Deze week zullen de examens in afd. B (middelbaar onderw.) plaats hebben. Omtrent het kind van eene onge huwde moeder op de Voldersgracht te 's-Hage, dat na het gebruik van voedsel sporen van vergiftiging vertoonde en door de politie naar het ziekenhuis werd over gebracht, wordt nog medegedeeld, dat de kleine reeds eenige dagen lijdende was, toen de politie met het geval in kennis werd gesteld. De toestaud was toen reeds zooda nig, dat slechts een lijkje in het ziekenhuis werd opgenomen. In verband met loopende geruchten is een gestreng onderzoek in gesteld. De arr. rechtbank te Rotterdam be handelde gisteren drie zaken, als gevolg van de ongeregeldheden, in de maand Mei jl. te Gouda plaats gehad hebbende, bij gele genheid van de herkiezing tot lid der prov, staten van den beer mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, burgemeester van Gouda. De schuld der 3 beklaagden: J. Valt S., 28 jaar, sigarenfabrikant; A. (1., 32 jaar, op perman, en G. S., 13 jaar, slagersjongen, hetzij aan bet inwerpen van ruiten, hetzij aan hel plegen van verzet tegen de politie, werd door het O. M. bewezen geacht, zoo dat het tegen de beide eerstgenoemden ieder eene maand en tegen laatstgenoemden vijf dagen gevangenisstraf eischle. Uitspraak over 8 dagen. Tot gemeente-secretaris van Gouds waard is benoemd de heer A. H. Zahn, burgemeester. Te Nieuwkoop werden gisterennacht ten half één ure de bewoners uit deu slaap gewekt door het luiden der brandklok. In de Nieuwveenscbe laan was, door eene on bekende oorzaak, op het erf van den land bouwer v. L., in eene schuur brand uitge broken, welke spoedig het woonhuis en de hooibergen aantastte. Niettegenstaande de pogingen der brandweer, kon slechts weinig van den inboedel gered worden. Het hooi, dat niet verzekerd was, is nog steeds bran dende. Te Woerden zal op Woensdag 21 Augustus vanwege de afdeeling Woerden der Holl. Maatschappij van landbouw eene harddraverij plaats hebben van paarden van zessen klaar, benevens een steekspelwedstrijd of ringrijden. Van den trein der Ned. Rijnspoor weg-Maatschappij, die te 8.45 van Amster dam naar Utrecht vertrekt, is gistermorgen een der waggons, op de hoogte van de Rietlanden aan het snijpunt met den Ooster spoorweg, uit de rails geraakt. De passa giers in den wagen zijn gelukkig met den schok en den schrik vrijgekomen, zoodat men geene persoonlijke ongelukken te be treuren heeft. Na korten tijd oponthoud was de weg weder vrij. Nv. d. D.) Men schrijft aan de 11. Ct. uit Be verwijk Het plukken van de aardbeziën raakt ten einde. De tuinders kunnen tevreden zijn, want het beschot was overvloedig. Behalve wat in ons eigen land bleef, werden dit jaar ongeveer duizend gevulde vaten naar het buitenland verzonden, te zamen een gewicht uitmakende van p. m. 311.000 pond. Te Zaandam is de wedstrijd vau den prov. boud van Harmonie en fanfarekorpsen iu Noord-Holland gehouden; hij duurde 2' uur. De uitslag was le afdeelingAlkmaar le prijs, verg. zilv. nied. dir. J. M. Otto, Purmerend, 2e prijs, zilv. med. dir. J. P. De Groot; Amstels fanfarekorps, 3e prijs getuigschrift, dir. David Koning. 2e afd. Hoorn, le prijs verg. zilv. med. dir. W. J. A. UtermöhlenEnkhuizen, 2e prijs, zilv. med. dir. f. C. A. Gehricke. Niet opge komen waren Edam en Broek in Waterland. De jury bestond uit de heerenWedemeijer en Zaagmans, Amsterdam; Mann, Leiden; Kessels, Tilburg; v. Akeu Nijmegen. Het fransche oorlogsadviesjacht La Mouette, ouder commando van kapitein luitenant De Bernardières, gisteren in de haven van Nieuwediep gekomen van Am sterdam door het groot Noordzeekanaal, zal heden die haven weder verlaten, ter voort zetting van den tocht op de Noordzee voor politietoezicht op de zeevisscberij. Ook de fransche oorlogskotters Sardine en Hareng zullen voor gelijk doel den tocht weder hervatten. Naar men verneemt, worden ter reede Tessel eenige Engelsche oorlogsschepen ver wacht, tijdens de eerstdaags te houden ge combineerde manoeuvres van zee- en land macht. Uit Apeldoorn wordt aan het Hbl. van 9 Juli gemeld: H. M. de koningin en H. K. H prinses Wilhelmina bezochten hedeunamiddag gedu rende ruim een half uur de Koningsschool, vergezeld door den dienstdoenden kamerheet m *n» «MS jtar baron Taets van Amerongen, eene der hof dames en de gouvernante der prinses. De politiemacht in bet Kroondomein bij Gendringen en Wisch is weder aanzien lijk versterkt, wijl men bij het innen der tienden van de zijde der pachters ouregel matigheden vreest. (Arni. Ct.) De minister van binuenlandsche zaken heeft Zaterdag het woord gevoerd op het dejeuner, dat de raad van Enschedé hem aanbood. De minister beschreef volgens de Zw. Ct. de indrukken, welke hij van Enschede verkregen had, waar een industrie door vrije ontwikkeling bloeide, waar men niet klaagde, maar moedig de concurrentie het hoofd bood, waar men instellingen van onderwijs had, welke niet alleen voor Enschede, maar voor geheel ons land een eer waren, instellingen van onderwijs, waar rekening gehouden werd uiet de werkelijkheid in liet leven. Z. E. kwam het voor, dat daar weer het bewijs geleverd was, dat een regeering de industrie haar vrijen gang moet laten gaan; wel uit den weg ruimen zoo mogelijk, die dingen, welke de uitoefening er van in den weg staan; wel bevorderen die middelen welke den uitvoer van grondstoffen en producten vergemakkelijken; maar niet door belasten, waardoor premien genoten worden ten schade van consumenten en ten bate van enkelen; en de industrie in stede van een gezond, friscli en vrij leven tgjeiden, zich kunstmatig ontwikkelt en teil slotte alleen kan blijven bestaan rnet voortdurende hulp der regeering. Hem deed het genoegen te Enschedé niet dat klagen le hooren, dat men elders steeds verneemt; neen daar zegt men: al kan het beter, wij klagen niet, wij verlangen niet van de regeeriug dat zij tusscbenbeide zal treden; indien zij ons den vrijen gaug laat, dan zullen wij ons redden. Dit verheugde hem. Ten slotte nam de beer A. Ledeboer liet woord, betuigde den minister dank van allen voor de woorden door Z. E. zooeven geuit, woorden die voor hem als industrieel gulden woorden waren, en waardoor het bewijs geleverd was, dat allerminst van Z. E. te verwachten waren die ingrijpende maat regelen waardoor de vrije, onbelemmerde handel in industrie, door kunstmiddelen, ten bate van enkelen maar ten koste van velen, aan banden werd gelegd, welke in stede van hem vooruit te brengen, ten slotte zijn ondergang zoude zijn. En hiermee was daar de rij der toosten afgeloopeu. Aan een diner te Middelburg verklaarde de minister, na de prachtige landerijen op Zuid-Beveland gezien te hebben, dat hij ^daarin het bewijs zag dat er geen maat regelen van regeertugswege noodig waren om den landbouwer in zijn bedrijf te steunen behalve het wegnemen van belemmeiiugen." De socialisten trachten ook te Bteda propaganda te maken. Eergisteren avond werden althans een aantal exemplaren van Recht voor Alten verspreid. Op het terrein der cellulaire gevan genis te Breda worden opmstingen gedaan voor den bouw van een nieuw paleis van justitie, huis van arrest en marechaussee kazerne. Gisteren is te Maastricht na eene korte ongesteldheid overleden de heer A. J. Brevet, hoofdingenieur van deu waterstaat, ridder der orde van den Nederlaudscbeu Leeuw. BlTITEKLANDSCHE BERIÜJITE.N BELUIIÜ. Volgens bericht uit St.-Etienue is in de mijnen van Villeboeuf eene werkstaking uitgebroken onder de werklieden, die 's mor gens in de schacht waren gedaald. K «bi L. A N Aan een feestmaal, dat Zaterdag gene raal Boulanger in het Alexandra paleis te Londen zal worden aangeboden, zullen 2000 tot 3000 personen deelnemen. Vooraf zal de generaal receptie houden. Op eene vergadering van matrozen en stokers te Liverpool is met 584 legen 40 stemmen besloten, de werkstaking voort te zetten. De buitengewone droogte vandeJuui- maand blijkt o. a. uit het verslag van den directeur vau eene weerkundige instelling te Rothamstead in Engeland. Br viel, volgens de aldaar verrichte waarnemingen niet meer dan 1.38 Eng, duim regen, of omstreeks de helft van den gemiddelden neerslag, die ge durende 36 jaren in deze maand werd waargenomen. In de eerste zes maanden van dit jaar viel niet meer dan 14 Eng. duim water. IfAiKKKMK. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren de militaire wet in haar geheel aangenomen, met 386 tegen 170 stemmen. «3 «s» er t kr* as. tw;- -wr' De heer Leuessan vroeg den minister van marine, welke maatregelen hij dacht te nemen, om aan het onvoldoende materieel bij de vloot tegemoet te komen. De minister antwoordde, dat uit gedane proefnemingen het onvoldoende bij het ma terieel niet was gebleken. Wat de geheele vernieuwing van materieel betreft, deze zou eene uitgave eischen van 58 millioen, en de minister kon voor het tegenwoordige geen voorstel van die strekking indienen. Niet temin werd met de voorbereiding van zulk een maatregel voortgegaan. De vraag van den heer Leuessan werd daarop in eene interpellatie veranderd door den heer Sales, die de regeering uitnoo- digde een krediet aan te vragen. De minister-presidentde heer Tirard antwoordde dat, indien nieuwe opofferingen noodig zijn, de regeering niet zal aarzelen, aan de kamer de middelen daarvoor te vragen. Ten slotte ging de kamer over tot de eenvoudige orde van den dag. De werkstakende sjouwerlieden en karrevoerders te Marseille hebben Maandag ochtend anderen van den arbeid willen af houden; hetgeen tot ongeregeldheden en in hechtenisnemingen aanleiding heeft gegeven. Tegen elf uren brachten twee bereden gen darmes een paar werkstakers geboeid naar het Paleis van Justitie, maar in de nabij heid van het gebouw wierpen zich een aan tal vrouwen voor de paarden en trachtten de gevangenen te bevrijden. Een van haar werd in hechtenis genomen en stelde zich zoo heftig te weer, dat hare kleedereu scheurden. Gendarmes en huzaren deden voortdurend de ronde. S 8»AN J Aan een banket gegeven ter eere van den heer Garnazo heeft deze een toost uit gebracht op de formatie van de nieuwe libe rale partij. De medestanders des heeren Garnazo zonden een ministerie willen vor men met den heer Alonzo Martinez (den voorzitter der kamer) aan het hoofd. FORTIIGAL. De K»ies-correspoudeut te Lissabon meldt, dat de Delagoaspoorweginaatschappij thans tracht het instellen van een scheidsgerecht tegen te gaan, tenzij de lijn opnieuw in haie handen worde gesteld. Volgens den corres pondent staat het vast, dat Portugal het eenmaal ingenomen standpunt zal behouden en zijn vermeende rechten zal handhaven. ZWITIËRLAAR. De bondsraad betoogt in zijn antwoord op de laatste nota der Duitscbe regeering, dat Zwitserland steeds getracht beeft art. 2 van het tractaat betreffende de vestiging van vreemdeliugen eerlijk en oprecht na te komen. Hij komt dus nadrukkelijk op tegen de bewering van Duitschland op dat punt. De bondsraad heeft verder besloten, de eischen van Duitschland en de daarop ge geven antwoorden in twee talen te doen drukken en uitgeven. DIJlTRCULAtlU. Het opzienbarende artikel iu de Nord- deutsche Allgemeine Ztg. over oorlogvoeren heeft de gausche pers in beweging gebracht. De bladen der vrijzinnigen" laten zich op hunne gewone, schampere wijze uit, verkla rende dat zij ten geuoege van Von Bismarck geen groot geschreeuw tegen generaal Wal- dersee verkiezen aan te heffen, en dat, zoo Von Bismarck eene hem hinderlijke persoon lijkheid uit de omgeving des keizers wenscht te verwijderen, hij daartoe op hunne hulp niet behoeft te rekenen. Daarentegen ver klaren de nationaal-liberale bladen, dat onge twijfeld de meerderheid des volks voor Vou Bismarck's vredespolitiek is en bereid is deze te ondersteunen. De Kreuzzeitungals de natuurlijke verdedigster van Waldersee, betwist zeer heftig de aanwezigheid van tot oorlog drijvende militaire politici. Tegelijker tijd eihter discht zij in deu vortn van eenen Parijscheu brief eenen ganschen schotel oorlogvoorspellende berichten op. Vooreerst wordt, spijt de tegenspraak uit Parijs, daanu volgehouden, dat Mtribel, Freycinet en Waunowski te Vichy geheime conferenties hebben gehouden, tot welke zij ook den koDing van Griekenland uitnoodigden, die evenwel opzettelijk te A'.x les-Bains bleef. Voorts wordt er gewezen op de woeliugeu in de Europeesche politiek door de Deeusche koninklijke familie veroorzaakt: zéé door de czariu en door de prinses van Wales, die beiden op hare mannen grooten invloed zouden oefenen ten gunste van een Engelsch- Russisch verbond. Vooral de prins van Wales zou tegenwoordig zeer sterk onder den invloed van zijne echtgenoote staan. De czaar blijft volgens deze mededeelingen iu de Kreuzzei tungwankelmoedig en zwak, bevreesd voor Duitschland's macht en wantrouwig jegens Frankrijk, zoodat hij het met zichzelveu niet eens worden kan. Vandaar de voort durende schommelingen in Rusland's houding. (N. R. Ct.) De keizer van Oostenrijk zal na zijn bezoek aan Berlijn zich ook een paar dagen te Dresden ophouden aan het hof van koning Albert van Saksen. Uit Neukirchen, in het kolenbekken van de Saar, komt het bericht, dat 110q werklieden der mijn Dechen den arbeid staakten, omdat hunne gedelegeerden ont slagen werden hun voorbeeld schijnt door de werklieden van andere mijnen gevolgd te zullen worden. ECt.) De oogarts, hertog dr. Karl in Beieren heeft dezer dagen de 1000e operatie van staarblindheid bewerkstelligd. Te dezer gele genheid hadden de pleegzusters van het Munchener ziekenhuis de operatiekamer met bloemen en guirlandes versierd. Te Zanzibar was Maandag 11. rook van kanonnen en brandende huizen in de richting van Pangani op te merken. Waarschijnlijk heeft dus kapitein Wiss- mann den lang aangekondigden aanval op de Arabieren-vesting gedaan. Het bestuur der Duitsche expeditie tot bevrijding van Ernin pacha te Berlijn, heeft uit Zanzibar een telegram ontvangen, waarbij bevestigd wordt dat dr. Peters en zijne man schappen van Kweiho-baai, ten noorden van Lama, naar het binnenland zijn vertrokken. Men vreest dat de Afrika-reiziger, dr. Zintgraff, die een ontdekkingstocht naar het binnenland van Cameron had ondernomen, is omgekomen, daar reeds verscheidene maan den lang geen tijding van hem ontvangen is. BEKEU ARKED, In den volgenden zomer zal eene ont dekkingsexpeditie uit Kopenhagen gezonden worden naar de Oostkust van Groenland, om deze kust tusschen 66 en 73 gr. N.Br. te verkennen. Het gezelschap zal bestaan uit 7 personen, onder leiding van eeD officier vau de Deensche zeemacht. OOSTENRIJK. De keizer van Oostenrijk gaat op 11 Augustus vergezeld vau graaf Kalnoky naar Berlijn. Keizer Frans Jozef zal tegenwoordig zijn bij de wapenoefeningen die dezen zomer in Gallicië, in Boltemen en in Hongarije worden gehouden. SERVIË. Een correspondent van de Franlcf. Ztg. schrijft omtrent de plechtigheid der zalving van koning Alexander van Servië o. a. het volgende uit Belgrado: Des voormiddags te 11 uren, het tijdstip waarop de koning zich naar Kragujewatz en Zitsche zou begeven, heerschte in het paleis en in de hotels der regenten en mi nisters, niet minder ook op de straat, eene buitengewone drukte. Het oogenblik ver streek echter zonder dat de souveretn te voorschijn kwam. Iutusschen werd in het paleis een niet onaardige scène afgespeeld, die bijna de geheele plechtigheid der zal ving en de Kossowofeesten in het water deed vallen. De jeugdige koning was name lijk eensklaps stijfhoofdig geworden en wei gerde in het allerlaatste oogenblik mede te gaan, omdat hij in eene courant die op onverklaarbare wijze in zijne apartemeutea was binnengesmokkeld gelezen had dat koningin Nathalie op aanraden van dt regeering voorloopig nog niet naar Servii zou komen. Dit ging den kleinen monareb zéé ter harte, dat hij de zalving wilde uit stellen en heete tranen stortte over de teleur gestelde hoop op eene ontmoeting met zijne moeder. De toestand was eenige oogenblikken voor de betrokken autoriteiten zeer critiek. Alle overredingsargumenten van regeerders en ministers waren reeds uitgeput en steeds bleef de koning hardnekkig weigeren mede te gaan, toen één der heeren tot den koumg zeide: majesteit, als u ons belooft uae tranen te droogen en in het gereed staande rijtuig te stappen, dan geven wij u de plech tige verzekering dat u bij uwe terugkomst van Zitsche uwe maeder, koningin Nathalie, in Belgrado zult ontmoeten. Dat hielp. B® tranen hielden op te vloeien en slechts één uur later dan bepaald was vertrok de extra trein met den jeugdigen koning en gevolg naar Zitsche. Het telegram, door den jongen koning Alexander gericht tot deu heer Ristics w antwoord op diens gelukwenschen bij de zalving luidt als volgt: «Ik dank u van ganscher harte voor uw gelukwenschen en voor uw vriendschappelijke en opred''6 wenscben en raad. Ik zal trachten de liet"® en toewijding mijns volks te behouden, dm" uw voorbeeld en voorlichting te volgen. TURKIJE. De sultan van Turkije heeft eene som van 20,000 turksche ponden gezonden aan de plaatselijke overheid te Syra op Candia

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2