NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A 0 8 H H E (3! E H T AD VERTE PJT! E 11 Woensdag 3 Juli 1889. 154. Uitgevers; Gebroeders Muré. J A C 11 T. Het uur der Vergelding. II e l e o ii r a lit vers c li ij n t <1 a ii e i ij k s behalve o p 'L o n« en leest d a g e n. Vooi Leidenper 3 maanden1.'5. Franco door liet geheele rijk, per maanden 1.60. Prijs per Simsmer 10 l'ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 203« Jaargang. Stiiils- Berich ten. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Stalen van den 21slen Mei 1889, n». 88 Gelei op arl. II der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij'Storno, md besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaalddat de afzonderlijke jach ten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Donderdag den I sten Augustus aanslaande en dal mitsdien van af dal tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, d, f en ft, der wet op de jacht en vis- scherij, is geoorloofd; wordende levens her innerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jachten vis- scherij ij deze Provincie, krachlens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op liet waler, langs de stranden, oevers van nnerenplassen, rivieren en op moerassige hnden. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. 's Giuvemiage den 25slen Mei 1889. LEIDEN 2 Juli. Door Z. M. is, krachtens art. 87 der wet van 17 Aug. 1878, aan den heer D. J. Dobbe, eertijds onderwijzer aan eene openbare lagere school alhier, een pensioen verleend van f811 'sjaars. lu de groote zaal van het Nutsgebouw alhier vergaderde gisteravond de Vrijzinnige Kiesvereeuiging. Een 96 lal leden waren ter vergadeiiug opgekomen. De voorzitter, de hoogleeraar mr. J. T. Buys, opende de vergadering met een kort woord waarna met een enkel woord de heer H. J. Bool de caudidaten aanbeval voor de aanstaande ver kiezing van den gemeenteraad, door hem en nog twee heereu aanbevolen. Die aanbe veling kou bizonder kort zijn; immers wa ren 't de negen aftredende leden die op de voordracht zouden worden gesteld. Bij de periodieke aftreding dan wenschte de vergadering herkozen te zien de heeren J. A. Vau Hamel, J. J. Hasselbach, mr. H. Van der Hoeven, H. Juta, L. G. Le Poole, dr. W. N. Du Rieu, A. L. De Sturler, mr. F. Was en P. Zilleseu. Hel aantal stemmer, op die heereu in deze ver gadering uitgebracht liep uiteen van 87 tot 93. Nog moesten worden gekozen vijf leden van het bestuur der kiesvereeniging in de plaats van de heereu J. J. Hasselbach, dr. G. Heymans, prof. dr. H. Treub, Adr. Ver hoog en mr. F. Was, die volgens art. 8 van het reglement niet herkiesbaar waren. Ge kozen werden de heerenC. Goekoop, met 91, luit. J. M. Obreen, met 89, mr. O. VV. Sipkes, niet 94, 11. Burger, met 83 en N. De Zwi.rt, met 80 stemmen. De voorzitter sprak een woord tot op wekking aan de leden met aansporing tot wederopwekking, ieder in zijn kring. De verkiezing is voor de liberalen wel in den meest ongunstigen tijd, door de uitstedig- heid van zoovelen hunner. Hij hoopte echlor dat velen er een reisje naar Leiden voor over zouden hebben en waar een hunner somstijds mocht opzien tegen de kosten aan die reis verbonden, dan zou wellicht de penningmeester van de kiesvereeniging daar voor raad weteo. Spreker verklaarde even wel daarbij Diet het oog le hebben op hen die in Italië of Zwitserland reizen en op deze wijze zouden wenschen er hunne terug reis naar het vaderland uit te kunnen slaan. Nog eenige heeren voerden het woord en ouder hen iiet bestuurslid van de ver- eenigiug Handelsbelang de heer J. P. Riedel, Handelsbelang ageert zoo men weet tegen de wijze waarop de vereeniging Eigen Hulp haar bestaan voert. De heer Riedel nu verklaarde te hopen dat de caudidaten van de Vrijzinnige Kiesvereeniging gekozen zon den worden, doch hij wilde toch even iu 't rniddeu brengen dat wanneer zich onder die caudidaten leden van Eigen Uuip zouden blijken te bevinden, Handelsbelang niet zou kunnen medewerken tot de verkiezing van deze heeren. De heer Buys achtte die overwegingen hier niet op hare plaatsdaargelaten bet doel van Eigen Hulp en van Handelsbelang meende hij dat het de taak vau alle leden der Vrijzinnige Kiesvereeuiging moet zijn hare candidaten bij de aanstaande verkiezing te doen zegevieren. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" alk.er zal op Woensdag a. s. des avonds te 9 uren in het gebouw der St. Jozefs-gezellen-vereeniging (Rapenburg) eene ledenvergadering houden waarin zal worden behandeld een voorstel van het bestuur met betrekking tot de a. s. verkiezing van leden voor den gemeenteraad, Naar we vernemen is een jongen al hier, die zich wat ai te veel baadde men zeide ons drie malen per dag ten gevolge daarvan aan koliek heden overleden. Hedenochtend vond de boomsnoeier W. Mulder, toen hij op de Groenhazengracht aan 't snoeien was boven in een boom aldaar van een 20 meter een nest, naar hij meende met vogels. Weldra zag hij 't echter beter toen hij er de handen aan sloeg. Eene kloeke rat maakte zich gereed heua aan te vliegen om hare jongen te beschermen. Mulder had heel wat moeite het nest te verwijderen waardoor de rat en de ratjes naar omlaag tuimelden en daar den dood vonden. IJlVIVfIKklTËI'r. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de hee ren: B. P. G. Van Diggelen en R. Stell- wagen, candidaats examen rechten; A. P. Van Rijn en D. Ris, le natuurkundig examen. OFFICIEEILK BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van biunenlandsche zaken, is voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1889, benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan de rijks-universiteit te Groningen, J. Goedhuis. is dr. E. Wrampelmeijer, voor het tijdvak van 1 Juli 1889 tot 30 Juni 1890, benoemd tot adsistent bij het proefstation, verbonden aan de rijkslandbouwschool te Wageningeu. Ingevolge machtiging des konings is de kapt.-luit. ter zee A. Van Hengel met den 2deu dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. rammonitor Matador en dat bevel met gelijken datum opgedragen aan den kapt.-lnit. ter zee F. J. Beekman. De officier van administratie 1ste kl. G. H. Vetboon, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Wiliemsoord, wordt met den 6den Augustus a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 1ste kl. J. W. Groeneyk. Door den minister van kolouiën is, de heer J. Vorenkamp gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der 3de kl. voor den dienst daar te lande. Ingevolge machtiging des konings is de heer Martin Wopalenski erkend en toege laten als vice-consul der Vereenigde Staten van Amerika te Batavia. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 6 dezer geen audiëntie verleenen. Bij kon. besluit is de heer Axel Dolst erkend en toegelaten al9 consul van Denemarken te Batavia; is aan de hierna vermelde personen verlof verleend tot het aannemen van het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", hun door Z. H. den Paus geschonken, als aanM. Reuser, R.-K. priester te Rotterdam; Ch. Le Blanc, pastoor te EverdingenM. Lans, pastoor te Schiedam; C. Van Groeningen, pastoor te Vinkeveen; H. JL Siuidt, vicaris-generaal van den aartsbisschop van Utrecht; en is aan VV. Hoogvliet, notaris te Haarlem, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder 3de kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; is aan D. C. Louaan, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsverv. in het kanton Helder. zijn de daarbij aangewezen pensioenen verleend, als: 1 Dr. W. Koster, hoogleeraar aan de rijks- j universiteit te Utrecht, f 3000N. Scheltema, I militie-commissaris in het 2de militiedistrict van Zuid-Holland, f 228; S. v. d. Berg, FEUILLETON. 75). iMen vond er negers, die overdag aan ta kaden werkten, tot zij zooveel verdiend hadden, om hun nachtverblijf te betalen; landverhuizers, zoo pas uit Europa aan gekomen, vonden daar, dikwijls met een troep kleiue kinderen, een veilige schuil plaats, maar ook misdadigers, die zich om de een of andere reden niet in de gewone verblijfplaats van de New-Yorksche (lieven- wereld waagden, waren daar tegen de wraakzucht van hun kameraden beschermd, maar misbruikten meermalen die veiligheid, door de overige gasten te bestelen. Ook was er politie aanwezig, onder allerlei ver mommingen, zoodat het voor de misdadigers met het gewenschte oord was, want het gebeurde meer dan eens, dat er een van dat gilde werd betrapt en naar de gevan genis overgebracht. Dat wist Pratt wel, en a' kwam hij er nu niet om een diefstal te plegen, toch achtte hij het raadzaam de grootste voorzichtigheid in acht te nemen." „Spreek jij nn zoo weinig mogelijk, Golville," zeide hij, toen zij bij het loge ment waren, „laat mij het woord doen. Doe voor alle zekerheid alsof je geen Engelsch kent tn spreek aldoor Fransch, ik weet beter het patois na te bootsen dan jij." „Maar als wij Leveret nu vinden?" „Dan spreek je nog niet, voordat ik het noodig oordeel." „Goed, ik spreek van nu af aan geen woord Engelsch meer." Pratt haalde de schel over en een oogen- blik later werd de deur geopend. „Wie daar?" vroeg de portier. „Wij komen om logieB," antwoordde Pratt en trad met zijn makker binnen. „Kom dan maar mee," en de portier bracht- hen in zijn loge, die vrij goed verlicht was. Nabij het raam stond een lessenaar, waarop eenige lijvige hoeken lagen. „Gratis logies?" „Neen, wij willen wel betalen." „Zooveel te beter, hoe is je naam?" „George Walker, en mijn makker heet Henry Collard. Hij is eerst kort geleden in Amerika gekomen." „Is hij een Frauscutnan „Ja, dat kan je aan zijn naam wel hooren, hij spreekt geen woord Engelsch." „Zoo, dan zal hij uiet licht twist krijgen met zijn slaapkameraads." Colvilie sprak nu een paar woorden in het Fransch, die Pratt den portier vertolkte." „Hij vraagt of wij op een zaal komen waar veel gasten zijn." „Ja, alle zalen zijn goed bezet en aparte kamers zijn er in het geheel niet meer open." „Logeert er hier ook een zekere Leveret?" „Dat weet ik niet, maar als ik er je een pleizier mee doe, zal ik het eens in mijn boek nazien." „Je zoudt er mij niet alleen pleizier mee doen, maar hem ook. Toen ik hem laatst sprak, was hij zonder werk, en aan het scbeepsdok is een boel te doen, hij is een sterke knaap en zou er gemakkelijk een doliar daags kunnen verdienen." Intas9chen snuffelde de portier in het boek en spoedig had hij Leveret ge vonden. „Ja, hij zal nog wel zonder werk zijn, want hij slaapt op de zaal voor gratis nachtlogies." „Vraag hein dan morgen ochtend eens of hij ons hier wil wachten, dan kunnen wij hem direct meenemen naar het werk." „Ik zal er voor zorgen, wel te ruste." De twee gasten begaven zich naar da zaal, waar zij logies konden bekomen, en weldra lagen de rijke Harold Colvilie en zijn vriend dokter Pratt op een stroozak in een ijzeren ledikant. Van slapen was evenwel bij geen van beiden sprake, maar des te meer gelegenheid hadden zij om hun plannen nog eens te overdenken. Den vol genden morgen vonden zij Leveret reeds in de portiersloge, waar hij hen wachtte. Hij had dezelfde bavsche trekken als Molly, alleen was zijn gelaat door honger uitgeteerd. Hij was in een versleten werk pak gekleed. „Zoo, Tommy Leveret," sprak Pratt bern aan, „je ziet er niet voordeelig uit, beste jongen." „Ik ken je niet, wie ben je?" vroeg hij. „Ik ben Walker, je oude kameraad." „Ik heb nooit een kameraad gehad die zoo heette." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1889 | | pagina 1