NIEUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bleze C'oiirüiü verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Prijs per Summer 10 €«at. AQVSRTENTIEII: fs??revï: Scheepmakerssteeg 6. Zaterdag 20 Juli 1889, MX 169. Uitgevers: Gebroeders Muré. S f mi s - ïleric i: te ;s J 4 C 11 T. a e o h i e n e i i Voo! Leidenper S maandenf 1.25. franco door het geheele rijk, per .1! maanden 1.(50. Van 16 regels f 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 5 contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203= Jaargang. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Slalen van den 21slen Mei 1889, n\ 88; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); lirengl ter kennis van de belanghebbenden, dal bij voornormd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanstaande en dat mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, tl, f en h, der wel op de jacht en vis- scherijis geooi lool'dwordende tevens her innerd aan de bepaling van art. 1 van bet Reglement op de uitoefening der jachten vis- scherij in deze Provincie, krachlens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs de stranden, oevers van nieeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks le doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Giuvemiage den 25sten Mei 1889. LiEIDSffl, 19 Juli. Voor de levering bij de directie der Marine te Amsterdam waren minste inschrij vers voor vlaggendoek de firma Van liartrop e» Zn. voor f 3214.25; voor pooitlakeu de firma Jac. Scheltema Jz. voor f981; voor blauw katoen voor debarkementsbroeken de Leidsche Katoen maatschappij voor f 285; voor vaatwerk IJ. D. Lafeber voor f 1954.46. OFriClËELK BEBICUTEN. Bij Zr. Ms. besluit ia benoemd tol kan tonrechter te Druteu, rnr. Tb. J. A. Duyn- stee, thans griffier bij het kantongerecht te Sittard; is benoemd tot griffier der arrond.-recht bank te Assen, mr. A. W. baron Van Irahoflj thans griffier bij het kantongerecht aldaar i9 G. J. Steenbeek, met ingang van 1 Augustus 1889, benoemd tot leeraar aau de rijksboogere burgerschool te Sappemeer. is aan Ernst Heuss, geb. te Chur, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome; is aan den heer E. H. Th. Quelhorst, koopman en consul van Portugal, te Soerabaija, vergunning verleend tot het aannemen der ordeteekenen van ridder der Koninklijke Militaire Portugeesche orde van Onze Vrouwe van Ontvangenis van Villa Vi?oza, waartoe hij door den koning van Portugal is benoemd. Door den minister van koloniën is> Ju heer T. J. W. Van Rossuin gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, om te worden be noemd tot adspirant-ingenieur bij den water staat en de burgerlijke openbare werken Jaar te lande. MNNENIANDSCHE BERICHTËK. Op gisteren werd door de commissie, bulast met bel afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet op het h. o, nog het getuigschrift A uitgereikt aan den heer J. Vermaal. De Avondpost verneemt, dat de heer Salverda de Grave, doctor in de letteren, te 's Hage, is belast met het onderwijzen van II. K. H. prinses Wilbelmina in de Fran- sclte taal- en letterkunde. Z. M. de koning van België heeft benoemd tot ridder der Leopoldsorde den heer J. Nagant, ingenieur, hoofd van den dienst der tractie bij de 4de sectie der spoorwegmaatschappij Grand Central Beige, te Maastricht. Naar men verneemt, bestaal bij den heer De Geer van Jutfaas, wegen9 hoogen leeftijd, bet voornemen zijn ontslag te nemen ais lid van de tweede kamer. De geneeskundige raad van Zuid- Holland heeft eergisteren met 12 tegen 4 stemmen besloten, adbaesie te betuigeo aan de nota W. K. Van Oedem ter gunste van de invoering der gymnastiek als verplicht leervak bij het lager ouderwijs. De bedoe ling is alleen vrije oefeningen toe te laten. Voorts is een commissie benoemd om te rapporteeren over het rapport van bet Nut van 't Algemeen betreffende de instelling van het bureau vau onderzoek van levens middelen. De 10e jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunsteuaars-vereenigiug zijn gisteren te 's Gravenhage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd: voor piano (lager onderwijs)mej. B. Richard te 's Hage en mej. M. Lok van Kampen. Men schrijft aan het D. v. Z H. en 's Gr. uit Soheveuiugeu Door en door bezijden de waarheid is hetgeen een badgast in het IV. t>. d. D. van 17 Juli 11. omtrent de positie van Scheve- ningen in dezen zomer heeft gezegd. „Nooit is 't zóo doodsch en stil te Sche- veilingen geweest als thans. Geen 400 per sonen, de hotels inbegrepen, zijn in de ge- beele Scheveningsche omgeving. Vreemde lingen ziju er nog weinig, alleen enkele Üuitsehers en een paar Russen." te waarheid nu is, dat 't om deze tijd nooit, zoolang de badplaats bestaat, zóo vol van vreemdelingen is geweest als thans. De hotelhouders weten geen raad hoe de vreem delingen te huisvesten, welke dagelijks aan komen of waarvan de aanschrijvingen inko men. Het Kurbaus is vol. Daar ziju op het oogenblik alleen 400 gasten gelogeerd. Hotel d'Orange is even als Hotel Garui, Hotel des Galeries, Hotel Deutsclimann, Rauch enz. enz. van ouder tot boven bezet. Villa's en kamers zijn schier niet meer te krijgen. En zóó blijft 'l blijkens de be stellingen bet gansche seizoen, dat gelijk de badgast wel diene te weten, eigenlijk gelijkeu tred houdt met het intreden der vacautiëu. 't Zou niet bij mij ziju opgekomen de badplaats goed te doen met het leed van anderen, maar 't is een openbaar geheim, dat het aantal vreemdelingen te Scheveningeu, dit jaar vooral versterkt wordt door vele buitenlanders die Osteude mijden, wijl zich iu de badplaats evenais te Blankenberghe ge vallen van pokken hebben voorgedaan. Uit Delft wordt aan de Avondpost gemeld Naar men verneemt, bestaat het voorne men om bij gelegenheid der viering van bet 25jarig bestaan der Polytechnische School in Sept. aanstaande een grooten allegorische» optocht te houden. Gisterenochtend lij uur is de stoomboot Vlaardingeu 3 in het middeu der Maas tegen over de oude haven te Rotterdam in aanraking gekomen met het overdekte rijnscbip Goede Verwachting, geladen met kaas, waardoor dit is gezonken, zijnde de schipper en de twee knechts die zich op dat vaartuig be vonden, door de stoomboot opgenomen, zoodat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad, terwijl het aangevaren vaartuig door eene sleepboot van H. Verhey naar de punt op het Noorder Eiland op het droge is gesleept. Aan den Hoek van Holland is van rijkswege eeu ontsmettingsoven geplaatst. Deze werd beproefd en bevonden aan de gestelde eischen te voldoen. De oven werkt met overdruk, zoogenaamd op spanning. Hij wordt ook beschikbaar gesteld voor het ge bruik door besturen van naburige gemeen ten en bijzondere personen. Terwijl de leden van het stembureau van Haarlemmerliede zich Woensdagmorgen per rijtuig van de raadzaal naar de secretarie te Haarlem begaven, schrikte het paard voor eene in beweging zijnde heimachine en ging aan bet bollen. Het rijtuig stiet tegen een paal, waardoor de heereu vrij ouzaebt op den grond werden geworpen en de burgemeester een lichte kwetsuur bekwam. Bij gelegenheid der roeiwedstrijden, door de roei- en zeilvereenigiiig De Hoop te Amsterdam, hedenavond op den Amstel te houden, zal de verslaggever van het Sport blad (Cremer Co.'s uitgave) een zooeven uit de fabriek der heeren Escher Wijss Co. te Zurich aangekomen napbta-stoombootje gebruiken om de wedstrijden te volgen. Deze stoombootjes van de nieuwste con structie bieden zeer veie voordeelen. Door het stoken van naphta ontstaat er geen rook of roet, men wordt derhalve niet vuil. Verder is eeu machinist onuoodig, daar de viam, zich zelf reguleerend, steeds onveranderd blijft, terwijl door het heen en weer draaien van een wieltje iedereen de machiue gemakkelijk bedienen kan. Na enkele minuten ia het bootje op stoom. De snelheid bedraagt 10 a 12 kilometer per uur. Daar de nap .tastoom veel krachtiger is dan waterstoom en zich ook veel vlugger ontwikkelt, zoo wordt, niet alleen minder brandmateriaal verbruikt, maar heeft de machine ook kleinere afmetingen noodig. Voorop iu de boot is een reservoir, dat eene voldoende hoeveelheid naphta beval om gedurende 24 uren te stooinen. Door het zware ouweder vau Woens dagmiddag, dat boven de Zijpe, gemeente Schagen, woedde, sloeg de bliusem in de boerenplaats van Filmer, aau de Menisten- buurt, welke geheel door de vlammen werd vernield. Ook werden er onder Schagen twee koeien, behoorende aan C. Hos, te Schagen, door den bliksem doodgeslagen. Tegen den ontslagen commies der posterijen V. D., te Helder, die voor de rechtbank te Alkmaar beeft terecht gestaan, ter zake van diefstal met behulp van een valsclten sleutel, is door bet O. M. eene gevangenisstraf van 18 maanden geëischt. Uitspraak 23 Juli a. s. De buitenplaats „De Ilaere", onder Olst gelegen, groot 132.65.74 H., heeft Woensdag bij mzate en verbooging opge bracht f51.160. De tegenwoordige eigenaar betaalde er f 130.UÜÜ voor. De booinen zijn onder bet bedrag niet begrepen, die worden later verkocht en de finale toeslag beeft plaats op 31 Juli. Dikwijls is er reeds gewaarschuwd om gedurende een onweder niet ondei hooge boomeu te gaau staan, doch boe goed die raadgeving ook moge wezen, enkelen willen er niet naar luisteren. Gedurende een vrij hevig onweder gingen een paar vrouwen te Luxwolde ouder een boom staan. Een felle bliksemschicht door kliefde het zwerk, onmiddellijk gevolgd door den ratelenden donder, en de beide vrouwen wisten niet wat er gebeurde op dat oogenblik. Na een korte poos bleek het, dat de boomstam geheel gespleten was en van eeu nabijstaand huis de venster ruiten verbrijzeld waren. De vrouwen waren er in zoover gelukkig afgekomen, dat de een een langdurige drukking op het hoofd behield en de andere een branderig gevoel in den bovenarm. Te Rijsbergen heeft de 25-jarige J. V., die met een makker uit stroopeu was, door een ongelukkig toeval het schot van zijn geweer in den buik gekregen, tenge volge waarvan hij eenige uren later onder vreeselijke pijnen overleed. Terwijl men Woensdagmorgen nabij het spoorwegstation te Sittard bezig was met het rangeeren der waggons van een aange komen goederentrein, geraakten twee kinde ren van den scharenslijper W., aldaar bezig zijnde mef het bijeenzamelen van stukjes steenkolen, onder een waggon. Een hunner had de tegenwoordigheid van geest zich zoodanig plat ter aarde te leggen dat het ongedeerd bleef. Het andere echter, dat tusschen de raderen wilde doorkruipen, werd het linkerbeentje onder de knie zoodanig verbrijzeld, dat het lichaamsdeel moet wor den geamputeerd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN FitlüHBUK. De Bépublique Frangaise is met de afzettiug van deu inspecteur van politie Siadoux volstrekt niet tevreden en dringt aan op een doortastend onderzoek naar het gedrag der agenten die zich bij de mani festatie op de „Place de ia Concorde" jegens de Boulaugisten al te toegeefelijk hebben betoond. Volgens een berichtgever der Belgi sche In dépendance behoorende Siadoux tot de onwettige politie, door den Parijschen gemeenteraad in zijnen naijver tegen den prefect van politie, indertijd onder het voor malig raadslid Caubet ingesteld. Deze staat van zaken heelt reeds allerlei botsingen en onaangenaamheden veroorzaakt. De wet bepaalt dat, wanneer na een vonnis van in beschuldiging stelling, de beschuldigde niet kan worden gevat of zich niet aanmeldt binnen tien dagen na de hem gedane beteekening, de president van het hooggerechtshof een bevel uitvaardigt, hou dende dat den beklaagde een nieuw uitstel vau tieu dagen wordt gegeven om zich aan le melden. Doet hij zulks ook dau niet, dan wordt hij weerspannig verklaard aan de wet en in zijoe burgerrechten geschorst. Uit dien hoofde zal Boulanger dan dadelijk niet verkiesbaar zijn. Bovendien worden zijne goederen met beslag belegd en gedu rende denzelfden tijd is hem elke rechterlijke handeling ontzegd. Door de zorg van den procureur-generaal wordt zulks dan o. a. aan de woniugen der beklaagden aangeplakt. De noodige termijnen voor al die handelingen zullen met deD 6 Augustus verstrekeu ziju en eerst daarna kan de president Merlin den dag der behandeling van de zaak be palen. De heer Henri Rochefort valt in de Intransigeant den procureur-generaal De Ëeaurepaire heftig aan en noemt de akte

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1