SINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ïMr.K3 w» mas «ns wfzf m jca «cm bk .7 LEIDEN, 18 Juli. Bij kon. besluit is aan dr. M. J. He Qoeje, hoogleeraar aan de rij ks u ui vers iteit alhier, verlof verleend tot het aannemen en dragen van de Medjidié orde der 2de kl., hem door Z. K. H. den khédive van Egypte geschonken. Bij kon. besluit is aan mevrouw de wed. H. A. SchmierVan Bree alhier ver lof verleend tot het aannemen en dragen van het kruis ;/Pro Ecclesia et Pontefice", haar door Z. H. den paus geschonken. L)e consul-generaal der Nederlandeu, de heer Van Lier, te Parijs, roept de me dewerking in van onze lsndgenoolen voor een groot plan door hem opgevat. Neder landers, te Parijs, die geen bizonder winst gevend middel van bestaan hebben en ziek worden kunnen daar niet worden verzorgd omdat de Eransche administratie van wrl- dauigheid ze afwijst als zijnde vreemdelin gen Door de Nederlandscbe vereeniging van weldadigheid wordt wel onderstand ver leend, evenals door eeuige Nederlanders le Parijs, doch waar slepende ziekt n opneming in een ziekenhuis noodzakelijk uiaken, zijn de middelen daartoe niet toereikend. De bovengenoemde consul-generaal nu heeft het plan opgeval om te trachten een Nederiaudsch hospitaal te Parijs te vestigen, waarvoor evenwel niet minder zou worden vereisebt dan 150,000 guld n in eens en f 15000 jaarlijks. Een terrein is thans voor billijken prijs verkrijgbaar en zal later waar schijnlijk in waarde stijgen. Het hospitaal zou paviljoensgewijze kunnen worden ge bouwd, en zal toegankelijk zijn voor alle godsdienstige gezindten. Uesverlaugd zouden aandeelen kunnen worden uitgereikt die waarschijnlijk na verloop van tijd eenige rente zouden kunnen afwerpen. De heer Van Lier te Parijs vraagt de medewerking van alle Nederlanders en voor het ontvan gen van giften houdt hij zich gaarne aan bevolen. OFFICïi2EL,E BKItli OTK\. Bij kon. besluit is 1°. aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aaunemeu en dragen van het kruis #Pro Ecclesia et Pontefice", hun door Z. II. den Paus geschonken: Catharina Cocx, wed. van den heer A. J. Altboff, te Amsterdam, J. K&yser, architect, te Venloo; S. Van den Anker, oud-leeraar aan het seminarie le Culemborg; mr. A. F. Vos de VVael, lid van de tweede kamer der staten-geueraal, te Zwolle; vrouwe R. A. J. H. barones Van Mid- dachten, echtgenoot van den heer mr. A.F. Vos de Wael, te Zwolle; 2°. aan de navolgende personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der oniierscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: mr. Th. L. M. Borrel, te 's Gravenhage, lid van de tweede kamer der staten-generaal, ridder der orde vaD Pius, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd; dr. W. J. F. Nuijens, te Weslwoud, ge neesheer, commandeurskruis der orde van den li. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken; S. M. N. Calisch, te Amsterdam, jour nalist, ridder der orde van den Leeuw en de Zon, waartoe hij door Z. M. deu Shall van Perzië is benoemd F. Van der Does, te 's Gravenhage, Zr. Ms. concertmeester, ridder der orde van Jezus Christus, waartoe hij door Z. M. deu koning van Portugal is benoemd R. Sequeira jr., te Amsterdam, admini strateur der Amstelholelmaatschappij, officier der orde van den Leeuw en de Zon, waartoe hij door Z. M. den Shah van Perzië is benoemd. De heer Eugèue Dupré, benoemd tot consul der Nederlanden te Fort de France (Martinique) is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. De commissie uit Jde tweede kamer, in wier handen is gesteld het verslag om trent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 1887-88, heeft na kennis neming daarvan, gerapporteerd, dat de inhoud van dat verslag haar geen reden heeft gegeven, om daaromtrent bijzondere opmer kingen aan de kamer mede te deelen. Zij heeft mitsdien aan de kamer voorgesteld, dat verslag voor kennisgeving aan te nemen. Van wege de tweede kamer is in druk verschenen de lijst van aanbeveling van zes candidateu, door den hoogen raad der Ne derlanden aan de kamer ingezonden, ten £inde daarop te kunnen acht slaan bij liet maken der Humiliatie voor de vacature eener raadshcersplaats, in dien raad ontstaan door het overlijden van den raadsheer mr. E. G. P. Gertsen op den 29sten Juni jl. Op die lijst zijn geplaatst de beeren rnrs. 1°. jhr. L. C. J. A. Van Meeuwen, rechter in de arrondissements rechtbank te 's Her togenbosch 2°. U. 11. lluber, lid van de tweede kamer der staten-generaal en advocaat te Leeuwarden 3°. B. H. M. llanlo, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage; 4". D. J. Mom Viscb, raadsheer in het gerechtshof le Arnhem; 5°. P. Van Beminden, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem 6°. Jhr. S. Laman Trip, vice-president van de arrondissements rechtbank te 's Gra venhage. De Avondpost verneemt, dat hij de regeering officieel bericht is ingekomen, dat de conferentie ter vaststelling lener inter nationale arbeidsregeling, die in September te Bern zou plaats hebben, is uitgesteld tut hef aanstaande voorjaar. Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit. 2e groep 15/17 Juli. Candi- daten voor het getuigschrift voor godge leerdheid enz. 9. Toegelaten 3, de heeren L. Dünuer, C, A. De la Parra en J. Spruit. Met één caudidaat wordt het examen voort gezet. Candidateu voor het getuigschrift voor geneeskunde 8. Toegelaten 4, de hee ren E. W. A. Van Nederhasselt, A. VV. A. Schrederhof, 11. J. M. Sterneberg en C. J. De With. Candidaten voor beide getuigschrif ten 1. Afgewezen. Afgewezen 8 candidaten. Teruggetrokken véor het exameu 1, gedu rende het examen 1. Uit Apeldoorn wordt aan het Ulr. I)bl. geschreven Geen tijding, goede tijding is een spreekwoord, dat meestal juist is, ook ten opzichte van Z. M. onzen koning. Sedert lang deelden wij onzen lezers nitts omtrent Z. M. mede, alleen omdat wij, ge lukkig, slechts voortdurend dezelfde en steeds goede berichten hadden moeten mede- deelen. Toch achten wij het gewenscht, weder eens onzen lezers met een enkel woord te verzekeren, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den koning bij voortduring gunstig is en in geen opzicht te weuschen overlaat. Wel geniet Z. M. de koning hoogt zelden van de buitenlucht, doch dit is ecnerzijds déaraan toe te schrijven, dat Z. M. het loopen eeuigszins moeilijk valt; anderzijds, en niet het minst, is het meer ongunstige weder hiervan de oorzaak. Om toch zonder hinder van de lucht te genieten, wordt thans een draagstoel ver vaardigd, waarin Z. M. bij gunstig weder in de bnilenlucht door twee kamerdienaren gedragen zal kunnen worden. Bij de 10e jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging zijn gisteren te 's Hage van de 5 candidateu geslaagd, voor piano (lager onderwijs): mej. A. M. A. Zegers te 's Hage. Uit Oudshooru wordt aan de l). Ct. gemeld De rijdende poutontrein enz. enz. vertrok Dinsdag van Leiden naar Leiderdorp. Aldaar werd overbrugd, waarna men len 12 ure vertrok. Een der bruggetjes, gelegen in deu weg van Leiderdorp nnar Koudekerk, was onsterk, zoodat het niet geraden werd geoor deeld hierover uiet de zware poritouwagens te gaan. Daarom werd te Leiderdorp het materieel tot vakken vereenigd en hiermede langs den w aterweg (jagende) naar Oudshoorn vertrokken, terwijl de ledige wagens langs den straatweg gingen. Te Oudshoorn werden twee bruggen geslagen. De generaal inspec teur der artillerie woonde met zijn adjudant deze oefeningen bij. Gisteren ten 7 ure werd naar Alphen vertrokken. Te 's Hage is overleden de gepension- neerde kolonel, hoofdintendant P. F. Kraal, een der meest verdienstelijke hoofdofficieren van het Indisch leger, een man, die met buitengewone bekwaamheid het dienstvak leidde aan het hoofd waarvan hij geplaatst stond. In de gisterenmiddag te 's Gravenhage onder leiding van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, den heer dr. Egeling, gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland is eene commissie benoemd tot onderzoek van het rapport, van wege de maatschappij tot nut van 't algemeen verschenen omtrent de oprichting van bureaux tot onderzoek van levensmiddelen in de verschillende gemeenten. Een geval, in het weekblad Kennemer- land beschreven als fde aanranding te Beverwijk", werd gisteren voor de rechtbank te Haarlem berecht. Een vijftal jongelui uit de Zaan hadden deu avond van 30 Mei te Beverwijk in het logement ^De Zon" doorgebracht. Een van lien twain min of meer verkleed en met iemand, d e een har- nonicia droeg, op straat, en toen deze lam pions en sigaren in een winkel hadden gevraagd maar niet gtkregen, had hij, naar 't schijnt, aan een Beverwijker, die over die vertooning op straat door „een vreemdeling" niet ge sticht was, een klap gegeven. Daarop werd hun rijtuig omsingeld door wel 30 ik 40 menschen, die hen wilden beletten te ver trekken. Toen zij, 11a een paar uren in den stal te hebben gewacht, wilden uitrijden, werd het rijtuig beetgepakt en naar de inzittenden werd geslagen, zoodat een der heeren" een klap op zijn oog kreeg. De ■politie kaam er op aan en joeg het volk uiteen. Maar een deel van hen was het rijtuig vooruit gesneld. Dit bleek, daar een der agenten bet rijtuig een eindweg had vergezeld en terug- kcerende ontwaarde dat enkele personen och het rijtuig en de paarden tegenhielden op den Hoflanderweg. Van de beklaagden v. P. S. en M. heeft de laatste ook straf ondergaan voor zijn aandeel in de oproerige beweging bij gelegen heid dat het Heilsleger te Beverwijk zijn intrede deed. Het O. M. laakte sterk die schandelijke manier van optreden der Bever- wijkers tegen vreemdelingen en requireerde tegen N° 1 die nog bovendien de menigte heeft opgeruid, wegens geweid tegen per sonen 111 goedereu 4 maanden gevangenis, tegen S. en M. ieder 3 m. Vonnis 25 Juli. Dinsdagmiddag sloeg aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam een roeibootje om, waarin drie jongelieden aan het spele varen waren. Eeu hunner klemde zich aan den rand van het bootje vast en werd gered, de beide anderen echter verdronkeu. Eeu inwoner van N.-Amstel zou Za terdag velen eeu genoeglijk tochtje ver schaffen, en had daartoe voor een tweetal zolderschuiten een stoomboot vastgemaakt. Op de zolderschuiten verleeude hij toegang A f 1 de persoon, de tocht zou gaau naar Deu Haag. Deze nieuwe pleiziervaart vond zooveel aftrek, dat de zolderschuiten tot zinkens toe werden bezet; maar toen begonnen vele op varenden zich ongerust te maken en begeer den aan wal te komen. Dit was gemakkelijk genoeg. Doch meer moeite had het in, vau den ondernemer dezer uitspanniug den gulden terug te krijgen. De twist liep zoo hoog, zéé hoog, dat de politie op moest treden, om de orde te hand haven en te zorgen, dat de wakkere schui teuvoerder niet een goed pak slaag kreeg. Naar men verneemt zouden aan deu papiermolen „De Mol" te Krommenie, onder de vodden verscheidene coupons gevonden zijn, ter waarde van eenige duiOuden guldens. Meu schrijft aan de Ct. uit Tessel, dd. 16 Juli: Twee schelpeuschuiten van Makkum, en wel de vaartuigen van schippers De Boer en Nauta, die in het Eierland hun bedrijf uitoefenden, zijn bij het onweder dat heden morgen woedde door den bliksem getroffen en zeer gehavend. Van schipper De Boer's schuit werd de boeg ingedrukt, zoodat de lading in zee moest worden gesmeten, wilde de bemanning het vaartuig boven water houden. Uit den mast waren splinters ge slagen. De schuit van schipper Nauta had deu top verloren, terwijl de bliksem ook een deel van den voorsteven had weggeslagen en schade aan den boeg had veroorzaakt. Eene der schuiten was zoo gehavend, dat zij eerst wat gekalefaat moest worden alvo rens naar de. werf te Makkum te kunnen vertrekker). Het mag bijna een wonder heeten, dat de opvarenden geen lutsel be kwamen. Gisterennacht werd eene poging tot inbraak gepleegd in het kantoor van de firma Krol Co. aan de Beesienmarkt te Zwolle. Van de tuinzijde zijn twee ruiten ingeslagen iu een raam van het kantoor Van deu klerkdaardoor is men haar bin nen gekropen, doch men vond de deur, die luegang verlceut lot het groote kantoor, gesloten. De muur naast do deur eu het kozijn dragen sporeu van pogingen tot ver dere inbraakook in het paneel werd eeue kleine opening gemaakt. Het schijnt dat de inbreker in zijn werk gestoord is, althans van de verdere inbraak heeft afgezien. De bewoners van het huis, dat met het kantoor in gemeenschap staat, zijn tijdelijk afwezig, zoodat men waarschijn lijk van die gelegenheid gebruik heeft wil len maken om toegang te krijgen tot kan toor en woonhuis. Dinsdagavond heeft zich te Middel burg voortdurend eene joelende partij jongens van 16 tot 20 jarigen leeftijd bewogen voor liet gebouw waar het Leger des Heils zijn bijeenkomsten houdt. Zij hebben het niet voldoende geacht daar veel lawaai te maken maar ook nog eenige ruilen in bet gebouv stuk gegooid. Al zingende en schreeuwende zijn zij de officieren van liet Leger, na afloop der bij. eenkomst gevolgd naar de tram, waarmede zij naar Vlissingen moesten vertrekken. Op grond der politie-verordening, waarbij het verboden is op de openbare straat al schreeuwende en zingende personen te ach tervolgen, is legen een 8tal personen proces verbaal opgemaakt. Te Tholen is Maandag, bij het her stellen van den toren, een balk naar bene den gevallen en op het hoofd van een 17 jarigen metselaar terecht gekomen, met het treurig gevolg, dat deze op de plaats dood bleef. Men meldt aan de N. E. Ct. uit Grave Heersshte er sedert het optreden van den le luit. Hansen als waarnemend comman dant derdd. schutterij alhier, eeue zekere span ning lusschen hem eu het kader, thans is het tot eene uitbarsting gekomen. Gisteren middag nl. weigerde het kader, behalvo eenige korporaals, zich buiten de gemeenle te begeven om te gaau schijfschieten. Op bevel van den waarnemenden commandant moesten de weigeraehtigen zich van hunne wapenen ontdoen, en traden zij buiten de gelederen. De quaestie zal worden behandeld voor een krijgsraad. Aangaande het meisje, dat verleden week te Tilburg eerst vermoord en later ontvoerd werd geheeten, verneemt men dat zij het geheele geval heeft verzonnen. Ten huize van den timmerman F. H, te Elsloo (L.) ontstond Dinsdag brand. Dooi spoedige hulp werd slechts eenig linnengoed, benevens eenig geschaafd timmerhout eene prooi der vlammen. Het verbrande is ver zekerd. Als vermoedelijke oorzaak van dit ongeval wordt verdachtde kat van genoemden H. Dit dier had volgens verklaring van H's huisvrouw, te dicht bij het vuur gelegen, was eensklaps naar boven naar bare jongen gegaan, die zich in eene kist met oud linnen bevonden en kort daarna was dl brand uitgebroken. Wat hiervan zij, dit ii zeker, dat de jonge katjes, drie in getal, in de vlammen zijn omgekomen, en de ouè kat eenige brandwonden heeft opgedaan. BELCIIE. De minister van financien heeft bij kamer van vertegenwoordigers een wetsont werp ingediend, waarbij voor alle drankwin kels, sedert Juli van dit jaar geopend, een vergunningsrecht wordt ingesteld. K«eeasi 1». Generaal Grenfell, de Engelsche opper bevelhebber in Egypte, is iu het legerkamp van kolonel Woodhousebij Wady-Haifa aan gekomen. De commandant is begonnen ut een nauwkeurige verkenning van de sl lingen der Derwischen en zond hun daa een opeisching om zich te onderwerpen, welk geval hun lijfsbehoud werd gewaarboigi Wad El Njumi liet den bode, die M geschrift overbracht, geeselen, maar ant woordde verder uiets. Generaal Grerf keerde toen naar Assuan terug, ten eiai' de noodige maatregelen voor den aanval 's gelasten. FA AXHK1J St. De Figaro bevat eeu groot deel de akte van beschuldiging, welke door het hooge gerechtshof tegen de heeren Boulao- ger, Rochefort eu Dillon is opgemaakt. De hoofdinhoud van dit lijvige stuk is reeds medegedeeld. Hel begint met een nauw keurig signalement der drie beschuldigde" en geeft een volledige levensschets van ge neraal Boulanger. Vervolgens wordt aangetoond, dat B°u' langer reeds terstond na zijn optreden al' minister vau oorlog begonnen is met het behartigen zijner eigen belangen, en dat bij de daarvoor noodige geldmiddelen bestreden heeft uit geheime fondsen, welke bij nooit heeft verantwoord. Alleen aan de couran ten, die voor hem reclame maakten, be taalde Boulanger gedurende de 17 maande" van zijn ministerschap 242,693 francs, bi is gebleken uit de boeken van den genera" welke men in beslag heeft genomen. Bovendien heeft elke minister van oor^ een reservekas van 500,000 francs, w" alleen in buitengewone gevallen mag «0l e aangesproken. Boulanger was de uers

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2