NIEUWS- KA ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. It# ze o i' si n i ver-schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A O VERTENTIEN: Bureel: Seheepmakerssteeg 6, Vrijdag 5 Juli 1389. 156. Uitgevers: Gebroeders Muré. Het uur der Vergelding. A80PIKEÜEKT: Vooi Leidenper 3 maanden I 1.25. Kranco door liet geheel'e rijk, per 'i maanden t. Prijs per Summer 10 feat. Van 10 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 203? Jaargang. St-ads-lier iels tea, NATIONALE MILITIE. De persoon JAN GERARD GIESKENS, Winkelbediende, waarschijnlijk verblijf hou dende te Leiden, wordt in zijn belang op geroepen oin zich ter Gemeente-Secretarie aan te melden. GEMEENTERAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 4 Juli 1889, des namid dags, te twee uren ten raadhuize der gemeente. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig zijn de heerenLe Poole, Van Masijk Iluiser van Reeneu, Focseuia An dreae, Schneitber, Van Hamel, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Van Buttingba Wichers, Knap pert, Dool, Driessen, Kaiser, De Goeje, llasselbach, Zaalberg, Nijkamp, Koetser, Tieleman, Cock, Van der Hoeven, De Stur- Ier, Versier van Wulverhorst en de voor- zi'tter. Afwezig mei kennisgeving de beereu Zil- lesen, Was en Jnta. De secretaris leest de notulen van de vorige vergadering en de vergadering keurt die goed. Hierna geeft de voorzitter keunis van de volgende Ingekomen stukken. Verschillende bezwaarschriften legen aan slagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1889. Rekening dienst 1888 van bet Nederl. Is raëlitisch Armbestuur. Nog wordt medegedeeld: dat van de op prolongatie belegde gelden f 20000.is opgezegd, zoodat nog 20000. is belegd. Aan de orde is nu de agenda en wel 1°. Het verzoek var. R. Jesse, Rz. oiu continua tie als stads-apotheker. De heer Jesse wordt bij stemming met gesloten briefjes als zoodanig herbenoemd, met 24 stemmen, (algeineene) 2". Benoeming van een stads- heel en geneeskundige. Benoemd wordt de heer dr. W. De Jong, met 15 stemmen; 8 stemmen worden uitgebracht op den heer L. J. A. Braakenburg en één op den heer dr. G, M. Kruimel. 3°. voorstel betrekkelijk bet aanbrengen van eenige veranderingen aan het Stedelijk Museum in verhand met de oprichting van de kunstzaal. De heer Kaiser wenschte wel plan 6, als het meest aannemelijke en meest practische, het eerst in stemming gebracht le zien. Spreker bedoelt het plan waarbij bedoeld wordt een archiefgebouw naast of onder dc kunstzaal te bouwen. Hij wil daarom eene motie aangenomen zien waarbij bepaald wordt dat de beraadslaging zal worden uitgesteld lot onderzoek zal zijn gedaan naar de wen scbelijkbeid van de uitvoering van dit plan. De motie wordt ondersteund. De beer Eockema Andreae moet aanneming van die motie ontraden. Indien Gravestein weder ter beschikking van de gemeente komt zou wellicht daar een archief uitmuntend kun uen worden opgeborgen. Bovendien zou 't zeer waarschijnlijk den heer Dozy, archiva ris, in zijne drukke werkzaamheden hinder lijk kunnen zijn indien in zijne onmiddel lijke nabijheid zich het Stedelijk Museum bevond, waaranu geen bezoldigd directeur is toegevoegd. Immers zou men telkenmale den archiva ris, tevens lid van de commissie voor het Stedelijk Museum, als zeker een der meest bevoegde personen, lastig komen vallen met vragen omtrent de aangelegenheden van bet Museum. De motie in stemming gebracht wordt verworpen met 21 tegen drie stemmen. Voor stemden de heeren Kaiser, De Sturler en Alma. Het voorstel van burg. en weth. wordt nu met 22 stemmen tegen die van de heeren Kaiser en De Slurler aangenomen. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming toegestaan de volgende verzoeken, en goedgekeurd de navolgende stalen; 4°. Verzoek van D. Meijer, om terugbe taling van schoolgeld, Lager Onder wijs. 0'. Idem van II. Van Zoclen, om een brug te leggen over de Rijnsburger- singelsloot. 7'. Idem als voren van J. W. Boekwijt, over de Wittesingelsloot. 8°. Suppletoire stalen van begrooling en staten van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1888, van bet R. C. Wees en Oudeliedenhuis en het R. C. Armbestuur. 9°. Idem als voren van het H. G. of Arme Wees- en Kinderbuis. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van A. De Vroede e. s. betrekkelijk dem ping van een gedeelte der Wittesingelsloot. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt nu afwijzend beschikt op de verzoeken van Patrimonium en den kerkeraad der Christelijke Gereformeerde gemeente betrek Lelijk eene afschaffing van de kermis. Aan de orde is nu punt 11 van de agenda, nl bet verzoek van de afdeeling der, beide Katwijken en omstreken van de Nederland- sehe visscherij betrekkelijk de oprichting van eene overdekte vischmarkt. Zooais men zich herinneren zal hebben burg. en wetb. evenals de commissie van fabricage geadviseerd op het verzoek afwijzend te beschikken ouidat ze meenden dat eene dergelijke uitgave door de meerdere opbrengst niet zou worden gerechtvaardigd. De heer Van Reenen meent dat eene stad als Leiden wel recht heeft op eene betere gelegenheid tot den verkoop van zeevisch en hij acht 't mogelijk dat door die betere gelegenheid de vischhandel hier zou kunnen worden verlevendigd. Spreker wil een voorstel doen, en wel het volgende, met de hoop dat het door den gemeenteraad zal worden aangenomen: De gemeenteraad, overwegende liet verzoek van de afdeeling de beide Katwijken der vereeniging tot be vordering van de Nederlandsche visscherij, de waarheid van het verzoek erkennende, noodigt het dagelijksch bestuur beleefd uit een plan te ontwerpen tot het daarstellen van eene overdekte vischmarkt, die voldoet aan de eischeu van den tijd, om ter ge legener tijd dat plan aan het oordeel van den raad te onderwerpen. De heer Du Rieu vraagt of mc-n op eene verlevendiging van den vischhandel rekenen mag tengevolge van eene nieuwe overdekte vischmarkt. Hij meent gelezen te hebben j dat juist tegenwoordig de sclirobnetvisscherij langzamerhand achteruitgaat. De heer Eockema Andreae heeft, wanneer j 1>ij goed is ingelicht en tot nader ouder- j zoek was hem de tijd te kort, vernomen f Jat in enkele plaatsen, na het verbeteren j van de gelegenheid tot verkoopen van visch, die handel zeer is verlevendigd. Zoo heeft men hem de gemeente Delft genoemd. De heer Van der Hoeven acht 't gevaar lijk dit voorstel aan te nemen zooals 't na luidt. Immers kunnen de raadsledeD, hij tenminste, niet verklaren dat ze de waarheid van het verzoek erkennen, zonder omtrent een en ander beter te zijn ingelicht. De heer Van Reenen wil die phrase gaarne uit zijn voorstel wegnemen. De heer Hasselbach acht't niet ongeschikt de helft van de Korenbeurs tot Vischmarkt in te richten. Met hoofdbezwaar toch van de commissie van financien is gelegen in de finantieele zijde van de quaestie, en op deze wijze zou er al zeer weinig geld meê gemoeid zijn. De voorzitter gelooft niet dat het oprich ten van eene overdekte vischmarkt aan den bloei van den vischhandel veel zou kannen bijbrengen. Immers zenden de vischhande- laren hunnen grootsteu voorraad liever naar meer volkrijke plaatsen waar ze meestal betere prijzen kunnen bedingen. Spreker aeht ook de Korenbeurs niet geheel geschikt voor hel verplaatsen van de vischmarkt daarheen. Het voorstel van den heer Van Reenen wordt nu in stemming gebracht en ver worpen met 18 legen 6 stemmen. Véér stemden de heeren Van der Hoeven, Koetser, Tieleman, Van Reenen, Vau Hamel en Pockema Andreae. Het voorstel van burg. en weth. hier omtrent wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Koetser, Tieleman, Van Reenen en Van Hamel. Ten slotte worden nog goedgekeurd of toegestaan de volgende voorstellen of ver zoeken, als: 12°. Voorste! tot het aanbrengen van eenige herstellingen aan gemeentegebouwen enz. 13°. Verzoek van M. G. en VV. Splinter, ter bekoining in gebruik van grond langs den Haarlemmertrekweg. 14". Idem van A. P. Hartog, geb. Wuyster, om terugbetaling van schoolgeld. Lager Onderwijs. 15°. Voorstel betrekkelijk de uitgifte van permissiën voor dc jacht op water wild in de Vroonwateren. FEUILLETON. ii). «Ellendige dwaas, en wie zou er geloof slaan aan de beschuldiging van een boef kgen den rijken Harold Colville. Iedereen geloofde mij destijds, toen ik vertelde, dat mijn vrouw eu kind verdronken waren door liet omslaan van mijn roeiboot, waarbij ik •elf bijna het leven had verlorenwauncer f nu vertel, dat jij mijn kind hebt gered, maar uit woede omdat ik je geen geld genoeg naar je zin wilde geven, het hebt verworgd en daarna bent ontkomen, en 'la' ik nu den moordenaar terug heb ge- 'otiden, dan gelooft niemand, dat je op mijn bevel handeldet en ik zal toezien, hoe jij gehangen wordt." «Maar even goed als gij durft ont kennen, zou ik dat ook durven." «Ook dan, wanneer ik je in den tuin '®n het roode huis bracht, waar je het kinderlijkje begraven hebt?" «Booswicht, zoudt ge op het graf van je eigen kind durven komen? Zoudt ge niet sidderen, als ge de overblijfselen zaagt van het arme schaap, dat ge hebt laten ver moorden?" Als antwoord op die vraag nam Colville uit zijn portefeuille een kinderportretje en hield het Tommy Leveret voor. „Ah!" schreeuwde deze, „neem weg dat portret. Gij moet wel de satan in eigen persoon zijn, om niet te sidderen bij bet zien van dit slachtoffer." „Streeft ge nog langer tegen om mijn wensch te volbrengen, Tommy?" „Neen, duivel, ge hebt mij in uw macht, het zij zoo, beveel en ik zal ge hoorzamen." „Goed zoo, mijn jongen, nu redeneer je weer eens verstandig. Hetgeen ik ditmaal van je verlaug is niet zoo erg. Er behoeft geen bloed vergoten te worden, maar toch moet je schrander te werk gaan. Ik zal je een volledig ambtenaarsgewaad geven, be nevens een grijze pruik met een kalen schedel. Die trek je aan en dan behoef je alleen een huwelijk te voltrekkeu in een krankzinnigengesticht, waar ik je bren gen zal." „Ditmaal vraagt ge dus geen moord, maar een onwettige daad van mij. Helaas, ik ben in uw machl, de eene misdaad sleept de andere voort, men kan niet terug a s men wil. Ik zal ge hoorzamen," „Wacht mij hier, dan ga ik het costuura halen. Dat neem je mee; natuuilijk pas je goed op dat niemand vermoedt wat het puk bevat, en zoo ga je naar een logement, waar je een eigen kamer kunt krijgen. Daar oefen je je in de kunst om je goed te vermommen en zorg dan, dal jo morgen tegen den avond op deo weg bent, die van uit het westen der stad naar liet buis van je vader voert. Daar kom ik dan ook met mijn rijtuig. Wij zullen je wat beter kleeding geven, en je zorgt, dat je morgen het pak onder je arm hebt, dan kan je je in het rijtuig wel vermommen.'' Een oogeubiik later verliet Tommy Leveret het huis van dokter Pratt, in een ruime zwarte jas en met het ambtenaars gewaad onder den arm. De twee .schurken zagen hun werktuig na, hoe hij zich haastig door de straten spoedde en schuw rondkeek of niemand hem zag. „Die is geheel op onze hand, Colville," sprak Pratt glimlachend, „ik moet je mijn compliment maken, dat je het handig hebt aangelegd." Nu begaf ook Colville zich huiswaarts, maar met het oog op de bespieding van den detective, ging hij van achteren, door de kleine tuindeur. TWEE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. LILI.Y LEEFT! De 28ste December, die gewichtige dag, was aangebroken. Mr. Lawrence zat op zijn rijkgeuieubileerd kantoor in droevige gedachten in het vnur te staren, welks heldere vlammen op zijn gelaat weerkaatsten. Hij zag er bekommerd uit. Zijn haar, dat kort geleden nog slechts een weinig ver grijsd was, was geheel wit geworden, zijn oogen, vroeger zoo levendig, stonden dof en mat. Zware zuchten welden nu en dan uil zijn borst op. Zijn Lilly, zijn onge lukkige dochter, die zelfs in haar graf geen rust had kunnen vinden, was hem geen oogenblik uit de gedachten. Mr. Chelton had niet meer van zich laten hooren, hij twijfelde sterk of de detective er ooit in slagen zou het ondoorgrondelijke raadsel op te {Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1