteu Augustus aanstaaude: de kapt.-luit. ter zee A. Van Hengel, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen ge steld, onder toekenning: van een jaarlijksch pensioen van f 1800; en van eene ver hooging vau dat pensioen van f 1125 'sjaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzcesche bezittingen en koloniën eu tusscheu de keerkringen; bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. A. J. Krabbe, en tot Init. ter zee 1ste kl., de luit, ter zee 2de k). A. C. Zeeman. Bij kou. besluit zijn benoemd tot rent meester der domeinen: in de rentambten Breda en Steenbergen, J. II. Roosuiale Nepveu, thans tijdelijk reut- ineester der domeinen in die rentambtenen iu de rentambten Oosterhout en Zwaluwen, W. I. A. Van Beusekom, thans lijdelijk rentmeester der domeinen in die rentambten is aan V. A. Prins, te Groningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als iaudmeter 3de kl. van het kadaster; is met ingang van 1 September 1889, aan den directeur van het postkantoor te VV'ormeiveer, jhr. H. A. Van Foreest, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit die betrekking; is aan den heer W. C. Nieuwenbuyzeu, kapt. van den generaleu staf van het leger iu Nederlandsch-ludië, vergunning verleend tot het aannemen van de ordeleekeiien van ridder der Militaire Orde van Onzen lieer Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. BLNxN ENLAKDSÜHJS MtMOHÏËjS. De commissie van voorbereiding voor de schoolwet komt aanst. Vrijdag bijeen tot het overwegen van het regeeringsantwoord op het voorloopig verslag. lil een der lokalen kamtr der staten-geueraal z de leden der auli-ievoluti heden die der katholieke weesl. Zijn wij wel ingeli clericale kamerleden van onderwijswet in Augustus _iac' worden. (Fad.) De heeren De Roy van Zuidewijn, voorzitter, en jhr. mr. Van Reeneri, secre taris der ulgctneene rekenkamer, zijn door den keizer vau Japan respectievelijk benoemd tol. koinmandeur en ridder vau de orde van de Rijzende Zon. In verband met de gewijzigde uitrus ting vau den infanterist is een nieuw stand- model kortejas voor de ouderofficieren der infanterie en van het regiment grenadiers eu jagers vaslgesteld. Die jas tal voortaan ook zonder passanten kunnen gedragen worden. De minister van binneulandsche zaken, do heer Muckay, bracht Maandag een bezoek aan Rotterdam met het doel om het examen van de inrichting voor doofstommen bij te wonen. Van de gelegenheid maakte Z.Exc. gebruik om ook een paar gemeentelijke in richtingen, het ziekenhuis aan den Coolsingel en het Abattoir te bezoeken. Tot adjunct-directeur op Ned. Metlray is benoemd de heer J. H. Riglering, thans adjudant-onderofficier bij het 7e reg. inf. te Naarden. Er hadden zich niet minder dan 285 sollicitanten voor deze betrekking aau- Het bestuur der Liberale Unie is voornemens in het aanstaande najaar eene algemeene vergadering bijeen te roepen, ter bespreking der belastingvoorstellen van de heeren mr. Goeman Borgesius c. s. en beeft tot voorbereiding daarvan eene commissie van bevoegde mannen uitgenoodigd tot het uitbrengen van een praeadvies. De 10e jaarlijksclie examens derNederl. Toonkuustenaarsvereeniging zijn gisteren te '8 Gravenhage voortgezet. Van de 5 candi- daten, van wie 3 voor piano (lager), 1 voor piano (middelbaar) en 1 voor violoncel (lager) is geslaagd: de heer W. Van Erkel, te Zatfeu, voor violoncel (lager ouderwijs.) Een eandidaat voor piano (lager ouderwijs) heeft zich teruggetrokken. Ten behoeve van den prins en prinses Von Wied met gevolg zijn te Domburg tegen half Augustus appartementen gehuurd in vilU Marina en voor de koningin van Rumenië de villa Duinoord. Als een bewijs, dat het met het vreemdeiingenbezoek te Sclieveningen niet slecht gesteld is, kan dienen, dat op dit oogenblik het hotel van het Knrhuus, be- valteude ruim 180 appartementen, niet alleen geheel verhuurd, maar ook door vreemdelingen betrokken is. Dagelijks moeten nieuwe logés worden afgewezen. De arinen-collecte langs de huizen der ingezetenen van Den Helder, ten behoeve der noodlijdende bevolking van het eiland Gurapao, heeft de belangrijke som van onge veer f 1000 opgebracht; hierbij is tevens het bijeengebrachte door zee- en landmacht. Maandag kreeg Arnhem een bezoek van een honderdtal scholieren uit Leiden, die met den spoortrein hier aangekomen, een bezoek aan de omstreken, ook aan Bronbeek brachten, en in den namiddag met rijtuigen naar den Oorsprong reden. In het volkskosthuis was voor een smakelijk middagmaal gezorgd. -- Te Heer (L.) is een arbeider doodop Naast hem lag eene De kamer van vem#«.i.'K heeft het wetsontwerp tot deelneming door den Belgischen staat van 10 millioen iu de ouderneming van den Congo-spoorweg, in zijn geheel aangenomen met 88 vau de 94 stemmen. De minister van justitie Lejeuno heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet betreffende de toepassing der celstraf. Volgens de wet van 1870 worden misdadigers als regel in cellcu ge plaatst en naar evenredigheid van de zwaarte dezer straf de dunr verminderd, zoodat b. v. eene gevangenisstraf van 20 jaar met 9J-jaar celstraf gelijkstaat. Bij ondervinding is echter gebleken, dat de heilzame werking dezer straf overschat is geworden, eu daar

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1