BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f42.f21.50, f4.40 en f2.20. De luitenant-kwartiermeester S. Groen veld, van het 4e regiment infanterie alhier, wordt inet 1 October a. s. overgeplaatst naar de residentie. Aan het hotel Levedag alhier is af gestapt de generaal-majoor 1). F. K. üar- denberg, commandant der 2de divisie. ïlij is vergezeld van een dertigtal andere officie ren van verschillende wapens. De generaal- mijror, die met de leiding van de kust- manoeuvres in de nabijheid van Katwijk is belast houdt hier zijn hoofdkwartier en zal tot den 29sten dezer alhier verblijven. Hij heeft reeds zijne opwachting bij het hoofd onzer gemeente gemaakt. Aan het hotel van den generaal is een schildwacht gepos- tee.d. 11e ijverige pachter van den Kinder speeltuin op Vreewijk alhier, de heer I'. Van der Kloot, is aanhoudend bezig met bet beramen van plannen om 't zijne bezoe kers zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken. Nu wiêr geeft hij abonnementen uit voor het geheeie seizoen, voor één gul- den voor elk kind. Daarenboven zal er eiken Woensdagmiddag, van af vier uur, piano muziek worden gegeven zonder de minste verhooging van abonnementen of entrées. De Kinderspeeltuin zal op die wijze zeker niet nalaten een gezochte uit- spanniugsplaats voor onze stadgeuooten te worden. ysiïüKsiïKrr. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de 's rijks-universiteit alhier, de heer A. F. L. Van Rechteren Limpurg, geb. te Ambt Almcloo, na ver dediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De plaatskaartjes op spoorwegen." ïIUMBK, tLEïTKJ&Sïaf S3S IklJSiST. In de bovenzaal van de Stads-Gehoor- zaal alhier hield Zaterdagavond de heer Willem Van lpersn de jaarlijksche openbare les van zijne muziekschool in do Nieuwsteeg. De zaal was overvol zoodat velen zich nog een plaatsje moesten veroveren op hel bal- con achteraan. Te zes uur begonnen dnurde de openbare les tot halfelf ongeveer en wat we in die vier en een half uur van de leerlingen hebben gehoord geeft ongetwijfeld van het degelijk onderwijs van den heer Van Ipereu een uitmuntenden dunk, maar bewijst tevens dat de leerlingen zich onder zijne leiding tot zeer veel zelfstudie opge wekt gevoelen. We prijzen gaarne in het geheel, in techniek en voordracht, eene de gelijke schooi. Elk nummer, eiken leerling, elke leer linge afzonderlijk te noemen is niet ver kieslijk. Ieder heeft zijn of haar best gedaan en wil gaarne geprezen worden; wie door aanleg en meerdere oefening een succes ver kregen grooter dan anderen ten deel viel welnu, die weten dat zelf wel en hebben 't bovendien uit de toejuichingen kunnen ver nemen. De zwaarte der nummers nam na tuurlijk naar het einde gradatim toe; de voordracht weêr volgde even natuurlijk die zelfde trappen niet. Er waren er onder de kleintjes die allerliefst voordroegen. Een bizonder bevallig nummer genoten we in Choeur des Gamins, voorgedragen door de koorklasse. Die klasse zal uit muntend worden. N°. 31 schoot er, bij uitstedigheid van den leerling die dit num mer voordragen zou, bij in. Iutusscheu zijn we daarmeê in de boogere kunst gekomen; uitmuntende nummers van Hofman, De Bériot, Durand, Silas, Rubinstein, Vieux- temps en anderen werden uitstekend weer gegeven. De directeur gaf daarop met den heer K. W. Karg op 2 piano's het concert A-moi Ier Satz van Schumann, waarvan de vele en groote moeilijkheden alle glans rijk werden overwonnen. Een bizonder genotvol nummer was de Jubel-ouverture van Weber, voorgedragen door de orkestklasse. Daar zat gang eu gloed en voordracht in en het verkreeg zijne volle waarde als glansrijk slotnummer van het degelijke programma. Namens ouders der leerlingen werd den leermeester door een der aanwezige heeren hartelijk dank ge zegd voor de zorg door hem bij het onder wijs aan de leerlingen besteed. Ten slotte een woordje over het pro gramma als zoodanig, dat van grappige fouten ruim voorzien was. Of hadden we niet reden ons v rooi ijk te maken over na men van nummers als: „Pièces Canactéris tiques", „Lucia di Lamermoor", „Homes weet home", „Grosz Mütterchen", „Entre, acte, et Gavotte" en namen van componis ten als Viextemps. Iets meer zorg aan de es na «m «3 EH correctie besleed zou niet geheel ondienstig zijn geweest. «FEICIESiLE ÏEKKICEiTEW. Bij kon. besluit is de eervol ontslagen telegrafist der 2de kl. J. Bos, met ingang van 1 Juli 1889 weder tot die betrekking beuoemd. De minister van binnenlandsche zaken heeft van gedeputeerde staten nadere op gaven gevraagd, uitsluitend de openbare scholen betreffende, ten dienste der herzie ning van de wet op het lager onderwijs. Inzonderheid verlangt de minister opgaaf van de op 30 Juni werkelijk ter school gaande kinderen. Neemt men in aanmer king, dat de minister op dit oogenblik reeds in het bezit is van het getal der school gaande kinderen op 1 Januari jl. en van dal der werkelijk ter schoul gaande kinderen op 31 Maart jl., uan kan uit deze drie ver schillende opgaven een belangwekkend over zicht gegeven worden aan de kamers van het in den zomer bestaand schoolverzuim. (Tijd.) Het Vaderland kan met zekerheid vermelden, dat het bericht als zou 11. M. de koningin het voornemen hebben eenigeu lijd met het prinsesje naar Kreuznacli te gaan eiken groud mist. Uit Deo Haag wordt aan het N. v. d. D., gemeld, dat de luit. kolonel van den gene- ralen staf Muschart thans chef van den staf der le divisie te 's Gravenhage benoemd zal worden tot kolonel en commandant van het 7e reg. infanterie. Van de officiereu der militaire ver kenningeu zal de le-luit. P. J. Weber, voor het geval van oorlog, worden toegevoegd aan het groote hoofdkwartier van het leger. Dr. J. Bosscha, vroeger leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda, die een paar jaar geleden naar lndië vertrok met eene wetenschappelijke zending, zal nog eenige jaren zijne onderzoekingen aldaar voortzetten. De uitslag van het overgangs-examen der cadets vau het 3e studiejaar is Zater dagnamiddag bekend geworden. Van de 77 cadets, die tot dit studiejaar behoorden, kon door 2 wegens ziekte niet aan het examen worden deelgenomen. Van de 75 overigen zijn 51 tot bet 4e studiejaar over gegaan, door 21 zal in één of meer vakken her-examen moeten worden gedaan, terwijl door 3 hunner nogmaals de lessen van het 3e studiejaar zullen moeten gevolgd worden. Geslaagd zijn: inf. hier te lande E. J. Van Bel, H. J. E. De Bourbon, M. J. Dop- penberg, J. A. Leers, J. G. Leverland, J. C. G. Post, H. Pruis, R. B. A. N. De Quay, W. P. Rochell, J. Soer eu R. W. Van Wieringen. Voorwaardelijk H. De Haan Hugenboltz, N. J. Kooiman, G. A. Leers, C. Muschart en K. J. C. Rynen. Cavalerie hier te lande. GeslaagdF. G. De Bas, D. R. Buma, G. J. A. A. baron Van Heemstra, J. M. H. Ten Cate, A. Simons, J. J. Verknyl Quakkelaar, F. L. De Voogt en M. E. Te Winkel. Voorwaardelijk: jhr. H. F. Van Kinschot eu G. C. Maris; terwijl één nogmaals de lessen van het 3de studiejaar moet volgen. Artillerie h. t. 1. Geslaagd H. Beijerman, D. A. Eekhout, B. G. E. Elias, E. F. In- singer, J, P. Van Reysen en G. Voge laar. Voorwaardelijk: jhr. M. C. Alewijn en F. R. Kueper, terwijl twee nogmaals de lessen van het 3e studiejaar moeteu volgen. Genie h. 1.1. Geslaagd: W. 11. C. Door man, A. Redelé en A. W. P. Stoop van Strijen. Iuf. Oost-Indie. Geslaagd: Cb. J. Assel- bergs, W. Van lilijenburgh, R. De Bruijn, Ph. F. F. Van Deutekom, E. Ch. Vau der Heijden, S. Van Hulstijn, H. Lamberts, A. Liefrinck, R. Tb. Maidman, J. J. Van Marie, E. G. A. Slots, W. K. J, Stoop, L. P. J. Van der Stok, A. E. Van Swieten, Th. J. Veltman en W. Van der Wielen. Voorwaardelijk: H. Ermerins, G. Van Gren- ningen, H. J. De Jong, P. Kok, G. Poort, S. H. Schut8tal van Woudenberg en A. W. E. Weijerman. Cavalerie I. Geslaagd 11. lleering, B. Hendriks, J. W. F. Herfkens eu R. J. Van Soeleu. Vootw. P. Sorgdrager. Artillerie O. I. leger. Geslaagd J. De Boer en J. F. Chr. Deibert. Voorw. A. Becking. Genie O. I. L. Geslaagd J. B. In 't Veld. Voorw. C. J. De Bruyu, P. J. J. A. Geesink en C. J. Scbleijer; terwijl twee nogmaals de lessen van het 3e studiejaar moeten volgen. Op twee schuiten na heeft de vloot le Noordwijk aan Zee de versche visscherij geëindigd. 4T3 «T3» WS J X* ."Sa C**'- '.Sr.-* Een zindelijke huismoeder te Rotter dam zetie dezer dagen de kroon op haar jaarlijk8chen schoonmaak door het verkoopen van oude meubelen en kleedingstukken, die reeds sedert jaren ongebruikt op zolder hadden gelegen, aan een uitdrager. Des middags verhaalde zij haren man met een opgeruimd gelaat, dat zij f 1.65 had gemaakt voor eene kapotte kachel, een ouden hoed, een versleten vloerkleedje, enz. Zij was ver ontwaardigd, toen de man mei t-eu effen gezicht verklaarde, dal zij den rommel veel te goedkoop van de baud had gedaan. Na gegeten te hebben ging de man een half uur vroeger dnn gewoonlijk heen, zooals hij zeide, om over te werken. Des avonds thuis komende, gaf hij zijn vrouw duizend gulden aan papier, zeggende: „Dit heb ik iu mijn half uurtje verdiend." Uit de volgende ver klaringen aan de verbaasde vrouw bleek, dat de. echtvriend gedurende zijn twintig jarig huwelijk dit sommetje had overgespaard, het geld voortdurend tegen muntbiljetten in gewisseld en deze onvoorzichtig ge noeg in de voering van den ouden hoed aai verborgen, hi den loop van het ge sprek vau dien middag had hij den naam van den uitdrager vernomen, was zeer be daard naar hein toegegaan, vroeg om een hoed te koopen, en natuurlijk paste liern da hoed, dien zijne vrouw pas verkocht had, alleen. De uitdrager lachte iu zijn vuistje, dat hij zoo spoedig den hoed met enorme winst had afgezet, doch de werkman liet hem niet blijken, hoeveel genoegen het Item deed, dat hij door zijn koelbloedigheid den verloren schat terugwon. De hoed be hoeft nu echter geen dienst als spaarpot meer te doen; door de ondervinding geleerd heeft de spaarzame huisvader de som op eene spaarbank gebracht. Bij het dejeuner, dat Zaterdagochtend vóér het vertrek van Z. M. den Shah in het Arnstel hotel plaats had, heeft de minister van binnenlandsche zaken, als hoofd van het kabinet, den Shab dank gezegd voor HD. bezoek aan Nederland en den wensch geuit, dat daardoor de banden die vroeger tusschen Perzië en ons vaderland bestonden, weder nauwer zouden worden toegehaald door het aanknoopen van nieuwe handels betrekkingen enz. De Shall heeft hierop, wat hij zelden doet, iu het Fransch geant woord, en zijne beste wenschen geuit voor het welzijn van onzen koning en voor het volk, dat hem zoo hartelijk eu met zoo veel blijken van sympathie ontvangen heeft eu ook in de toekomst, zoo hij hoopt, zooveel voor zijn land kan zijn. Te Aksel heeft een 17jarig meisje, door dansen op de kermis erg verhit, iu één teug een glas bier uitgedronken. On middellijk voelde zij zich onwel en twee dagen later was zij dood. ELCIE. De „Guides" blijven bestaan. Het Belgische ministerie van oorlog zal de 15000 fr. betalen, die koniog Leopold tot hiertoe jaarlijks voor zijn rekening nam. Volgens de Moniteur Beige bedraagt België's bevolking blijkens de volkstelling van 31 Dec. 11. 6,030,043 zielen tegen 3,785,814 in 1831. Er zijn thans 204 inwoners op den vierkanten kilometer, welke dichtheid van bevolking naar het schijnt iu geen ander land van Europa wordt aange troffen. Te Luik is de gérant van eene volks bank verdwenen. Men spreekt van verduis teringen tot een bedrag van 70,000 fres. De opzichter Mooier, verdacht van betrokken te zijn bij den moord op de mar kiezin Dn Chasteleer te Moubaix (Belgie), is thans definitief in hechtenis genomen. KVetSLANe. Het EDgelscbe koningshuis zal binnen kort verwant worden aan de familie van een jachtopziener te Dognaiska in Hongarije. De dochter van dien woudkoning, mej. Louise Hopek, zal ill. in het huwelijk treden met luitenant Joseph Loisinger, broeder van gravin Ilartenau, vroeger mej. Loisingerdie prins Alexander van Battenburg zich tot echtgenoot koos. Uit Glasgow wordt bericht, dat de strike der zeelieden en stokers het einde nabij schijnt te zijn. Een aantal in gere gelde lijnen varende stoomschepen hebben hun bemanning tot de vroegere gage volle dig bekomen. De Allan-line en vele ande ren hebben thans overvloed van bemanning. De werkstakenden hebben daarentegen nog alle vertrouwen in hun zaak en meenen dat het hun gelukken zal hoogere gages te be dingen. FAAA'KKIJK. Gisteren is te Beziers het aangekon digde feestmaal der Boulangisten gehouden. Daaraan namen 1500 personen deel. De heer Déioulède hield eene rede, waarin hij een heftigen aanval deed op de regeering. Na den afloop van het feestmaal werd door de tegenstanders der Boulangisten gefl >ten eu ontstond eene botsing, waarbij de heer Dé- roulède in hechtenis werd genomen. Er heer8cht groote opwinding. 1IA lilfk De kamer heeft met 153 tegen 32 stemmen de begrooting voor buitenlandsche zaken aangenomen. In een officieus opstel over het ge schil met Zwitserland zegt de Nordd Alg. Zeitung o. a.: „De gevolgen der storing onzer betrekkingen met Zwitserland zullen vooral voor Zuid-Duitschland bezwaren ten gevolge hebben". Hieruit zou men moeien opmaken, dat werkelijk nog verscherpende maatregelen omtrent het verkeer aan de gren zen te wachten zijn. Volgeus de Norddeutsche Ztg. zal de Russische grootvorst-troonopvolger, die naar Stuttgart reist, hedenmorgen te Berlijn aan komen. ÖOSTK AR IJ JA. De keizer heeft gisteren te 1 uur de Hongaarsche, en te 2 uur de Oostenrijksche delegatie ontvangen. De keizer antwoordde op de toespraken der voorzitters o. s. het volgende: „Noch in onze betrekkingen tot de vreemde mogendheden, noch in de algemeene richting onzer buitenlandsche staatkunde is eenige verandering gekomen. In volkomen over eenstemming met onze bondgenooten, staat mijne regeering in voor de vreedzame ont wikkeling van den nog steeds onzekeren toestand van Europa. Zij blijft hopen, dat ook verder de zegeningen des vredes voor ons behouden worden, ondanks de overal voortgezette vermeerdering der krijgsmacht welke ook ons dwingt, in de volmaking onzer weerbaarheid niet achter te biijven. „Ten gevolge van het betreurenswaardig besluit van koning Milan van Servie om van den troon afstand te doen, is gedurende de minderjarigheid van koning Alexander de macht gelegd iu handen van een regent schap, dat mij op de stelligste wijze heeft verzekerd, de tot dusver bestaaude vriend schappelijke betrekkingen met Oosteurijk- Hougarije te willen voortzetten en onder houden. Mijnerzijds wensch ik dit ook, daar ik met welwillende gevoelens jegens het naburig koninkrijk ben vervuld, ik uit hierbij tevens de hoop, dat het gezond ver stand eu de vaderlandsliefde der Serviers bet land zullen behoeden voor ernstige gevaren. „Orde en rust heerschen in Bulgarije en het is verblijdend den gestadigen vooruit gang te bespeuren, waarin dit land zich mag verbeugen, ondanks den moeilijken toestand waarin het zich bevindt." De keizer gewaagt daarna van de gevraagde kredieten voor het leger en de vloot. Hij verklaart dat, tengevolge van de buitenge wone eischen van bet oogenblik, in de eerste plaats onvermijdelijk is de voortzetting der maatregelen van voorzichtigheid, waarvoor verleden jaar reeds buitengewone kredieten zijn toegestaan, en dat verder al die maat regelen moeten worden genomen welke geen uitstel kunnen lijden, omdat zij strekkeu tot versterking en volmaking der bruikbaar heid van het leger. Ten slotte zegt de keizer, dat de econo mische ontwikkeling van Bosnië en de Her- zegowina steeds vooruitgaat. In de Zaterdag gehouden zitting der Oostenrijksche delegatie is prins Windisch- gratz met algemeene stemmen tut voorzitter gekozen. Hij hield eene korte aanspraak, waarin hij wees op de liefde en trouw van Oostenrijk aan de dynastie. Hij uitte verder de hoop, dat de keizer mocht slagen in de handhaving van den Europeescheu vrede, zoowel door zijn eigen verstandig inzicht, als door de medewerking zijner getrouwe bondgenooten. Deze woorden werden met gejuich begroet. Daarna werden 21 leden der begrotings commissie gekozen. De Hongaarsche delegatie benoemde tot haren voorzitter graaf Zichy, die eene rede hield zonder politieke strekking. Een krediet van 441,000 fl. is in de gewone begrooting van oorlog voor het dienstjaar 1890 opgenomen voor het aan schaffen van 14 batterijen groot kaliber. Op het buitengewone budget komt eene som van 693,000 fl. voor, ten behoeve der voltooiing van het effectief voor 27 regi menten infanterie. De minister van oorlog vraagt verder een buitengewone uitgave van 2.674,000 fl. voor barakken in Galicie.

Leydse Courant | 1889 | | pagina 2