*ern «o» t jsmm /m wc- *"«#- dam aan andere handen overdroegen, en uit den wensch dat de kweekschool denzelfden steun moge ondervinden van den nieuw opgetreden minister, den kapitein ter zee H. Dyserinck, en den tegenwoordigen direc teur en commandant der marine, den schout bij-nacht W. F. H. Cramer. Omtrent het opleidingschip Anna Pau lowna lezen wij nog, dat de 106jongeus, die 1 Oct. 1808 voor overplaatsing werden aan gewezen, allen naar de admiraal Van Was senaar te Amsterdam gezonden zijn, oiudat de Anna Paulowna met dien datum buiten gebruik was gesteld. De opheffing van dén opleidingschip heeft, voorloopig althans, geene verandering ge bracht in de regeling der opleiding alhier. Het eenige gevolg er van is geneest, dat de bevolking van het andere opleidingsvaar tuig aanmerkelijk vermeerderd is, en dat schip ingericht moest worden tot huisves ting van ongeveer 500 jongens. Heeft dat groot aantal jongens, op één schip vereenigd, nu maar geen bizwaren in, dan verdient één opleidingsschip zeker de voorkeur boven twee. Ten eerste zal er meer personeel beschikbaar komen, waaruit geschikte per sonen gezocht kunnen worden om dienst te doen bij de overblijvende inrichtingen tot opleiding, doch tevens zal het groote voor deel verkregen worden, dat er meereenheid in de wijze van opluiden komt. Twee in richtingen toch, die in verschillende steden gevestigd zijn en dus onder ongelijke om standigheden verkeeren, kunnen niet geheel gelijk werken, nog daargelaten, dat het wel eene zeldzaamheid zal wezen, wanneer de inzichten van de chefs dier inrichtingen ge heel gelijkvormig zijn." NR. Ct.) Zomerzorg. Daar viel heel wat te genieten op het derde Zomerzorg concert in dit seizoen gis teravond door de grenadiers onder directie van den heer W. Van der Linden gegeven. Allereerst de lieve natuur die in dezen zomer al bizonder meewerkt, vervolgens de lieve tuin van den heer Couvée, daarna een heerlijk programma en ten slotte een aan dachtig en zeer talrijk publiek dat zich telken jare daar weder vindt, alleen gevari eerd door den loop der tijden, die telkens eeiiigen voor goed verhindert de Zoinerzorg- concerten langer te bezoeken, maar dan ook wtêr nieuwen toevoer brengt in jongere krach ten die voortaan den gezelligen tuin zullen helpen stoffeeren. Enkele van al die zaken zouden op zich zelve niet in staat zijn het daar zijn te maken tot wat het door de samenwerking van dat alles wordt. In de eerste afdeeling was reeds terstond veel te genieten; de muziek van Strauss (Lagunen Walzer) van Von Suppé (een arrangement van Van der Liuden) en van Massenet teu slotte boden bij goede uitvoering veel genot. De tweede afdeeling was als gebruikelijk nog met meer zorg samengesteldals gebruike lijk, omdat de ondervinding leert dat velen eerst later kunnen komen, door hunne bezig heden van een vroeger bezoek terug ge houden. Zou men van dat vroeger of later komen eene studie wiilen maken, van de klassen, de karakters, de allures der vroeg- of laat komers zou heel wat te zeggen zijn en de verschillen en overeenkomsteu in bovenge noemde verscheidenheden zouden vrij juist aan te geven zijn. Men vindt er menschen die teikenjate hetzelfde plekje ouder de ve randa bezetten; maar daarvoor worden dan ook de aardappelen dien middag een uur vroeger opgezet, om daarna een uur vroeger te worden afgenomen. Het „denk om Zomer zorg van avond" beheerscht dien dag alles in het gezin. Er zijn er ook die niet zoo vroeg komen en tóch altijd hetzelfde plekje bezetten, een voudig omdat 't lang onbezet blijft en dit weêr omdat 't een door andereu weinig ge zocht plekje is waarschijnlijk, of door iets anders, wat zich wellicht alleen door de kansrekening zou laten verklaren. Er zijn er, die laat komen en geen vaste plaats hebben. Dezulke krijgen reeds terstond bij den ingang een heel langen of ecu heel korten tuinknecht achter zich, kenbaar aan een zwartvoering-mouwvest en een schuivend loopen, en hoe vol de tuin ook moge zijn, ge ziet u vrij spoedig met uw gezelschap aan een tafeltje gezeten op een plekje waar men blijkbaar te voren zulk een onmisbaar meubel niet zetten kon. Maar ge zijt blij dat ge zit en ge maakt in uwe tevredenheid den brenger van dat alles goeds eveneens blijde. De tweede af deeling dan was nog beter dan de eerste; ze was er tevens nog vermakelijk bij door de welwillende, en we hopen even belange- looze medewerking, van eenige vroolijke clowns behoorende onder de laatkomers on der het publiek. „In Hochland" van Gade; „La bénédic- tion des Poignards" van Meijerbeer, „Adagio a. d. Sonate Pathétique" van Beethoven, Behüt' dic-h Gott" uit den Trompeter (arrangement van Van der Linden) en „Con cert Fantaisie op motiven der opera Preciosa" door Dnukler, waren alle sclioone en zeer goed uitgevoerde nummers uit de tweede afdeeling. In ilie zelfde sghoone afdeeling geraakten de vroolijke clowns wel wat uit hun rol, door hunne grappen niet alleen in de pauzen doch ook tijdens de nummers en de soli (en beste te geven. Doch het moet tot hun eer gezegd worden ze hadden wil van hun werk en konden 't bij een zeer groot deel van 't publiek winnen in den wedstrijd met Van der Linden's corps, wie 't meest de aandacht trekken zou. Eu nu - tot. den 16den Juli; het vierde Zomerzorg-concert. - Een aantal ingezetenen van de ge meente Warmond hebben aan den gemeen- leraad een verzoekschrift gericht, strekkende om den aanvang der kermis in die gemeente te willen bepalen op den eersten Zondag in vie maand September, in plaats van den eersten Zondag in de maand October, zoo als thans liet geval is. Redenen voor dat verzoek zijn dat de kennis in die gemeente thans samenvalt met die in de naburige gemeente Lisse en de tijd van aanvang than* in een te ver gevorderd jaargetijde is bepaald, hetgeen niet anders dan van nadee- ligen invloed op de kermis te Warmond kan zijn. De raad acht de aangevoerde redenen afdoende genoeg en besloot te bepalen dat de kermis voortaan zal aanvangen op den eersten Zondag in de rnaaDd September des namiddags ten vier ure, en eindigen op iMaandag van de, daaropvolgende week, des nachts ten twaalf ure. Het besluit is onder worpen aan de goedkeuring van gedepu teerde staten. II NIÏËKülTËI tl'. Aan de rijks universiteit alhier zijn de volgende examens m-1 goed gevolg afgelegd door de beert n G. N. De Voogt, voorber. examen genees kunde; H. C. Van der Lee, cand. examen geneeskunde; A. J. W. lleintz, 2e natuur kundig examen; M. Rutgers, theor. examen geneeskunde; W. H. A. Eliuk Schuurman, G. W. Th. Van Dedern en G. H. M. Del- prat. cand. examen rechten. MtJSMKK, LiIi'ffTEKES E;V HUMST. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum. I onderlag 27 Juni, te lialf- acht, door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij, directeur: de heer A. Van Leeu wen. 1ste afd.: N°. 1. Hochzcilsmarsch" aus der Sommernachtstraum, Mendelssohn; 2. Ouverture „Don Juan". Mozart; 3. „Al legro" aus der unvollendete Syinphonie H-rnoll,- Schubert; 4. Fantaisie „Lohengrin", Wagner. 2de afd.: N°. 5. Ouverture „Egmond", Beethoven; 6. Balletmusik a-.e „Feramors", Rubinstein; 7. „Le concert dans le feuillage", Picolo-Solo, Damare; 8. „Rüapsodie Hougroise", Liszt. OFFICIKEEE BEK UilTF\. Bij kon. besl. van 24 Juni zijn benoemd tot lid en voorz. der commissie, die gedu rende één jaar, met iugang van 1 Aug. 1889 belast zal zijn met bet afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 131 der wet van 25 Dec, 1878 (St bi. n°. 222), dr. R. S. Tjaden Modderman, iioogl. te Groningen; tot lid eu secretaris, (ir. H. G, De Zaaijer, apotheker te Groniu- geu; tot leden dr. P. De Boer en dr. P. C. Plugge, hoogl. te Groningen; tot plaats- verv. ledeu dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam; dr. W. F. R. SuriDgar en dr. E. A. Van der Borg, hoogl. te Leiden; dr. F. J. P. Van Calker, hoogl. te Gro ningen. zijn benoemd bij het wapen der cavalerie bij het le reg. husaren, tot ritmeester, de 1 e-luit. C. IJ. Van der Mrrsch, van het 8e reg. huzarenbij het 2e reg. huzaren tot le-luit., de 2e-luit. J. Staats Boonen., van liet. korps; is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot commies der posterijen van de 4de klasse C. Willinck, thans surnumerair der posterijen en zijn, met ingang van 1 Juli, bevorderd: tot hoofdcommies iIer posterijen C. M. Hen- ninquin, J. A. Teljer en J. Hoefkamer, thans commiezen der posterijen van de lsle klasse; tot commies der posterijen van de lste klasse 11. A, Hoxel, thans commies der 2de klasse; tot commies der posterijen van de 2de klasse J. Schadée, thans commies iler 3de klasse; en tot commies der poste rijen van de 3de klasse D, J. G. Belmer, thans co O mies der 4de klasse. De heer Joseph Scaccianoce, bij kon. besluit van 23 Mei II, n°. 27 benoemd to' consul der Nederlanden te Messina, is als zoodanig door de ltaliaansche regeering erkend. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 25 Juni is II. P. J. Kalff, met ingang van 1 Juli benoemd tot expediteur hij de comptabiliteit voor de Nederlandsche Staatscourant en het Staats blad. De minister van marine zal op 28 dezer geen audientie verleenen. BWNENLANIMB BEÜICHÏÜX Ingevolge machtiging des koriings bij besluit van den 24sten dezer, n°. 31, wordt Zr.Ms. schroefstooinschip 3de klasse Alkmaar, met den Islen Juli a. s. uit dienst gesteld en de kapitein-luitenant ter zee H. G. Hiide- branrit eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven, Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram ia Zr. Ms. instruc- lieschip Nautilus, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee P. C. Pabst, den 25sten dezer weder naar Christiania vertrokken. Aan boord was alles wel. Een öjurig jongetje bij Halfweg dat Zondag jl. eene sigaar te rooken kreeg is door het vallen van vuur van die sigaar zuolanig verbrand, dat hij in levensgevaar verkeert. Een zonderling ongeluk is te Nieuw- poort gebeurd. De vrouw van zekeren L'indscliuote was met hare dochter in de wei de koeien aan het melken. Een der dieren raakte met de hoornen in het heng sel vau den emmer verward en ging op den loop. Het wierp de vrouw omver, deze rolde in de vaart en verdronk. EergisterenmoVgen had het achtjarige zoontje van den landbouwer v, A. teNieuw- Leuzen het geladen pistool van den knecht weten te bemachtigen. Hiermede spelende, ging het schot eeusklaps af, met het on gelukkig gevolg, dat l'.et kind zich de vingertoppen verbrijzelde, terwijl de duim hij de hand hing. Door den gemeenteraad van Leeuwarden zijn benoemdtot leerares in de Franache taal en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes, mej. M. J. Cauu te Leiden; (definitief) tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en in de aardrijkskunde dr. R. C Boer, ten vorigen jare voor één jaar aangesteld. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Gisterenochtend heeft de politie alhier 3 zakkenrollers ingerekend, die hun beroep op de heden aangekomen nachtboot der maat schappij Zeeland, de Prinses Marie, kapt. Lucas, in practijk hadden getracht te brengen. Reeds te Queensboro miste een reiziger in den trein zijne portefeuille, die eene aan zienlijke waarde inhield, waardoor onder de passagiers groote ongerustheid werd teweeg gebracht. Gedurende de reis miste een reiziger zijn gouden doekspelddoch meende opgemerkt te hebben wie die had ontvreemd. Hij hield dit echter voor zicb, eu wachtte tot de boot alleen was vastge- meerd. In de gang naai de wachtkamers van het havenstation werd de verdachte persoon gegrepen, die even te voren een zakboekje aan een ander had overgereikt, dat aau een reiziger was ontrold, doch waarin zich geene waarde bevond. Beide scha vuiten werden in een wachtkamer opgesloten, terwijl de politie intusschen te hulp was geroepen, die hen weldra in arrest nam, terwijl spoedig bij den eerstgenoemde!) een aanzienlijk bedrag, men sprak van 1000 Eng. ponden werd gevonden, eu bij den tweede de vermiste doekspeld. Een aantal rei zigers, zijnde de gewoonlijk Diusdag van Londen overkomende Israël ietische koop lieden in diamanten uit Amsterdam, stonden elkander getrouw bij om de arrestatie tot stand te brengen, natuurlijk met heel wat beweging en misbaar. lu eene retirade werd de portefeuille geledigd gevonden. De Duitsche trein stond reeds tot vertrek gereed toen het bekend werd dat zich in den trein een persoon bevond, die met de beide bovengenoemde kerels in betrekking stond. Deze werd uitgenoodigd uit te stappen, en met het tweetal in een paar rijtuigen, die intussehen uit Vlissingen ont boden waren, ouder behoorlijk geleide der politic, zwaar geboeid naar hei politie-hureau overgebracht, terwijl een paar reizigers als getuigen dezen tocht medemaakten. De beide eerstgenoemde reisden als passagiers le klasse, de laatste in de tweede klasse. BüITfiiSLAN DSCilË ÜEliiCjiïEN FKAÜKS13 Si. De kamer van afgevaardigden beraad, slaagde gisteren langdurig omtrent een verzoek van Laguerre de regeering te inter- pelleeren over de verkrachting der parlemen taire voorrechten naar aanleiding van het proces te Angouleme. Op een gegeven oogenblik schold een i liu der rechterzijde den heer Madier de Montjau voor „Canaille", waarop de geiieele linker zijde oprees, en er een groot tumult ontstond. Bij de voortgezette zitting der kamer van afgevaardigden werd het gekijf tusschen de heer Lejeune en andere leden voortgezet eu werd dit zelfs zoo heftig, dat de kamer- boden de twistenden mossten scheiden. De heer Lejeune erkende zich van een on parlementaire uitdrukking bediend te hebben. (Hij had namelijk den heer Madier de Montjau een „canaille" genoemd.) Daarop weerklonk uit het centrum de kreet: „gij zijt een lafaarden het gevolg was weder een heftig tumult. De lieer Lejeune betuigde zijn leedwezen over de door hem gebezigde uitdrukking doch dit nam niet weg dat de censuur op hem werd toegepast, met tijdelijk verbod om de zittingen bij te wonen. De heer Lejeune verwijderde zich. De interpellatie van den beer Laguerre, over schending der parlementaire voorrechten naar aanleiding van het proces te Angouiême, werd daarop uitgesteld tot na de behaudeliug van het budget. Dit besluit werd genomen met 302 tegen 231 stemmen. ZWlTÜKltLA l>. De bondsraad zal aan de kamers voor- sohotkredieten vragen voor de aanschaffing van oorlogsmaterieel, - De wet tot instelling van den post van procureur-generaal der republiek is door den nationalen raad met algemeene stemmen aangenomen. seatïsti it tjAAis Na de parade, waarover de keizer zich zeer tevreden loonde, werd een gala diner gehouden, waarbij de koning een toost instelde op het keizerlijk paar en de aan wezige vorsten. De keizer antwoordde met een harteiijkeu geiukwensch aan zijne om hem vereenigde bloedverwanten en noemde het een groot voorrecht, dat het Duitsche voik in voor en tegenspoed met zijne vorsten innig verbonden is. Hij dronk de gezond heid van den koning, die daarop een toost uitbracht op de legers der hier vertegen woordigde souvereinen, en voornamelijk op het Wurtemburgsche leger. «N T K XitlJt Si. Graaf Kalnoky gaf gisteren een over zicht van den toestand in het buitenland. Hij zeide o. a. dat de vrede geen gevaar loopt, ondanks den onzekeren staat van zaken. De bewering dat de nieuwe regeeriug van Rumenie eene vijandige houding jegens Oos tenrijk-Hongarije heeft aangenomen, is onge grond. Bratiano is evenmin een vriend vau Oostenrijk, als Catarghi een vriend van Ras- land. Men moet aan de jonge Balkanstateu eenige vrijheid van handelen laten. De onderstelling, dat Servie zal volharden bij de tegenwoordige opwinding en werkelijk zal trachten de droombeelden te verwezen lijken, welke zich in den laatsten tijd hebben opgedaan, zou ongerechtvaardigd zijn. Oostenrijk-Hongarije moet het beginsel handhaven, zich niet met de inwendige aan gelegenheden der Balkanstateu te bemoeien; het moet dit doen met kalm overleg en in het gevoel van zijne macht, en daarom liever met toegevendheid ou welwillendheid oor- deelen. Servie is niet in het bezit vau eene strijdmacht om aanvallend te handelen maar toch zouden wij ons moeten verzetten tegen pogingen, om van Servie het broeinest te maken van kuiperijen, welke zich den omkeer van den staat van zaken ten doel stellen. De ware reden voor een algemeen gevoel van ongerustheid ligt in de ontevredenheid, welke bij eenige natiën beerscht, met den tegenwoordigen staat van het Europeesche volkenrecht, en in de stelselmatige opwin ding der volkshartstochten. Alle vorsten zijn vast besloten het ver breken van den vrede le verhinderen, en dezelfde geest bezielt al de regeeringen, die bekend zijn met den ontzaglijken omvang der tegenwoordige oorlogen. In eik geval zal niet op Oostenrijk-Hongarije de verant woordelijkheid rusten, indien de vrede moclit bedreigd worden. Oostenrijk-Hongarije staat in volkomen verstandhouding met zijne bond- genooten en zal alles doen wat mogelijk is om den vrede te behouden. De betrekkingen met Duitsohland worden voortdurend inniger, en die met Italië zijn daarmede geheel overeenkomstig. „Ik houd mij overtuigd", zeide g'aa' Kalnoky ten slotte, „dat de tegenwoordige beweging in Italië langzamerhand aan be- teekenis zal verliezen. Italië is voor ons een even zekeren bondgenoot, als wij v°or Italië. Wij zullen niet zonder steun blijven

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2