as SM» «w (sn »rw w* 't mrm „Wilheluiina", van den heer B. W. Brom te Utrecht, bereden door A. Bos. Het aantal slachtoffers bij het omslaan van den pleizierboeier voor Slikkerveer is gelukkig een minder dan wij gisteren ver meldden. De oud-gezagvoerder Pijl was wèl uitgenoodigd geworden om mede te gaan maar had die uitnoodiging afgeslagen, en bevond zich dus niet aan boord. Uit de nadere berichten blijkt dat het de don derbui gepaard met zwaren slagregen en storm is geweest, die het ongeluk heeft veroorzaakt. Door den buitengewoon zwa ren slagregen was voor een oogenblik van het vaartuig, dat even beneden den mond der Lek voor anker lag, niets te zien, en toen de regen eenigzins verminderde, zag men den hoeier op zijde liggende afdrijven. Oogenblikkeiijk werd van den wal te Slik kerveer, hulp geboden, en de veerboot Ro bert FultoD, was spoedig den omgeslagen boeier op zijde, terwijl verschillende bemande roeibooten mede ter hulp snelden. Van de opvarenden werd echter geen spoor ontdekt, zoodat deze alle drie (de heer Q. Von Lin- dern met zijn zoon van 16 jaar en den knecht P. Kortland, gehuwd en vader van vijf kinderen) bij dit ongeval jammerlijk om het leven kwamen. De boeier is heden aan den wal gebracht. Alleen het lijk van den zoon is heden nacht opgevischt. (I). Ct.) Bij het kort doch hevig onweder, dat Woensdagmiddag omstreeks vijf ure over de gemeente Oud-Alblas trok, trof de blik sem de in aanbouw zijnde pastorie en richtte daar eenige scbade aan, gelukkig evenwel zonder brand te veroorzaken. Ter herinnering aan het 40jarig jnbilé van Z. M. den koning vierden Woensdag de leerlingen van school n°. 10, nabij Slo ten, feest. Dit feest bestond uit een boot tocht naar Katwijk. De kosten werden geheel bestreden uit particuliere bijdragen. Een bakkersknecht te Maasland nam Donderdagmorgen eene flesch van de bak tafel en zette die gretig aan deu mond, meenende bier te zullen drinken. Spoedig merkte hij zijne vergissing: hij had olie en loog gedronken en dat in betrekkelijke groote hoeveelheid. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, moet de jongeling nog niet buiten gevaar zijn. Woensdagochtend sloeg de bliksem in de boerenwoning van IJ. Van Woerden, on der de gemeente Maasland. Door een zol derluik binnengekomen schijnt hij zich een weg gebaand te hebben door bet winterver- trek, en heeft dit, na eenige schade aan gericht te hebben, door de ruiten weer verlaten. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde gister Hendrik Visser wegens mishan deling, tot 2 maanden gevangenisstraf, min den tijd dien hij in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Het tjalkschip Drie Gebroeders, schip per Van Wijk, met eene lading zwaar Amerikaansch hout van Nieuwediep naar Harlingen bestemd, is eergisterenavond in het Scheurrak gezonken. De opvarenden «isten zich in de vlet te redden en werden later door de Tesselsche blazerschuit T. X. III opgenomen en behouden te Nieuwediep aangebracht. Eergisterennamiddag ruim vijf uur stak te Arnhem een zwaar onweder op uit het zuid-zuidwesten. Sterke regenvlagen vergezelden het. Omstreeks half zes viel een wervelstorm uit het oosten dwars in de onweersbui. De geweldige wind deed den regen in horizontale vlagen neerkomen. De cycloon duurde hoogstens tien minuten, maar richtte in dien korten tijd groote schade aan. Vooral het plantsoen bij de Lauwergracht leed veel. In het pad van Musis Sacrum werd de kolossale Canadasche populier middendoor geslagen. In den val sleepte de wijdgetakte kruin halve boomen en zware takken mede van de in het afge sloten park van Musis staande boomen. Daar werd nog een andere boom ontworteld, die in zijn val de muziektent beschadigde terwijl daar vlak bij ook een iep doormidden brak. Het werkvolk dat aan de verandah bezig is, kon zich nog intijds verwijderen. Ook nabij het militaire hospitaal, op de Kippenmarkt en >n vele particuliere tuinen, o. a. achterliet Walburgsplein, werden zware boomen als afgedraaid ter hoogte van een paar meter boven den grond of groote takken afgescheurd. Aan vele huizen werd schade aangericht, hetzij door het afrukken van schoorsteenen, hetzij door het vernielen van het dak. Ook werd menige ruit ingedrukt. Ter hoogte van het Malburgsche veer op den Westervoortschen dijk werd een met hooi beladen wagen van den dijk geslagen. Veel hooi ging in den Rijn verloren en niet dan met veel moeite gelukte het aan eenige mannen, het paard, dat erg gewond was, met den wagen overeind te krijgen. Eene vrouw, die van 't melken terug keerde, werd in een sloot geslingerd. Een jongen, die op deu Boulevard speelde, werd door den wind opgenomen eu een paar nieter verder neergeworpen, zonder dat hem evenwel letsel was toegebracht. Twee zandschepen iu den Rijn werden van hunne ankers geslageneen er vau dreef tegen een ijzeieu brugschip en bekwam een lek. ArnhCt.) Een 17jarig jongeling van het instruc tiebataljon te Kampen is door den krijgs raad te Leeuwarden veroordeeld tot 2 maanden detentie, omdat hij eerst aan een korporaal, toen san een sergeant, vervolgens aan een luitenant en eindelijk aan den ka pitein geweigerd heeft te exerceeren. Men schrijft aan de N. R. Ct. nit Harlingen Gedurende den hevigen wind, welke Woensdagavond woei, is ongeveer te 11 ure in zee bij Roptazijl de ballastschuit Neplun, gevoerd door schipper D. Markenstein, ge zonken. Als naaste oorzaak wordt aange geven, dat het kistluik niet behoorlijk was gesloten, zoodat het, door overloopen van zeeën, wegsloeg en het diep met zand ge laden schip bijna oogenblikkeiijk zonk. De schipper en zijn knecht wisten zich in den mast te bergen en werden, toen het licht werd, opgemerkt. De reddingboot, zoo spoedig mogelijk in zee gebracht, hielp de beide mannen uit het gevaar eu bracht hen aan wal. Ook schipper Zedus, van Terschelling, trachtte hulp te verleenen, maar kwam voor dat doel te laat. Intusschen bewees hij goeden dienst, door de reddingboot op sleeptouw te nemen en in de haven te brengen. Bij gunstig weder hoopt men het gezonken vaartuig te lichten en te bergen. Woensdag had te Breda het huwelijk moeten voltrokken worden tusschen een jonkman en eene weduwe, welke laatste haar bruidegom nogal verre in leeftijd over treft en, naar men zegt, een groot vermo gen moet bezitten. Diusdag echter is be doelde weduwe, bij eeu vonnis der arrondis- sements-recbtbank onder curateele gesteld, waardoor het voltrekken van dit huwelijk is verhinderd geworden. Te Klein Heitrak, gemeente A ten ztjn Dinsdagmiddag de woning, bewoond door den landbouwer P. Wtlbers, beuevens twee schuren afgebrand. Het huis was niet, de inboedel wel verzekerd. Eergisterennamiddag omstreeks half zeven had te Valkenswaard een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl de echtgenoote vau M. V. bij haar getrouwde dochter zat, sloeg de bliksem in de woning, met het ougelukkig gevolg, dat genoemde vrouw getroffen en oogenblikkeiijk gedood werd. Uitwendige teekenen, zooals kneuzing of blauwe plekken, waren geenzins te bespeuren. Haar drie kleinkinderen, die rondom haar stonden, werden ook allen tegen den grond geworpen, doch bekwamen geen letsel. De bliksem is door den schoorsteen binnengekomen en heeft dooi eeu klein achterraampje de woning weder verlaten. Stoffelijke schade is aan het huis niet toegebracht. De deelneming in dit treffend ongeval is algemeen. BUlïMLANDSCHE BElilüHTEN je a <l X Si beer E. Stanhope, De beer E. Stanhope, minister van oorlog, deelde in de gisteren door het La gerhuis gehouden zitting mede, dat volgen de laatst ontvangen berichten de strijdmacht der Derwischeu bedroeg 6000 man met 800 kameelen; zij bevinden zich thans op drie mijlen zuidwaarts van Abu-Siinbel, of 83 mijlen ten noorden van Wady-Haifa. Generaal Grenfell staat te Assoeau en versterkingen zijn derwaarts iu aantocht. Wegens de noodzakelijkheid om de garnizoe nen in Opper-Egypte te versterken, vraagt de opperbevelhebber der Eugelsche strijd krachten in Egypte, dat hem meer troepen worden gezonden. Dientengevolge zullen twee bataljons derwaarts gaan. Sir James Eergusson antwoordde op eene vraag van den iieer Campbell, dat de voor stellen waaraan Frankrijk zijne goedkeuring weigerlzijn vervat in de circulaire der Egyptische regeering aan de mogendheden die de liquidatiewet teekenden. De toestem ming der mogendheden werd gevraagd ten behoeve van een ontwerp decreet, houdende machtiging tot het in 't leven roepen eener 4 pCts. geprivilegieerde schuld ter aflossing van de oude schuld en ter verschaffing van eeu fonds aan de Egyptische regeering. De vermindering van de ontvangsten in Egypte wordt geschat op 300.000 p.st., een gevolg van de heerschende droogte. Twee regimenten van Aldershot heb ben bevei ontvangen, zich gereed te houden om naar Malta te gaan, tot vervanging der Ëngelsche troepen, die naar Egypte ver trekken. Volgens het jongste telegram van ko lonel Wodthouse, op 10 dezer uit Adendan verzonden, heeft de vijand tot nog toe geen nieuwe versterking verkregen. Op den Britschen post te Serra werden iu een ge vecht 30 Arabieren gedood. Een andere afdeeling Britsche soldaten overviel een troep inlanders die water gingen putten en doodde 11 man. In de laatste drie dagen is, volgens het bericht, de vijand weinig vooruitgekomen. Van de Engelschen waren slechts 2 man gewond. Generaal Grenfell is te Assoean aangekomen en heeft zich met kolonel Wode- house vereenigd. Blijkens eeu later bericht van deu kolonel trekken de Arabieren noordwaarts. Wad el- Njumi heeft Woensdag 7 Eng. mijlen afge legd en is thans 3 mijlen ten zuiden van Abu Simbel. Een Egyptische legerafdee- ling trekt den vijand te Bellami tegemoet. Een detachement Britsche ruiterij van 140 man heeft bevel ontvangen Dinsdag naar Assoean op te trekken. 1 e Britsche kanonneerbootei. Bramble eu Ueacock zijn in de llelagoa-baai aange komen, waar de gezagvoerders door deu Portugeeschen gouverneur zeer hartelijk werden ontvangen. De Britsche officieren stemden toe, dat de agent der spoorwegmaatschappij bezwaar lijk langer het Britsche vice-consulaat kou blijven vervullen. Naar hunne medeelingeu is de veiligheid der vreemdelingen aan de Delagoa-baai volkomen gewaarborgd. FAASiHItU K. De interpellatie, gisteren door den heer Le Hérissé iu de kamer van afgevaardigden gehouden over het gebeurde te Augoulême, gaf tot eeu onstuimig tooncel aauleiding. Nadat genoemde heer de feiten in herinne ring had gebracht en door den minister Cou- slaus was beantwoord, zeide de heei Laguerre, dat de arrestatie van den heer Laissant onwet tig was geweest. De heer Laguerre werd voor deze woorden tot de orde geroepen met inschrijving in het proces-verbaal, eu de voorzitter der kamer ontnam hem het woord, doch de heer Laguerre stoorde zich daaraan niet en bleef doorpraten. De voorzitLei dekte zich eu verliet de zaal. Daar de heer Laguerre weigerde de tribune te verlaten, werd last gegeven de voor het publiek bestemde tribunes te doen ontruimen eu nam de voorzitter weder zijn zetel in. De heer Laguerre wiide intusschen met spreken voortgaan, doch op voorstel van den voorzitter besliste de vergadering dat de censuur op den heer Laguerre zou worden toegepast, met tijde lijk verbod de zittingen bij te wonen. Dit be sluit weni met de meerderheid van al de leden der linkerzijde genomen. De zitting werd daarna opgeheven. Het Journal de» Débat» meldt als ge rucht dat de kamer van in beschuldiging styling hedenavond arrest zal wijzen. Bou- langer, Dillon en Rochefort zouden verwezen worden naar het hooggerechtshof wegens aanslag, onverminderd de vervolgiug door deu procureur-generaal tegen Boulanger in te stellen wegens omkoopiug. Woensdagavond had in bet nijver heidspaleis te Parijs, waarin in 1855 de laatste algemeene tentoonstelling werd gehouden, het groote bal plaats, door de tentoonstellers aan de regeering en de nationale vertegen woordiging aangeboden. De heer Alphand heeft in acht dageu tijds deze zaal, welke 180 meters lang eu 48 meters breed is, in orde gebracht. Nimmer heeft men een bal zaal van zoo kolossale afmeting gezien, en vooral de decoratie is allerprachtigst. De wanden zijn met gobelins behangen, die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 10 millioen frs., terwijl de tribunes zijn opge maakt met draperien van rood fluweel, gou den franjes en wat daar verder bij behoort. Niet minder dau 15.000 meters fluweel zijn hiervoor gebezigJ. Natuurlijk ontbreken de uoodige tropheeën, vlaggen en andere pas sende ornamenten niet, terwijl met kwistige haud groen, bloemen en sierplanten zijn aangebracht tot bedekking van fonteinen als anderszins. Het geheel badende iu een zee van licht, zal ongekend tooverachtig zijn. De Annamitische gezanten zijn ver rukt over de ontvangst hun te Parijs bereid. De prins der koninklijke familie heeft naar 11 ué aan deu koning van Aunam ge schreven dat zijne oogen verblind waren door al bet schoons dat hij te zien gekregen heeft. „De Frauschen", schreef hij, „hebben een toren gebouwd, waarvan de top zich iu de wolken verliest." Daar men iu Anuarn ook schijnt te weten dat kleine geschenken de vriendschap onder houden, hebben zij voor den president der republiek en voor eenige ministers cadeaus van den koning van Annarn medegebracht, welke bestaan uit voortbrengselen van hun land. De talrijke Hongaarsche delegatie, die te Parijs aangekomen is, heeft zich naar het Panthéon begeven oin een krans op het graf van Victor Hugo neer te leggen Door eenige Hongaren en door de heeieu Lockroj en Clovis Hugues werden redevoeringen ge houden. Ook aan den voet van het stand beeld van Gauibetta op de Place du Car- roussel werd een krans gelegd. Als de stad Parijs vroeger eene lee. ning uitschreef, werd deze eenige malen volteekend. De inschrijving voor de jongste leeniug Zaterdag jl. door den Parijschen gem.ente- raad geopend, is echter geheel mislukt, daar noch eene premie beloofd, noch voldoende publiciteit aan de zaak gegeven was. De gemeenteraadzegt le National heeft gemeend dat het voldoende was als zij zeide „ik leen", opdat de inschrijving vol- teekend werd. Men moet hierbij niet vergeten, zegt k Temp», dat de Parijsche gemeenteraad uil administratief eu uit financieel oogpunt eeue politiek heeft, die niet nalaat de massa zijner clientèle te verontrusten. Door de gemeentelijke uitgaven te ver meerderen, beeft de raad het evenwicht van zijne begrooting moeielijk gemaakt. Zijne bemoeiingen met zaken die den staat aangaan, zijn ontelbaar. Dit alles ein digt met een terugslag op de houders vai kapitalen. Tot heden is het crediet der stad Pariji daardoor nog niet geschokt; doch men moet zich niet te veel illusien maken in dit op zicht en gaarne ueinen wij aan, eindigt It Temp», „dat de gemeenteraad rekening zul houden met de veelbeteekeuende waarscha- wing, welke hij ontvangen heeft". ITALIË Le Temp» meldtAl de officieuse bin den, blijkbaar gehoorzamende aan een wacht woord, gispen het voornemen van Leo XIII om Rome te verlaten. La Rijorma voota verdedigt de stelling, dat de Paus nergem grooter veiligheid geniet dau te Rome. Men ziet gemakkelijk in dat het vertrekj van deu Paus en de overbrenging van H. Stoel naar een ander land eeue grool teleurstelling zou zijn voor de Italiaanse! regeering. RUI TS CM LAN». De National Ztgontkeut de juistheid van het bericht, volgens hetwelk de keiier de officieren verboden zou hebben de Parijscht tentoonstelling te bezoeken. De Norddeutscke Ztg. verklaart, lil het artikel over de beschouwingen vai generaal Clausewitz ten opzichte van da oorlog buiten voorkennis van den kants lier is geschreven. De Post verklaart, dat het bericht omtrent eene reis van graaf Waldersee nut Petersburg, uit de lucht is gegrepen, en m geen ander doel is verspreid dan om invloi op de beurs uit te oefenen. Volgens hare gewoonten zullen Elzas-Lotharingsche vereenigingen den Juli a. s. in optocht naar het standi van Straatsburg trekken om er vlaggei kransen neer te leggen. Uit Muncheu woidt gemeld, Beiersche regeering, daartoe aangespoord ito de rijks-regeering, strengere controle-nut regelen te Lindau tegen Zwitserland l11' ingevoerd. (H. Cl Kapitein Wissmann zijne operatiet tegen de Arabieren op de tegenover Zanzibar gelegen Oostkust van Afrika voortzettend heeft Maandag Pangani beschoten eu daan» bezet, zonder één man te verliezen, heeft thans drie hoofdplaatsen aan dat ge' deelte der oostkust bezet, en men hooph dat de kracht der Arabieren, die in de laats'1 maanden van het vorige en de eerste van het loopende jaar onder Boesjiri's ring de Duitschers iu het nauw gebracht had den, thans gebroken is. De Duitschers hebben eergist®1® Pangani beschoten eu daarna beze werd slechts luttel weerstand geboden, Duitsch matroos werd gewond. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche delegatie beeft al'1 artikelen der oorlogsbegrooting aa De Hongaarsche delegatie keurde de 8' heele begrootiug, waarvan de verschillet' hoofdstukken gisteren waren heden goed. De haven-antoriteiten te Triest hebh® officieel bericht ontvangen, dat aan van de te Marseille van Singapore komen postboot Caledonia gedurende

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2