I fe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ii-o lira fit verschijnt dagelijks* behalve op o n- en Feestdagen. A O O 8S E E 0 T AOVEBTE0TIE0: Bareel: Scheepmakerssïeefr 0. Zaterdag 6 Juli 1889. N°. 157, Uitgevers: Gebroeders Muré. liÏNMmANDiSCHE BERICHTEN feuilleton. Het uur der Vergelding. 78). i? e i e Vooi Leidenper 3 maanden Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden Prijs [ser .Hummer 10 (Vat, f 1.25, 1.60. Van 16 regelsf 0.90, Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203« Jaargang. (.EIUEN, 5 Juli. Ter eere van den 48sten verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elizabeth Maria, prinses der Nederlanden, gemalin van Z. K. H. den prins Von Wied, woei heden van de openbare gebouwen en van eenige particuliere woningen de Neder- landsche vlag. Te een uur werd eene parade gehouden door het garnizoen op het Schuttersveld. Het geheel werd gecommandeerd door den majoor van de infanterie N. W. Hofstede en geïnspecteerd door den kolonel garnizoens commandant H. F. Alings. De 4 divisiën infanterie stonden onder commando van den kapitein A. P. J. Kutten, terwijl daarbij reeds waren ingedeeld de nog niet afgcëxer- ceerde miliciens van de lichting 1589. Na afloop van de parade bracht eene af- deeling infanterie met de muziek voorop het vaandel naar de woning van den kolo nel op den Nieuwen Rijn terug. In hars heden alhier gehouden zitting heeft de commissie voor de artsexamens tot arts bevorderd de heeren C. Qroenewegen e/i H. Visser. Tot tandarts werd bevorderd de beer g. Leendertz. De zittingen zijn hiermede tot na de zomervacantie opge heven. Hoewel het niet de gewoonte is bij serieën concerten telkenmale na afloop eener inatinée of soirée eene bespreking te leveren, achten we 't ditmaal verdiend even aan te stippen boe de kapel van de d. d. schutterij onder directie van dm heer A. Van Leeu wen gisteravond op Musis Sacrum een zeer goed programma verdienstelijk uitvoerde. Het programma was zeldzaam goed geva rieerd en kloeke nummers kwamen er in grooten getale op voor. Noemen we slechts ais laatste nummer vóór de pauze de „grande fantaisie de l'opera Faust" van den kapel meester, welk nummer met zeer veel zorg werd uitgevoerd. Na de pauze verdient veel lof de uitvoe ring vau „Caprice Hongroise" en „Fcuets et grelots", door den heer Van Leeuwen gearrangeerd en aan 't slot de schoone „fantaisie II Trovatore" van Verdi, die zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Het zeer talrijk publiek was aanhoudend vol aandacht en onderscheidene nummers werden luide geapplaudisseerd. Een enkele maal meen den we te hooren dat enkele iustrumenten minder bezet waren dan anders. We heb ben wederom een schoonen Musis-avond achter den rug. Woensdag 10 Juli a. s. zullen de overgangsexamens plaats hebben voor de leerlingen der hoogere burgerschool voor jongens, in het gebouw op de Pieterskerk gracht. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 11, 12 en 13 Juli daaraanvolgende zullen de teekeningen der leerlingen in bet gebouw voor de belangstellenden tentoongesteld zijn. «SSHFICIEEIvE BERICHTJES. De heer Moritz Appel, bij kon. besluit van 30 Mei 11. n°. 28 benoemd tot consul te Bucharest, is als zoodanig door de Ru- meensche regeering erkend. De 1ste luit. der mariniers W. G. Vennekool, geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 16den dezer tijdelijk ter beschikking gesteld van den commandant van het korps. Bij beschikking van den minister van marine, zijn, met ingang van 1 September a. s., benoemd tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, de jongelieden, zoo als die hieronder iu volgorde naar de rang schikking hunner kundigheden vermeld zijn C. J. P. Zaalberg, E. P. Westerveld, F. A. Smit Kleine, J. J. M. Baart, A. D. Muller, F. K. J. Heringa, A. W. Boeke, 11. G. Rambomiet, F. B. Klaverweiden, J. H. Tours, J. Arendseu de Wolff, L. J. Quant, K. Zeeven, A. Waller, M. C. Ko ning, R. T. Muschart, P. A. Arriens, P. A. Van Rees, A. M. C. F. Kroon, P. H. G alle. Bij de infanterie is een nieuw model kapotjas ingevoerd. Aan de rugnaden daar van zijn taille-haken bevestigd, waartusschen de patroontasch komt te hangen. De knoops gaten in de slippen zijn vervangen door le deren lussen, welke op marsch worden ge slagen om de taille-haken. DaDk zij den vroegen en warmen zo mer, hebben de boeren in Lisse over het algemeen slechts lof over den stand der gewassen. Op het gebied van tuinbouw evenwel is die lof niet onverdeeld. Door de langdurige droogte is de vroege pluk der aardbeien grootendeels mislukt; deze vruch ten geven niet de helft van andere jaren. Ook andere tuinvruchten, vooral die welke op hooger gelegen grond worden geteeld, kwijnen door gebrek aan water. Alleen de aardappelen lierende gevreesde ziekte richt, zooals gewoonlijk in droge zomers, weinig of geen verwoesting aan en algemeen ver wacht men een flinken oogst van goede vruchten. De bloembollen geven veel teleurstelling. De tulpen zijn geheel mislukt; de byacin then, hoewel hier en daar tamelijk goed, zijn slechts voor de helft geslaagd. Ook het crocusgea as valt niet mede. Het is te verwachten dat door desohaarschte der bollen de prijzen aanmerkelijk zullen stijgen; voor de verzenders, die volgens prijscourant van het voorjaar moeten afleve- j.ren, is dit schadelijk, maar de kweekers uilen hierin eer.ige vergoeding vinden voor den schraieu oogst. Te Woerden is Maandag het oude raadhuis overgegaan aan den staat, aan wien het indertijd ten geschenke werd ge geven door de gemeente, op voorwaarde van het te restaureeren en iu te richten, tot een gebouw voor den openbaren dienst. Men vermoedt, dat de staat het gebouw zal in richten tot kantongerecht. Door 877 onderwijzers uit R itterdara is aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gezonden tot behoud der verge lijkende examens. Het bevat eene betuiging van adhaesie aan het adres, hetwelk in Mei jl. door hunne collega's te 's-Gravenhage is ingezonden. Een zeven- h achtjarige knaap te Rot terdam die van zijne ouders verlof had ge kregen om voor de deur te gaan spelen, verwijderde zich met een vriendje, en beiden begaven zich naar het Boezemwater, waar S zij wilden zwemmen. De knaap, die nooit te water was geweest, zonk dadelijk in de diepte; zijn kameraadje liep angstig weg, kwam een vleeschhouwer tegen en vertelde hem het ongeluk. Deze sproDg dadelijk te water, haalde den drenkeling op en bracht hem zonder schijn van leven naar het abat toir. Dr. L. kwam spoedig ter plaatse doch kon slechts den dood constateeren. Te vijf uren was de knaap van huis gegaanten half zeven werd zijn lijkje in de woning der doodelijk verschrikte en bedroefde ouders aan de Nieuwe Veemarkt gebracht. Voor de rechtbank te Amsterdam zal Donderdag 11 Juli e. k. terechtstaan H. J. F., de man die een groot aantal postwissels in vulde met verzonnen en nagemaakte post stempels, en ten slotte, op aanwijzing eener kruiersvrouw, op de Prins Hendrikkade is aangehouden. Niet minder dan twaalf ge vallen van valsehheid worden den bekl. ten laste gelegd; 44 getuigen en eenige des kundigen door het G. M. zijn gedagvaard. Door een bewoner van den Overtoom te Amsterdam werden Maandagavond te circa 11 uur twee meisjes van 9 en 13 jaar in het Vondelpark in verlateu toestand aange troffen, wier moeder haar daar had gelaten en elders een onderkomen met haar zoontje had gezocht. De kinderen werden naar het politiebureau Leidscheplein gebracht, waar aan de kleinen nachtverblijf werd verleend. De moeder, die zich aan een ander burean bad aangemeld, werd door de politie der waarts gebracht. (Echo.) Men seint aan het D. v. Z Ren 's Gr. uit Nieuwediep, dat het ramscbip Stier in de Zuidergronden aan den grond is geloopen. Het zal waarschijnlijk met hoog water vlot komen. Ter adsistentie is eene sleepboot der waarts vertrokken. Uit Terschelling wordt i. d. 3 Juli gemeld De landbouwer Pais alhier was met zijne vrouw en hun kindje bezig te hooien en was op 't punt naar huis te rijdeu, toen de paarden op hol geraakten. Hij zelf kwam met den schrik vrijde vrouw, die met het kindje op het voer hooi zat, wierp de kleine op een hooiberg, zoodat het geen letsel bekwam en wist toen beneden te komeu en de teugels te grijpen. Doch de hollende dieren sleepten haar van den wagen, die over hare beenen reed en deze ernstig kneusde. De wakkere moeder had echter haar kindje gered. En nu moest Robert, dien hij even lief had alsof hij zijn eigen zoon ware, zich r°or zijn leven verbinden aan een intrigante, een coquette, die hem zeker even ongelukkig maken, als hij met Lilly gelukkig zou zijn geweest. Had hij een oogenblik het voorgevoel gehad, dat het huwelijk, dat aan a"en, behalve aan de bruid, zooveel smart kostte, verhinderd zou worden, nu moest 'lijjiook die hoop laten varen, de huwelijks dag was immers daar, en binnen eenige wen zou de band onverbreekbaar ziju gelegd. &ju eenige troost was nu nog zijn dochter Ada. Zij was ten minste gelukkig, waut Johnson, die reeds van het eerste oogenblik af zulk een goeden indruk op hein had gemaakt, gaf dagelijksch nieuwe Wijken vau ziju liefde jegens de bevallige Ada, eu deze gevoelde zich zoo gelukkig in haar liefde, dat er zelfs wel een weinig vtees bij den ouden heer kwam, dat ook die overmaat van geluk verstoord zou worden. Mr. Lawrence was zoodanig iu zijn treurige gedachten verdiept, dat hij het kloppen op de deur niet hoorde, voordat het ten tweede male was herhaald. „Binnen," riep hij en een kantoorbe diende verscheen met een visitekaartje in de hand, waarop de naam Chelton te lezen was. „Laat die heer binnenkomen," sprak hij lusteloos, waarop de bediende zich weder verwijderde en den detective binüen liet. Mr. Chelton was zeer gejaagd, hij vergat zelfs den bankier te groeten, maar fluisterde hem toe: „Er staat een rijtuig voor de deur, haast u, stap in en rijd met mij mee, dan zal ik u onderweg alles vertellen." „Hebt ge een ontdekking gedaanp" vroeg de bankier verrast, maar de detective ant woordde niet, greep den hoed van Mr. Lawrence, drukte hem dien op het hoofd en trok hem zoo mee naar de voordeur, waai voor het rijtuig stond te wachten. Eerst toen het portier was dichtgeslagen en de koetsier ziju paarden aanzette, was mr. Chelton zoover tot bedaardheid gekomen, dat hij weer geleidelijk kou spreken. De bankier had hem al dien tijd verbaasd aangestaard. „En nu zal ik u alles eens breedvoerig mededeelen, sir. Wij hebben nog een rijtuig achter ons, waarin 6 politieagenten zitten. Het doel van onzen tocht is een afgelegen huis, eenige mijlen van de stad verwijderd, en het eigendom van dokter Heath, die er een privaatkraukzinnigenge- sticht op na houdt. In dat huis zullen wij Colville en dokter Pratt ontmoeten, die langs een anderen weg zich daarheen begeven." „Hebt ge zooveel bewijzen tegen dat tweetal in handen, dat ge hen kunt arresteeren P" „Ja, en daarom heb ik die zes mannen meegenomen. Mijn collega volgt het rijtuig vau Colville en zal ons in de nabijheid van het gesticht opwachten. Of die dokter Heath hun medeplichtige, dan wel hun speelbal is, heb ik niet uit kunueu maken, maar dat zal ik wel aan de justitie over laten, in elk geval is hij onze arrestant." „Maar mijn dochter? Hebt ge iets om trent haar kunnen ontdekken? Zal ik het lijk van mijn dierbare Lilly eindelijk weer machtig worden P" vroeg de bankier nu ongeduldig. „Mr. Chelton was eigenlijk wel wat in verlegenheid, hoe hij den vader die vreug detijding zou meedeelen, want hij wist, dat een plotselinge vreugde even gevaarlijk was als een plotselinge schrik. Hij greep daarom de hand van den bankier en sprak op ernstigen, bijna plechtigen toon: „Mr. Lawrence, gevoelt ge u sterk genoeg om een verrassende tijding te hooren? Bereid u op iets zeer gewich tigs voor." „Spreek, mr. Chelton. Ik heb reeds zooveel slagen gehad, dat ik mij tegen een overmatige aaudoeniag wel kan wapenen. Hebt ge het lijk gevonden?" „Neen." „Maar menscb," riep de bankier uit, „wat spreekt ge dan van een vreugde boodschap?" „Ik heb uw dochter terug gevonden, maar niet als lijk, want uw dochter Lilly leeft." JFordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1