BUITENLANDSCHE BERICHTEN Van Terschelling wordt in dato 12 Juli gemeldGisteren ontlastte zich boren het dorpje Hoorn op dit eiland een hevig ouwe der. De bliksem trof het huisje van den ha- ringvisscher A. Roos, dat geheel afbrandde. Slechts weinig werd gered van den niet ver zekerden inboedel. Een paar dagen geleden hadden die meuscben een aDder zwaar verlies geleden. Hun kindje, dat een oogenblik door de moeder vprlaten was, die het onder de hoede van een buurman stelde, werd door een jong paard doodgetrapt. De arme men- 8chen hebben thans bijna alles verloreu. Te Arnhem overleed Dinsdag II., na een ongesteldheid van een paar uur, de heer N., restauratiehouder. Deskundigen consta teerden onmiddellijk bloedvergiftiging, waar aan ook niet te twijfelen viel, aangezien de loop der ongesteldheid dit duidelijk aan toonde. De vergiftiging zou zijn veroor zaakt door kosmetiek, die werd aangewend tot het kleuren van den knevel. Ten gevolge van het buitengewoon gunstige weder zijn op de steenfabrieken te Renkum en overal langs den Rijn gedurende deze campagne reeds ettelijke millioeneu steenen geticheld geworden. Nu reeds is de aanmaak belangrijk meer dan in denzelfden vormtijd van verleden jaar. Ook de ver zending van steenen houdt geregeld aan, en is zelfs deze week vau sommige fabrieken met het verzenden van het nieuwe fabricaat een aanvang gemaakt. Tegen den aanrander van de drie dames uit Meppel, van wien wij onlangs melding maakten, is acht jaar gevangenisstraf geëischt door de rechtbank te Zwolle. Ter herinnering zij vermeld, dat die dames B. onlangs op eene wandeling even buiten de stad door iemand uit Staphorst, zekeren J. B. werden aangevallen en haar geld werd afgeperst. Door Spiansche veekooplieden wordt tegenwoordig in Friesland fokvee aangekocht tegen hooge prijzen. Van 1 tot 4} uur woedde Vrijdagmiddag te Gulpen een tel onweder. De regen viel bij stroomen neder. De rivier de Gulp trad buiten hare oevers. De hoofdstraat stond onder water. De toegang tot het post- en telegraafkantoor was door bet water gestremd. Vrijdagnamiddag omstreeks halfvijf is de bliksem ingeslagen bij Lemmens te Sle- naeken. Eene naaimachine werd stuk gesla gen. De vrouw en twee kinderen werden getroffen, doch niet gedood. BKLCIË. Te Brussel zal dezen na zomer eene internationale conferentie bijeenkomen ter bespreking der Afrikaausche aangelegen heden. Het initiatief daartoe is door En geland, in vereeniging met Duilschland genomen echter zullen alle statendie de Berlijnsche overeenkomst hebben ondertee- kend, daaraan deelnemen; Belgie, de Cougo- Staat, Frankrijk en Italië hebben reeds hunne instemming betuigd. De voornaamste onderwerpen, te behandelen, zijnde onder drukking van den slavenhandel en de mid delen om den invloed van beschaafde natiën, nog meer dan thans het geval is, in het nart van Midden-Afrika te doen doordringen. Lord Charles Bcresford heeft ontslag genomen als verlegenwoordiger in het lager huis van een der Londensche districten. Binnenkort zal hij als scheepskapitein der koninklijke marine eene groole reis gaan ondernemen. De jaarlijksche schietwedstrijden te Wimbledon hebben een aanvang genomen. Generaal Grenfell heeft bevelen gegeven om stappen te doen tot verdediging van de beroemde oude tempelruïneu van Aba Simbel tegen de DerwiscKen. Verschillende gissingen worden gemaakt naar het bedrag der onkosten, die de shah van Perzie heeft op zijn tocht door Europa. Een Eugelsch blad heeft berekend, dat deze som omstreeks 250,000 p. st. of omstreeks 3,000,000 gld. zal bedragen, als de shall in zijn hoofdstad is teruggekeerd. De stand van zaken in Soedan blijft onveranderd. Geueraal Grenfell is van mee- uing dat Wad El Njumi bij het voorwaarts trekken grootere moeielijkheden ontmoet, dan hij kan overwinnen. De troepen der Arabie reu te Halaib zijn iutusschen met 20J man versterkt. Nabij Soeakim blijft alles rustig. Groote karavanen van Arabieren komen dagelijks levensmiddelen koopen voor het binnenland, waar veel droogte heerscht. Do hitte is zeer groot. Te Soeakim wees de thermometer dezer dagen 107 graden in de schaduw. r- - mM3 m» mm «ca am t- Laugs den Nijl doel de regeering graanpak huizen oprichten. Eenige inlaudsche sheiks hebben den Eu gelschen hunne hulp aangeboden. Iu 't ge heel werden volgens de Engelsche bladen omstreeks 2500 Arabieren gedood of gewond sedert zij de grens overtrokken. De tegenwoordige stand van zaken trekt ook te Berlijn aandacht. Men heeft daar, schrijft de correspondent der Standard, steeds geloofd, dat Engeland zijne troepen te spoe dig van den Nijl had teruggetrokken. De Norddeulsche Allg. Ztg. drukt den weusch uit, dat de Arabieren zonder veel moeite en verlies door de Engelschen zullen worden verdreven. De National Ztg. vertrouwt, dal de inlanders een gevoelige nederlaag zullen lijden en dat dau hun leger, dat zich tus schen Wodehouse en Grenfell bevindt, geheel uiteen zal worden gedreven. Voortdurend worden iu Engeland nieuwe troepen uitgerust, om in geval van nood te vertrekken naar het tooneel, waar de strijd verwacht wordt. VAAS Kik !.i H. De kamer van afgevaardigden die Don derdag, tengevolge van het schandaal dooi den heer Laguerre uitgelokt, de amnestie wet niet kon afdoen, heeft heden de over gebleven artikelen van deze wet behandeld en aangenomen. Bij art. 3, haudelende over de Arabiereu, bestreed de minister van bin uonlaudsche zaken bet verleeuen van amnestie aan de wegens opstand veroordeelde Arabie ren, welke de rapporteur daarentegen ver dedigde, omdat de Arabieren iu Nieuw- Caladonië voor Frankrijk hebben gestreden. De beer Letellier schaarde zich, namens de Algerijnscbe afgevaardigden, aan de zijde van den minister waarop de Boulangist Laur uitriep: De taal der Algerijnscbe ver tegenwoordigers bezoedelt het spreekgestoelte I Hem werd, naar aanleiding van dien uitval, door den president het woord ontnomen, waarna het art. met 247 tegen 236 stemmen werd aangenomen. Ook art. 4 en volgenden, betrekking hebbende op weerspanriigen tegen den krijgsdienst, werden met enkele daarop voorgestelde amendementen aangenomen evenals ten slotte de ge. eele wet. Voorde misdaden te Decazeville, die tot bet veroor- deelen van vier personen hebben geleid (daar was het dat de ingenieur Watrin op afschu welijke wijze werd vermoord), blijft alzoo de amnestie buitengeslotenevenals voor Cyvoct te Marseille. Middelerwijl de kamer zich wijdde aan de behandeling der laatste artikelen had er in de Couloirs weder een tooneel plaats, zooals de voorafgaande dagen van geweld in de kamer zelve nog niet hadden te aan schouwen gegeven. Daar bleef het bij een opsteken van de vniBten tegen elkander en had de president de kamerboden in linie opgesteld om de leden, die wat erg bewe gelijk waren en op hunne tegenpartij wilden losstormen, tegen te houden, maar in de Couloirs ging dit niet. De reeds hierboven gemelde uitdrukking van den heer Laur tegen de Algerijnscbe afgevaardigdeu deed door een dezer, den heer Thomson, tot Laur zeggenIk wilde je geen klap geven om een schandaal te vermijden in de kamer, maar gij kunt het beschouwen alsof ge een gehad hebt. Laur verwijderde zich, maar na eeD kort ooder- houd met zijne Boulangistische vrienden kwam hij naar Thomson terug en gaf hem een klap om het hoofd, waarop Thomson zich op Laur wierp en dezen zoodanig vuist slagen en trappen toediende, dat men hem zijn slachtoffer met geweld moest ontrukken en Laur naar de kamer der geueesheeren moest worden gebracht. Laur heeft later zijn getuigen gezonden aan Thomson eu Vrij dagavond zou er lusschei) hen een tweege vecht plaats hebben op bet pistool. De quaestoren gaven van het gebeurde keucis aan den president der kamer, welke daarop te kennen gaf, dat van de zaak me- dedeeling zou worden gedaan aan den pro cureur-generaal. De kamer vervolgde als nu bare werk zaamheden eu keurde de voorstellen goed tot het verleeneu van een krediet van 200,000 frs. ten behoeve der slachtoffers te Saiut- Etieune en een van 2 millioen ten behoeve van de overstroomde departementen. Tot slot van de zitting van Vrijdag diende de heer Lamartinière een voorstel in, waarbij de regeering werd opgedragen eene vervol ging in te stellen tegen den vroegeren gou verneur van Indie-Chiua en tegenwoordigen minister vau binneulatidsche zaken, den heer Constaii9, wegens veilheid en ouikooperij. De minister-president Tirard wees met verontwaardiging die nieuwe aantijging der rechterzijdetegen een lid der regeering gericht, van de hand, en verklaarde dat hij zelf, evenals ook de president, Woensdag geschenken had ontvangen van de Anami- tische prinsen. Men kon dan ook slechts <«3 «0» 3CS-, JSK. TV- TP de prealable quacstie ten opzichte der motie Lamartinière aannemen. Zonder verder debat werd inet 342 tegen 179 stemmen de prealable qaaestie aange nomenwaarna de kamer uiteenging tot Zaterdag. Bijzondere voorzorgen waren Vrijdag aan de ingangen der kamer genomen om La guerre, zoo hij had willen trachten daar binnen te komen, den toegang te beletten. De heer Viette heeft Zaterdag in de kamer van afgevaardigden een wetsvoorstel ingediend omtrent de candidatuur van den zelfden persoon in meer dan één kiesdistrict. Het werd van dringenden aard verklaard. De beer Le Hérissé stelde als tegenontwerp voor, dat aan generaal Boul.nger zou ver boden worden zich, in welk kiesdistrict ook, candidaat te stellen. (Gelach.) Bij de voortzetting zijner rede uitte de heer Le Hérissé beleedigende woorden tegen de regeering, tengevolge waarvan een geducht rumoer ontstond en de censuur mc-t tijdelijk verbod tot bijwoning der zittingen op den spreker werd toegepast. De zitting werd tevens geschorst. Onmiddellijk na de hervatting der zitting gaf de voorzitter last den heer Le Hérissé, die zich nog steeds op de tribune bevond, uit de zaal te verwijderen. De commandant van het paleis kwam de zaal binnen aan het hoofd van een peloton soldaten, beklom de tribune en noodigde den heer Le iiérissé nit, zich te verwijderen. Deze laatste ver klaarde dat hij slechts voor de overmacht zou bukken. De commandant legde daarop de hand op den schouder san den heer Le Hérissé, die toen volgde en de zaal verliet. Te 5 uur werd de beraadslaging hervat en, «adat het woord aan den heer Susini was geweigerd, werd art. 1 van het voorstel Viette met 295 tegen 237 stemmen aange nomen. Iu den verderen loop der zitting werd het ontwerp in zijn geheel goedgekeurd met 304 tegen 229 stemmen. Het bepaalt, dat voortaan slechts candida- turen van denzelfden persoou zullen geoor loofd zijn in één enkel kiesdistrict, tegen verbeurte eener boete van 10,000 fr. De senaat zal nog hedenavond te 9j- uur bijeenkomen, om het ontwerp te behandelen. Het Journal de» Débat» meldt, dat generaal Boulanger naar het hooggerechtshof zal worden verwezen, ouder besehuldiging van aanslag tegen de veiligheid van den staat, complot en verduistering van 252,000 frs. De heereu Dillon eu Rochefort zijn evenzeer naar het hooggerechtshof verwezen als mede plichtigen. Den 850 Hongaren is Donderdag op het stadhuis te Parijs een „lunch" aange boden, waaraan o. a. de heer Helfy ver klaarde, dat zij naar Parijs gekomen waren niet alleen voor de tentoonstelling, maar ook om zich van een zedelijkeu plicht te kwijten; het was noodig, zeide hij, dat een aanzienlijk aantal Hongaren naar Frankrijk kwam om te verklaren, dat de politieke gebeurtenissen van den laatste» tijd in gee nerlei opzicht hunne sympathie voor Frank rijk hadden doen verminderen. Eene offici- eele zending, vervolgde hij, hadden de Hongaren niet, maar zij waren in dezen de trouwe tolken van de gevoelens der Hon- gaarsche natie. In de schildersateliers te Parijs heerscht zekere opgewondenheid. De kunstenaars, die deel genomen hebben aan de tentoonstelling, zijn ontevreden over de jury in het alge meen en over den heer Antoniu Proust in het bijzonder. Een groep schilders noemt het gebeurde een schandaal en zal de nietigverklaring vragen van de tot beden toegewezen me dailles. De socié.é des artistes franpais, die Don derdag bijeengekomen is, heeft besloten de bekroningen, door de jury der tentoonstel ling toegewezen, als nietig te beschouwen. Ifl'AAJK. Hare majesteit heeft eenige zaken af gedaan met den minister van marine. Tegen de gewoonte in worden in het ministerie geheim gehouden de besluiten door de ko ningin iu deze samenkomst onderteekend. In de kamer heeft opnieuw een schan daal plaats gehad. Nadat de heer Sagasta de leiiiers der oppositie op welsprekende wijze had beantwoord, werd hij door de regee- ringspartij en het publiek luide toegejuicht. Eenige leden der tegenpartij werden toen zoo opgewonden dat een hunner leden, mar kies Sardoal, dreigde persoonlijk voldoening vau den eersten minister te vragen. In een der bijlokalen ontstond een hevige woorden wisseling tusscheu den markies, den minister van financien en verschillende afgevaardigden. Bedreigingen werden gewisseld eu weldra heerschte er een oorverdoovend rumoer. Niet dan met moeite wist men eene ontmoeting tusschen den minister-president en den mar- kies te verhinderen. Men verwacht dat de Cortes reeds nu zullen worden gesloten om herhaling der schandalen te voorkomen. - Daar tijdens den zoiner vele diefstallen gepleegd worden in onbewoonde buizen waarvan de bewoners op reis zijn, heeft dé gouverneur van Madrid bij kennisgeving verzocht dat dergelijke personen hem mede- deeliug doen van hnn vertrek en duur hunner afwezigheid, opdat de politie over hunne huizen waken kunnen. De ongeregeldheden te Barcelona, wegens het dooden van een smokkelaar door de kommiezen duren voort. Gisteren zijn nog zestien personen gearresteerd en krachtige maatregelen zijn genomen om verdere Btoring der orde le beletten. De jongste berichten van Manilla te Madrid ontvangen loopen tot den 2n Juni. De cholera epidemie was belangrijk aan het afnemen, zoowel in de hoofdstad als in de provinciën. Een op den 26n Mei waar genomen aardbeving duurde eene minuut en twintig seconden met een onderaardsch geluid van kanonschoten in de verte. Sedert 1865 is niet zulk eene groote eu aanhou dende warmte gevoelt als thans. De ther mometer wees dikwijls te 2 uren in den namiddag 86 graden. ITALIË. De minister van oorlog laat met grooten spoed de werkzaamheden uitvoeren voor de versterking van het westelijk gedeelte van Genua. Men verzekert dat de minister van marine naar Rome heeft laten overkomeu den vice-admiraai Fincali, om dezen te on dervragen over den waren toestand der ma rine en over de verbeteringen, welke ge bracht zouden kunnen worden zoowel in den administratieven dienst als in de tactische oefeningen. UDITtfCULAAD. Keizer Wilhelm zal op 25 Augustus naar Metz gaan om den eersten steen te leggen voor een gedeukteeken ter eere van keizer Wilhelm I. Ook zal volgens den correspondent der Time» te Berlijn de keizer zich na afloop vaD de wapenoefeningen in Hanover en Westfalen in September eu v(5ét zijn vertrek naar het zuiden, naar Keulen begeven en daarbij door de keizerin worden vergezeld, De correspondent der Time» te Brussel meldt, dat keizer Wilhelm aan graaf Hei- bert Von Bismarck zijne ontevredenheid heeft uitgedrukt dat men hem niet geraadpleegd had omtrent het geschil met Zwitserland en niet voldoende van den loop der zaak opde hoogte had gehouden. De keizer verzekerd# indertijd aan generaal Schumacher, dat hel geschil spoedig zou worden opgelost en dat Zwitserlands onzijdigheid nooit zou worden geschonden, 's Keizer's meening was geheel dezelfde als die zijner voornaamste militaire raadgevers. Prins Von Bismarck antwoordde door zijne! telegrammen tot den Duitschen gezant te Beril in het oflicieele blad openbaar te maken! Deze telegrammen welke men voor het weril van graaf Herbert Von Bismarck houdt, waitj vol fouten en tegenstrijdigheden welke thsif door een deel der pers worden gehekeld. Ofschoon te Berlijn eene groote alpl meene werkstaking van alle bakkersknecht I was geproclameerd geworden, werkt ongetts de helft der Berlijnsche bakkersknechts nog rustig voort, daar de volslagen nederlaag der jongste werkstaking van werklieden bij t"1 bouwvak hen tot voorzichtigheid aanmaant Niet alleen op de Beiersche, ma»' ook op de Wurtembergsche grens worden de uit Zwitserland komende reizigers met meer dan gewone strengheid door de belas ting-beambten gevisiteerd. Uit de reiskof fers moet ieder stuk uitgepakt worden, zel's gebruikt linnengoed, en een berichtgever in de Germania beweert dat alle beschreven stukken papier doorsnuffeld wordeD. MeD verwacht dat in Baden dezelfde maatregelen genomen zullen worden. HVNCiARIJE. In de Zaterdag door de Hongaarscbe delegatie gehouden zitting heeft de heer Kallay, uit naam vau den keizer, de leden bedankt voor de aanneming der aangeboden ontwerpen en voor den betoonden ijver- Graaf Zichy sloot daarop de zitting eene rede, welke van innige vaderlandsltei getuigde. eKIEKEKLAIt»- De samenscholingen van gewapend' troepen vermeerderen op Candia. Binnenkort worden in de wateren van

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2