NIEUWïr EN A OVERT KNTIEBLA D VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 12 Juli 1S39, if°. 162, Bureel: 3che®pmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. .1 C SI T. Het uur der Vergelding. flexe <ou r;i ui ver sc hij ut dadelijks, behalve op Zou- e o eest da» e». ABOülSEfóEfüT: Vooi Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het greheele rijk, per maanden j l.SO. Prijs per Summer 10 Out. f 0.90. 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per rege! 0.10. Aan de geabonneerde!» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden liet Zittingsverslag van Donderdag 20 Juni 1889 en de Ingekomen Stukken van N°. 117—132. Stads-llericli ten De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Stalen van den Sisten Mei 1889, n°. 88; Gelei op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voorno; md besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanslaande en dat mitsdien van af dat tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en h, der wel op de jacht en vis- seherijis geoorloofdwordende tevens her innerd aan de bepaling van arl. 1 van liet RegierBBtii op ue unocww»^, J— scherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in liet Pro vinciaal Blad en in de Ncderlandsche Staats courant worden geplaatst. lie Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhage den 25slen Mei 1889. LEIDEN, 11 Juli. Gisteravond werd de aangekondigde stoomboottocht naar 's Moienaarsbrug aan vaard, aangeboden door het departement Leiden aan directeuren en afgevaardigden, leden en hunne dauoee. Aan 's Moienaarsbrug werd muziek gemaakt en vuurwerk afgestoken. Bij de afvaart van daar had eene aanvaring plaats door eene der stoombootjes, dat tegen den stadsboeier en daarna tegen een der pleiziervaartuigen opstoomde. De opzichter van de stadswerf viel te water, doch het pleiziervaartuig sloeg geheel en al om, met het gevolg dat alle opvarenden te water geraakten. Het duurde vrij lang eer alle opvarenden, drie hoeren en drie jonge dames, uit hunne benarde positie gered waren. Het stoombootje voer eerst nog een geheel eind door. Gelukkig werden echter allen gered en naar luid van berichten door den president Dr. De Haan dezen ochtend namens directeuren ingewonnen bevonden zich beden allen wel. De beeren waren wederom aan hunne gewone werkzaamheden gegaan, twee der dames maakten reeds eene wandeling en de derde rustte nog even van de ongewone buiteling uit. Zoo'n tochtje blijft altijd eene gevaarlijke onderneming, vooral wanneer dames aan boord zijn en in den avond moet worden gevaren. In de beden gehouden voortzetting van de algemeene vergadering der Ncder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid moesten drie directeuren worden gekozen voor de vacaturen mr. F. Th. Pahad de Mortanges, S. J. graaf Van Limburg Stirum en A. L. De Sturler, die niet ter stond herkiesbaar waren. i- uc eerste vacature waren vüüige- dragen de heeren J. 1'. W. Conrad, te 's Gravenhage, J. Duyvis, te Utrecht, W. J. Nering Bögel, te Deventer, dr. K. W. Van Gorkum, te Baam en jhr* mr. VV. J, Quintuste Arnhem. Uiigebracht werden 179 stemmen, waarvan 166 op den heer J. F. VV. Conrad, 12 op den heer jhr. mr. W. J. Quiutus en 1 op den heer VV. J. Nering Bögel, zoodat gekozeu is de heer J. 1'. W. Conrad, te 's Gravenhage, die de benoeming aanvaardde. Voor de tweede vacature waren voorge dragen de heeren prof. J. Bosscha, D. De Clercq, J. T. Cremer en A. C. Krusemau, allen uit Haarlem. De heeren D. De Clercq en A. C. Krusemau verzochten bui- ten aanmerking te mogeu blijven. Uitge bracht werden 174 stemmen, waarvan 129 op den heer J. T. Cremer en 45 op den heer prof. J. Bosscha, soodat gekozen is de heer J. T. Cremer aan wien van zijne be- uoemiug zal worden kennis gegeven. Voor de derde vacature waren voorge dragen de heeren jhr. mr. Alberda van Ekei)8teiu, te Groningen, jhr. F. Backer, te Breda, jhr. C. Van Citters, te Purtnerend, J. F. W. Conrad, te 's Gravenhage, P. J, De Frederici, te Deventer, dr. W. D. Gra- tama, te Delft, J. H, Scholten, te Gro- niugen en P. Moulauban van Swijndregt, te Oldenzaal. De Groningsche heeren wenschten niet in aanmerking te komen. Uitgebracht werden 179 stemmen, de vol strekte meerderheid bedroeg dns 90, die door geen der candidate!) werd behaald. De heeren Backer, Van Citters, Gratama, Scholten en Moulauban van Swijndregt verkregen ach tereenvolgens 78, 45, 13, 12 en 31 stemmen. Eene vrije stemming was nu noodig. De heer Backer verkreeg 103, de heer Van Citters 45 en de heer Moutauban van Swiju- f dregt 26 stemmen zoodat gekozen werd de heer jhr. F. Backer, te Breda, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Tot president van het hoofdbestuur werd nu herkozen de heer dr. D. De Haan, te Haarlem. Op den heer J. F. W, Conrad werden 19 stemmen uitgebracht. Tot eereleden werden nu nog gekozen de heeren Paul Krüger, president van de Trans- vaalsche Republiek, F. VV. Reitz, iu Oranje MtóHüUÏ JdyL,WrtJ Nfirferla'idsch Als plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden zal nader worden aan gewezen Haarlem of Leeuwarden, tusschen welke plaatsen nog nader eene keuze zal worden gedaan. De voorzitter sloot nu de algemeene ver gadering en riep alle aanwezigen een tot weerziens in Leeuwarden of Haarlem toe, nadat de heer G. Visser Bz., van Schiedam, namens alle aanwezigen hoopte hij, aan de gastvrijheid van het departement Leiden warme hulde had gebracht. De tentoonstelling van producten van Leidsche nijverheid dezer dagen in het Gyninasiiekgebouw op de Pieterskerkgracht gehouden werd gister o. a. bezocht door den commissaris des konings in deze provincie, den heer mr. C. Fock. In een bijvoegsel van de Staats cou rant van heden is opgenomen de omschrij ving van eenige voorwerpen, aan het Rijks Ëthnographiscb Museum geschonken door den heer dr. B. F. Matthes, te 's Graven hage, door Z. H. den kroonprins van het nabij 'ilakassar gelegen rijk van Gowa, en door den heer A. J. A. F, Eerdmans, se cretaris voor inlandsche zaken bij het gou vernement Celebes en onderhoorigheden, te Makassar. In de jaarlijksche vergadering van de Ne lerlandscne Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft de Leidsche hooglee raar dr. Van Iterson eene belangrijke voor dracht gebonden over de luchtpijpsnede bij diphteritis en de daarbij door hein gevolgde meibode, die hij met het oog op de door hem verkregen uitkomsten zeer meende te mogen aanbevelen. Sedert September 1882 tot Maart 1889 werden in zijne kliniek juist 100 insnijdingen wegens diphtheritis ver richt, gedeeltelijk door zijn assistenten. Vóór 1882 kwam de ziekte te Leiden zelden voor maar na zich eenmaal te hebben vertoond, week zij niet meer. Van de 100 geope reerden genazen er 55, een uitkomst zoo gunstig, als tut dusverre nog door niemand werd verkregen. FEUILLETON. 82). „Lilly leeft P En ik ben verbonden aan een ander. Mr. Lawrence, al moest ik het besterven, ik kan mijn woord aan mrs. Bance niet breken. Arme Lilly!" Mijii zuster leeft! O, papa, zeg mij waar ia zij riep Ada nu uit. vin de kamer hiernaast, ga bij haar, mijn kind." Ada ging heen. »Mijn blik heeft mij dus niet bedrogeD," steunde Robert nu, „zij was het wel, die op dien avond in onze kamer traden toch kan ik haar echtgenoot niet worden, O! Bodwat ben ik toch diep rampzalig." „VVees kalm, Rubert. Mrs. Bance wordt uw vrouw niet. Zij was het, die met mis dadige hand Lilly heeft willen doodenen ,n plaats van het huwelijksaltaar wacht haar de gevangenis. vWat zegt ge, zij een moordenares?" «da, het valsche schepsel wilde tot eiken prijs uw vrouw zijn. Nu begrijpt ge, waarom zij zoo vast wilde beweren, dat Lilly u niet lief had en zich uit wanhoop heeft willen dooden." Mijn God, hoe is zooveel slechtheid mogelijk." „Kom, mijn jongen, ga uw ware bruid omhelzen en dan zullen wij de misdadige straffen." „Ge hebt gelijkgeen genade voor de moordenares," De deur ging open en Lilly wierp zich met een vreugdekreet in de armen van haar geliefde. Geen van heiden was in staat een woord te spreken, vreugdetranen biggelden langs hun wangen en innig drukten zij elkaar aan het hart. De bankier liet met welgevallen den blik op de beide jonge menschen rustenvoor het eerst kwam er weer een glimlach op zijne lippeneen glimlach van onbeschrijfelijke zaligheid. Éindelijk maakte Robert zich los uit de armen zijner geliefde en greep haar hand. „Kom," riep hij uit, „laat ons nu naar de moordenares gaan, opdat zij zich met eigen oogen overtuige, dat haar misdaad is mislukt en dat zij haar straf zal ondergaan." „Robert," smeekte Lilly, „mijn Robert, heb medelijden met haar." „Hoe, gij vraagt genade, o! Lilly, gij f zijt meer dan een engel. Maar medelijden i zou hier zwakheid zijngeen straf is zwaar j genoeg voor zulk een euveldaad." Mr. Chelton wachtte iu de kleine spreek- kamer, toen Robert beta zag, snelde hij naar hem toe en drukte hem hartelijk beide i handen. Daarna begaf m -n zich naar de kamer, waar mrs. Bance nog altijd zat te wachten. Zij had getracht met mrs. John son een gesprek aan te knoopenmnar deze had haar zóó terugstuitend geantwoord, dat zij geen woord meer had gesproken. Het was baar dus een ware verlichting, toen de naderende voetstappen haar aankondigden dat aan dit pijnlijk samenzijn met den zwijgenden verloofde van Ada, een einde zou worden gemaakt. De deur werd geopend en mrs. Bance deinsde met een vreeselijken gil, die de omstanders door merg en been drong, ach teruit. Daar kwam Lilly, aan den arm van Robert, Lilly, die zij dood waande, Lilly, het levend bewijs van haar schuld. „Sidder, ellendige," donderde Robeit haar toe, „het uur der vergelding heeft geslagen." Versteend van schrik staarde mrs. Bance haar slachtoffer aan, maar mr. Chelton na derde haar, en plechtig klonk zijn stem: a. s. vertrekken de batte rijen van het 2e reg. veld-art. te 's Hage en te Leiden respect, onder bevel van den luit,-kol. VgrSChoor eu den kant, Ramner houden van schietoefeningen. Omtrent de eerstdaags te houden ma noeuvres bij het korps pontonniers deelt de Bord. Ct. het navolgende mede Maandag 15 Juli a. s. vertrekt onder commando van den kapt. J. Naeff, per extra- trein van 7 u. 15 in. voormiddag, van Dordrecht naar Leiden een detachement pon tonniers (rijdenden trein) tot het houden a oefeuingen in het slaan van brugge op den Ouden Rijn. Het detachement is sterk3 officieren, j onderofficieren, 4 korporaals, 1 hoornblazer en 80 pontonniers. Het detachement veldartillerie: 1 wacht meester, 3 stukrijders en 5 rijpaarden, dat van 1 Mei jl. aldaar garnizoen heeft gehouden, vertrekt met denzelfden trein en keert du afloop der manoeuvre naar het garnizoen Utrecht terug. Bij aankomst te Leideu te 9 uren worden de voertuigen (12 ponton-en schraagwagens, 1 transportwagen en 1 kompagnieskar) af geladen, daarna aangespannen door het de tachement veldartillerie uit Utrecht, dat dien „Mrs. Bance, in naam der wet neem ik u gevangen. Mijn rijtuig wacht beneden, volg mij." „Nooit!" gilde de schuldige. „Hoe nu?" vroeg mr. Chelton, „zoudt ge io het gezicht van uw slachtoffer uw misdaad willen ontkennen." „Neen," riep zij uit, „ik ontken niets, ja, ik was bet, die haar den man betwistte, dien ik lief heb, maar toch zult gij de voldoening niet smaken mij voor het ge recht te zien. Ik hechtte geen waarde aan het leven van een ander, ik hecht ook geen waarde aan dat van mijzelve. Mijn toeleg is mislukt, welnu, e blijft mij niets anders over dan te sterven.' Voor dat iemand bet haar beletten kon, had zij een gouden speld uit haar kapsel genomen, en stak haar pols af. Een dunne bloedstraal spoot uit de wond en bezoedelde het bruidsgewaad, haar gestalte beefde, haar gelaat verbleekte, zelfs uit haar lippen week liet bloed terug. Weldra teekenden zich blauwe kringen om haar oogen, zij wankelde en zou gevallen zijn, als Lilly haar niet had opgevangen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1