Mv.i$ :M. M£s> p&m MM M&I m.3& J MA 1G°. Idem betrekkelijk liet visschcn in do Singelgrachlen. Daar niets meer aan de orde is en niemand nicer bet woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LEIBWStf -1 JziU. Door den minister van biuuenlandsche zaken is in de commissie, belast met het afnemen der examens in de Fransche taal, voor zoover betreft de in de maand Augus tus en des noodig ook in het laatst van Juli door haar af te nemen examens, alsnog benoemd tot plaatsverv. lid, de heer P. Werkman, leeraar aan de hoogere burger school alhier. In de gisteravond in het gebouw der St. Jozefs-gezelien-vereeniging gehouden ver gadering van de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde" is besloten, met overgroote meerderheid va:t stemmen, ziek te onthou den van liet stellen van candidate»! voor de a. s. verkiezing van negen leden van den gemeenteraad (periodieke aftreding). Aan 's Rijks Etlinographisch Museum zijn ten geschenke gegeven dcor den heer G, L. Goedhart, luitenant ter zee 2e klasse serie 4-77. Wigvormige bijlkring, van een geel grijze steensoort; van den heer P. Molenaar, serie 694. Houten hoofdsteunsel. Het voor werp is vervaardigd van assegaienhout en werd gekocht van een Zoeloekaffer te Beth lehem; en van den heer F. A. Ebbinge Wubben, officier van administratie der ma rine serie 653. Voorwerpen van de Nanaesa- eilauden. Aan de schenkers is de dank der regeeriug betuigd. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een pakhuisknecht, die vroeger ook reeds ter zake van oplichting veroordeeld, nu weder met brieijes met eens anders naam voorzien getracht heeft bij dezen en genen geld te bekomen. Hedenavond geeft de heer J. G. H. Mann met zijn corps een concert in den Plant- en Vogeltuin nabij Arnhem. Naar we vernemen zal gedurende de keruiisweek het Hollandsch operagezelschap onder directie van den heer Do Groot in den Schouwburg alhier voorstellingen geven. In de Middelstegracht is gister een jongen te water geraakt doch spoedig weêr aan den vasten wal gebracht. In de op gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noord- wijksche Stoomtram-Mij werd verslag uitge bracht over lö88; de balans met winst- en verliesrekening werd overgelegd en een en ander werd goedgekeurd. De heer C. J. M. Dijk mans werd herbenoemd tot lid van den raad van bestuur. Ten slotte werd besproken eene eventu- eele verandering in de wijze voor exploita- ie, terwijl door enkele aandeelhouders grie ven werden geuit over den onoogelijkeu staat van onderhoud van het materieel, be- hoorende aan de H. IJ. S. M., en over de gebrekkige en gevaarlijke wijze van over stappen te Rhijnsburg. De wijze van exploi tatie kon ook veel verbeterd worden. U BJI V E16 IT ii1 'F. Aan de rijks-universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer H. J. Coster. OFFXCI li 8S BS ft&I€ U T Bij kon. besluit is de veearts K. Hoef nagel, te Utrecht, voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen; zijn benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, tut kapitein de ie luit. 11. Scbeffer; tot le luit., de 2e luit. J. S. Bax, beiden van dien staf, eerst genoemde werkzaam bij de Koninklijke Mi litaire Academie; zijn de heereu P. Wijn en M. Kievit, artsen, benoemd en aangesteld lot officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indie. Door de arroudissements rechtbank te Assen is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van griffier van dat college, op gemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. R. O. Van Holthe tot Echten, substituut-griffier bij gemelde rechtbank; mr. S. A. Hulst, griffier der arrondisse ments rechtbank te Heerenveen, en mr. H. J. Jordens, griffier der arrondisse meuts-rechtbank te Almeloo. BINNENLAND3ÜHE BERICHTEN. De kapt. van liet 4de reg. inf. te Delft A. J. Prins wordt, tot definitieve overplaatsing bij den generalen staf op 1 Oct. a. s. reeds nu le s Uage gedetacheerd j om werkzaam te zijn onder de bevelen van den chef van dien staf. De uitslag van de dezer dagen bij den artillerie-cursus gehouden ovcrgangs-exametis is bijzonder gunstig geweest. Met uitzondering van dón volontair van liet le studiejaar, uie wegens ziekte 'net overgangs-Lxameii voor het 2e studiejaar niet heeft kunnen afleggen, zullen ai de overigen met 1 October in een hooger stu diejaar plaats nemen, t-.w.: van hel le stu diejaar de volontairs: Schaap, Virboeff, De Kierck, Haanebeek, Boldingb, liasselman, De Kreuk, Snijders, De Waal Goemans, Jungeling, Doppler, Eijsten; van het 2Ie studiejaar de volontairs: Ottens, De Koning, Nicolai Marx, Schutz, Berkhout, Wiüems, Pannekoek, Van Aifelei; van Saemsfoort, Van Beek, Diekhof, VanNa- buijs, Van der Meer, baron Haers-uile van den Doorn, Van Everdingen, Bernard, Re its ma. De beer Van Hall, ridder van het Metalen Kruis, is le Zwammerdam ui den ouderdom van 85 jaar overleden. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ont- siond brand in de branderij „de Postduif," van de firma Van Meerten Zn., aan de Buitenwalersloot te Delft. Het vuur had reeds in den begiiiue een zeer dreigend aanzien, zoodat er van 't bedwingen daar van get n sprake was. Door de belendende gebouwen voortdurend nat te houden, heelt zich het onheil tot de branderij bepaald en omstreeks IJ uur was alle gevaar geweken. Men schrijft het ontstaan van den brand toe aan het afspringen van den helm van een der distilleerketels. Een der arbeiders, die daarin werkzaam was, heeft erge brand wonden aan arm en gelaat bekomen. Dooi de vrijwillige brandweer werd het eerst wa ter gegeven; ook de stoom brandspuit van de Ned. gist- en spiritusfabriek beeft uit muntende diensten bewezen. De branderij is op beurspolis verzekerd. In den nacht van 1 op 2 Juli is te Rotterdam ten nadeele van den heer F. B, 's Jacob, Westerstraat aldaar, een belang rijke hoeveelheid zilveren voorwerpen bene vens eenig geld gestolen. De commissaris van politie der 4e afdee ling te Rotterdam verzoekt opsporing, aan houdiug en bericht. Twee personen waren op de rivier het Spui uit zeileu. Doordien de wind in bet zeil sloeg, viel de boot om. Een per soon werd gered, maar de andere verdronk. Den 5en dezer zal door de onderoff- vereenigingeu der zeemacht Admiraal de Ruyter te Helder en Van Speijk te Amster dam een bezoek worden gebracht aan het monument op het graf te Huisduinen van de- omgekomenen met Zr. Ms. monitor Adder. Vereemgd en voorzien van de banieren zal het lint aan de krans worden vernieuwd, dat door die vereenigingen 5 Juli 1882 op dat gedenkteeken weid neer- gelegd. Uit Dink3perloo wordt van 2 Juli aan de Arn/i. Ct. gemeldIn het naburige Suderwick was het gisteien kermis, zoo dat verscheidene kermisreizigers hunne ten ten aldaar haddeu opgeslagen. Eene gunstige gelegenheid om eens in Holland een kijkje te nemen. Vooral de etalage van den win keiier v. D. moest men bewonderen. Hiertoe zond men een klein persoontje, die i 000 siga ren inkocht. Aan een opgegeven adres bezorgd, zouden zij betaald worden. Bij de bezorging moesten de sigaren ingepakt worden. Dit duurde echter zoo lang dat de argwaan, die men hierover koesterde, wel reden had, daar de vogels, uit Ree afkomstig, gevlogen waren. Tegen de personen die de sigaren ontvingen is, na aangifte, door de Duitsche politie proces-verbaal w-, geus frnudaleuzeu invoer van sigaren opgemaakt. De Holland- sche politie, met de oplichterij in keunis ge- sleid, is nu. aan het zoeken. Te Emmen zijn door een feilen brand twee flinke boerenhofsteden vernield. Hooi- broei is de oorzaak. Door de politie te Groningen is de hand gelegd op zekere A. A., huisvrouw van F. K., die vroeger dienstbode was ge weest bij den kleerkoopman V. 8. aldaar en gedurende de laatste anderhalf jaar, bij ver schillende bezoeken die ze bij haar vroepe ren patroon aflegde, niet minder dan een zestiental heeren kostuums had ontvreemd en daarna verkocht. Te Made, is deze week de bliksem geslagen in het buis van den herbergier Melissen, terwijl deze met zijne kinderen en een bezoeker in de gelagkamer zat. Alles werd daar letterlijk vernield, zonder brand te veroorzaken. De herbergier en een in de wieg liggend kind vielen bewusteloos ueêr, doch kwamen spoedig weder bij. De bezoeker zat voor het geopende raam de courant te lezen, die geheel stuk geslagen werd; hij zelf bekwam geen letsel. B!ITËNLANDSCIÏÏÏ BERICHTEN SS li i, £1. De lechlbauk te Brussel heeft Dins dag uitspraak gedaan in het eerste proces om schadevergoeding dat tcgeu den staat is iugisteld wegens de bekende spoorwegramp te Groemndael. De lieer Klepper, een bak ker aldaar, wiens vrouw en kind daarbij waren gedood, had 100,000 fr. schadever goeding geeisckt. De rechtbank erkende de verantwoordelijkheid van den staat, maar achtte de gevraagde som overdreven en 3tond den eischer slechts 40.000 fr. toe. Nog andere soortgelijke eischen ziju bij de rechtbank hangende. Gisteren heeft tweemaal een ontploffing plaats gehad in de mijn Vcriiilleux, beboo- rende aan de steenkolenmaatschappij van St. Ettienne, toen 300 werklieden zich in de gangen bevonden. Reeds zijn vele lijken te voorschijn gebracht. Het aanial geredden is tot dusver zeer gering, doch verdere bij zonderheden ontbreken. 55 X GÉS li A X 0 De sbaii bield gisterenmorgen in Guildhall le Londen eene schitterende receptie welke door een talrijk publiek uit de eerste kringen werd bezocht, fn antwoord op een adres, dat hem werd aangeboden, be tuigde <!e shak zijn groote hoogachting en vriendschap voor Engeland en sprak hij de hoop uit, dat zijn bezoek liet begin zou wezen van een nieuw tijdperk, in de ver houding van Engeland en Rerzie. Lord Salisbury zeide gisteren, bij gedegenheid van het den shah van Perzie op Guildhall aangeboden feestmaal, dat Engeland aan Perzie kracht en voorspoed wenscht. Eugelaud beoogt sli cbts verovering op het gebied van uijverneid en handel; en hierin ligt het belang, niet van eene enkeie natie, maar van de geheole wereld. F -<K A Si 3i SS 2-.Ï M. fn de gisteren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden betwistte de lieer Laferrière aan liet bureau der kamer het recht, hem te ondervragen omtrent de mededeeling van stukken, door hem gedaan in zijne hoedanigheid als rapporteur der commissie van enquête. Als gevolg dezer rede kwamen heftige incidenten voor en werden verschillende afgevaardigden tot de orde geroepen. De hoer Baudry d'Asson wilde zich op den heer Rouvier werpen, doch werd door de kamerboden tegengehouden. De heer Sevestre stormde op de leden der linkerzijde los, doch ook hem werden hand tastelijkheden belet. De heer Rouvier verweet den beer Lafer rière, iu zijn rapport te concludeeren tot eene transactie, welke hij verwerpt. De linkerzijde belette daarop den heer Laferrière aan het woord te komen. Nadat de discussie nog eenige tijd op deze wijze was voortgezet, werd zij gesloten verklaard. Van 5 Mei tot 30 Juni hebben 5.904,000 betalende bezoekers de Parijsche tentoonstel ling bezocht, tegen 3,343,000 in 1878. De toegangsprijs is thans slechts 45 centimes de bezoekers zijn meestal lieden uit de pro vincie, Engelschen of Amerikanen. De vuurwerkfabriek van den heer Ruggieri., te Aubervilliers, nabij Parijs, waar eeue groote voorraad vuurwerk lag, is in de lucht gesprongen. Toen de brandweer op de plaats des onheils aankwam, vond zij niets meer dan een bouwval. Er waren in het verwoeste deel der fabriek 18 personen aan het werk, waarvan lijken gevonden zijn. Men vreest dat de 12 andereu ook zijn om gekomen. Te Pantin, bij Parijs, is een Wur- temberger, Martin Kohu genaamd, van spionage verdacht, in hechtenis genomen. buitmciiIiAXD. Na een onderzoek ter terechtzitting, dat zes dagen duurde, beeft bet openbaar ministerie van de Berlijnsche rechtbank in zake de vervolging van twee leveranciers van voedingsmiddelen voor bet leger, die zich aan omkooping en bedrog hebben schul dig gemaakt, respectievelijk 6 ea 2 jaren gevangenisstraf geeischt. Onder de werkstakende metselaars te Berlijn heerscht groote ontevredenheid, om dat de chefs der bier iu garnizoen liggende troepen de manschappendie het metse- laarsberoep uitoefenen, beschikbaar hebben gesteld voor de ondernemers van openbare werken. Deze soldaten ontvaugeu hetzelfde loon als de metselaars. Donderdag hielden de werkstakers eene bijeenkomst, waarin besloten werd, liever dan zich le onderwerpen, te emigreeren. De vergadering werd toen een werkman de arbeiders-Marseillaise aanhief, door de poli tie ontbonden. Te Brfiun is weder eene werkstaking van wevers uitgebroken. Aanleiding was de weigering der fabrikanten om eene loons- verhooging van 20 pCt. toe te staan. Om- s'reeks 6000 man zijn op het oogenblik werkeloos en kumpeeren buiten de stad in de open lucht. Ook de bakkers hebben den arbeid gestaakt. In eenige naburige plaatsen hebben de ijzerwerkers den arbeid gestaakt en iu Segengotiesgruben zijn ongeregeldheden uit- gebroken. Twee bataillons zijn er been gezonden. Dinsdag is bet huwelijk van den erf. prins van Anhalt met prinses Marie van Baden te Karlsruhe voltrokkeno. a. iu tegenwoordigheid van prins en prinses Albeit van Pruisen. Bij het wisselen der ringen werden driemaal twaalf kanonschoten gelost, Na de plechtigheid volgden een vcour" tei gelukvvenscliing en een gala-diner, NOOK W KOE X. Keizer Wilhelm zal St-avauger, Bergen en Drontheim bezoeken, en de regeerin» heeft de burgerlijke en militaire overheden aangeschreven, zich ter beschikking van den keizer te stellen. Keizer Wilhelm is gisterenmorgen te 11^ uur te Stavanger aangekomen met hel jacht Hohenzcllern en het adviesjacht Grtif, UOItdAKU 15. Iu liet rapport der commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uit de Hongaarsche delegatie wordt ingenomenheid betuigd met de troonrede, en in warme bewoordingen gesproken over bet bondge nootschap met Duitscbland en Italië. Ue commissie geeft verder hare belangstelling te kennen in de ontwikkeling van Bulgarije waar, naar zij hoopt, weldra de moeilijkheden zullen worden overwonnen, welke aan dt bevestiging en versterking zijner staatkun dige instellingen alsnog in den weg staan Servie, zegt de commissie, heeft iusgelijk recht op de vrije beschikking over ziek zelve, mits het zekere vormen in acht neme waartoe elke staat, ter wille van de rust zijner naburen, verplicht is. Iu het rapport wordt volle vertrouwen in de toekomst geuit. Met betrekkiug tot Bosnië en de Herze- gowina verklaarde de minister Kallay, dal deze door Oostenrijk bezette provinciën in economisch opzicht goed vooruitgaan. Omtrent het feest van Ko»sowa merkte hij op, dat de verjaardag van den veldslag in de nabijheid dier plaats geleverd, sedert eeuwen in de orthodoxe kerken van Bosnië wordt herdacht. De czaar Lazarus wordl er als een martelaar geëerd. Het feest ie dit jaar op de gewone wijze gevierd en ei bestond gene reden hoegenaamd om wan ordelijkheden te duchtende overheden bt hoefden niet tusschenbeideu te komen, want alles geschiedde in de volmaakste orde. Ti Sarajewo betuigde een der sprekers zelf zijl dauk uit naam vau Servie voor de verleend! bescherming en vrijheid. Graaf Apponyi betuigde zijne ingenomen heid met de flinke politiek der regeerins De begroolingscommissie der Oostenriï sche delegatie heeft zonder beraadslafj het buitengewone militaire budget voor' bezette provinciën goedgekeurd, en aanvang gemaakt met de buitengewone b grooting voor het leger. De minister van oorlog gaf eenige ophelderingen, gelijk die in de Hongaarsche delegatie. K M i. V Op de begraafplaats Vèdensky te Mos- kou zal in den loop der maand een gedenk teeken plechtig worden onthuld, hetwelk geplaatst is op het gemeenschappelijk P™ der soldaten van bet Fransche leger, dn aldaar iu de gevecht-u van 1812 geval' len zijo. AFRIKA.. De volksraad heeft het te Potchef- stroom tusschen de residenteD van de Tram- vaal en den Oranje Vrijstaat gesloten verdrag goedgekeurd en tevens een commissie be noemd om advies uit te brengen over bet sluiten van een unie tusschen beide repu blieken. OOST-IN 55 IF. Batavia, 31 Mei. Een particulier telegram van den <I«W' Bode uit Soerabaja, dd. 28 dezer, meldt be' volgende Bij het marine-etablissement zijn gr0°'e onregelmatigheden in geldzaken ontdekt, "e officier van justitie is uog met het onderzee® bezig, doch reeds moet een tekort t" f 5000 vaststaan en werd een klerk out slagen. Men vermoedt dat vele person® bij deze zaak zijn betrokken."

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2