Aon de rijks-universiteit alhier is het candidaais exirnen in de godgeleerdheid, 2de gedeelte, cum laufle door den heer R. D. Eerdmans afgelegd. OFFICIEËtE EiülUCIlTKA. Bij kon. besluit is aan mr. VV. C. J. J. Cremers, vice-president van het gerechtshof te Arnhem en lid van de tweede kamer dor staten generaal, verlof verleen 1 tot het aan nemen van het kruis Pro Ecclesia et Pont:- fice, hem door Z. H. den Paus g-schonken; is aan mej. A. J. A. Briilge, geb. te Darm stadt, in Messet), mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoe, vergunning verleend tot het geven van mid delbaar en lager onderwijs hier te lande; zijn benoemd tot burgemeester: van Leende C. Nolteu, van Capelle a/d IJsel jhr. C. Van Bcresteyn, van Marlingen jhr. 11. M. Speelman, van Maarsscn en van Maarsseveen jhr. J. C. Strlck van Linschoten, van St. Pieler J. P. II. Csuleu, secretaris dier gemeente; is, met ingang van 1 September 1889, benoemd lot lceraar aan de rijks hoogerr burgerschool te Alkmaar, P. 11. Delachaux, thans tijdelijk leeruur aan die school; is, met ingang van 15 Juli 1889, aan W. G. D. Murray, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester vau Pernis; is goedgekeurd dat de burgemeester van Wauneperveeu, H. J. Warnaars, is benoemd tot secretaris dier gemeente; is aan EdouarJ Van den Bossche, geb. te St. Nicolaas, geneeskundige te Sanlvliet (België), vergunning verleend tol uitoefening der geneeskunst in de gemeente Woeusdrecht, onder voorwaarde dat hij de wettelijke be palingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stiptelijk uakome is de luit. ter zee 2de kl. J. Van der Eist, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 16den Juli a. s. eervol uit den zeedienst ontslagen is de le luit. H. A. De Vos, van het 7de regiment infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1365 's jaars; zijn benoemd, bij het wapen der infanterie, tot le luit., en wel bij nun tegenwoordig korps, de 2c luitenants jhr. E. A. L. Gevers Deynpos, van het regiment grenadiers en jagers, J. Suermondt van het 2de, en E. E. H. Eaure, van het 8ste regiment infanterie; is benoemd tot officier van gezondheid le kl. bij het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht, de officier van gezondheid 2e kl. B. M. L. Van Olst, van dat personeel. De minister van financiën zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. BINN ENLANDSCHË BEKIOHTIBS. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 Juli bedroeg: bij deNederlandschebank.f 19,333,844,S85 en bij de betaalmeesters 1,439,926,06 Te zamenf20,773,770,446 Het Malieveld te 's Gravenhage bood gistermiddag een echt militair schouwspel aan. Het regiment grenadiers en jagers vierde het feest van zijn 60jarig bestaan. Het regiment vormde een carré, waarbin nen de officieren, de dames en belangstel lenden piaals namen, waarop de kapitein- adjudant voor het front der troepen eene dagorder van den kolonel Greve voorlas. Generaal Kierck plaatste zich nu tegenover het regiment om, ook als divisie-comman dant, het regiment geluk te wenschen. De troepen defileerden daarna voor den gene raal, eerst in gewonen en vervolgens in ver snelden pas, waarbij hunne flinke houding bijzonder uitkwam. Op den terugmarsch naar de kazerne werd een wandeling gedaan door verschillende straten der stad. Bij het voorbijtrekken langs het ministerie van oor log waar de minister Bergonsius met zijn adjudant voor het venster verscheen werd de parademarsch uitgevoerd. Ook marcheerde het regiment voorbij 's komugs paleis. De soldaten werden gisteren ont haald. Zondag jl. is door de politie te 's Gravenhage naar het ziekenhuis overge bracht een kind, op de Gedempte Gracht woonachtig, dat 11a het eten van voedsel teekenen van vergiftiging vertoonde. I11 hoever hier alleen aan louter toeval valt te denken, wordt onderzocht. Omtrent het ongeluk op de Maas, verneemt men nader: De zeilsloep was afkomstig uit Schiedam. De verongelukten zijn een 32jarig man en diens Iljarig zoontje. Het ongeluk ge beurde, toen men den Schiemond aan O;- r-'if- «r.3 üÉOS. laas wilde binnenzeilen, doordat men bij en lievigen wind het zeil niet meester was, n de sioep daardoor water schepte. Benige. aar in Ie nabijheid zijnde schippers tracht- j en redding aan te brengen, doch te ver- 3 jeefs. Alleen de derde opvarende, een 16- arige jongeling, had het geluk eene hem toegeworpen lijn te grijpen en werd zoo- doende gered, liet lijk van den vader is gisterenochtend vroeg aan de zalmvisscherij j Prins Hendrik opgevischt. Te Hellevoet sluis is een brutale in braak en lage mishandeling gepleegd. In een afgesloten tuin, onmiddellijk gren zende aan den publieken wandelweg in tic zoogenaamde Barakken toebnhoorende aan V. K. stond een hok waarin 6 konijnen zaten; eenige personen natuurlijk straat jongens hebben, door het ijzergaas, waar mede de tuin omheind was, te vernielen, zich toegang lot het hok weten te ver schaffen, en daaruit een der beesten ont vreemd; dat was niet voldoende; zij hebben daarna 4 der overigen wreedaardig mishan deld, door de dieren alle vier de achterpooten stuk te slaan, met een houten hark met ijzeren pinnen die bij het hok stond, Een der ai me dieren was met een pin in den kop getroffen, zoodat dit berst, toen de eigenaar mei de politie bij het hok kwam, nog slechts weinige teekenen van leven gaf; de andere drie dieren kropen op hunne voorpooten angstig weg, het achter lijf over den grond naslepepde, vreezende dat zij op nieuw gebeuld zouden worden. Van een der beesten was een poot bijna geheel van het lichaam gescheiden; de die ren moesten natuurlijk afgemaakt worden. Dit geschiedde op Zondagmiddag tusschen 2 en 4 uur, terwijl honderden wandelaars dien tuin rakelings passeerden. 't Is te hopen dat de justitie door cte politie in de gelegenheid worde gesteld om hier een strenge straf toe te passen. Te Woerden is Zaterdagnamiddag eene hoogbejaarde vrouw ongemerkt in het water geraakt en levenloos daaruit opgehaald, Omtrent de poging tot diefstal in den nacht van Donderdag op Vrijdag ten huize van den heer B. te Bloemendaal, verneemt het 1), nader dat de inbreker te onge veer 1 uur door een raam is binnengeko men en licht in de kamer ontstoken heeft. Hij had er echter niet op gerekend dat.de heer des huizes en diens zoon welke laatste dien avond laat van eene reis was gekomen nog op waren. Toen de hee ren gerucht in de aangrenzende kamer hooi den, opende een hunner, de zoon, de deur. xMogelijk zou nog eene worsteling ontstaan zijn, te meer daar de inbreker eene geladen revolver bij zich had, maar de heer B. Senior snelde mede toe en zoo werd men den inbreker meester. Daarop werd de klok of bel, die op het huis staat, geluid, waarop de politie toesnelde. Waarschijnlijk is hier mede eensluw en gevaarlijk persoon gevat, die anders nog heel wat had kunnen mis doen. Voor het uiterlijk was hij een eenvoudig maar net gekleed heertje, zonder bijzondere kenteekenen. In een taschje dat hij aan een riem om den hals droeg, bevonden zich een diamant om glas te snijden en andere ,/benoodigdlieden" om ruiten te breken, liefst zonder geraas, alsmede de reeds genoemde revolver. Het Bransch oorlogsschip U Mouette" commandant kapt. luit. ter zee De Bernar- dières vertrok gisteren van Amsterdam door het groot Noord-Hollandsch Kauaa! naar 't Nieuwediep. Gisterenmorgen werd uit het huis van bewaring te Nijmegen, gevankelijk naar Arn hem getransporteerd zekere A. E. A., maga zijn knecht in de stads-bank van leening, die naar het schijnt zich in de laatste maanden aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt. A. wist zich nl. verschillende hem ter opberging gegeven panden, voornamelijk in goud en zilver, toe te eigenen, welke artikelen hij bij kooplieden met het recht van wederinkoop aldaar woonachtig, te gelde maakte. Men schat het. door A. op deze wijze verduisterde op een vrij aanzienlijk bedrag. Een klerk, zekere T., die sinds Zaterdag niet aan de bank is teruggekeerd en thans voortvluchtig is, wordt als medeplichtige genoemd. (Nijm. Ct.) Toen de dames v. d. B. te Velp dezer dagen haren effectentrommel uit de brandkast haalden om de op 1 Juli verval len coupons af te knippen, misten zij eenige effecten. Reeds spoedig viel het vermoeden der justitie, die met de zaak in kennis was gesteld, op mejuffrouw S., vroeger juffrouw van gezelschap bij gemelde dames, doch sedert Mei 1!. in eene andere conditie te Doornenburg. Bij eene huiszoeking, die Zaterdagochtend te Doornen burg door den rechter commissaris en den officier vau jus titie is gehouden, werden de vermiste stuk ken gevonden in het bezit van mejuffrouw S. Deze is daarop naar bel huis van be waring te Arnhem overgebracht. Lu de provincie Groningen neemt de varkensziekte zóó toe, dat slagers de uit oefening van hun bedrijf gestaakt hebben. Verscheidene veehouders verloren al hunne varkens aan deze ziekte. De kermispret te Eindhoven heeft zich in den eersten nacht reeds op mued willige wijze geuit. Op verschillende plaatsen heeft sneu de ruiten der ingezetenen ingeworpen en bovendien twee kramen op de markt omver j gehaald. BÜITENLANDSCHK BERICHTEN KAUËL1X E». Engeland heeft in overleg met Duilsch- land het plan opgevat tot bijeenroeping van een nieuwe conferentie omtrent de aangelegen heden ii) Afrik-», die waarschijnlijk in het najaar te Brussel zal worden gehouden. Eek.dve Engeland, öelgie en de Con go- Staat hebben Frankrijk en Italië reeds hun toestemming gegeven. De voornaamste onder werpen der conferentie zullen zijn: onder drukking van den slavenhandel en het onder zoek naar -de verschillende middelen tot be vordering der beschaving in Afrika. E' *1 A S K E.i U. Het hof van assises der Seine heeft gistereu uitspraak gedaan iu de zaak van den Inlransigeaut en de Presse, d e op ver zoek van den heer Beaurepaire vervolgd werden. De gérant van de») Intransigeant is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, 1000 fr. boete en 2000 fr. schadevergoeding; die vau de Presse tot 300 fr. boete en 1000 fr. schadevergoeding. 8 VA ÜJK. In de Spaansche kamer heeft een rumoerig tooneel piaals gehad. Toen de minister van buiteniandscbe zaken, markies De Vega de Armijo, opstond tot weei- legging eeuer rede van den voormaligen president, den heer Martos, waarin de regee- rmgspoiitiek heftig werd afgekeurd, maakten de leden der oppositie, geholpen door het pabiiek op de tribune/zulk een gedruiseli, dat gerutmeu tijd den spreker belet werd, zich verstaanbaar te maken. Ten laatste werd do orde hersteld, waarna de minister zijn rede kou voortzetten. De heer Sagasta heeft aan de koningin- regentes verslag gegeven van de betreurens waardige tooueeleu, die in de kaoier heb ben plaats gehad. De kamer heeft Zaterdag eene lang durige geheime zitting gehouden, waarin ophelderingen gewisseld zijn over de be treurenswaardige tooneeleu in de zitting van Vrijdag. De voorzitter, de heer Alonso Martinez, heelt verklaard dat het incident gesloten was en al de afgevaardigden aan gespoord de rust der zittingen niet meer te verstoren. De koningin-regentes is ongesteld sedert Zaterdag en heeft, behalve aan den heer Sagastaaan niemand audiëntie ver leend. i'ï Aiilü. Id de zitting, gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden, interpelleerde de heer Cavalotti de regeering over de zaak- Dnrando (maatregelen der üosteurijksche regeering tegen de irrideutisten te Triest). Naar zijne mecning had de laatste stemming der kamer in deze zaak séór ailes ten doel, de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië te vergemakkelijken; ill die stemming iag eeu bewijs van toegevendheid, waardoor een vriendschappelijke gedachtemvisaeling kon be vorderd worden. Doch juist het tegendeel is gebeurd. Nauwelijks was Durando uit Triest teruggekeerd of er hadden inhechtenis nemingen plaats en werden stieuge maat regelen verordend. Hierin lag volgens den spreker eene beleediging, en hij vroeg den minister-president, den beer Crispi, hoe hij over deze handelwijze dacht. Ikiiili'Sij sa LAtii. De komst van den keizer van Oos tenrijk te Berlijn is thans bepaald op de dagen tusscbeu 12 en 16 Augustus en naar men boort, heeft ktdzer Frans Jozef den wensei» geuit, bij z)ju bezoek zooveel moge lijk verschoond te blijven yan schitterende feesten. Of en wanneer de czaar keizer Wilhelm dezen zomer bezoeken zal, is nog aitijd onzeker. De Reichs-Anzeiger bevat eene be kendmaking van den regeeringspresident in Sleeswijk, waarin op grond der socialisten wet verboden wordt een te Amsterdam door Jan Vaterstat gedrukt en uitgege ven vlugschriit getiteld: Die Verpreussung Deutscblands dureb die Uohenzollern, door H. Massenbach, Hauptman ausser dienst. Hiei bij valt op te merken dat vroeger van officieuss zijde beweerd werd, dat een deel der socialistische pamfletten over de Deeusche grenzen werd binnengebracht. (AL R. Ct De Nordd. Allgem. Zeitung bevat' ia hair nr. van Zondag een hoofdartikel, om instemming te betuigen met de leer vau den bekenden schrijver over militaire aangele- geuheden, Clausewitz, dat oorlog slechts eeu middel en eene voortzetting der politiek en derhalve aan deze ondergeschikt is. Dit op stel wordt hier in de officieuze kringen be schouwd als eene bijdrage tot de zoogenaamde Waldersee quaestie, en als eene bestrijding, reeds vroeger door den rijkskanselier inden rijksdag gevoerd, van de meeuing, dat mili tair-technische gezichtspunten voor liet be ginnen van een oorlog beslissend zouden zijn. Te Berlijn loopt volgens den corres pondent der Standard bet, gerucht, dat prins Ferdinand van Bulgarije voornemens is den titel van koning aan te nemen, op 14 Augustus, den verjaardag van den dag, waarop hij zijn eed aflegde op de Bulgaar- sche grondwet. Ai O K W ECE Ai. Den advocaat Stang (van de rechter zijde) is de samenstelling van een uieuw ministerie opgedragen. O O 8 T MR 5.Ï It. De Oostenrijksche delegatie heeft in eene gistereu gehouden voltallige zitting de begrooting van buitenlandsche zaken voor 1890, de supplementaire kredieten voor 1889, de budgetten van marine, oorlog en financiën, zonder debat aaugeuomen. De Wiener Allg. Ztg. bericht, dat eeue Russische stoomboot uiet 50 Russische officieren aan boord, dezer dagen in de Ru- meensche haven Braila het anker uitwierp. De officieren gingen aan wal en namen de oevers der Donau en de naburige hoogten zorgvuldig in oogenscbouw. Daarna zetten zij hun tocht, de rivier op, voort. Naar gezegd wordt, maken zij een pleizierreisje naar Servië. AMERIKA. Te Üuluth in Minnesota hebben ern stige ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal werkstakende arbeiders heeft de politie aangevallen en in het gevecht, dat toen ont stond, iverden twee hunner gedood en aan beide zijden vele personen gewond. Volgens de laatst ontvangen berichten van de Samoa-eilaudeD is het daar tot een formeelen vrede gekomen tusschen de twee mededingers naar het gezagden door de Amerikanen op den voorgrond gestelden Mataafa en deD door de Duitschers be schermden Taraasese. Ot dat nu de voor bode is van het herstel van koning Malietoa op den troon, is nog aitijd de vraag, aan gezien de besluiten der Samoa-conferentie nog niet bekend zijn. BRAZILIË. Volgens de laatste berichten uit Bra zilië neemt de berri-berri in dat rijk sterk toe, niet alleen onder de troepen, maar op enkele plaatsen, vooral te Rio Janeiro, ook onder de bevolking. Het gouvernement heeft een commissie benoemd, om de nemen maatregelen te bestudeeren. Bij b vertrek van de post van 15 Mei was sterfte in de hoofdstad 6 of 7 gevall per dag. OOST-1AUIË. Batavia, 8 Juni. Aan het mail-overzicht van de Javaboit is het volgende ontleend. Het belangrijkste nieuws van de laatste veertien dagen is zeker wel de beschikking door den gouverneur-generaal genomen op een deel van de verzoeken om gratie Jool de ter dood veroordeelde muiters ingediend, Vau de 42 rekesten, die reeds behandeld werden, is op 37 gunstig beschikt, terwijl slechts aan 5 der misdadigers gratie is ge weigerd. Onder die laatsten bevindt zich uiet rijai ivamsidati, de vrouw van een der hoofdmuiters hadji lskak, die het grootste deel zou hebben gehad in den moord op de vrouw vau den adsisteut-resident Gubbels gepleegd, en wier terechtstelling ook door velen wenschelijk werd geacht, die anders volstrekt geen slachting van al de 100 ter dood veroordeelden verlangden. Hare straf en die der meeste anderen is veranderd ia 20 jaren, die van de overigen in 15 jaren dwangarbeid in den ketting. De gouverneur- generaal heeft door zijne beslissing, ook door den vrij algemeenen regel te volgen vau geen doodvonnis te laten voltrekken aaa eene vrouw, gemaakt dat wij ons niet hebben te schamen voor onze eigen natie en voor andere beschaafde volken, hetgeen zeker wc het geval zou zijn, indien de 100 gevelde doo vonnissen alle werden ten uitvoer geleg Behalve da adviezen van den omgaande"

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2